دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹
عرض تسليت سالروز شهادت حضرت علي بن موسي الرضا (ع)

سالروز شهادت غريبانه‏ي خورشيد پر نور ايران زمين، حضرت علي بن موسي الرضا (ع) را تسليت و تعزيت عرض مي‏نماييم

 

هشتمين مهر سپهر سرورى و دهمين خورشيد معنوى، حضرت ابوالحسن على بن موسى الرضا عليه‌السلام، بنابر مشهورترين نقل‌هاى تاريخى، در يازدهم ذيقعده 148 ه. ق در شهر مدينه ديده به جهان گشود. مادر بزرگوار آن امام، بانويى با فضيلت به نام تُكْتَمْ يا نجمه بود كه پس از تولد حضرت، از سوى امام كاظم عليه‌السلام طاهره نام گرفت.
نام مبارك آن حضرت، على و كنيه‏ي ايشان، ابوالحسن است و چون حضرت على عليه‌السلام نيز ابوالحسن خوانده مى‌شود، حضرت رضا (ع) به ابوالحسن ثانى معروف شده است. مشهورترين لقب امام هشتم عليه‌السلام، رضاست و ديگر القاب آن امام همام عبارتند از: صابر، فاضل، رضى، وفى، صديق، زكى، سراج الله، نورالهُدى و قرةُ عين المؤمنين.
امام رضا عليه‌السلام مدت 35 سال امامت پدر بزرگوار خود را درك كرد و از محضر نورانى حضرتش بهره‌مند شد. على بن موسى‌ الرضا (ع) بيست سال عهده‌دار امامت امت اسلام بود كه از آن ميان، هفده سال در مدينه و سه سال آخر در خراسان گذشت. امام رضا عليه‌السلام در آخر صفر سال 203 ه. ق و در 55 سالگى به دست طاغوت عباسى، مأمون به شهادت رسيد.
ديداري عاشقانه
زيارت، ديداري است عاشقانه با اولياء اللّه. زائر با تشرف باطني، مي‌تواند زندگاني حقيقي را ببيند و در پرتو اين فيض، روحش را صيقل داده، تا حريم ملكوت پرواز نمايد. اگر آدمي با تأمل بيشتر به اين قضيه بينديشد، در خواهد يافت كه زيارت، تجديد ميثاق با اولياءاللّه است و به يقين، در سايه‏ي اين حضور، سود فراواني نصيب او مي‌گردد، كه با هيچ سود مادي در دنيا قابل قياس نيست. بدين جهت است كه ائمه‏ي معصوم عليهم‌السلام، خود مشتاقان خويش را به زيارت فرا مي‌خوانند. احاديث فراواني از امام رضا عليه‌السلام نيز به ما رسيده است كه پيش از شهادت، همواره از شيعيانش دعوت مي‌كرد كه به زيارت ايشان بروند تا هدايت شوند و به خطا نروند.
زيارت امام رضا عليه‌السلام و بخشش گناهان
هشتمين گلبوته‏ي امامت، حضرت رضا عليه‌السلام شفاعت و استجابت دعا و بخشش گناهان را به زائرانش نويد مي‌دهد. در اين زمينه، از ايشان روايت شده است: «هر كس مرا زيارت كند، در روز قيامت در سه مكان به فرياد او خواهم رسيد: روزي كه نامه‏ي اعمال خلائق را به آن‌ها دهند؛ به هنگام عبور از صراط؛ و به هنگان ميزان و روز سنجش اعمال». نيز از ايشان است كه: «هر كس براي زيارت به سوي من بيايد، خداوند دعايش را مستجاب مي‏كند و گناهانش را مي‏آمرزد».
زيارت امام رضا عليه‌السلام و تجديد ميثاق
بدون ترديد، فيض حضور در پيشگاه امام رضا عليه‌السلام، افزون بر آرامش روحي و رواني و سعادت اخروي، تجديد ميثاق و وفاي به عهدي است كه بر عهده‏ي شيعيان و پيروان آن حضرت مي‌باشد. بزرگ‌ترين حق ايشان، وفاي به عهدي است كه بر گردن پيروانش قرار دارد. يكي از اين پيمان‌ها، زيارت قبر آن بزرگوار مي‏باشد. از امام رضا عليه‌السلام نقل است كه فرمود: «... من به زودي با زهر ظلم و ستم كشته مي‌شوم و خداوند تربتم را محل رفت و آمد شيعيان و دوستانم قرار مي‌دهد. پس هر كه مرا در اين غربت زيارت كند، واجب مي‌شود كه من او را در قيامت زيارت كنم و سوگند مي‌خورم به خدايي كه محمد صلي الله عليه و آله را گرامي داشته،... هر كه از شما شيعيان نزد قبر من دو ركعت نماز بخواند، مستحق آمرزش گناهان مي‏گردد.

 
منبع/نویسنده:
روابط عمومی
 
تاریخ: ۰۹/۰۹/۱۳۹۵   بازدید: ۱۳۱۵

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)