روابط عمومی دانشگاه شیراز
پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

برگزاري دومين همايش خيرين آموزش عالي كشور در دانشگاه شيراز
 

دومين همايش خيرين آموزش عالي كشور، پنجشنبه 14 بهمن ماه، با حضور معاون وزير علوم،‌تحقيقات و فناوري،روساي دانشگاه ها، مسئولان بنيادهاي خيرين آموزش عالي و خيرين آموزش عالي در مجتمع فرهنگي رفاهي دانشگاه شيراز برگزار شد.

در ابتداي اين همايش دكترابراهيم گشتاسبي راد،‌سرپرست دانشگاه شيراز، با تبريك دهه فجر انقلاب اسلامي گفت: انقلاب اسلامي تغيير محتوايي داشت نه شكلي و افراد را از درون تغيير داد و پس از اين تغيير دروني بود كه تغيير بيروني هم شكل گرفت كه نتيجه آن پيشرفت كشور بود.

دكتر گشتاسبي با تقدير از دكتر ارشاد رئيس سابق دانشگاه شيراز افزود: وي از ورود غيردانشگاهيان به صحن دانشگاه جلوگيري كرد. حركت بزرگي كه به ما ياد داد در برابر تهاجماتي كه به دانشگاه مي شود با حفظ سلامت نظام ، رفتاري عاقلانه داشته باشيم.

وي ادامه داد: با ايجاد فرايند خودباوري، پيشرفت، حفظ حرمت كه در شان نظام اسلامي است بايد تمام معضلات پيش‌ روي جامعه اسلامي را برطرف كنيم.

سرپرست دانشگاه شيراز با اشاره به اينكه دور شدن از پليدي‌ها و زشتي‌ها در جامعه با تأسي و استفاده از كلام خداوند در قرآن مجيد امكان‌پذير است، افزود: توجه به قوانين قرآني به‌عنوان اصل اساسي كه سفارش به امور خير كرده است بايد راهنماي عمل خيران و نيك‌انديشان قرار گيرد و در اين راستا با تشكيل ستاد بنياد خيران آموزش عالي گامي مؤثر در رسيدن به اهداف والاي انساني برداشته شده است.

سرپرست دانشگاه شيراز خاطرنشان كرد: براي كاهش اعتياد، خشونت و طلاق بايد سنت هاي حسنه اسلامي را در وجود خود و ساختار اجتماعي نهادينه كنيم و اگر نسبت به اين روند بي‌توجهي شود با مشكلات اجتماعي بسياري روبه رو مي‌شويم.

دكترگشتاسبي تصريح كرد: دور شدن از هواي نفس و دنياي مادي يكي ديگر از سفارش‌هاي قرآن كريم بوده و خيري همانند مرحوم نادر كاظمي كه دانشگاه معماري و درمانگاه را وقف كرده خدمات ارزنده‌اي را به جامعه بشري ارائه كرده است.

سرپرست دانشگاه شيراز گفت: گردهمايي ملي خيران آموزش عالي با هدف ايجاد هماهنگي با مسؤولان و شناخت نياز دانشگاه‌ها و ارائه راه‌حل براي مشكلات، در شيراز برگزار شده است.


دكتر محمدحسين اميد ، معاون اداري مالي و مديريت منابع انساني وزيرعلوم تحقيقات و فناوري دومين سخنران همايش بود.

وي با تقدير و طلب مغفرت براي چهار نفر از خيرين كه طي يك سال گذشته دار فاني را وداع گفته اند، اظهار داشت: در طول يك سال گذشته بنيادهاي خيرين آموزش عالي به 61 بنياد رسيده است كه برخي از اين بنيادها ثبت شده اند و برخي مراحل ثبت را طي مي كنند.

وي افزود : وزارت كشور و وزارت علوم همكاري خوبي در اين زمينه با هم دارند كه ثبت اين بنيادها در كمتر از 2 ماه صورت گيرد.

معاون وزير علوم اضافه كرد: تا پيش از اين دولت كمتر از 10 بنياد داشتيم و از ابتداي اين دولت تعداد اين بنيادها به 61 بنياد افزايش پيدا كرده است.

دكتراميد به خدمات اين بنيادها اشاره كرد و گفت: از جمله كارهايي كه اين بنيادها انجام مي دهند حمايت از دانشجويان نخبه است كه به شكل هاي مختلفي صورت مي گيرد.

وي ادامه داد: ما در وزارتخانه، به دنبال راهكارهايي هستيم كه از نظر حقوقي هم كارها تسريع شود و هم تسهيلات مناسبي براي خيرين به وجود آيد كه از جمله اين مباحث تخصيص تسهيلات خيرين مدرسه ساز به خيرين آموزش عالي بود.

دكتر اميد خاطر نشان كرد : خيرين درسال هاي گذشته در زمينه تامين و ساخت خوابگاه هاي دانشجويي متاهلين گام هاي مهمي برداشته اند ولي همچنان در اين حوزه نيازهاي فراوان وجود دارد.

قائم مقام وزير علوم،‌تحقيقات و فناوري در ستاد خيرين آموزش عالي كشور اظهار كرد: يكي ديگر از تسهيلاتي كه در اختيار خيرين قرار داده مي شود اين است كه برخي از خيرين توانايي كمك مالي مناسب در يك زمان را ندارند. براي همين وام هايي را در نظر گرفتيم كه خير مي تواند وام بگيرد و هزينه را پرداخت كند و به جاي يك جا پرداخت به صورت قسطي اين كمك ها را انجام دهد.

وي ادامه داد: وزارت علوم در احداث طرح هاي خير ساز مشاركت فعال دارد ، با اجراي طرح 50 درصد ، نيمي از تامين هزينه طرح هاي خير ساز توسط وزارت علوم تعهد مي شود و امسال 100 ميليارد تومان در اين حوزه اختصاص يافته است .

دكتراميد با بيان اينكه طي سالهاي اخير400 هزار متر مربع فضاي آموزشي و علمي به فضاهاي دانشگاه ها با مشاركت خيرين اضافه شده است گفت : 100 هزار متر مربع از اين فضا در سال جاري ساخته شده و 10 پروژه بزرگ خيرساز در دهه فجر امسال با مشاركت خيرين افتتاح مي شود .

معاون اداري مالي و مديريت منابع انساني وزارت علوم گفت:‌تعداد دانشجويان كشور از 170 هزار دانشجو در ابتداي انقلاب به 4 و نيم ميليون دانشجو افزايش يافته است و حدود 10 هزار نفر از دانشجويان و نخبگان علمي كشور اكنون تحت حمايت و پوشش كمك هاي خيرين قرار دارند، خيرين مي توانند در اين موارد كمك بيشتري داشته باشند و براي تعالي علم و دانش در كشور گام بردارند.

دكتر اميد اظهار داشت : توسعه ازدواج دانشجويي از جمله تاكيدات رهبر معظم انقلاب است، دانشگاه ها در اين زمينه اقدامات مناسب انجام داده اند ، گستردش اين سنت حسنه نياز به مشاركت خيرين دارد، ايجاد خوابگاههاي دانشجويي مي تواند به توسعه ازدواج هاي دانشجويي منجر شود .

معاون اداري مالي و مديريت منابع انساني وزارت علوم همچنين گفت : به روز رساني تجهيزات آزمايشگاهي ، ايجاد مجموعه هاي ورزشي و فرهنگي ، احداث اماكن علمي و پژوهشي و توسعه سخت افزارها در دانشگاه و توجه به زيربناها از جمله مواردي است كه خيرين مي توانند در آن مشاركت بيشتر داشته باشند .

دكتراميد ادامه داد: كمك خيرين معطوف به كمك هاي مالي به تنهايي نمي شود ، ما از كمك هاي فكري و ايده پردازي خيرين هم استقبال مي كنيم و معتقديم بسياري از موارد رشد و بالندگي در دانشگاه ها با كمك هاي فكري خيرين به دست آمده است .


مهندس عطايي،‌ خير دانشگاه شيراز ، ديگر سخنران همايش بود.

وي كه اهدا كننده مجموعه جهان پارس دانشگاه شيراز و دانشكده كارآفريني اين دانشگاه مي باشد ، در ابتداي‌ سخنانش گفت: بازديد يك مدير خوب بايد بر اساس برنامه باشد.

مهندس عطايي سپس به تبيين اين كلام پرداخت و افزود: نبايد بازديد مسئولين به سرعت و بدون دقت صورت گيرد بلكه بايد در فراغ بال و دقيق صورت گيرد كه اگر ايراد هست يا مسايلي كه بهتر است باشد بيان شود.

وي به بيان دلايل بيكاري در جامعه پرداخت و اضافه كرد: در حالي كه براي استخدام 5 نفر تعداد زيادي ثبت نام مي كنند، اما با توجه به اين كه كارگاه ها در بيابان ها قرار دارند، اكثر اين افراد حاضر نيستند در آن كارگاه ها كار كنند. در واقع نسل جديد آمادگي كار را ندارد.

مهندس عطايي خطاب به اساتيد دانشگاه حاضر در جلسه بيان داشت: ضروري است كه اخلاق و كار كردن نيز به دانشجويان آموزش داده شود چراكه با واردات نمي توان اقتصاد كشور را ساخت، تنها كساني كه مي توانند كشور را از بحران هاي عجيب و غريبي بيرون ببرند و كشور را سامان دهند جوانان هستند و از جمله راهكارهايي نيز كه آنان مي توانند به درستي اين وظيفه را انجام دهند آموزش درست است.


دكتر رضا فرجي دانا ،‌ رئيس هيات مديره بنياد حاميان دانشكده فني دانشگاه تهران و عضو هيئت موسس بنياد حاميان علم و فناوري نيز در گردهمايي خيرين آموزش عالي در دانشگاه شيراز اظهار داشت : امروزه كشتي كيفيت آموزش عالي در اقيانوس كيمت در حال غرق شدن است و اين يك واقعيت است كه بايد به آن بپردازيم. همه ما بايد فرياد كيفيت بزنيم در حالي كه همه فرياد كميت مي زنند.

وي بيان داشت: آمار يونسكو ايران را سومين توليد كننده مهندس در جهان معرفي كرده است. در نگاه اول شايد فكر كينم كه كار خوبي است. در حالي كه اين نشان مي دهد كه در درياي كميت غرق شده ايم.

دكتر فرجي دانا گفت: ما از ابتداي تاسيس دانشگاه در ايران كه سال 1313 مي باشد تا سال 84 ،يعني حدود 71 سال، 60 دانشگاه يا موسسه آموزش عالي داشته ايم اما در طول 8 سال بعد يعني از سال 84 تا 91، 55 دانشگاه تاسيس شده است.

مشاور رييس جمهور در امور علمي و آموزشي تصريح كرد : ما بايد در تضمين كيفيت و نگهداري آن از همه مردم كمك بخواهيم. بايد كيفيت را دغدغه مردم بكنيم. به گونه اي كه فشارهاي سياسي را از روي دانشگاه بردارد و نگذارد كه آموزش عالي كرنش كند و در جايي كه نبايد دانشگاه ساخته شود.

عضو هيئت موسس بنياد حاميان علم و فناوري گفت: زيرساخت هاي كاربري و تجهيزات از جمله اهداف ما هستند و ضروري است كه بنيادها در همه دانشگاه ها راه اندازي شود، نيازهاي خود را عرضه كنند، و خيرين به سوي اولويت ها هدايت گردند.

وي ادامه داد : بخش ديگر اين كار اين است كه كمك هاي مردمي به صورت گسترده درآيد. در اين صورت مي توانيم اميدوار باشيم كه كيفيت سازي را دغدغه مردم كرده ايم.


در ادامه برگزاري دومين گردهمايي ملي خيرين آموزش عالي كشور در دانشگاه شيراز پنل پرسش و پاسخ با حضور آقايان دكتر فرجي دانا، دكتر اميد، دكتر فرهودي و دكتر صفوي اجرا گرديد.

در اين نشست برخي از خيرين، مسئولان دانشگاه ها و مسئولين نهادها به انتقاد، پيشنهاد و مشكلات سر راه خود اشاره كردند كه به برخي از آنان پاسخ داده شد و برخي ديگر هم در دست بررسي قرار گرفت.

سخنراني حجت الاسلام والمسلمين دكتر محمد شريفاني،‌استاد دانشگاه شيراز و مسئول نهاد هاي نمايندگي مقام معظم رهبري در استان فارس و دكتر مصطفي نديم، استاد بخش تاريخ دانشگاه شيراز از ديگر بخش هاي اين مراسم بود.


عكس هاي بيشتر مرتبط با اين خبر در آرشيو الكترونيكي روابط عمومي دانشگاه شيراز موجود است.

http://gallery.shirazu.ac.ir 


 

   تاریخ: ۱۷:۰۶ - ۱۶/۱۱/۱۳۹۵   بازدید: ۱۳۴۳

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)