روابط عمومی دانشگاه شیراز
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸

انتشار دو اثر توسط دكتر سعيد رحيميان استاد دانشكده الهيات و معارف اسلامي
 
''تبصره المومنين'' و ''برهان مبين در جلوات رب العالمين'' عنوان دو كتابي است كه به اشراف و تحقيق دكتر سعيد رحيميان، استاد دانشكده الهيات و معارف اسلامي دانشگاه شيراز منتشر شد .
كتاب ''برهان مبين در جلوات رب العالمين'' از عارف و متفكري گمنام ؛ شيخ حسن قهرماني از شاگردان آيه الله شاه آبادي ( استاد امام ره) است كه در 280 صفحه توسط نشر آيت اشراق نشر يافته است.
اين اثر اصول جهان بيني حكمي عرفاني را در باب صانع و مصنوع و تطبيق مصطلحات فلسفه و عرفان با مباحث قرآني و حديثي تبيين مي كند.
كتاب ، حاوي مقدمه اي است مشتمل بر زندگي نامه خود نوشت مولف و نيز معرفي اجمالي اين اثر.
برهان مبين مشتمل بر دو باب است : باب نخست در مورد صانع است در دو فصل ( اولي در مورد وجود و دومي در مورد توحيد) و باب دوم درباره مصنوع در دوازده فصل .
كتاب ''تبصره المومنين'' نيز در 270 صفحه توسط نشر آيت اشراق منتشر شده است.درمعرفي اين كتاب آمده است:
'' پس از صفويه با قدرت گيري منسوبان به شيخ صفي الدين اردبيلي كه خود عارفي صوفي محسوب مي شد عالمان و فقيهان مخالف تصوف نيز دست به كار شدند و رديه هايي برآن نگاشتند. از جمله مخالفان سرسخت عارفان در زمان صفويه ، ملا محمد طاهر قمي است كه در زمان شاه طهماسب مي زيست و سمت قضاوت و امامت جمعه را داشته است. وي با تأليف رساله ي تحفه الأخيار در صدد ارائه ي مبناي نظري براي برخوردهاي عملي با اهل تصوف توسط مومنان و متشرعان برآمد و به تباين و تقابل بين تشيع و تصوف قائل شد. از سوي ديگر علاقمندان به عرفان و صوفيان به مقابله ي نظري با او و تاليف رساله هايي در رد انتقادات وي به عرفان و تصوف برآمدند كه از جمله ي آنان حكيم تنكابني طبيب و صوفي عصر صفوي و صاحب كتاب معروف تحفه حكيم مومن است. وي در كتاب تبصره المومنين تلاش كرده مهم ترين نقدهاي قمي را به شيوه ي جدال احسن يك به يك مطرح كرده سپس به شيوه ي عقلي يا نقلي و با استناد به آيات و روايات يا با تمسك به سيره ي علماي شيعه پاسخ گويد و ارتباط و همسويي بين تشيع و عرفان را تبيين كند.''

   تاریخ: ۱۱:۲۱ - ۲۴/۰۱/۱۳۹۸   بازدید: ۲۲۳

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)