روابط عمومی دانشگاه شیراز
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷

سدسازي اصلاح طلبان در برابر خودسرها
 
اين هفته در مجلس شوراي اسلامي طرح دوفوريتي مطرح شد مبني بر تامين امنيت مراسم هاي رسمي كه اصلاح طلبان با طرح اين مسئله به نوعي به دنبال جلوگيري از تجربيات پيشين خود بودند. اما اين طرح به هيچ وجه به مذاق مخالفان و تندروها خوش نيامد.
فرارو: اين هفته در مجلس شوراي اسلامي طرح دوفوريتي مطرح شد مبني بر تامين امنيت مراسم هاي رسمي كه اصلاح طلبان با طرح اين مسئله به نوعي به دنبال جلوگيري از تجربيات پيشين خود بودند. اما اين طرح به هيچ وجه به مذاق مخالفان و تندروها خوش نيامد.

تقريبا دودهه است كه سالانه با اخبارهاي متعددي در خصوص برهم زدن سخنراني برخي چهره هاي سياسي كه معمولا از شخصيت هاي ميانه رو و اصلاح طلب هستند، منتشر مي شود. به همين دليل اين روزها كه چهره هاي اين جريان سياسي موفق شده اند مجددا وارد مجلس شوراي اسلامي شوند، به دنبال اين هستند كه مانع از تكرار تاريخ شوند. بنا براين آنها طرحي با عنوان «حفظ امنيت مراسم هاي رسمي» ارائه كرده اند كه به زودي در دستور كار مجلس قرار خواهد گرفت.

در اين طرح آمده است: « هركس با هر اقدامي اعم از طرح سوال يا غير آن در مراسم سخنراني اعم از مراسم رسمي يا مراسمي كه عرفاً بدون مجوز تشكيل مي شود، موجبات توقف يا جلب توجه به خود و يا تشنج شود به شش ماه تا دو سال محكوم مي شود و نيروي انتظامي موظف است فوراً فرد يا افراد را بازداشت و تا تحويل مقامات قضايي نگهداري كند.»

همچنين در بند ديگر اين طرح آمده است «مسئولان در هر مقام اعم از اداري، اجرايي، نظامي، انتظامي، سياسي و غير آن بايد امنيت جلسات مذكور را تامين و از هر اقدامي كه موجب اخلال يا توقف و تعطيل جلسات شود جلوگيري كنند و در صورت تعلل حسب مورد به انتصال موقت و يا دائم از خدمات دولتي محكوم مي شوند و قوه قضائيه موظف است بدون تشريفات رسيدگي در كمتر از يك ماه، حكم لازم را صادر و اعلام كند.» در پايان هم يادآور شده اند كه مجازات بند يك شامل كساني كه در هر مقام و مسئوليتي باشند و مانع برگزاري مراسم موسوم شوند نيز مي شود.

اما اين طرح همانطور كه در آغاز اشاره شد با واكنش هايي همراه بود. حتي برخي رسانه ها مانند تسنيم و فارس در اخبار خود طرح مذكور را اينگونه براي مخاطبان خود تشريح كردند كه اصلاح طلبان به دنبال تصويب طرحي هستند كه موجب آن «به نيروي انتظامي و قوه قضائيه اجازه داده مي شود با سوال كنندگان در مراسم هاي رسمي و غيررسمي برخورد كنند.» اين درحالي است كه در طرح مورد بحث به وضوح آمده است كه صرفا افرادي مد نظر هستند كه با طرح سوال باعث توقف يا جلب توجه به خود و يا تشنج شوند. اما اينكه چرا اصلاح طلبان چنين طرحي را با دوفوريت آماده كرده اند لازم است نگاهي گذرا به تاريخ داشته باشيم و حدود دو دهه به عقب برگرديم:

دوران اصلاحات و خشم تندروها

در سال 76 از همان ابتدا كه سيد محمد خاتمي به عنوان كانديداي انتخابات رياست جمهوري اعلام آمادگي كرد فعاليت تندروها براي پيشبرد اهداف خود و ممانعت از موفقيت وي در انتخابات دوم خرداد آغاز شد به طوري كه در نخستين روز ارديبهشت ماه همان سال با حضور در مراسم سخنراني وي در مشهد مانع از آن شدند. بعد از آن و تقريبا هفت ماه بعد در مراسم راهپيمايي روز تسخير سفارت آمريكا با دانشجويان شركت كننده درگيري لفظي پيدا كردند و مراسم به نوعي به تشنج كشيده شد.

در ادامه و روز 24ام همان ماه از ورود دكتر سروش به دانشگاه امير كبير جلوگيري و حتي در آنجا تجمع كردند. البته در اين ميان چند اقدام فرهنگي نيز انجام دادند. به عنوان مثال در مقابل سينما قدس اصفهان در اعتراض به فيلم آدم برفي، تجمع كردند. بعد از آن مجددا وارد عرصه سياسي شدند و از برگزاري مراسم سالگرد درگذشت مهندس بازرگان در رشت جلوگيري كردند و در روزهاي پاياني سال 76 به تجمع دفتر تحكيم وحدت در مقال دانشگاه تهران رفتند.

برخوردهاي فيزيكي به دولتي ها رسيد

بعد از سال 76 كه تا حدودي فعاليت هاي اين جريان ها به خارج از دولت اختصاص داده مي شد با حركت رو به جلو به سراغ دولتمردان آن زمان رفتند و اولين نفر عبدالله نوري بود. نوري معاون توسعه سياسي اجتماعي رئيس جمهوري در آن دوره در مشهد مراسم سخنراني داشت كه توسط برخي جريان ها متشنج شد. اما اين تمام ماجرا نبود زيرا تقريبا چندروز بعد از ان حادثه، قبل از مراسم تشييع پيكرهاي كشته شدگان جنگ ايران و عراق در نماز جمعه تهران به نوري و وزير فرهنگ و ارشاد وقت حمله شد و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند. بعد از آن هم موارد ديگري وجود داشت كه تيتروار به آنها اشاره مي كنيم:

در گيري در سخنراني علي اكبر محتشمي مشاور رئيس جمهوري در مشهد، سردادن شعار عليه آيت الله طاهري نماينده ولي فقيه و امام جمعه اصفهان و پرتاب سنگ وچوب و آهن به طرف جايگاه نماز جمعه كه مانع از برگزاري نماز جمعه روز قدس شد، برهم زدن مراسم سخنراني عباس عبدي عضو شوراي سردبيري روزنامه صبح امروز در شهر قم، اخلال در مراسم سخنراني محسن آرمين سردبير هفته نامه عصر ما در شهر قم و مضروب كردن سيد هادي خامنه اي، مديرمسؤول روزنامه جهان اسلام و مشاور رئيس در يك سخنراني در شهر قم كه به انتقال وي به بيمارستان منجر شد. بعد از اين ماجراها و با ورود به سال 78 اقدامات اين جريان ها تا 81 به حدود 30 مورد رسيد و به صورت مشخص هر دوماه يك سخنراني يا مراسم به تشنج كشيده مي شد و عده اي مجروح مي شدند.

احمدي نژاد آمد و تندروها آرام شدند

بعد از آن همه جنجال در دوران اصلاحات فصل انتخابات فرا رسيد و دولت جديد و ناشناخته اي كه مورد حمايت جريان اصولگرايي بود توانست اكثريت آرا را كسب كند و پا به عرصه بگذارد. در آن روزها فضاي كشور تا حدودي آرام شده بود و ديگر خبري از اين گروه ها در سخنراني ها نبود كه البته دليلش هم مشخص بود. در آن سال ها مجوزي براي سخنراني جريان مقابل صادر نمي شد. اما در اين ميان عده اي همچنان حضور داشتند كه دولت و جريان هاي مخالف نمي توانست مانع از سخنراني آنها به صورت قانوني شوند. افرادي نظير: مرحوم آيت الله هاشمي، حجت الاسلام علي اكبر ناطق نوري و رئيس قوه مقننه كه آن روزها هم علي لاريجاني در آن مسند حضور داشت. بنابراين دور از انتظار نبود كه در مراسم هايي كه اين افراد حضور دارند، تاريخ تكرار شود و همان هم شد. آغاز ماجرا از سخنراني سال 85 مرحوم آيت الله هاشمي بود. بعد از ايشان به ترتيب سيد حسن خميني، حجت الاسلام ناطق نوري و علي لاريجاني مورد توجه گروه هاي خودسر قرار گرفتند.

رستاخيز تندروها

بعد از آنكه آفتاب دولت دهم غروب و خورشيد دولت تدبير و اميد طلوع كرد، پرواضح بود كه بارديگر شاهد افزايش فعاليت گروه هاي خودسر خواهيم بود اما هيچكس گمان نمي كرد كه شروع فعاليتشان آن قدر سريع باشد كه دوماه بعد از شروع كار حسن روحاني، خبرساز شوند. ولي آنها همه را غافلگير كردند و در فرودگاه زمان بازگشت رئيس جمهور ده ها نفر از معترضان به وي تخم مرغ و حداقل يك كفش پرتاب و شروع به ضربه زدن به خودروي وي كردند. حتي در براي جلوگيري از حركت ماشين روحاني، شروع به نماز خواندن كردند.

بعد از آن چند تن از افراد حاضر در سالن فجر دانشگاه شيراز هنگام ورود «محمدرضا عارف» رئيس بنياد اميد ايرانيان براي انجام سخنراني در جمع دانشجويان، با فرياد به طرف وي حمله ور شدند. سپس با فاصله چند ماه يك عده تلاش كردند كه سخنراني هادي خامنه اي در كرمان را برهم بزنند كه البته ناكام ماند. البته موارد ديگري نظير حمله به مطهري، ممانعت از سخنراني اصلاح طلبان در ايام انتخابات مجلس و.... هم در اين سال هاي اخير اتفاق افتاده است.

به هرحال واضح است كه اصلاح طلبان مجلس برخلاف آنچه كه رسانه هاي مخالف و غالبا وابسته به برخي جريان ها تلاش دارند به افكار عمومي نشان دهند، در تلاش هستند به نوعي شرايطي را ايجاد كنند كه ديگر مراسم هاي رسمي و غير رسمي چه اصولگرايان و چه اصلاح طلبان، مورد حمله قرار نگيرد و يا متشنج نشود. البته انتقاداتي هم از سوي برخي كارشناسان و فعالاني سياسي در خصوص اين طرح مطرح است.

آنها معتقدند كه هرچند نفس اين طرح مناسب است اما امكان سواستفاده از آن در صورتي كه به درستي و وضوح مصاديق را مشخص نكنند، مشكل ساز خواهد شد و در هر سخنراني ممكن است برخي كه با ديدگاه منتقد حضور دارند، با برخورد انتظامي يا قضائي مواجه شوند. بنا براين در صورتي كه اصلاح طلبان و نمايندگان ميانه رو مجلس به دنبال تصويب اين طرح دو فوريتي هستند، بايد تمامي خلاء ها و ابهامات كه مي تواند شرايط را براي سواستفاده از اين قانون ايجاد كنند، رفع و يك قانون شفاف تصويب كنند.
منبع خبر:
برترین ها
   تاریخ: ۱۰:۴۴ - ۲۸/۱۱/۱۳۹۵   بازدید: ۱۶۷

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)