روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
شهادت مظلومانه آيت اله دكتر بهشتي و 72 تن از ياران امام(رحمه الله عليه) - روز قوه قضاييه

زندگينامه شهيد آيت الله دكتر بهشتي(ره)


شهيد مظلوم آيت الله بهشتي در سال 1307 در يك خانواده روحاني در اصفهان ديده بدنيا گشود. تحصيلات ابتدائي و سطح را در حوزه علميه اصفهان گذراند و پس از آن رهسپار قم شد. در قم از محضر اساتيد بزرگي چون آيت الله بروجردي، آية الله محقق داماد، امام خميني و علامه طباطبائي در رشته هاي فقه، اصول، فلسفه و عرفان كسب فيض كرد. علاوه بر فلسفه اسلامي، فلسفه هاي مكتبهاي فلسفي شرق و غرب را نيز مطالعه كرد تا از اين رهگذر علاوه بر اينكه نسبت به آن مكاتب آگاهي و بينش كسب كند به حقانيت فلسفه و عرفان اسلامي نيز پي برد. آشنايي و تسلط او به زبانهاي عربي، انگليسي و آلماني باعث شد كه مستقيما متون اصلي كتب اسلامي و منابع مكتبهاي شرقي و غربي را مورد مطالعه و تحقيق قرار دهد.
شهيد مظلوم آيت الله بهشتي بزودي در فقه، اصول، فلسفه، عرفان، معارف قرآن، علم حديث، علم رجال، اديان، روانشناسي، جامعه شناسي، تاريخ و كتبهاي اقتصادي جهان صاحب نظري انديشمند و توانا شد. يكي از مهمترين و پرثمرترين فعاليتهاي شهيد بهشتي را بايد حركت او به اروپا و تلاشهاي خستگي ناپذيرش براي هدايت نسل جوان مسلمان ايراني كه براي تحصيل به خارج عزيمت كرده بودند نام برد.
شهيد بهشتي بنا بر ضرورت و با اصرار مراجع تقليد به هامبورگ سفر نمود تا در مسجدي كه توسط مرحوم آيت الله بروجردي بنيان گذارده شده بود و محل تجمع مسلمانان هامبورگ بود، به فعاليت و هدايت و ارشاد پردازد.
شهيد بهشتي بيش از پنج سال در آلمان بسر برد و در سال 1349 به ايران آمد و ساواك بازگشت مجدد او را به آلمان ممنوع كرد...


انديشه هاي شهيد بهشتي(ره)


ما بي شناسنامه نيستيم، ما از مردم جدا نمي باشيم؛ ما بي شناسنامه نيستيم، اولاد زجر كشيده آل عبا (ع)، فرزندان زندان هاي بي نام و نشان و حبس ها و دخمه هاي فراموشي.
ما بي شناسنامه نيستيم، اهل قنوتيم، ساكن دهستان نيايش و بچه جنوب عشقيم، كبوتران قباپوشي كه بال در خون شهيدان كربلا نهاده ايم و عمري بر شاخه ها مرثيه خوان ذبح بني آدم، ما از امتزاج دو ايمان بدوي روستايي از تصادم دو عدم ساده بوجود آمده ايم، با هيچ كس هيچ فرقي نداريم و نمازمان را اول وقت مي خوانيم.
ما محصول آن لحظاتي هستيم كه خسته از بيل و رنجور از داس، خيمه دعايي برافراشته اند، ما ساده نشينان كاخ ويرانه فقر و فناييم؛ پنجره هايي كه رو به سوي افق سبز توكل باز مي شوند؛ ما مثل كتابي در هر گوشه خاك و در هر لحظه از روزگار باز مي شويم و ديگران را از خود باخبر مي كنيم؛ ما مثل وضو ساده و پاكيم؛ عين اقطار بي آلايش و معصوميم؛ ما را مي شود در هر گوشه مسجد پيدا كرد؛ در هر جنسي جستجو نمود با هر دردي دريافت؛ ما مثل تلاوت غمگينيم، مثل تكبير حالت خنجر داريم و دوستان ما شيران روز و پارسايان شب هستند. از نوح به بعد تا كربلا و هويزه و تا هويزه حضور داريم، پشت هر سنگي روييده ايم، با هر بوته اي رسيده ايم، بر هر شاخي بر داده ايم؛ ما در اين آب و خاك سبز مي شويم؛ ما بي شناسنامه نيستيم.
سيره هاي فردي و اجتماعي شهيد بهشتي(ره)
يكي از ويژگي هاي شهيد مظلوم، آيةاللّه دكتر بهشتي قدس سره، توجه فراون به نماز بود هيچ گاه چيزي نمي توانست ايشان را از نماز اول وقت باز دارد. هنگام نماز، كارها را رها مي ساخت و به سوي تكلم با خدا مي شتافت و اگر چناچنه جلسه اي بود و موقع نماز فرا مي رسيد، يادآوري مي كرد كه موقع نماز است، براي عبادت خدا خودمان را آماده كنيم.
فروتني؛ از ديگر ويژگي هاي سيدالشهداي انقلاب بود. شهيد باهنر درباره تواضع و فروتني ايشان چنين گفته است: خصلت هاي ايشان ممتاز بود. ايشان در عين آن متانت و ابهتي كه داشت به لحاظ آن مقام و شخصيت در عين حال، حالت تواضع و برخورد بسيار مؤدبانه اي پر از احساس و عاطفه همراه با روان شناسي اصيل ژرف اسلامي داشتند. جلسات ايشان معمولا همراه با صفا و نشاط بود و صداقت كاملي در قضاوت ها و اظهار نظرشان به چشم مي خورد، اعتماد مي آورد و اطمينان مي بخشيد.
يكي ديگر از صفات نيك آن عالم ژرف انديش، پذيرفتن حق بود، حتي اگر به ضرر او تمام مي شد. همين كه مي فهميد سخني حق است، آن را مي پذيرفت؛ و اين بيانگر صفاي روح آن اسوه اخلاق است.
زندگي شهيد بهشتي قدس سره سراسر نظم بود و موفقيت چشمگيرش بيشتر در گرو نظم بوده و بدين وسيله اين مسير را با موفقيت پيموده است.

پرواز سرخ


طبق معمول از يكي - دو ساعت قبل از مغرب، در محل حزب حاضر مي شد و با اعضاي آن جلساتي داشت. مشكلات و مسائل را هم در ميان مي گذاشتند و به بحث و تبادل نظر مي پرداختند. پس از خاتمه جلسه با مسؤولان مملكت و نمايندگان مجلس دور هم جمع مي شدند، نماز جماعت را برقرار كرده و پس از آن به بحث مي پرداختند.
هنگام غروب شد و مؤذن اذان گفت. دوستان دور هم جمع شده و براي برگزاري نماز جماعت آماده شدند. آن شب عده اي قريب صد نفر از وزرا، وكلا و شخصيتهاي مملكت در نماز جماعت حاضر شدند. بهشتي به نماز ايستاد؛ نماز آخرين و نماز وداع.
آن شب نماز جماعتش از همه شبها طولاني تر بود و اصرار بچه ها هم بسيار بود كه مي خواهيم پشت سر تو نماز بخوانيم و محل برگزاري نماز در حياط دفتر حزب بود. عكاس آمد و از آن نماز، عكسي يادگاري گرفت.
ساعت 5/8 بود كه نماز تمام شد؛ شهيد بهشتي پيشنهاد كرد كه زودتر به سالن بروند و آماده انجام برنامه شوند. همه برخاستند و به سالن رفتند. هركس در گوشه اي و در محلي نشست و آماده استفاده از بيانات بهشتي و بحث و تبادل نظر شد.

راست قامتان جاودانه تاريخ


در هفتم تيرماه سال 1360، دفتر مركزي حزب جمهوري اسلامي، در حالي كه جمعي از بلندپايه ترين و دل سوزترين مسؤولان نظام، هم چون آيت اللّه بهشتي رئيس ديوان عالي كشور، چهار وزير، دوازده معاون وزير و حدود سي نماينده مجلس در آن جلسه حضور داشتند، با بغض منافقان منفجر شد و 72 يار وفادار انقلاب و امام، با ذكر خدا بر لب و بدن هاي پاره پاره، به ديدار حق شتافتند. در پي اين حادثه، مردم انقلابي ايران، در سراسر كشور مجالس عزاداري باشكوهي برگزار كردند و با اين كار، نفرت عميق خود را از دشمنان انقلاب و به ويژه منافقان نشان دادند. حضرت امام خميني رحمه الله درباره اين حادثه جان سوز فرمودند: «ملت ايران در اين فاجعه بزرگ، 72 تن بي گناه، به عدد شهداي كربلا از دست داد».
پس از حادثه انفجار دفتر حزب جمهوري اسلامي در هفتم تيرماه سال 1360 و شهادت جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، نخستين جلسه علني مجلس، سه روز بعد، يعني چهارشنبه دهم تيرماه برگزار شد. درآن روز، به يادبود آن شهيدان، 27 دسته گل، بر روي 27 صندلي مجلس قرار داده بودند.
يكي از مسئولان نظام درباره آن روز مي نويسد: «نگران عدم تشكيل مجلس، به خاطر كمبود از حدنصاب لازم بودم خوش بختانه با يك ساعت تأخير، نصاب حاصل شد و جلسه علني رسميت يافت. موفقيتي بزرگ حاصل آمد؛ چون 27 نفر نماينده شهيد داشتيم و نُه نفر مجروح؛ گرچه جمعي از مجروحان، از بيمارستان به مجلس آمدند.
شهيد بهشتي از نگاه امام و رهبري
اشخاصي كه براي خدمت خودشان را حاضر كرده بودند و خدمتگزار اين كشور بودند اشخاصي بودند كه آنقدري كه من از آن ها مي شناسم، از ابرار بوده اند، از اشخاص متعهد بوده اند كه در رأس آنها مرحوم شهيد بهشتي است. ايشان را من بيست سال بيشتر مي شناختم، مراتب فضل ايشان و مراتب تفكر ايشان و مراتب تعهد ايشان بر من معلوم بود و آن چه كه من راجع به ايشان متأثر هستم، شهادت ايشان در مقابل او ناچيز است و آن مظلوميت ايشان در اين كشور بود. مخالفين انقلاب، افرادي كه بيشتر متعهدند، مؤثرتر در انقلابند، آنها را بيشتر مورد هدف قرار داده اند. ايشان مورد هدف اجانب و وابستگان به آنها در طول زندگي بود. تهمت ها، تهمت هاي ناگوار به ايشان مي زدند. از آقاي بهشتي اينها مي خواستند يك موجود ستمكار ديكتاتور معرفي كنند، در صورتي كه من بيش از بيست سال ايشان را مي شناختم و بر خلاف آنچه اين بي انصاف ها در سرتاسر كشور تبليغ كردند و مرگ بر بهشتي گفتند، من او را يك فرد متعهد، مجتهد، متعهد، متدين، علاقه مند به ملت، علاقه مند به اسلام و به درد بخور براي جامعه خودمان مي دانستم. (امام خميني(ره))
بهشتي مظلوم زيست و مظلوم مرد، به خاطر اين كه در دوران زندگي اش كسي به عمق و والايي شخصيت اين مرد پي نبرد. (مقام معظم رهبري حفظه الله)

روز قوه قضائيه


شايد بتوان گفت نخستين پايه گذار و معمار دستگاه قضايي انقلاب، شهيد مظلوم آيت اللّه دكتر بهشتي است. شهيدي كه با وجود مدت زمان محدودي كه عهده دار سامان بخشي و ايجاد تشكيلات نوين قضايي بود، تأثير مهمي بر سمت و سو و جهت گيري آن داشت و مي توان گفت پايه هاي آغازين قوه قضاييه با انديشه هاي او بنيان نهاده شد.
پس از استقرار جمهوري اسلامي، حضرت امام خميني رحمه الله مسئوليت ديوان عالي كشور را كه بالاترين مقام قضايي كشور است، در اسفندماه 1358 ش به دست باكفايت آيت اللّه بهشتي سپرد تا براي اين تشكيلات حياتي كه نقش مهم و تعيين كننده اي در جامعه دارد، با درك و درايت والاي ايشان برنامه نو و دقيق فراهم گردد و عدل و قسط در جامعه رواج يابد. ايشان نيز در طول مدت اين مسئوليتِ خطير و شريف، منشأ خير و خدمت بود و امور قضايي كشور را سر و سامان داد و انسجام بخشيد و براي اسلامي كردن و اجراي كردن احكام اسلام، فعاليت هاي گسترده اي در اين تشكل انجام داد و با به كارگيري قُضات عادل و عالم، نظام قضايي را دگرگون ساخت. آن همه تلاش بي وقفه او در اين قوه فراموش نشدني است و به راستي كه او مظهر عدالت علوي بود.

پايگاه اطلاع رساني حوزه

 
منبع/نویسنده:
سایت اطلاع رسانی حوزه
 
تاریخ: ۰۵/۰۴/۱۳۹۸   بازدید: ۲۸۳

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)