روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
عيد سعيد فطر مبارك باد

عيد سعيد فطر پس از يك ماه عبوديت و عبادت مؤمنان روزه دار در مهماني خدا فراميرسد و مردم شهرها و روستاهاي ايران مانند ديگر مسلمانان جهان اين روز مبارك را با برپايي آداب و رسوم و سنن خاص خود با شكوه فراوان گرامي ميدارند. در تمام كشور وداع عاشقان حضرت حق فضاي كشور را عطرآگين ميسازد و مؤمنان تلاش ميكنند در مراسم وداع با ذكر مناجات و ريختن اشك از خوان الهي هرچه بيشتر بهره مند شوند. معمولاً مردم از چند روز قبل از عيد فطر با چراغاني كردن سر در مساجد، حسينيه ها، ادارات، مراكز دولتي و خصوصي، معابر، ميادين، بازارها و خانه ها، خانه تكاني، خريد نيازمنديهاي نو اعم از لباس نو براي بچه ها، هدايا براي نزديكان، اثاثيه نو براي منزل و شيريني و ميوه به استقبال اين عيد بزرگ ميروند. در برخي نقاط كه ماه قابل رؤيت است مردم در آخرين شب از ماه مبارك رمضان در نقطه اي بلند به افق چشم ميدوزند تا با رؤيت هلال ماه شوال با ماه رمضان وداع كنند. آنها در اين شب تا به صبح در مساجد و تكايا و حسينيه ها احيا ميدارند و تا اذان صبح به اقامه نماز، ذكر مناجات و استغفار ميپردازند. روز عيد فطر در مساجد، بقاع متبركه و مصليها، نماز عيد فطر را اگرچه واجب نيست اما به دليل استقبال همگان بويژه آنانكه موفق به روزه گرفتن شده اند هر چه باشكوه تر برگزار ميكنند. هر خانواده براساس نوع فطريه كه معمولاً برنج يا گندم است يا وجه نقدي معادل ارزش آن را به فرد مستحق ميدهد يا در صندوق هايي كه ويژة جمع آوري فطريه است، مياندازد. بازديد از اقوام، بزرگان فاميل و سادات، عيادت از بيماران، ديدار از خانواده هايي كه به تازگي عزيزي را از دست داده اند، رفتن بر مزار درگذشتگان و گلزار شهدا و طلب مغفرت و آمرزش براي اهل قبور، كمك به نيازمندان، تقسيم نذورات و خيرات، هديه دادن به بچه ها، برگزاري مراسم ازدواج و جشن هاي نامزدي، ارسال هدايا براي نوعروسان و نودامادها از طرف خانواده هاي عروس و داماد از جمله سنت هاي پسنديده اي است كه مردم براي نكوداشت عيد فطر به آن پايبند هستند. در اين مقاله گزيده اي از جريان زندگي مردم در عيد صيام آورده شده است.

آنچه در اين مقاله آورده شده اطلاعات و اسناد، مربوط به دهه هاي چهل تا هشتاد است. همچنين به منظور پرهيز از تكرار، از آوردن موارد مشابه و مشترك خودداري شده و درواقع تا حد امكان گزيده اي از وجوه تفارق مراسم و سنن عيد فطر مورد نظر قرار گرفته است.

همچنين بهره رسانه اي مراسم عيد فطر به منظور آگاهي برنامه ريزان رسانه ملي آورده شده است.

چارچوب نظري مقاله براساس نظرات پارسونز(i) و مرتون(ii) (ساختي- كاركردي ) است. كاركرد و منافع رسمهاي رايج در عيد فطر، هم كاركرد فردي و هم اجتماعي است. خانهتكاني و خريد لباس نو، نشان از كاركرد فردي و حفظ نظافت و بهداشت فردي و اجتماعي است. رسمهاي شاديبخش عيد فطر موجب تقويت و آرامش روحي ميشود. كاركردهاي اين مراسم به لحاظ فردي، اجتماعي و ديني قابل بررسي است.

كاركرد آشكار رسمهاي عيد فطر، اجراي مناسك مذهبي و برپايي نماز است و كاركرد پنهان آنها، ايجاد و افزايش همدلي، خلوص و همرنگي در بين مردم و شركتكنندگان در اين مراسم بزرگ الهي است.

روش تحقيق در مقاله، اسنادي، ميداني و مصاحبه با فرهنگياران واحد فرهنگ مردم مركز تحقيقات صداوسيما است.

 
منبع/نویسنده:
 
تاریخ: ۱۵/۰۳/۱۳۹۸   بازدید: ۳۰۱

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)