روابط عمومی دانشگاه شیراز
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸

رونمايي از نخستين پيكرهٔ به روزشوندهٔ پارسي در دانشگاه شيراز
 
آيين رونمايي از نخستين پيكرهٔ به‌روزشوندهٔ زبان فارسي با حضور اساتيد و دانشجويان در دانشكدهٔ ادبيات و علوم انساني دانشگاه شيراز برگزار شد.
در ابتداي اين مراسم دكتر عليرضا احمدي، معاون پژوهشي دانشكدهٔ ادبيات و علوم انساني اظهار داشت: توليد پيكرهٔ به‌روزشوندهٔ زبان فارسي مي‌تواند به عنوان يكي از پروژه‌هاي اصلي مركز در شرف تأسيس علوم انساني ديجيتال دانشگاه شيراز پيگيري شود و علاوه بر كاركردهاي پژوهشي، به عنوان طرحي دانش‌بنيان، منجر به درآمدزايي نيز بشود.
دكتر اميرسعيد مولودي، عضو هيأت علمي بخش زبان‌هاي خارجي و زبان‌شناسي دانشگاه شيراز و مدير پروژه پيكره به‌روزشونده پارسي هم به ارائهٔ مطالبي در خصوص زبان‌شناسي پيكره‌اي پرداخت.
وي ، پس از تعريف " پيكره " به عنوان مجموعه‌اي غالباً بزرگ از داده‌هاي غالباً متني، طبيعي و ماشين‌خواندني؛ زبان‌شناسي پيكره‌اي را براي مطالعهٔ‌ تقريباً تمام حوزه‌هاي زبان مفيد دانست.
دكتر مولودي ، با اشاره به كاربردهاي پيكره در حوزه‌هايي چون فرهنگ‌نگاري، سبك‌شناسي و مطالعات ادبي، آموزش زبان، تحليل گفتمان، معني‌شناسي و كاربردشناسي؛ در خصوص مزاياي استفاده از پيكره، انواع پيكره، و معيارهاي ساخت پيكره توضيحاتي ارائه كرد.
استاد بخش زبان‌هاي خارجي و زبان‌شناسي دانشگاه شيراز سپس به معرفي پيكرهٔ به‌روزشوندهٔ پارسي پرداخت و در خصوص به‌روز بودن پيكره گفت: هر زمان كه شما به سامانهٔ جستجوي اين پيكره مراجعه كنيد مشاهده خواهيد كرد كه اين پيكره تا يك روز قبل به‌روز شده است و داده‌هاي جديد به آن اضافه شده است.
وي همچنين با نمايش سامانهٔ جستجوي پيكره توضيحاتي در خصوص نحوهٔ كار و جستجوي واژه و عبارت در آن ارائه كرد.
مدير پروژه پيكره به‌روزشونده پارسي با اشاره به اينكه هم‌اكنون داده‌هاي اين پيكره از متون خبري جمع‌آوري مي‌شود افزود: ان‌شاءالله در فازهاي بعدي متون پيكره محدود به اخبار نخواهد بود و متوني از ژانرهاي مختلف به پيكره اضافه خواهد شد.
دكتر مولودي در پايان خاطرنشان كرد كه پيكره به‌روزشونده پارسي بعد از پيكره COCA، دومين پيكره دنياست كه با درنظر گرفتن ويژگي توازن موضوعي به‌روز مي‌شود و از اين حيث دستاورد بزرگي براي حوزه زبان‌شناسي پيكره‌اي به طور عام و زبان فارسي به طور خاص به حساب مي‌آيد.
در ادامه اين مراسم، آقاي مرتضي رضائي شريف‌آبادي، دانشجوي دكتري زبان‌شناسي دانشگاه شيراز و مسئول فني پروژه به ارائهٔ توضيحات تكميلي در خصوص ويژگي‌ها و امكانات پيكرهٔ به‌روزشوندهٔ پارسي پرداخت.
وي سخنان خود را با نحوهٔ رعايت توازن در پيكره آغاز كرد و گفت: هر روز به ميزان مساوي از شش موضوع سياسي، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، علمي و ورزشي متوني به پيكره اضافه مي‌شود و به اين ترتيب كاربران هر زمان كه به پيكره مراجعه كنند با پيكره‌اي متوازن مواجه هستند.
آقاي رضائي با اشاره به ويژگي‌هايي چون ذخيره‌سازي برچسب اجزاي سخن (POS) و سرواژهٔ (Lemma) هر واژه در پايگاه داده و ساختار مناسب پايگاه داده و طراحي رابط كاربري سبك كه منجر به سرعت بالاي سامانهٔ جستجو شده است، افزوده: حجم پيكره تا كنون به نزديك ۲۴ ميليون كلمه (۴ ميليون كلمه در هر موضوع) رسيده است.
مسئول فني پروژه در پايان صحبت‌هاي خود گام‌هاي پيش رو براي توسعهٔ پيكره را برشمرد.
شايان توجه است علاقه‌مندان جهت دسترسي به پيكره به‌روزشوندهٔ پارسي مي‌توانند به آدرس www.peikare.ir مراجعه فرمايند .
پيكره شامل متن هاي پيوستة طبيعي است كه مي‏توان از آن اطلاعاتي درباره عناصر زباني: هم واژگاني هم غيرواژگاني (مانند سبك، نقطه‏گذاري، دستور، گونة كاربردي)، به‏دست آورد.
كشف واژه‏هايي خاص يا كاربردهايي خاص از آنها در پيكره‏اي از متن هاي معتبر كه متخصصان هر زمينۀ موضوعي آن را نوشته‏اند، بسيار ارزشمند است زيرا نشان مي‏دهد اگرچه همه واژه‏ها در فرهنگ‏هاي لغت ظاهر مي‏شوند، در بافت ‏هايي خاص نمي‏توان از آنها استفاده كرد، حتي اگر جمله به لحاظ دستوري درست باشد.   تاریخ: ۱۰:۱۹ - ۲۹/۰۹/۱۳۹۶   بازدید: ۸۴۰

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)