دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه شیراز
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
عرض تبريك عيد سعيد فطر

عيد رمضان آمد و ماه رمضان رفت
صد شكر كه اين آمد و صد حيف كه آن رفت

عيد سعيد فطر، عيد پيروزي فطرت پاك انسان‌ها در امتحان الهي را تبريك و تهنيت عرض مي‌نماييم


ميوه‏هاي فطرت
رمضان، دعوتي است به بازيافتن خود گمشده، ندايي است براي توجه به خداي فراموش شده، ضيافتي است براي تناول از مائده‏ي تقوا و پايان اين مهمانيِ خدايي، عيد فطر است؛ عيد توفيق بر طاعت و اطاعت، عيد توبه و تهذيب نفس، عيد ذكر و ياد محرومان و گرسنگان. فطر، چيدن ميوه‏هايي است كه از فطرت مي‏جوشد. فطر، سپاس نعمتي مي‏باشد كه در رمضان نازل شده است. پيروزي بر خصم درون، جشني روحاني دارد به نام عيد فطر كه ميثاق بستن با فطرت را از سوي روزه‏داران مجاهده‏گر اعلام مي‏دارد. عيد فطر، پاداش افطارهاي خالصانه است، مُهر قبولي انفاق‏هاي با قصد قربت و پايان‌نامه‏ي دوره‏ي ايثار و گذشت در مسائل مالي مي‏باشد. فطر، عيد خداجويي و خداترسي و خداپرستي است.
عيد پاكيزگي
در پايان ماه مبارك رمضان و پس از يك ماه عبادت و روزه‌داري، اسلام روز اوّل ماه شوّال را عيد قرار داده است؛ زيرا در اين روز، انسان‏ها به فطرت خود بازمي‏گردند و متوجه عظمت خداوند متعال مي‏شوند. در اين روز، مسلمانان، جسم را به وسيله‏ي غسل كردن پاكيزه نموده و با پوشيدن لباس‏هاي تميز و خوشبوكردن خود، آن را كامل مي‏نمايند. پاكيزگي روح و جانشان نيز به وسيله‏ي دعا و مناجات و نماز انجام خواهد گرفت و سرانجام، پاكيزگي اموال و دارايي‏هاي آن‌ها به وسيله‏ي فطريه دادن و كمك كردن به انسان‏هاي فقير و نيازمند انجام مي‏پذيرد. به راستي عيد فطر، عيد پاكيزگي و طهارت انسان‌هاست تا از اين رهگذر، به فطرت اصلي و حقيقي خويش بازگردند.
اعمال شب عيد فطر
شب عيد سعيد فطر، شب نزول رحمت الهي و فرصتي براي پوزش‏طلبي از گناهان است. در روايات اسلامي آمده كه فضيلت اين شب عزيز، كمتر از شب قدر نيست. شب عيد فطر، شبي است كه خداوند پاداش‏هاي خود را به مؤمنان روزه‌دار مي‏بخشد و آنان را مورد رحمت قرار مي‏دهد. از اين رو، هر انسان مؤمن بايد از اين فرصت نهايت استفاده را در ذخيره كردن ثواب و پاداش الهي بنمايد و با انجام اعمال اين شب، از فيض بيكران آن بهره‏مند گردد. مهم‏ترين اعمال شب عيد فطر عبارت است از: غسل كردن بعد از غروب آفتاب، خواندن دعاي ويژه‏ي رؤيت هلال ماه، خواندن زيارت امام حسين عليه‏السلام، احياي آن شب به دعا و نماز و استغفار، خواندن ده ركعت نماز، خواندن دعاي‏هاي مخصوص اين شب، كنار گذاشتن زكات فطره و ....
فطر؛ هديه‏اي الهي
با آن‌كه روزه گرفتن در تمامي اديان الهي وجود داشت و پيروان آن اديان، مكلف بودند روزهاي خاصي در سال را روزه بگيرند، ولي در پايان ايام روزه‌داري آن‌ها، عيدي قرار داده نشده بود. اين براي نخستين بار و در دين مبين اسلام بود كه روز پايان روزه گرفتن، روز عيد و جشن و بهجت ناميده شد و اين افتخار، ويژه‏ي مسلمانان است. رسول گرامي اسلام (ص) در اين باره مي‏فرمايد: «عيد فطر، هديه‏اي است كه از سوي خدا به مردان و زنان امتم داده شده و خداوند متعال چنين هديه‏اي را پيش از من به هيچ كس نداده است». آري، عيد سعيد فطر براي مسلمانان، هديه‏اي آسماني بود كه در سال دوم هجرت به آن‏ها عطا گرديد. در اين سال، پرداخت زكات فطره و برگزاري نماز عيد بر مسلمانان واجب شد كه پيامبر اكرم صلي ‏الله ‏عليه ‏و‏ آله با عنايت خاصي به آن پرداختند و همواره به اصحاب خود توصيه مي‏كردند كه اين روز را عزيز و گرامي بدارند.
وحدت و يكپارچگي مسلمانان
عيد فطر، روزي است كه همه‏ي مسلمانان جهان در كنار يكديگر به نماز مي‏ايستند و به عبادت خداوند متعال مي‏پردازند و كام خويش را با حلاوت ذكر او شيرين مي‏كنند. عيد فطر، نمادي از وحدت مسلمانان است؛ وحدتي كه سبب ذلت و نااميدي شيطان و نيز خواري استكبار و دشمنان اسلام مي‏شود. آن‌ها با ديدن صف‏هاي به هم پيوسته‏ي مسلمانان در نماز عيد فطر، مي‏فهمند كه ديگر جايي براي آنان نخواهد بود و نمي‏توانند اهداف شوم خود را در جوامع اسلامي پياده كنند.
نداي فرشتگان در روز عيد
حضرت علي عليه‏السلام همواره عيد سعيد فطر را گرامي مي‏داشتند و با جملات گهربار خود، مردم را با فلسفه‏ي اين عيد بزرگ آشنا مي‏كردند و اهداف آن را شرح مي‏دادند. خطبه‏هاي ايشان در روز عيد فطر، از زيباترين جملات درباره‏ي اين عيد است كه همگان با شنيدن آن، به مفاهيم عميق و والاي اين روز الهي پي مي‏برند. از اين رو، آن حضرت در سخناني چنين مي‏فرمايد: «اي بندگان خدا، بدانيد كه نزديك‏ترين چيزي كه براي مردان و زنان روزه‏دار قرار داده شده، اين است كه در آخرين روز ماه رمضان، فرشته‏اي از سوي خداوند فرياد مي‏زند: اي بندگان خدا، بشارت بدهيد كه خداوند گناهان گذشته‏ي شما را آمرزيد. پس به فكر آينده و زندگي جديد خودتان باشيد كه چگونه خواهيد زيست. وقتي هلال ماه شوّال نمايان شد، فرياد فرشتگان برخاسته مي‏شود كه اي مؤمنان، بياييد و جوايزتان را دريافت كنيد».
دعاي امام سجاد (ع) در عيد فطر
زينت عبادت‏كنندگان، حضرت علي بن الحسين عليه‏السلام در روز عيد فطر، اهتمام زيادي به اعمال اين روز داشتند و همواره دست به دعا برمي‏داشتند و به مناجات و راز و نياز با حضرت حق مي‏پرداختند. در بخشي از دعاي ايشان در روز عيد فطر چنين آمده است: «خداوندا، ما به سويت توبه مي‏كنيم در روز عيد فطر كه آن را براي اهل ايمان روز عيد و شادي قرار دادي و براي اهل دين خود، روز اجتماع و همياري مقرر نمودي. پس از گناهاني كه مرتكب شده‏ايم و از كارهاي ناپسندي كه انجام داده‏ايم به پيشگاه تو، توبه مي‏نماييم».

 
منبع/نویسنده:
روابط عمومی
 
تاریخ: ۱۵/۰۴/۱۳۹۵   بازدید: ۱۱۵۸

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)