روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸

آغاز به كار هفته دانشگاه صنعتي درسدن آلمان در دانشگاه شيراز
 
آيين گشايش "هفته دانشگاه صنعتي درسدن (Dresden) آلمان در دانشگاه شيراز" امروز 26 فروردين ماه ، با حضور روساي دو دانشگاه ، شهرداران دو شهر شيراز و درسدن ، معاون استاندار فارس،جمعي از اساتيد و مسئولان دانشگاه هاي شيراز و دانشگاه صنعتي درسدن در مجتمع فرهنگي رفاهي دانشگاه شيراز برگزار شد.

دكتر سيد رشيد فلاح شمسي ،‌ رئيس مركز همكاري هاي علمي بين المللي دانشگاه شيراز، هدف از اجراي اين برنامه را گسترش همكاري هاي علمي – بين المللي بيان كرد و گفت : دانشگاه شيراز از سوي دانشگاه صنعتي درسدن آلمان به عنوان همكار استراتژيك در جمهوري اسلامي ايران انتخاب شده است.
وي افزود :برگزاري چنين نشست هايي مي تواند زمينه ي ارتباطات بيشتر را فراهم نمايد و به اجراي پروژه هاي مشترك بيانجامد.

پروفسور حميد نادگران ، رئيس دانشگاه شيراز هم در آيين گشايش "هفته دانشگاه صنعتي درسدن آلمان در دانشگاه شيراز" اظهار داشت : استان فارس و شهر شيراز با تاريخي هزاران ساله و به عنوان پايتخت فرهنگي كشور، از جايگاه ويژه اي در كشور بزرگ ايران برخوردار است. منابع طبيعي غني در كنار سرمايه هاي تاريخي، فرهنگي و علمي از ويژگي هاي منحصر به فرد استان فارس و شهر شيراز است.
وي درادامه به معرفي اجمالي دانشگاه شيراز پرداخت و گفت : اين دانشگاه به عنوان يك دانشگاه جامع از قديمي‌ترين دانشگاه‌هاي ايران است كه در سال ۱۳۲۵ خورشيدي تأسيس گرديد و جزء سه دانشگاه جامع برتر كشور به شمار مي رود.
رئيس دانشگاه شيراز خاطر نشان كرد : هم اكنون حدود 17 هزار دانشجو در 80 رشته كارشناسي، 183 رشته كارشناسي ارشد و 102 رشته دكتري در دانشگاه شيراز مشغول به تحصيل مي باشند و حدود 700 عضو هيئت علمي اين دانشگاه همواره نقش مهمي در رفع نيازهاي علمي و فناوري استان و كشور، ايفا نموده است.
پروفسور نادگران بيان داشت: ظرفيت هاي عظيم استان فارس در حوزه صنايع و معادن، گردشگري، نفت، گاز و پتروشيمي، محيط زيست، حمل و نقل، بهداشت و درمان، معدن و بازرگاني از يك سو و توان علمي و پژوهشي دانشگاه شيراز از سوي ديگر، زمينه هاي مغتنمي را براي توسعه اقتصاد دانش بنيان در حوزه هاي مختلف و همچنين گسترش همكاري با دانشگاه هاي بزرگ دنيا را فراهم مي آورد.
رئيس دانشگاه شيراز گفت : جمهوري فدرال آلمان از سابقه طولاني روابط دو جانبه بازرگاني و اقتصادي با استان فارس برخوردار است و شناخت مطلوبي در حوزه اين همكاري ها از سوي طرفين وجود دارد. دانشگاه درسدن هم به عنوان يك دانشگاه پيشگام در آلمان و اروپا براي دانشگاه شيراز از اهميتي راهبردي برخوردار است.
وي با بيان اينكه تاسيس دانشگاه شيراز در چارچوب تعاملات بين المللي با يكي از دانشگاه هاي معتبر دنيا صورت گرفته است ، خاطر نشان كرد :‌ معتقديم كه توسعه و تداوم ارتباطات بين المللي يك ضرورت براي رشد و بالندگي دانشگاه شيراز است. در همين راستا از ايجاد ارتباط و همكاري هاي علمي و فناوري دانشگاه شيراز با دانشگاه معتبر درسدن بسيار خرسنديم و اميدوارم كه اين نشست زمينه گسترش همكاري ها به ويژه در زمينه تبادل استاد و دانشجو و انجام پروژه هاي تحقيقاتي مشترك ميان دو دانشگاه فراهم نمايد و همچنين با توجه به حضور شهردار محترم شهر درسدن، شاهد گسترش همكاري هاي اقتصادي ميان شهر درسدن و شيراز باشيم.

پروفسور هانس مولر ،‌رئيس دانشگاه صنعتي درسدن نيز در اين مراسم با ابراز خوشحالي از حضور در دانشگاه شيراز ، اين شهر را خانه ي دوم خود توصيف كرد و گفت : شيراز بسيار زيباست و دانشگاه شيراز به ‌واسطه همكاري‌هاي راهبردي با دانشگاه درسدن به ‌منزله رابط فعاليت‌هاي همه دانشگاه‌هاي ايران با درسدن آلمان برگزيده شده است و نقطه اتصال جامعه دانشگاهي ايران و آلمان محسوب مي‌شود.
وي با بيان اينكه پيش از اين از دانشگاه هاي شهر‌هاي همچون اهواز و تهران بازديد كرده است، عنوان كرد: در سال گذشته تفاهم ‌نامه همكاري با دانشگاه شيراز در زمينه تبادل استاد و دانشجو منعقد شد كه مي‌تواند زمينه برگزاري سيمنارهاي علمي و پژوهش‌هاي مشترك را فراهم آورد.
‌رئيس دانشگاه صنعتي درسدن آلمان ، مديريت آب و مبارزه با بحران آب، انرژي هاي تجديد پذير ، مهندسي ، شيمي، پزشكي، ارتباطات بين‌الملل، گياهان دارويي، و حمل ‌و‌نقل را از جمله زمينه هاي همكاري مشترك دو دانشگاه برشمرد.
پروفسور مولر ضمن معرفي دانشگاه درسدن اظهار داشت: اين دانشگاه جزء گروه 9 دانشگاهي ممتاز آلمان (Universities of excellence) مي باشد كه دولت آلمان براي آنها بودجه خاص پژوهشي – آموزشي در نظر گرفته است.
وي افزود :دانشگاه صنعتي درسدن از بزرگترين دانشگاه هاي آلمان بوده با 37 هزار دانشجو و 5 هزار عضو هيئت علمي ؛ در حوزه هاي انرژي، مديريت آب، مهندسي مواد و سطح در سطح بين الملل پيشرو مي باشد.

آقاي ديرك هيلبرت ، شهردار شهر درسدن ، سخنران بعدي آيين گشايش "هفته دانشگاه صنعتي درسدن آلمان در دانشگاه شيراز" بود.
وي با ابراز خوشحالي از حضور در شيراز ، آن را شهري زيبا، فرهنگي و تاريخي توصيف كرد و گفت : اين آمادگي وجود دارد تا در زمينه اي مختلف بين دو شهر شيراز و شهر درسدن ارتباطات گسترش يابد.
ديرك هيلبرت به موقعيت و جايگاه ممتاز شهر درسدن در كشور آلمان و اروپا اشاره كرد و گفت : صنايع بسياري در اين شهر فعال است و بر اساس برنامه ريزي ها به گونه اي است كه به شهري هوشمند تبديل شود.
شهردار درسدن، پسماند ، انرژي هاي نو و حمل و نقل الكترونيك را از جمله مواردي برشمرد كه مي تواند به عنوان زمينه ي فعاليت مشترك با شهر شيراز، مورد بحث و تبادل نظر قرار گيرد.

مهندس حيدر اسكندرپور، شهردار شيراز نيز در اين مراسم با اشاره به افزايش ارتباط با جامعه دانشگاهي و استفاده بهينه از توليدات و پژوهش هاي علمي در حوزه هاي مختلف مديريت شهري، اظهار داشت: به كارگيري رويكردها و رويه هاي دانش بنيان و علم محور از مهمترين ابزارهاي رسيدن به توسعه پايدار به عنوان هدف نهايي و مطلوب مديريت شهري است.
وي افزود: امروزه مديران شهري سراسر جهان دريافته اند كه سه ركن محيط زيست، اقتصاد و اجتماع ( به عنوان ستون هاي توسعه پايدار) بر شالوده فرهنگ استوار هستند و آنچه فرهنگ را سزاوار نقشي چنين برجسته كرده است، ماهيت پويا، سيال و متكثر آن است.
مهندس اسكندرپور خاطرنشان كرد: در زمينه توسعه فرهنگي نيز از مؤلفه هاي روحيه دانشگاهي همچون احترام، تفكر انتقادي و مدارا استفاده مي كنيم .
شهردار شيراز گفت : هفته دانشگاه درسدن آلمان در شيراز نقطه عطفي در روابط دانشگاهي اين دو شهر و سرآغاز ارتباط و تعاملات بلندمدت شيراز و درسدن مي باشد و در اين راستا تبادلات دانشگاهي نيز از مهمترين برنامه هاي پيش روي شهرداري در تعامل با ساير شهرها و نهادهاي بين المللي است.
وي ، تقويت پيوند مديريت شهري و دانشگاه را براي اطمينان پيدا كردن از جهت‌گيري صحيح و آينده نگرانه فعاليت هاي توسعه بخش الزامي دانست و افزود: از برگزاري هفته دانشگاه درسدن در شيراز و اتفاقات مشابه كه منجر به تسريع حركت ما به سمت توسعه و پيشرفت مي شود، حمايت خواهيم كرد.


آقاي هادي پژوهش جهرمي ،معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استانداري فارس سخنران پاياني مراسم افتتاحيه "هفته دانشگاه صنعتي درسدن آلمان در دانشگاه شيراز" بود كه به معرفي توانمندي ها و ظرفيت هاي استان فارس در حوزه هاي مختلف پرداخت.
وي با اشاره به پيوندهاي فرهنگي دو كشور ايران و آلمان ، اظهار داشت: دو فرهنگور نامي ايران و آلمان يعني حافظ و گوته ، رابطه‌ فرهنگي عميقي بين اهالي شيراز و مردم آلمان برجا گذشته است.
آقاي پژوهش جهرمي به كارهاي ماندگار عمراني آلماني ها در ايران كه در ذهن مردم نقش بسته اشاره كرد و گفت: دست‌كم از 200 سال گذشته حضور همراه با كار و تلاش آلمان در ايران براي تجهيز زيرساخت‌ها در ذهن مردم ايران خاطره‌اي خوش برجاي گذاشته است.
وي برگزاري اين رويداد را سرآغاز ورود همكاري‌هاي ايران و آلمان به مرحله ‌اي تازه دانست و بيان كرد: همكاري و همراهي دو دانشگاه زمينه‌هاي روشني را براي آينده فراهم مي‌كند و موجب مي‌شود علما و دانشمندان در فضاهاي علمي فارغ از حب و بغض‌هاي سياسي به تبادل نظر بپردازند.
معاون استاندار با تأكيد بر اينكه جريان‌ها و حب و بغض‌هاي سياسي كمترين اثر را بر روش و سلوك دانشمندان دارد، عنوان كرد: فارس پذيراي همه انديشمندان و دانشگاهيان در بخش‌هاي مختلف علمي و در همه حوزه‌هاست و دانشگاه شيراز مأمن مناسبي براي اجراي اين نيت به شمار مي‌رود.
هفته دانشگاه صنعتي درسدن آلمان در دانشگاه شيراز تا 28 فروردين‌ ادامه دارد و در قالب آن برنامه هاي متعددي شامل : نشست مشترك روساي دانشكده هاي دو دانشگاه ، جلسه گروهي (match-making) اساتيد منتخب دانشگاه شيراز و دانشگاه صنعتي درسدن براي ارائه و بررسي طرح هاي مشترك ، بازديد هيئت دانشگاهي آلمان از دانشكده هاي دانشگاه شيراز و نشست هاي مشترك با اساتيد هر دانشكده ، جلسه ارتباط دانشگاه و صنعت با حضور مديران و معاونان پژوهشي و جمعي از فعالان اقتصادي و مديران صنايع استان ، نشست تخصصي روساي دو دانشگاه با هدف بررسي گسترش و تعميق روابط دوجانبه و همچنين نشست‌ شهردار شيراز و شهردار درسدن آلمان با محور تبادلات فرهنگي، گردشگري و همكاري در زمينه محيط زيست شهري برگزار مي‌شود.

عكس هاي بيشتر مرتبط با اين خبر در آرشيو الكترونيكي روابط عمومي دانشگاه شيراز موجود است.
http://gallery.shirazu.ac.ir   تاریخ: ۱۸:۲۷ - ۲۶/۰۱/۱۳۹۷   بازدید: ۱۶۸۱

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)