دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹
عرض تبريك حلول ماه مبارك رمضان

حلول ماه مبارك رمضان، ماه عبادت‌هاي عاشقانه، نيايش‌هاي عارفانه و بندگي خالصانه را تبريك و تهنيت عرض مي‏نماييم

 

هلال رهايي

طليعه‏ي رمضان
بار ديگر رمضان، ماه اُنس دوستان خدا از راه رسيد و غريو شادي محبان خدا، به آسمان برخاست و مژده‏ي اسارت شيطان و هواي نفسْ در همه جا پيچيد. آري، آمد آن ماهي كه به انتظارش بوديم؛ ماهي كه جان را طراوتي دوباره مي‏بخشد و روان آدمي را زنگار از چهره مي‏شويد.
ماه رمضان، ميدان مسابقه
خداوند متعال از انسان‏ها خواسته تا در مسابقه‏اي به نام مسابقه‏ي خيرات و خوبي‏ها شركت جسته و در اين گونه كارها، گوي سبقت را از يكديگر بربايند. برخي از زمان‏ها، فرصت مناسبي براي تحقق اين مسابقه‏ي معنوي مي‏باشد كه ماه مبارك رمضان از آن جمله است. كريم آل محمد (ع)، مجتباي شهر مدينه، در بياني زيبا فرمودند: «خداوند ماه رمضان را ميداني براي آفريدگان خود قرار داده است تا بندگان، با طاعات خود و پيروي از خداوند، براي خشنودي او از يكديگر پيشي گيرند».
شناخت ماه؛ قدم اوّل
به دست آوردن نگاه صحيح درباره‏ي رمضان، نخستين كاري مي‏باشد كه براي اين ماه مبارك شايسته‏ي انجام است. در پرتوِ شناسايي جايگاه رمضان، انسان مؤمن هنگام حلول اين ماه، مي‏تواند از آن استقبال شايسته‏اي كند. در واقع با اين شناخت، راه چگونگي برخورد و نوع رفتار با آن هموار مي‏گردد. پيامبر گرامي اسلام (ص) نيز به اصحاب خود اين مسأله‏ي مهم را گوشزد مي‏فرمودند و هنگام حلول ماه مبارك رمضان، با بيان جمله‏ي «سبحان اللّه‏! بنگريد كه به استقبال چه چيزي مي‏رويد و چه به شما روي آورده است» و تكرار آن، اهميت شناخت اين ماه را متذكر مي‏شدند.
ماه پر بركت
يكي از اوصافي كه براي ماه رمضان ذكر شده، واژه‏ي مبارك به معناي پر بركت است. در روايتي از پيامبر خاتم (ص) آمده است كه «همانا ماه رمضان به سوي شما آمده است؛ ماهِ مبارك، ماهي كه خداوند در آن روزه را بر شما واجب گردانيد». كلمه‏ي بركت در لغت به معناي فزوني و رشدِ ثابت و دائمي است و ماه رمضان نيز فرصتي براي رشد كمالات در انسان پديد مي‏آورد. با نگاهي از اين دريچه به ماه عزيز رمضان و تأمّلي در نيازهاي حقيقي انسان و رابطه‏ي او با خدا، به درستي مي‏يابيم كه ماه رمضان نه تنها موجب محروميت و محدوديت نيست، بلكه عامل توسعه و پيشرفت وجود و تكامل انساني نيز خواهد بود.
لحظه‏هاي مُغتنم
زندگي انسان پُر از فراز و فرود است و حالات انسان، به تناسب شرايط دستخوش تغيير مي‏گردد. در اين ميان، گاهي نسيم‏هاي خوش معنوي از كوي دوست به مشام مي‏رسد و نوازش عطر دوستي، جان را رمقي دوباره مي‏بخشد. حضرت پيامبر اكرم (ص)، ما را خطاب كرده و فرمودند: «پروردگار شما در دوران زندگي‏تان، لحظه‏هاي سودمندي پديد مي‏آورد، پس آگاه و هوشيار باشيد و خودتان را در معرض آن لحظه‏ها قرار دهيد». شميم دلنواز رمضان، يكي از آن لحظه‏هاست كه عاقل و عاشق را به استفاده‏ي كامل و سودمند از آن فرا مي‏خواند.
رمضان و فرصت‏ها
در ماه مبارك رمضان، با تغيير شرايط زندگيِ عادي، فرصت‏هاي گوناگوني جهت رشد در بُعد معنوي براي انسان فراهم مي‏گردد. فرصت توفيق، تلاش، برنامه‌ريزي و تنظيم اوقات، كسب معارف، توجه به قرآن، دعا و نيايش، كسب تقوا، آشتي با خدا، تقويت حسّ نوع‌دوستي، رفع كدورت‏ها، درمان بيماري‏هاي روح و جان، اصلاح شرايط، ايجاد انقلاب و ساير فرصت‏هاي طلايي، همه و همه از ميوه‏هاي شيرين اين درخت پُربار است.

 
منبع/نویسنده:
روابط عمومی
 
تاریخ: ۰۶/۰۳/۱۳۹۶   بازدید: ۱۶۵۵

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)