روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷

رونمايي از يك شير نر تاكسيدرمي در موزه تاريخ طبيعي و تكنولوژي دانشگاه شيراز
 

در مراسمي با حضور معاون استاندار فارس ، از يك شير نر تاكسيدرمي شده رونمايي شد.

اين شير نر در موزه تاريخ طبيعي و تكنولوژي دانشگاه شيراز در معرض ديد علاقه مندان قرار مي گيرد.

تاكسيدرمي اين شير نر حدود يكسال طول كشيده است و دومين شير نري است كه در موزه قرار مي گيرد.

آقاي عليرضا انتشاري ، كارشناس دانشگاه شيراز ، كار تاكسيدرمي اين حيوان را با به روز ترين روش ها در موزه تاريخ طبيعي و تكنولوژي دانشگاه شيراز انجام داده است.


دكتر سيدعلي اكبر صفوي ، قائم مقام رئيس دانشگاه شيراز در آيين با اشاره به سابقه موزه تاريخ طبيعي و تكنولوژي دانشگاه شيراز گفت : اين موزه چهل سال پيش با عشق و علاقه دكتر شريفي ايجاد شد و هم اكنون زير نظر شوراي علمي به فعاليت خود ادامه مي دهد.

وي افزود : عليرغم اينكه موزه تاريخ طبيعي دانشگاه شيراز از نظر تنوع و گونه بي نظير است، اما موقعيت مكاني آن باعث شده آنچنان كه شايسته است مورد توجه گردشگران قرار نگيرد.

دكتر صفوي خاطر نشان كرد : طرح انتقال موزه به چهارراه ادبيات در دست بررسي است و در سالهاي آتي با انتقال موزه تاريخ طبيعي و تكنولوژي به اين مكان شاهد استقبال بيشتر گردشگران خواهيم بود.


دكتر مصطفي نديم، استاد بخش تاريخ و رئيس مركز امور باغ ها، موزه ها و فضاي سبز اين دانشگاه شيراز هم در اين آيين با اشاره به گونه هاي منحصر به فرد موجود در موزه تاريخ طبيعي و تكنولوژي اظهار داشت : بهسازي ساختمان فعلي نيازمند حمايت مالي دولت و استانداري است.


آقاي محمدمهدي اسلام نژاد، رئيس موزه تاريخ طبيعي هم گفت: اين موزه در مقايسه با ساير موزه هاي كشور از نظر كيفيت نمونه ها بي نظير است.

وي افزود : شوراي علمي متشكل از اعضاي هيئت علمي دانشگاه شيراز ، بسيار فعال و علاقه مند مسائل مرتبط با موزه را دنبال مي كنند.

وي از مسئولان اجرايي خواستت براي تسهيل ورود گردشگر به اين موزه ، تمهيدات لازم را بيانديشند.


دكتر محمدرضا نعمت اللهي ،‌ از اساتيد دانشگاه شيراز ، طراح موزه برق و عضو شوراي علمي موزه تاريخ طبيعي و تكنولوژي اين دانشگاه نيز خاطر نشان كرد : رسالت دانشگاه آموزش است و آموزش ملموس از طريق موزه امكان پذير مي باشد.

وي افزود : موزه ها فقط مربوط به گذشته نيست ،‌بلكه در دنياي امروز ، موزه ها آينده نگري هم دارند و به همين دليل است كه دانشگاه ها به بحث موزه وارد مي شوند.


آقاي شاپور رستمي ، معاون گردشگري و امور زائرين استانداري فارس نيز با تاكيد بر نقش موثر دانشگاه شيراز در گردشگري بيان داشت : باغ ارم كه توسط دانشگاه شيراز به صورت علمي مديريت مي شود ،‌از مكان هاي پرجاذبه شيراز است.

معاون استاندار فارس گفت : 24 موزه در استان فعال است كه نيمي از آنها در اختيار بخش خصوصي و نيمي زير نظر سازمان هاي دولتي است.

وي ادامه داد : جايگاه فعلي موزه ها در استان فارس متناسب با ظرفيت آنها نيست و ضروري است كه بخش دولتي، بدنه ي دانشگاهي و بخش خصوصي به صورت فعال وارد شوند.


گفتني است موزه تاريخ طبيعي و تكنولوژي دانشگاه شيراز اسفند ماه سال 1353 تأسيس شد و در سال 1356به ساختمان كنوني با زير بناي حدود 5 هزار متر مربع انتقال يافت .

اين موزه شامل بخشهاي جانوري، گياهي، زمين شناسي، حشره شناسي، نجوم، تكنولوژي، آناتومي، تمبر و سكه و كارگاه تاكسيدرمي است كه فعاليتهاي آنها در سه محور آموزشي، پژوهشي و نمايشي صورت مي گيرد.

بخش جانور شناسي موزه تاريخ طبيعي و تكنولوژي دانشگاه شيراز بالغ بر هزار نمونه ي جانوري به جز حشرات را در دو گروه عمده مهره داران و بي مهرگان در برمي گيرد.

اين دو گروه در سالنهاي مركزي در دو طبقه درمعرض ديد بازديدكنندگان قرار گرفته است.

نمونه هاي جالب و ديدني حيوانات ، آكواريوم 7 متري ماهيهاي آب شيرين و مارهاي زنده از بخشهاي ديگر اين مجموعه است.

جنين دو قلوي پسر از سينه به هم چسبيده،بزغاله دو سر، مرغ چهارپا، گوساله دو سر، بره هشت پا و قوچ چهار شاخ از نمونه هاي كم نظير، جذاب و ديدني موزه تاريخ طبيعي شيراز است.

كارگاه تاكسيدرمي به عنوان ركن اساسي همه فعاليتهاي قسمت جانوري است كه از بدو تاسيس موزه مورد تاييد و تاكيد كارشناسان از ابعاد پژوهشي وآموزشي بوده است.

در بخش حشره شناسي موزه، شناسا يي علمي و تاكسونوميكي حشرات ، بررسي طرز زندگي و بيولوژي آنها و در كل معرفي اين موجودات براي بازديد كنندگان صورت مي گيرد.

همچنين اين بخش داراي قسمتي به نام كلكسيون يا مخزن نگهداري حشرات است كه نمونه ها بر اساس رده بندي علمي در آن جاي گرفته و دانشجويان مقاطع تحصيلي مختلف از آن استفاده مي كنند.

بخش گياهي موزه تاريخ طبيعي با جمع آوري گياهان مناطق مختلف كشور بويژه استان فارس به دانش آموزان، دانشجويان، محققان ، متخصصان گياهي و ديگر گروه هاي جامعه خدمات ارائه مي كند.

گياهان در قرآن ، گياهان دارويي، هرباريوم يا محل نگهداري كلكسيون گياهي با بيش از 5 هزار نمونه گياهي ، تابلو هاي آموزشي اصطلاحات گياهشناسي، انواع ميوه هاي شكوفا و نا شكوفا ،گياهان زينتي، گرامينه ها (گندميان) ،گونهاي ايران، پوشش گياهي ايران، و دو قلو هاي بهم چسبيده در عالم گياهي از جمله قسمت هاي بخش گياهشناسي موزه تاريخ طبيعي شيراز است.

نمونه هايي از سنگ هاي آذرين، رسوبي و دگرگوني ، كاني هاي سيليكاته و غيرسيليكاته ، و فسيلهاي گياهي و جانوري را هم مي توان در بخش زمين شناسي اين موزه مشاهده كرد.

اسكلت بازسازي شده نهنگ گوژپشت و نمونه هاي جنيني رنگ آميزي شده با تكنيك آليزارين از نمونه هاي ارزنده بخش آناتومي موزه تاريخ طبيعي و تكنولوژي دانشگاه شيراز است.

موزه آناتومي با ديدي تخصصي و برداشتن گامهايي موثر در جهت غني تركردن جنبه آموزشي و پژوهشي اهداف خود، مجموعه اي از نمونه هاي اسكلتي و آناتوميك را جمع آوري كرده است.

از ويژگيهاي ارزشمند اين موزه توانمندي آن در اجراي طرحهايي براي آموزش پيشرفته علم تشريح و آناتومي و ارائه راهكار و توليد نمونه هاي باارزش در اين راستا مي باشد.

به منظور پربار كردن جنبه هاي آموزشي اين موزه، مولاژهاي متنوعي كه اعضاي مختلف بدن انسان و حواس پنجگانه آن را نشان مي دهند تهيه شده است و استاد يا مربي مي تواند به راحتي قسمتهاي مختلف بدن را بطور جداگانه براي دانشجو و دانش آموز تشريح و توضيح دهد.

مجموعه مولاژهاي مراحل رشد جنين انسان از يك ماهگي تا نه ماهگي و جنينهاي دو قلو و نيز نحوه ارتباط جنين با جفت و بدن مادر، از قسمتهاي آموزنده و بسيار جالب اين مجموعه است.

در بخش علوم وتكنولوژي اين مجموعه دستاوردهاي علمي وصنعتي بشر در شاخه هاي مختلف تكنولوژي، پديده شناختي فيزيك، نجوم وستاره شناسي،مخابرات، الكترونيك، رايانه، برق و انرژي هاي نوين مورد بررسي قرارگرفته و در معرض ديد علاقه مندان قرار دارد.

اوايل سال 1382 بخش تمبر ، سكه و اسكناس موزه تاريخ طبيعي به بهره برداري رسيد.

در اين بخش نمونه هايي از تمبرهاي كشورهاي مختلف جهان و بيشتر تمبرهاي ايران در قبل و بعد از انقلاب اسلامي به نمايش گذاشته شده است.

كتابخانه موزه هم با حدود 3 هزار جلد كتاب در موضوعات جانورشناسي ، گياهشناسي، زمين شناسي، تكنولوژي، تاريخ وساير موضوعات و قريب يك هزار جلد نشريه علمي، پذيراي همكاران دانشگاهي است.

در سال 95 هم ، نخستين موزه چند رسانه اي تعاملي برق كشور در موزه تاريخ طبيعي و تكنولوژي دانشگاه شيراز افتتاح شد .

موزه صنعت برق استان فارس، دوازدهمين گالري موزه تاريخ طبيعي و تكنولوژي در شيراز است كه علاوه بر نشان دادن تاريخچه صنعت برق فارس ، سير تكامل صنعت برق را از ابتداي پيدايش تا چشم انداز آن در آينده دور به مخاطبان ارائه مي دهد.

در اين موزه با بهره مندي از تكنيك هاي چند رسانه اي و به نمايش گذاشتن قطعات نيروگاه توليد برق و دستگاه هاي تعاملي ، علاقه مندان مي توانند با مفاهيم توليد، انتقال و توزيع برق و همچنين بهينه سازي مصرف انرژي آشنا شوند.

در اين موزه يك ماكت راكتور هسته اي بوشهر با جزئيات دقيق از قلب راكتور هسته اي بوشهر و با قطر واقعي 5متر ، فرآيند توليد الكتريسته را به نمايش مي گذارد .

موزه برق از جمله موزه هايي است كه نقشي آموزشي، پژوهشي، تاريخي و صنعتي دارد.

در اين موزه به بررسي و معرفي تاريخچه صنعت برق ايران واستان (شناسايي تجهيزات مستعمل صنعت برق در بخش هاي توليد، توزيع، انتقال ومصارف صنعتي وتاريخي) وبررسي شاخص ترين روش هاي توليد انرژي الكتريكي رايج در جهان وشناسايي نيروگاه هاي گازي، فسيلي، سوخت تركيبي و تكنيك هاي علمي وصنعتي توليد انرژي پاك–تجديدپذير- مشتمل بر انرژي خورشيدي، آبي، بادي، زمين گرمايي وهسته اي ومعرفي موارد فوق پرداخته شده است.


عكس هاي بيشتر مرتبط با اين خبر در آرشيو الكترونيكي روابط عمومي دانشگاه شيراز موجود است.

http://gallery.shirazu.ac.ir


   تاریخ: ۱۲:۵۵ - ۰۲/۰۳/۱۳۹۶   بازدید: ۲۳۷۲

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)