روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
دعاي روز چهاردهم ماه مبارك رمضان
دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان ضمیمه

دعاي روز چهاردهم ماه مبارك رمضان
اللهمّ لا تؤاخِذْني فيهِ بالعَثراتِ، و اقِلْني فيهِ من الخَطايا و الهَفَواتِ، و لا تَجْعَلْني فيه غَرَضاً للبلايا و الآفاتِ، بِعِزّتِكَ يا عزّ المسْلمين.
خدايا مؤاخذه نكن مرا در ايـن روز به لغزش ها، و درگذر از من در آن از خطاها و بيهودگي ها، و قرار مده مرا در آن نشانه تير بلاها و آفات، اي عزت دهنده مسلمانان.

شرح فرازهاي دعا
اللهم لاتواخذني فيه بالعثرات
گاهي آدم مي لغزد و ايمانش ضعيف مي شود و تقوايش از بين مي رود. گناهان آدمي همان لغزش است و بايد از خدا بخواهد كه مؤاخذه نشود. خدا در اثر گناه به غضب مي آيد و سيل و زلزله و بلاياي طبيعي همه آثار گناه است. گاه مردم توجه نمي كنند كه غالب اين اتفاقات و تصادفات به علت انجام گناه است.

كسي كه نماز اول وقت نمي خواند و به كارهاي دنيوي خود ادامه مي دهد ، نماز اول وقت انسان را نفرين مي كند و مي گويد : «خدايا ضايع كند تو را كه من را ضايع كردي!» اين در حالي است كه اگر مسلماني اول وقت نماز بخواند، نماز او را دعا مي كند و مي گويد: «خدا حفظ كند تو را كه من را حفظ كردي» و زندگي رو به روال مي افتد.اگر كسي با خدا باشد، هيچ كس نمي تواند عليه او توطئه كند، چون او خدا را دارد.

مؤاخذه انسان بر اساس توانايي
هر انساني كه پا به عرصه دنيا مي گذارد و در مدت عمر معيني در آن زندگي مي كند بايد در تمام مراحل آن از قوانين و دستورات الهي پيروي نمايد چرا كه در غير اين صورت مورد مواخذه و محاسبه الهي قرار مي گيرد؛ ''وان تبدوا ما في انفسكم او تغفوه يحاسبكم به الله'' يعني ''و اگر شما (از غرض هاي خير و شر) در دل داريد (به طوري كه) آشكار و يا مخفي كنيد همه را خداوند در محاسبه شما خواهد آورد .''

و آن به گونه اي است كه هر كس در حد توانايي كه دارد مسئول اعمال خويش مي باشد و بيش از آن بر او تكليفي نخواهد بود؛ ''لا يكلف الله نفسا الا وسعها'' يعني ''خداوند هيچ كس را تكليف نكند مگر به قدر توانايي او'' چرا كه ''يريد الله ان يخفف عنكم و خلق الانسان ضعيفا'' يعني ''خداوند مي خواهد كار را بر شما آسان كند كه انسان ضعيف خلق شده است.'' ما نيز در اين روز از خداوند مي خواهيم به خاطر لغزش هايي كه در طول عمر خويش داريم ما را مواخذه ننمايد؛ ''ربنا لا تواخذنا نسينا او اخطانا'' يعني ''خدايا ما را بر آنچه كه به فراموشي يا به خطا (انجام داده ايم) مواخذه مكن''

و اقِلْني فيهِ من الخَطايا و الهَفَواتِ
«اقاله» كن و گناهان ما را بيامرز. در دعاي كميل هم اين لفظ است كه خدايا لغزش هاي ما را اقاله كن؛ يعني ما را بدون هزينه ببخش. در مورد معامله نيز چنين لفظي در فقه وجود دارد. يعني فروشنده و خريدار حق فسخ معامله را تا زماني كه با يكديگر هستند، دارند. اما بعد از جدايي و بدون دليل نيز اگر مشتري جنس را پس آورد، كاسب مستحب است آن را قبول كند. مثلاً شخصي يك ظرف ماست مي خرد و به منزل مي برد و متوجه مي شود كه پيش از وي ظرف ماست ديگري نيز خريداري شده است. در اين حالت اگر ظرف ماست را به فروشنده باز گرداند، مستحب است وي آن را بپذيرد و پول آن را عيناً پس دهد.

خداوند ''عزوجل'' بهترين عذر پذيرنده هاست كه از بندگان خويش زود، راضي مي گردد به طوري كه او به ''سريع الرضا'' يعني ''زود راضي مي گردد'' معروف است و در قرآن بندگان خويش را به سوي رحمت و مغفرت خويش فرا مي خواند ''و سارعوا الي مغفره من ربكم و جنه عرضها السموات و الارض'' يعني ''و به سوي غفران و آمرزش الهي و باغي (بهشتي) كه عرض آن آسمان و زمين را فرا گرفته است سرعت بورزيد'' بدون آنكه نيازي به بندگان خويش داشته باشد ''الله الصمد'' يعني ''خداوند بي نياز است'' و اين در حالي است كه ما غير از او كسي را نداريم ''الهي و ربي من لي غيرك'' يعني ''اي خدا و پروردگار من چه كسي غير از تو براي من مي باشد'' و غير از او چه كسي مي تواند عذر ما را پذيرفته و گناهان ما را بيامرزد ''و من يغفر الذنوب الا الله'' يعني ''و چه كسي غير خداوند (مي تواند) گناهان را بيامرزد'' پس ما نيز در اين روز به درگاه الهي پناه برده و از او مي خواهيم كه عذر ما را به خاطر خطاهايي كه انجام داده ايم بپذيرد و از گناهان ما درگذرد.

و لا تَجْعَلْني فيه غَرَضاً للبلايا والآفاتِ
خدايا من را تير بلا قرار مده. سيل و رانش زمين يعني همان تير! هواپيما در آسمان پرواز مي كند و ناگاه روي ساختماني فرود مي آيد و همه ساكنان آن از بين مي روند. اين غرض و تير بلاست كه حاصل گناه و خطاهاي ماست. تمام پيش آمدهايي كه مي شود همه نتيجه گناهان ماست .

آيه قرآن مي فرمايد: «هر گرفتاري براي شما پيش مي آيد، دسترنج خودتان است.» هر چه بكاري همان را درو مي كني. از گندم، گندم و از جو، جو مي رويد.قرآن در جاي ديگري مي فرمايد: «خدا برنامه هاي مردم را عوض نمي كند، آن ها را گرفتار بلا نمي كند مگر اينكه خودشان را تغيير دهند.» مثل ماشين كه انحراف به چپ پيدا كند، تصادف مي كند، ما هم اگر انحراف به چپ داشته باشيم با عذاب خدا تصادف مي كنيم.

بِعِزّتِكَ يا عزّ المسْلمين
به عزت خودت، اين دعاها را درباره ما مستجاب كن! اي كسي كه عزت مسلمين با توست.

نماز شب پانزدهم ماه رمضان (وسائل الشيعه)
از حضرت امام علي عليه السلام روايت شده است:
أَنَّهُ سَأَلَهُ عَنْ فَضْلِ شَهْرِ رَمَضَانَ وَ عَنْ فَضْلِ الصَّلَاةِ فِيهِ فَقَالَ مَنْ صَلَّى فِي اللَّيْلَةِ النِّصْفِ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ- مِائَةَ رَكْعَةٍ يَقْرَأُ فِي كُلِّ رَكْعَةٍ الْحَمْدَ مَرَّةً وَ عَشْرَ مَرَّاتٍ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ- وَ صَلَّى أَيْضاً أَرْبَعَ رَكَعَاتٍ يَقْرَأُ فِي الْأَوَّلَتَيْنِ مِائَةَ مَرَّةٍ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ- وَ الثِّنْتَيْنِ الْأَخِيرَتَيْنِ خَمْسِينَ مَرَّةً قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ- غَفَرَ اللَّهُ لَهُ ذُنُوبَهُ وَ لَوْ كَانَتْ مِثْلَ زَبَدِ الْبَحْرِ وَ رَمْلِ عَالِجٍ وَ عَدَدَ نُجُومِ السَّمَاءِ وَ وَرَقِ الشَّجَرِ فِي أَسْرَعَ مِنْ طَرْفَةِ عَيْنٍ مَعَ مَا لَهُ عِنْدَ اللَّهِ مِنَ الْمَزِيد

كه از فضايل ماه رمضان فضايل نماز در آن از ايشان سوال شد. ايشان فرمودند هر كس در شب پانزدهم ماه رمضان صد ركعت نماز بخواند در هر ركعت حمد يك بار و ده بار سوره توحيد و همچنين چهار ركعت نماز بخواند در ركعت اول، صد بار سوره توحيد و در ركعت دوم پنجاه بار سوره توحيد، خداوند گناهان او را مي بخشد هرچند به اندازه ى خار و خاشاك آب هاى دريا و به شماره ى سنگريزه ها و تعداد ستارگان آسمان و به شماره ى برگ درختان گناه داشته باشد در سريع تر از گردش چشم همراه با آنچه كه نزد خدا بيشتر است.

توصيه معنوي
گزيده از توصيه هاي امام خميني (رحمة الله عليه) به مناسبت ماه رمضان: شما در اين چند روزي كه به ماه رمضان مانده به فكر باشيد. خود را اصلاح كرده توجه به حق تعالي پيدا نماييد، از كردار و رفتار ناشايسته خود استغفار كنيد، اگر خداي نخواسته گناهي مرتكب شده ايد قبل از ورود به ماه مبارك رمضان توبه كنيد، زبان را به مناجات حق تعالي عادت دهيد، مبادا در ماه مبارك رمضان از شما غيبتي، تهمتي و خلاصه گناهي سر بزند در محضر ربوبي با نعم الهي و در مهمان سراي باري تعالي آلوده به معاصي باشيد.

شما اقلا به آداب اوليه روزه عمل نماييد و همانطور كه شكم خود را از خوردن و آشاميدن نگه مي داريد، چشم و گوش و زبان را هم از معاصي باز داريد . از هم اكنون بنا بگذاريد كه زبان را از غيبت، تهمت، بدگويي و دروغ نگهداشته، كينه، حسد و ديگر صفات زشت شيطاني را از دل بيرون كنيد.

اگر با پايان يافتن ماه مبارك رمضان در اعمال و كردار شما هيچگونه تغييري پديد نيامد و راه و روش شما با قبل از ماه صيام فرقي نكرد معلوم مي شود، روزه اي كه از شما خواسته اند محقق نشده است.

اگر ديديد كسي مي خواهد غيبت كند، جلوگيري كنيد و به او بگوييد: ما متعهد شده ايم كه در اين سي روز ماه مبارك رمضان از امور محرمه خودداري ورزيم و اگر نمي توانيد او را از غيبت باز داريد از آن مجلس خارج شويد، ننشينيد و گوش كنيد، باز تكرار مي كنم، تصميم بگيريد در اين سي روز ماه مبارك رمضان مراقب زبان، چشم، گوش و همه اعضا و جوارح خود باشيد. توجه بكنيد كه ماه مبارك را به آدابي عمل بكنيد ... فقط دعا نباشد، دعا به معناي واقعي اش باشد.

 
منبع/نویسنده:
راسخون
 
تاریخ: ۱۹/۰۲/۱۳۹۹   بازدید: ۳۹

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)