روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
عرض تبريك ميلاد با سعادت حضرت علي ابن موسي الرضا (ع)

يازدهم ذيقعده، سالروز ميلاد با بركت خورشيد تابان آسمان پر نور ايران و نگين درخشان خراسان، حضرت علي ابن موسي الرضا (ع) مبارك و خجسته باد

ولادت
آفتاب امامت از هر افق كه سر بر زند آفتاب است. نور و درخشش آن چشم‌ها را خيره مي‌سازد. گرما و تابش آن حيات‌بخش و زندگي‌ساز است. هيچ برگي بي‌پرورش سر انگشت شعاعش زندگي نمي‌تواند و هيچ شاخي بي بهره از تابش مهربانش باري نمي‌آورد. روز يازدهم ماه ذيقعده سال 148 هجري در مدينه و در خانه¬ي امام موسي بن جعفر عليه‌السلام، فرزندي چشم به جهان گشود كه بعد از پدر، تاريخ‌ساز صحنه¬ي ايمان و علم و امامت شد. او را علي ناميدند و به رضا معروف شد.
عصري كه امام مي زيست
هشتمين پيشوا، امام علي بن موسي الرضا عليه السلام، در سال 183 هجري، پس از شهادت امام كاظم عليه السلام، در سن سي و پنج سالگي بر مسند الهي امامت تكيه زد و عهده‌دار پيشوايي امت شد. در آن زمان خلافت عباسيان در اوج قدرت خود بود. آن‌ها براي ايمن ماندن از شورش علويان و جلب قلب شيعيان و ايرانيان سعي داشتند وانمود كنند كه روابط صميمي با اين خاندان دارند و به اين وسيله مشروعيت خويش را تأمين كنند.
مردمي بودن
امامان پاك ما در ميان مردم و با مردم مي زيستند و عملاً به مردم درس زندگي و پاكي و فضيلت مي‌آموختند. آنان الگو و سرمشق ديگران بودند و با آنكه مقام رفيع امامت آنان را از مردم ممتاز مي‌ساخت، خود را از مردم جدا نمي‌كردند.
علم و آگاهي
امامان پاك ما به جهت مقام عصمت و امامت و به حكم علم و حكمتي كه لازمه¬ ي امامت است، بر ضرورت‌هاي عصر خويش از هر كس ديگر آگاه‌تر و نسبت به روش رهبري از همه داناتر بودند. امام بزرگوار، علي بن موسي الرضا عليه‌السلام، بعد از پدر گراميش در زمان حكومت هارون بي‌محابا به معرفي خود و تبليغ امامت پرداخت؛ چنان كه ياران ويژه‌اش بر او بيمناك بودند و آن گرامي تصريح مي‌فرمودند كه «اگر ابوجهل توانست مويي از سر پيامبر كم كند، هارون نيز مي‌تواند به من زياني برساند».
علّت پذيرش ولايت‌عهدي
ريان بن صلت مي‌گويد، به امام عرض كردم: اي فرزند پيامبر صلي الله عليه و آله برخي مي‌گويند شما با آنكه نسبت به دنيا اظهار زهد و بي‌رغبتي مي‌فرماييد، وليعهدي مأمون را پذيرفته‌ايد. فرمود: خدا گواه است كه اين كار خوشايند من نبود، امّا ميان پذيرش ولي عهدي و كشته شدن قرار گرفتم و ناچار پذيرفتم. اضافه بر اين من داخل اين كار نشدم مگر مانند كسي كه از آن خارج است. به خداي متعال شكايت مي‌كنم و از او ياري مي‌جويم.

 
منبع/نویسنده:
روابط عمومی
 
تاریخ: ۱۱/۰۵/۱۳۹۶   بازدید: ۸۹۷

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)