دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹
گراميداشت سالروز قيام پانزده خرداد و تسليت سالگرد عروج ملكوتي حضرت امام خميني (ره)

با گراميداشت سالروز قيام پانزده خرداد و ياد حماسه‌سازان و شهداي گرانقدر آن نهضت اسلامي،
بيست و هشتمين سالگرد عروج ملكوتي بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران، حضرت امام خميني (ره) را تسليت عرض مي‌نماييم

پانزدهم خرداد، نقطه عطفي است در تاريخ معاصر؛ يادگاري است از پيوند معنوي توده‌هاي عظيم مردم كشور ما؛ واكنشي است از احساس عميق مذهبي ملّت ايران؛ نمايشي است از به پا خاستن مردمي كه مي‌خواستند ظلم و ستم را از بن بر كنند؛ تجسمي است از تاريخ اسلام و درجه‌اي است براي سنجش فداكاري و از خود گذشتگي انسان‌هايي كه به دنبال آرمان الهي حركت مي‌كنند. پانزدهم خرداد، روز قيام خونين مردم جان بر كفي است كه به نام اسلام و براي اسلام به ميدان آمدند تا سلطه‏ي طاغوتيان را از كشورشان برچينند.
دستگيري امام خميني (ره)
در سحرگاه پانزدهم خرداد سال 1342، دژخيمان رژيم ستم‌شاهي به خانه‏ي امام خميني (رحمت الله عليه) يورش بردند. آن‌ها امام را كه سه روز پيش از آن، به مناسبت عاشوراي حسيني در مدرسه‏ي فيضيه، در سخنان كوبنده‌اي، از جنايات شاه و اربابان آمريكايي و اسرائيلي او پرده برداشته بود، دستگير و دور از چشم مردم، به زنداني در تهران منتقل كردند. هنوز چند ساعتي از اين حادثه نگذشته بود كه خيابان‌هاي شهر قم، زير پاي مردان و زنان انقلابي - كه در اعتراض به رژيم شاه و حمايت از رهبرشان فرياد برآورده بودند - به لرزه درآمد. اين صحنه، در آن روز در تهران و چند شهر ديگر نيز به وجود آمد و بدين ترتيب، مردم ايران با اين قيام گسترده، نشان دادند كه خواستار برقراري حكومت اسلامي و پايان دادن به رژيم ستم‌شاهي هستند.
انعكاس نهضت پانزدهم خرداد
پس از واقعه‏ي پانزدهم خرداد 1342، با وجود سانسورهاي شديد دستگاه شاه، خبرهاي دستگيري امام خميني (ره) و قيام 15 خرداد، در مدت كوتاهي، نه تنها در سراسر كشور كه به فراتر از مرزها گسترش يافت و موجي از نفرت و خشم بر ضد شاه به راه افتاد. حوزه‌هاي علميه‏ي نجف، كربلا و كاظمين، به حمايت از امام خميني (ره)، تلگراف‌هايي به سران كشورهاي اسلامي و سازمان‌هاي بين‌المللي مخابره و كشتار پانزدهم خرداد رژيم را به شدت محكوم كردند. تمام اين جريان‌ها در حالي انجام مي‌پذيرفت كه در مطبوعات كشور هيچ خبري از حقايق و وقايع منعكس نمي‌شد.
نداي ملكوتي امام
حادثه‏ي سترگ پانزدهم خرداد 1342، در اوج اصلاحات دروغين شاه خائن اتفاق افتاد؛ زيرا در آن زمان، اختناقي فراگير بر ايران سايه افكنده بود. در اين جو، ناگهان نداي ملكوتي امام از شهر مقدس قم بلند شد و با افشاي نقشه‏ي خائنانه‏ي شاه، مردم را از آنچه در پشت پرده‌ها مي‌گذشت، آگاه كرد. آري، امام در ضمن بيدار كردن مردم، آنان را براي قيامي صد در صد اسلامي دعوت كرد و چارچوب قيام را به آنان نشان داد. از اين رو در روز پانزده خرداد گروهي از متعهدان و مخلصان كه خبر دستگيري امام را شنيدند، قيام خويش را آغاز نمودند و با شعارهاي لا اله الا الله و يا مرگ يا خميني، ديگران را از خواب غفلت بيدار و بنيان‌هاي انقلابي استوار را پايه‌ريزي كردند.
اسلامي بودن قيام پانزده خرداد
در قيام پانزدهم خرداد 1342، شعارهايي كه از حنجره‌هاي دردمند ملٌت ايران بلند مي‌شد، صرفاً اسلامي و مذهبي بود و به طور كلي، حركت پانزدهم خرداد، به دليل توهين به اسلام و رهبري اسلام كه از هر طرف مورد هجوم قرار گرفته بود، برپا شد. اگر اين نهضت خداجويانه‏ي‏ مردم در آن روز با آن وسعت به وجود نمي‌آمد، رژيم ستم‌شاهي جرأت بيشتري از خود نشان مي‌داد و اساس اسلام را در كشورمان از بين مي‌برد و اهداف اربابان آمريكايي خود را محقق مي‌گرداند.
مردمي بودن نهضت پانزده خرداد
قيام پانزدهم خرداد 1342، قيامي كاملاً مردمي بود و تكيه‌گاهي جز مردم رنجديده و مظلوم ايران نداشت. اصالت اين قيام، در خروش عاشقاني بود كه عارفانه در راه رضاي معبود خويش، به نداي رهبر دلسوزشان پاسخ مثبت دادند و براي حمايت از آرمان‌هاي او، آماده‏ي شهادت و جانفشاني شدند. اينان، نه چهره‌هاي سياسي محض بودند و نه مردمي كه براي هواهاي نفساني و مادي قيام كرده باشند، بلكه همين مردم پاكدل كوچه و بازار بودند كه يك صدا و يك نوا بر ضد ظلم و خيانت رژيم ستم‌شاهي پهلوي به پا خاستند. به همين دليل، رژيم شاه سخت به وحشت افتاد و چاره‌اي جز گلوله‌باران مردم نديد.
پانزده خرداد در كلام امام خميني (ره)
امام خميني (ره) آن پير فرزانه‏ي انقلاب، درباره‏ي روز پانزده خرداد 1342 چنين فرمودند: « روز پانزده خرداد، در عين حال كه چون عاشورا، روز عزاي عمومي ملّت مظلوم است، روز حماسه‌آفرين 15 خرداد، بزرگداشت ارزش‌هاي انساني در طول تاريخ است». ايشان در سخناني ديگر فرمودند: «قيام پانزده خرداد، اسطوره‏ي قدرت ستم‌شاهي را در هم شكست و افسون‌ها را باطل كرد. شهادت جوانان رشيد و زنان و مردان در آن روز، سد عظيم قدرت شيطاني را از بنيان سست كرد. خون سلحشوران كاخ‌نشين، كاخ‌هاي ستم را در هم كوبيد. ملّت عظيم‌الشأن با قيام و نثار خون فرزندان عزيز راه قيام را براي نسل‌هاي آينده گشود و ناشدني‌ها را شدني كرد».
گرمي‌بخش جان‌ها
قيام پانزده خرداد سال 1342، جرقه‌اي آتش بار بر خرمن باروت جامعه‏ي خفقان گرفته و شب زده‏ي ايران افكند و زمينه‏ي جنب و جوش و شور و خروش ايثارگرانه و فداكارانه را فراهم كرد. ملّت ايران با الهام از راه و روند حماسه‌آفرينان پانزدهم خرداد، به عنوان اسوه‌هاي ايثار و شهادت، درس جانبازي، فداكاري و پايداري آموختند، روزهاي شور و حماسه‏ي فراواني پديد آوردند و نهضت اسلامي امام بر ضد طاغوت را تداوم بخشيدند. مبارزه‏ي پي‏گير و مقاومت خستگي‌ناپذير ملٌت ايران، از سال 42 تا 57 كه به انقلابي اسلامي كشيده شد، ريشه در قيام خونين پانزده خرداد داشت و برگرفته از جانبازي‌هاي زنان و مردان قهرمان آن روز تاريخي بود.

*****
ابعاد ناشناخته‏ي امام خمينى (ره)

براى شناخت ابعاد ناشناخته‏ي امام خمينى (ره)، بايد ابتدا از مقياس‌ها و معيارهايى سخن گفت كه آن‌ها نيز ناشناخته‌اند! تقوى، اخلاص، زهد، بى‏علاقگى به دنيا، عبادت، سرشك شوق براى خدا در نيمه شب تار از ديدگان فرو ريختن، در جستجوى گمنامى و بى‏نام و نشانى بودن، مال فراهم نياوردن، خشت‏ بر خشت ننهادن، خانه‏ي نو بنا نكردن، در جايگاهى محقر زيستن و بدان دلخوش بودن، از خوراكي‌ها و آشاميدني‌هاى رنگارنگ و گونه‏گونه‏ي دنيا كم بهره بودن، كم خوردن، لب و دم و دامن از شهوات شستن، خواسته‏هاى دلفريب و هوس برانگيز را از ميان برچيدن و جز اين‌ها و جز اين‌ها ... از ارزش‌هاى بى‏شمارى است كه در قاموس دين، وحى، نبوت و رسالت و در قلمرو معنويات و روحيات و در مقام شناخت انسان‏شناسانه و تربيتى مكاتب الهى و اديان آسمانى از آن‌ها، سخن بسيار فراوان رفته است... معمولاً وقتى سخن از امام خمينى و ابعاد شخصيت او مى‏شود، آنچه در ابتدا به ذهن‌ها مى‏آيد، نمودهاى سياسى - اجتماعى و صلابت و قاطعيت و شكست‏ناپذيرى و بالاخره اصول‏گرايى آن فقيد يكتاست. امّا اگر بخواهيم امام خمينى را در اين مقوله‏ها بشناسيم، از شناخت اين شخصيت ناشناخته، پيوسته، محروم خواهيم ماند؛ زيرا در اين مقولات، صاحب‌نظران بسيارى جز امام نيز سخن گفته‏اند و امام در اين مقولات، چونان ديگران، صاحب‌نظرى مي‏باشد كه با تفاوت، گاهى فراتر از آنان سخن گفته است... و چه بسا اگر ما بخواهيم در امام خمينى يك نابغه‏ي سياسى يا اقتصادى ببينيم، تا ابد از ديدن جمال و شخصيت واقعى محروم بمانيم، چون شخصيت امام، بسى والاتر و برتر از اين مقولات خاص ولى در دسترس عموم مي‏باشد... اين، گزافه است كه در صدد برآييم امام را از نظر فنى و تخصصى در مقامى والاتر و برتر از متخصصان و صاحب فنان واقعى فنون مختلف بنشانيم؛ زيرا اگر دقيق شويم، در اين ارزيابى، گاه، كم مى‏آوريم، آنگاه ممكن است، نه تنها عقيده‏اى به امام در اين فن و آن فن تخصصى نياوريم، بلكه نسبت به برترى او در اين يا آن فن، حتى بى‏اعتقاد شويم! همانند كسى كه توقع آن دارد كه پيغمبر خدا بمب بشكافد و ميكروب سل كشف كند و سفينه به فضا بفرستد و چون پيغمبر چنين نكرده و ديگران كرده‌اند، او به خاطر اين توقع نابجا، نه تنها به پيغمبران ايمان نياورد، بلكه به او كافر شود چنان‌كه در قرآن آمده است: قالوا لن نومن لك حتى تفجر لنا من الارض ينبوعا او يكون لك بيت من زخرف او ترقى فى السماء و لن نومن لرقيك حتى تنزل علينا كتابا نقروه قل سبحان ربى هل كنت الا بشرا رسولا؟ به تو ايمان نياوريم تا مگر از زمين برايمان چشمه سارى روان كنى! يا خانه‏اى طلاكارى شده داشته باشى يا بر آسمان برآيى! و به آسمان برآمدنت هم ايمان نياوريم تا مگر براى ما نوشته‏اى باز آرى كه آن را فرو خوانيم! بگو: پروردگار من منزه باد!... مگر من جز بشرى "فرستاده"ام؟! »
اين سخنان نه بدان معناست كه امام مرد سياست و اقتصاد و... و... نبوده است. چرا بوده! ولى سخن اين است كه امتياز او اين‌ها نبوده و ابعاد شخصيت او، فراتر از اين‌ها بوده است...
حقيقت آنست كه آنچه امام خمينى را در دنيا شاخص و نام‌آور كرد و به جز ما مسلمانان ايرانى كه از بركت روح مخلص و حقيقت‌جو و آرامش‌ناپذير و والانگر او، اينك در فضاى عطرآگين جمهورى اسلامى - با همه‏ي كم و كاستي‌هاى مشهود مادى و معنوى - به سر مى‏بريم، همه‏ي مسلمانان و حق‌جويان و ستم‌ستيزان اين سو و آن سوى گيتى نيز، عاشق شيدا و مريد و پيرو صادق و متعصب او شده‏اند اينست كه وى توانست ‏با اراده‏ي والا و روحيه‏ي شكست‌ناپذير و همّت ‏بلند خود، نظامى را از بيخ و بن بركند كه دو هزار و پانصد سال در اعماق تاريخ، ريشه دوانيده بود و به جاى آن، نظامى برنشاند كه در همه‏ي جهان بى‏نظير است، نه از آن جهت كه چيز تازه‏اى آورده! بلكه درست ‏برعكس! از آن جهت كه به كهن‌ترين، اصيل‌ترين، ريشه‌دارترين و پرسابقه‌ترين نهادهاى جاودانه‏ي بشرى، يعنى همگى اديان الهى و پيامبران آسمانى وابسته است! و اين، يك حقيقت و واقعيت است كه جمهورى اسلامى، نه تنها، از آيين خاتم‌الانبياء و المرسلين حضرت محمد بن عبدالله صلى الله عليه و آله و سلم - پيروى مى‏كند، بلكه در عين حال، احياگر نام همه‏ي پيامبران خدا و زنده كننده‏ي آيين آن‌ها در سراسر جهان است... بى‏جهت نيست كه انقلاب اسلامى ايران نه تنها در خيزش و جنبش اسلامى، در سراسر جهان اسلام مؤثر بوده، بلكه موجب برانگيخته شدن احساسات دينى و احياى قدسيت مذهب در ميان همه‏ي اديان جهان و پيروان آن اديان شده است.
فريادى كه امام خمينى برآورد، انعكاس فرياد رعدآساى ابراهيم عليه‏السلام بود كه نمروديان را در آتش افكند؛ انعكاس فرياد موسى عليه‏السلام بود كه فرعونيان را به دريا فرستاد؛ انعكاس فرياد عيسى عليه‏السلام بود كه قيصران را از تخت فرو كشيد و سرانجام، انعكاس فرياد محمد صلى الله عليه و آله بود كه بر كنگره‏ي ايوان كسراييان شكاف انداخت...
انسان‌ها، بر حسب علو روح و پيوستگى با خدا و حقيقت جهان ارزش‌گذارى مى‏شوند. هر انسانى، هر قدر، به خدا و حقيقت جهان پيوسته‌تر باشد، داراى روحى والاتر و بالاتر است. و چون همه‏ي پديده‏هاى تاريخ، از انسان پديد آمده است (نقش مساعد طبيعت و جغرافيا را فراموش نمى‏كنيم)، پس هر چه انسان والاتر باشد، پديده‏ي تاريخى‏ كه از او پديدار شده والاتر است و چون انسانيت انسان به والايى روح اوست، پس هر چه پديده‏ي تاريخى، والاتر باشد، انسانى‌تر است و اين است آنچه امام خمينى و انقلاب اسلامى ايران را از ساير رهبران و انقلاب‌ها متمايز مى‏كند.
نتيجه آنكه: ابعاد ناشناخته‏ي امام خمينى، ابعاد ناشناخته‏ي انسانى اوست و همين ابعاد ناشناخته‏ي امام خمينى، ابعاد ناشناخته‏ي انقلاب اسلامى و رهبر معظم انقلاب اسلامى و نيز شهداى گرانقدر انقلاب اسلامى و جانبازان و آزادگان و مدافعان خستگى‌ناپذير انقلاب اسلامى نيز هست و اين سخن را كسى با شما مى‏گويد كه خود در انقلاب اسلامى ايران و با شهدا و جانبازان انقلاب بزرگ شده و از فضاى آن تنفس كرده و سال‌ها شاگرد و مريد رهبر فقيد و دوست و مونس و يار و ياور رهبر معظم بوده است. اميد آنكه ما و شما بتوانيم معرفت‏خودمان را نسبت‏ به انقلاب و امام و رهبركنونى و شهدا و مدافعان انقلاب اسلامى افزون كنيم.

 
منبع/نویسنده:
روابط عمومی
 
تاریخ: ۱۳/۰۳/۱۳۹۶   بازدید: ۱۴۲۵

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)