روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷
عرض تبريك سالروز ميلاد امام سجاد (ع)

پنجم شعبان، سالروز ميلاد زينت عابدان و سرور ساجدان، امام زين العابدين (ع) تبريك و تهنيت باد

امام سجاد (ع) سرچشمه‏ي كمالات انساني

امام سجاد (ع) در عين آنكه زينت عبادت‌كنندگان، بزرگمرد عبادت، عرفان و سجده بود، مجاهد بزرگ في ‏سبيل‏الله بود؛ او در عين آنكه كانون علم و انديشه و معرفت‏ بود، تواضع ويژه‏اي داشت، و در عين آنكه شكوه و جلال و ابهت ‏خاصي داشت، داراي حلم و بردباري و سعه‏ي صدر مخصوصي بود، و در يك كلمه كانون همه‏ي كمالات‏ انساني و ارزش‏هاي والاي معنوي بود.
زينت پرستش‌كنندگان الهي
آن حضرت با عنوان زين‏العابدين و سجاد خوانده مي‏شود؛ زيرا او قبل از هر چيز، بنده‏ي خالص و صالح خدا بود و سجده‏هاي طولاني او، هر بيننده را به سوي خدا جذب مي‏كرد. خداوند در حديث لوح كه آن نامه‏اي از سوي خدا به پيامبر اكرم (ص) مي‏باشد او را چنين معرفي كرده است: «سيدالعابدين و زين اوليائي الماضين؛ او آقاي عبادت‏كنندگان و زينت اولياي پيشين من است.» يوسف بن اسباط مي‏گويد، پدرم گفت: نيمه‏هاي شب به مسجد رفتم، جواني را كه به سجده افتاده بود ديدم كه چنين با خدا راز و نياز مي‏كرد: «سجد وجهي متعفرا في‏التراب لخالقي و حق له؛ صورتم خاك‏آلود، براي آفريدگارم سجده كرد، كه خداوند سزاوار سجده است.» به محضرش رفتم، دريافتم امام سجاد (ع) است، صبر كردم تا هوا روشن شد، به نزد ايشان رفتم و عرض‏كردم: «اي فرزند پيامبر! چرا آن همه به خود زحمت مي‏دهي با اينكه خداوند تو را برتري بخشيده و تو در پيشگاه خدا مقام بسيار ارجمندي داري؟» او با شنيدن اين سخن منقلب شده و گريه كرد و فرمود: پيامبر (ص) فرمود: «هنگامي كه روز قيامت ‏برپا گردد، هر چشمي جز چهار چشم گريان است: 1- چشمي كه از خوف خدا بگريد 2- چشمي كه در راه جهاد براي خدا نابينا شده باشد 3- چشمي كه از حرام‏هاي خدا پوشيده شده باشد و 4- چشمي كه شب تا صبح در حال سجده بيدار باشد... .»
عبادت امام سجاد (ع) پرستش كاملاً آگاهانه و بسيار عميق بود، او با لذت و شيفتگي مخصوص، آميخته با عرفان كامل، خدا را عبادت مي‏كرد.
توجه عميق به بينوايان
امام سجاد (ع) به تأمين معاش زندگي افراد بي‏بضاعت و مستمند، توجه عميق و اقدام همه جانبه داشت؛ علاوه بر اينكه با نظم خاصي از صد خانواده‏ي فقير مدينه به طور مستمر سرپرستي مي‏كرد، به بينوايان ديگر نيز توجه‏ داشت؛ او نان و آذوقه را در انبان مي‏كرد و خودش آن را بر دوش مي‏گرفت و به صورت ناشناس و محرمانه براي آن‌ها مي‏برد؛ نيازمندان هرگاه او را مي‏ديدند به همديگرمي‏گفتند صاحب انبان آمد. آن بزرگوار وقتي كه فقير را مي‏ديد نه‏ تنها با نظر خشمگين يا تحقيرآميز به او نگاه نمي‏كرد، بلكه با شادماني مي‏گفت: «آفرين به كسي كه توشه‏ي مرا به سوي آخرت حمل‏ مي‏كند.»
خوف از حساب روز قيامت
امام سجاد (ع) در طول زندگي براي انجام مناسك حج و عمره‏ بسيار به مكه مي‏رفت؛ با اينكه فاصله‏ي بين مدينه و مكه حدود هشتاد فرسخ است، آن‏حضرت براي انجام عبادت بزرگ حج، گاهي اين راه را پياده مي‏پيمود و از اينكه براي انجام عبادت خدا، رنج مي‏كشيد، لذت مي‏برد.
همنشيني با مستضعفان
از شيوه‏هاي زندگي امام سجاد (ع) اينكه بسيار متواضع بود، نه تنها از همنشيني با تهيدستان و مستضعفان عار نداشت، بلكه مشتاقانه در كنارشان مي‏نشست و همچون دوست صميمي با آن‌ها هم صحبت مي‏شد. بعضي اين روش را از آن حضرت نپسنديدند، و از نشست و برخاست آن حضرت با طبقه‏ي پايين‌ دست، انتقادكردند، امام سجاد (ع) در پاسخ آن‌ها فرمود: «اني اجالس من انتفع بمجالسته في ديني؛ من با كسي همنشين مي‏شوم كه از مجالست ‏او به نفع دينم بهره‏مند گردم.»
خشنودي به رضاي الهي
امام باقر (ع) نقل كرد، پدرم ‏امام سجاد (ع) فرمود: دچار بيماري سختي شدم، پدرم به من فرمود: چه ميل داري؟ گفتم: ميل دارم به گونه‏اي باشم كه در برابر تدبير و خواست ‏خدا، خواسته‏ي ديگري نداشته باشم. پدرم فرمود: «احسنت ضاهيت ابراهيم الخليل؛ احسن و آفرين كه به ‏ابراهيم خليل (ع) شباهت ‏يافته‏اي.» در آن هنگام كه دشمنان مي‏خواستند او را به درون آتش شعله‏ور بيفكنند، جبرئيل نزد او آمد و گفت: آيا حاجتي داري؟ ابراهيم (ع) گفت: «لا اقترح علي ربي، بل حسبي الله و نعم الوكيل؛ در برابر مقدرات پروردگارم چيز ديگري درخواست نمي‏كنم، بلكه خدا مرا كفايت مي‏كند، و او پشتيبان خوبي‏است.»
دخالت در سياست
ماجراي نهضت كربلا، يك حادثه‏ي‏ بزرگ سياسي بود؛ امام سجاد (ع) در پيدايش آن و ابلاغ پيام شهيدان و پي‏گيري نتايج ‏نهضت نقش اصلي را داشت. آن حضرت پس از ماجراي خونين عاشورا، چه هنگام اسارت و چه هنگام بازگشت ‏به مدينه، در هر فرصتي مردم را بر ضد طاغوت عصر، يزيد بن معاويه مي‏شوراند. خطبه‏ي غرّا و كوبنده‏ي او در شام، يزيد و حكومتش را رسوا نمود و ماهيت پليد حكومت‏ خودكامه‏ي او را افشا كرد.

 

 
منبع/نویسنده:
روابط عمومی
 
تاریخ: ۲۲/۰۲/۱۳۹۵   بازدید: ۵۱۶

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)