روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷

برگزاري همايش ملي پدافند غيرعامل در در دانشگاه شيراز
 
سومين همايش ملي پدافند غيرعامل در عمران، معماري و توسعه پايدار شهري به منظور گردهمايي و تبادل نظر علمي و فني متخصصان، محققان و دانشجويان در حوزه پدافند غيرعامل به ميزباني دانشگاه شيراز ، به مدت 2 روز در دانشگاه شيراز برگزار شد.
پدافند غير عامل به مجموعه اقدامات غير مسلحانه اي گفته مي شود كه موجب افزايش بازدارندگي، كاهش آسيب پذيري، تداوم فعاليت هاي ضروري، ارتقاء پايداري ملي و تسهيل مديريت بحران در مقابل تهديدها و اقدامات نظامي دشمن مي شود.
دكتر محمد حسين پور ، دبير اجرايي همايش در آيين گشايش بيان داشت : هدف از برگزاري اين همايش ارائه دستاوردهاي نوين در تعيين راهبردها، ارائه راهكارها و اقدامات لازم در مواجهه با تهديدات انسان ساخت در زمينه هاي طراحي و اجراي سازه هاي امن، معماري ساختمان، برنامه ريزي و مديريت شهري در مقياس ملي، ناحيه اي، شهري و محله اي مي باشد.
وي افزود : از ميان 170 خلاصه مقاله ارسال شده به دبيرخانه كنفرانس و پس از داوري توسط اساتيد ، 96 خلاصه مقاله پذيرفته شد.
استاد شهرسازي دانشگاه شيراز بيان داشت : در مهلت مقرر 64 مقاله كامل مورد پذيرش قرار گرفت كه از اين تعداد حدود 20 مقاله به صورت سخنراني و بقيه در قالب پوستر ارائه مي گردد.
دبير اجرايي همايش گفت : دكتر احمد اصغريان جدي ، دانشيار دانشكده معماري و شهرسازي دانشگاه شهيد بهشتي ؛ دكترمحمدتقي احمدي ، استاد دانشكده مهندسي عمران و محيط زيست و رئيس دانشگاه تربيت مدرس و دكتر امير شكيبا منش، استاديار دانشگاه هنر تهران ؛‌ سه سخنران كليدي همايش هستند.
دكتر حسين پور ادامه داد : در مدت 2 روز برگزاري همايش كارگاه هايي با عنوان بهبود امنيت شبكه هاي توزيع آب شهري با رويكرد پدافند غيرعامل( با تاكيد بهينه سازي چند هدفه سنسورهاي تشخيص آلودگي) ؛ معماري دفاعي با رويكرد پدافند غيرعامل ؛ و پدافند غيرعامل در شهرسازي اجرا مي شود.
وي ،‌عمران ، معماري و توسعه شهري پايدار را سه محور اصلي همايش عنوان و خاطر نشان كرد : سازه هاي امن ؛ مهندسي ساخت و ساز با تاكيد بر پدافند غيرعامل ؛ مهندسي منابع آب، سازه‌هاي هيدروليكي با تاكيد بر پدافند غيرعامل ؛ مهندسي راه و حمل و نقل، ترافيك و شريان هاي ارتباطي با تاكيد بر پدافند غيرعامل ؛ آموزش و توسعه مهندسي عمران با رعايت اصول پدافند غيرعامل ؛ مصالح نوين ساختماني از منظر پدافند غيرعامل ؛ فناوري هاي نوين در مهندسي عمران ؛ نقش مهندسان عمران در فرهنگ سازي ساخت و ساز ايمن ؛ بازنگري مبحث 21 مقررات ملي ساختمان ؛ الگوهاي معماري بومي دفاعي ؛ سيما و منظر شهري با اصول ايمني و امنيت ؛ فناوري معماري با تاكيد بر پدافند غيرعامل ؛ سبك شناسي معماري با رويكرد دفاعي ؛ ساختمانهاي هوشمند و امنيت ؛ معماري داخلي و امنيت ؛ معماري ايراني اسلامي از منظر پدافند غيرعامل ؛ معماري بناهاي زير زميني امن ؛ اصول طراحي معماري صنعتي با تاكيد بر پدافند غيرعامل ؛ ضوابط فني، استانداردها و قوانين مرتبط با پدافند غيرعامل در معماري ؛ ايمني و امنيت در سازه هاي بلند مرتبه ؛ مباني طراحي معماري فضاهاي امن پناهگاهي ؛ مرمت ابنيه تاريخي و معماري- گردشگري از منظر پدافند غيرعامل ؛ مدل سازي و برآورد ريسك زير ساختهاي شهري ؛ مكان يابي و مكان گزيني زيرساخت هاي شهري ؛ تعيين تاب آوري زير ساخت ها (حمل‌ونقل، ترافيك و شريان هاي ارتباطي، ابنيه فني) ؛ نقش سازمان ها و گروه هاي مردم نهاد در دفاع شهري ؛ فناوري اطلاعات و ارتباطات در دفاع شهري ؛ بسترهاي ايجاد ناامني زيرساخت ها در مناطق مرزي ؛ تهيه الگوي برآورد خطر زير ساخت ها با استفاده از بستر GIS ؛ تجارب توسعه شهري با رويكرد دفاعي در ايران و جهان ؛ آموزش معماري و شهرسازي با رويكرد پدافند غيرعامل ؛ آموزه هاي دفاع مقدس در حوزه امنيت شهري ؛ روش هاي اولويت دهي اقدامات شهري از منظر پدافند غيرعامل ؛ آينده پژوهي- فرصت ها و تهديدات ؛ تاب آوري شهري از منظر پدافند غيرعامل و ساير ايده هاي نوين ؛ از جمله مباحثي است كه در سومين همايش ملي پدافند غيرعامل در دانشگاه شيراز به آن توجه شده و مورد تحليل قرار گرفته است.
دكتر سيد علي اكبر صفوي ، قائم مقام رياست دانشگاه شيراز و رئيس دفتر مطالعات و طراحي مديريت بحران و پدافند غيرعامل اين دانشگاه ، ديگر سخنران مراسم افتتاحيه همايش بود.
وي اظهار داشت : پدافند غيرعامل يكي از پيچيده ترين مسائل امروز است و مهم ترين قضيه در اين موضوع آن است كه نقش افراد متخصص و عالم در تمام سياست هاي استاني و ملي جدي تر گرفته شود.
دكتر صفوي گفت : دفتر پدافند غيرعامل از 6 سال پيش در دانشگاه شيراز تأسيس شد و اين همايش يكي از اقداماتي است كه دانشگاه شيراز در راستاي اين موضوع پي گيري كرده است.
وي با بيان اينكه در بحث پدافند غيرعامل، تهديد هميشه از جانب دشمنان خارجي نيست ؛ اظهار داشت : در بحث پدافند غيرعامل تهديد از جانب يك كارمند ناراضي يك اداره نيز ممكن است روي دهد و لذا آگاه بودن هم در برابر صدمات دشمنان ضروري است هم در مورد مسائل داخلي.
دكتر صفوي تصريح كرد: لازم است فرمانداران و شهرداران كار خود را زمين بگذارند و در همايش هاي پدافند غيرعامل شركت كنند چراكه آخرين دست آورده اي علمي در آن مطرح مي شود و لازم است كه دستگاه ها در جريان مسائل قرار گيرند.
وي ادامه داد: حل چالش هاي كشور راهي جز بررسي و مطالعه علمي ندارد و اگر براي مصون سازي كشور دغدغه داريم همه بايد در اين صحنه حضورداشته باشيم.
قائم مقام رئيس دانشگاه شيراز بيان داشت :طرح جامع پدافند غيرعامل استان فارس توسط دانشگاه شيراز در حال تدوين است و اميد آن است كه با اجراي آن مصون سازي و پيشگيري در زمينه هاي مختلف صورت گيرد.
وي بر فرهنگ سازي ، ايجاد اتاق فكر و شروع اقدامات عملي از گام هاي ساده ، براي بهبود وضعيت در حوزه پدافند غيرعامل تاكيد كرد.

مهندس اسدالله كريمي ، معاون امور شهري و تهران سازمان پدافند غيرعامل كشور نيز در سومين همايش ملي پدافند غيرعامل در عمران، معماري و توسعه شهري پايدار در دانشگاه شيراز اظهار داشت: كشور ما هميشه با تهديدهاي داخلي و خارجي مواجه بوده ، بنابراين بحث پدافند غيرعامل از اهميت بسيار بالايي در حفظ امنيت برخوردار است.
وي افزود: پس از انقلاب صنعتي دو نگاه مهم در دنيا به وجود آمد كه يكي از نگاه ها اين بود كه در ساخت سلاح ها تحولات شگرفي اتفاق افتاد به گونه اي كه مفهوم دفاع را تغيير داد.
مهندس كريمي اضافه كرد: مسئله دوم اين است كه امروز با پديده انفجار جمعيت و حضور مردم در شهرها مواجه هستيم، به طوري كه 4 ميليارد از 7 ميليارد نفر جمعيت دنيا در شهرها زندگي مي كنند؛ در كشور ما نيز 72 درصد جمعيت كشور در شهر زندگي مي كنند كه 70 درصد آن در 40 شهر تجميع شده اند و همين تمركز سرمايه ها است كه دشمنان را ترغيب به هجوم به منطقه اي خاص مي كند.
معاون پدافند غيرعامل كشور ادامه داد: يكي از راهبردهاي دشمن براي ضربه زدن به كشورها، شناسايي زيرساخت ها و از بين بردن آن ها است تا مردم را ناراضي كند و پس ازآن با عوامل ستون پنجم خود موجب شورش و تخاصم مي شود كه در چنين شرايطي امكان سقوط فراهم مي شود و سقوط كشور عراق در جنگ خليج فارس نمونه آن بود.
وي با بيان اينكه آموزش در بحث پدافند غيرعامل بسيار مهم است و تمام كشورها اقدام به اين كار مي كنند، خاطرنشان كرد: سازمان پدافند غيرعامل از اوايل امسال در ساختار سازماني خود تغييراتي ايجاد كرد و معاونت شهري را در آن ايجاد كرد تا با ارتباط گيري با شهرداري ها و دستگاه ها، هماهنگي بيشتري به وجود آيد.
مهندس كريمي اضافه كرد: سازمان پدافند غيرعامل در سه مورد زيرساخت هاي شهري؛ مديريت شهري ؛ و برنامه ريزي و شهرسازي، برنامه هاي آينده خود را دنبال مي كند.
معاون پدافند غيرعامل كشور اظهار داشت: پيوست هاي پدافند غيرعامل در طرح هاي تفصيلي شهرها حتماً بايد ديده شود و ما به دنبال يك گفتمان سازي مشترك با مراكز دانشگاهي هستيم تا در قالب يك طرح مشترك كار را پيش ببريم، ضمن اينكه با شهرداري و شوراي شهر، استانداري و... همكاري تنگاتنگي داشته باشيم و از تجربيات متقابل استفاده كنيم.
مهندس كريمي گفت: در 2 ماه اخير كميته پدافند غيرعامل شهرداري ها و دهياري ها با هدف اداره امور مطلوب تر امور شهرهاي كشور در شرايط بحران تشكيل شده و اميدواريم مجموع اين اقدامات به ايجاد شهرهاي آماده و پايدار كمك كند.

آقاي علي اكبري، نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي هم در سومين همايش ملي پدافند غيرعامل در عمران، معماري و توسعه شهري پايدار دردانشگاه شيراز بيان داشت: آشنايي دانش آموزان با پدافند غيرعامل و انواع تهديدها كمك خواهد كرد كه آموزش هاي مرتبط براي مقابله با آن تهديدها نيز راحت تر به دانش آموزان منتقل شود.
وي ادامه داد: در بحث پدافند غيرعامل با توجه به اهميت موضوع بايد از تمام اقداماتي كه به نوعي به ايجاد مصونيت در جامعه كمك مي كند استقبال كنيم و به سراغ آنها برويم.
آقاي اكبري، حاشيه نشيني را از جمله تهديدهاي جدي در كلان شهرهاي كشور از جمله شيراز دانست و اضافه كرد: امروز 80 درصد از جمعيت كشور در شهرها ساكن هستند و 20 درصد در روستاها كه اين نسبت در مقايسه با يك قرن گذشته دقيقا برعكس شده است.
وي اظهار داشت : در برخي از شهرها جمعيت حاشيه نشين اتباع ديگر كشورها بر اتباع كشور خودمان غالب شده كه اينها براي امنيت و سلامت جامعه تهديد است.

آقاي نوذر امامي ، رئيس كميسيون معماري شوراي اسلامي شهر شيراز هم بيان داشت: امروز در حوزه پدافند غيرعامل بايد انرژي و توان خود را صرف مسائل و بخش هايي كنيم كه از وارد آمدن خسارت به منابع اقتصادي و نيروي انساني جلوگيري كند.
وي افزود: البته موفقيت در اين زمينه نياز به فرهنگ سازي و انسجام و هماهنگي بين تمام دستگاه ها دارد.
عضو شوراي اسلامي شهر شيراز ادامه داد: امروز بسياري از كشورها در حوزه پدافند غيرعامل به موفقيت ها و پيشرفت هايي رسيده اند كه ما نيز بايد از تجربه آنها استفاده كنيم.
وي خاطر نشان كرد: شورا و شهرداري شيراز نيز بايد در بحث مشاركت مردم و فرهنگ سازي در حوزه پدافند غيرعامل پيش قدم باشند تا در ابعاد مختلف شاهد رعايت شاخصه هاي مختلف پدافند غيرعامل در كلانشهر شيراز باشيم.
آقاي امامي گفت: ساختمان ها و بناها در حقيقت سرمايه ملي هستند و بنابراين بايد در ساخت و نگهداري آنها تمام شاخصه هاي پدافند غيرعامل رعايت شود.
رئيس كميسيون معماري شوراي اسلامي شهر شيراز گفت:‌ كلانشهر شيراز 250 هزار حاشيه نشين دارد كه در معرض انواع خطرهايي قرار دارند كه مربوط به پدافند غير عامل است.
در روز دوم همايش ملي پدافند غيرعامل در دانشگاه شيراز ؛ پنل تخصصي مسئولان اجرايي و دانشگاهي با موضوع الزامات و راهكارهاي ارتقاي سطح ايمني شهر ( تاسيسات زيربنايي ، ساختمان ها ، مراكز پرخطر ،‌مبحث 21 و ...) ترتيب يافت.
دكتر نادر هاتف ، دبير علمي همايش در اين پنل اظهار داشت : نعمت سلامت و نعمت امنيت ؛‌دو موضوعي است بايد در سطوح مختلف به آن توجه شود.
وي افزود : همانگونه كه در حوزه سلامت ،‌ پيشگيري بهتر از درمان است ؛ در حوزه مسائل ايمني و امنيت هم با اجراي اقدامات پدافند غيرعامل مي توان جامعه را ايمن كرد و مصون ساخت.
مهندس تكاور از راه و شهرسازي استان فارس،‌مهندس جوكار به نمايندگي از شهرداري شيراز ، دكتر ابراهيمي از سازمان پدافند غيرعامل ، مهندس آزادي ، مديركل پدافند غيرعامل استانداري فارس، دكتر تابع بردبار نماينده سازمان نظام مهندسي ساختمان استان فارس، هم در اين پنل تخصصي به بيان ديدگاه هاي خويش درحوزه پدافند غيرعامل پرداختند.

سردار غلامعلي حيدري، معاون بسيج و اموراستان‌هاي سازمان پدافند غيرعامل كشور هم در اختتاميه سومين همايش ملي پدافند غيرعامل در عمران، معماري و توسعه شهري پايدار در دانشگاه شيراز اظهار داشت: يكي رويكرد هاي ما در پيوند با مراكز علمي و دانشگاه هاست .
وي افزود : مراكز علمي مي توانند در برنامه ريزي هاي استراتژيك و كلان و همچنين توليدمحتوا در كارگروه هاي تخصصي همكاري نمايند.
سردار حيدري گفت : تا كنون 10 انجمن علمي پدافند غيرعامل در كشور ايجاد شده كه انجمن علمي پدافند غيرعامل استان فارس از بهترين آنهاست.
وي با بيان اينكه استحكام سازي و افزايش تاب آوري د دسنور كار سازمان پدافند غيرعامل قرار دارد، اظهار داشت : يكي از مشكلات اساسي زيرساخت هاي ما اندركنش زيرساخت ها و وابستگي آنها به همديگر است.
معاون سازمان پدافند غيرعامل كشور ادامه داد : اين سازمان راهكاري لازم را براي حل اين مشكل ارائه داده و مشكلات سيستم آبشاري را گوشزد كرده است.
سردار حيدري در ادامه سخنانش در دانشگاه شيراز به موضوع تا آوري در پدافند غيرعامل اشاره و خاطر نشان كرد : توانايي سيستم هاي شهري براي پاسخ گويي به تنش هاي ناشي از مخاطرات و بازتواني سريع پس از آن را تاب آوري تعريف كرده اند و بر اساس همين تعريف به دنبال بهبود تاب آوري شهرها و افزايش سطح ايمني كشور هستيم.
وي بيان كرد : استحكام سازي دروني نظام و مصون سازي و خوداتكايي استانه در دستور كار قرار دارد و بر اين اساس تقسيم بندي سه گانه " حياتي ،‌ حساس و مهم " به ترتيب براي اماكن داراي تاثير " ملي ،‌ منطقه اي و محلي " صورت گرفته و با توجه به همين سطح بندي از نظر پدافندي استحكام سازي انجام شده است.
معاون سازمان پدافند غيرعامل كشور ،‌اهداف كلي دفاع غيرعامل را دفاع از سه سرمايه انساني ، زيرساخت و فيزيكي ، و سايبري برشمرد و افزود : نبايد اجازه دهيم كه تهديدات خارجي بر آسيب هاي داخلي سوار شود ، چراكه نارضايتي مردم را در پي دارد.
وي خاطر نشان كرد: در كنار تقويت پدافند عامل و غيرعامل ؛‌ ديپلماسي دفاعي هم كه همان گفتگو و رايزني در سطح بين المللي است ؛‌ مهم و ضروري است.
عكس هاي بيشتر مرتبط با اين خبر در آرشيو الكترونيكي روابط عمومي دانشگاه شيراز موجود است.
http://gallery.shirazu.ac.ir   تاریخ: ۱۹:۱۲ - ۲۷/۰۷/۱۳۹۶   بازدید: ۹۳۳

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)