روابط عمومی دانشگاه شیراز
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

برگزاري همايش بزرگداشت روز ملي خليج فارس توسط دانشگاه شيراز
 
همايش بزرگداشت روز ملي خليج فارس، به همت مركز مطالعات راهبردي خليج فارس دانشگاه شيراز، با حضور و سخنراني مقامات لشكري و كشوري، فرهيختگان و اساتيد برجسته ي حوزه ي مطالعات خليج فارس، در هتل بزرگ شيراز برگزار شد.
ارائه ي مقالات و سخنراني ها، برگزاري غرفه ها و برنامه هاي سنتي حول محور خليج فارس، از مهم ترين برنامه هاي اين همايش بود.
دكتر محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ي كشور پيامي را به اين همايش ابلاغ كرد كه توسط مديركل خليج فارس وزارت امور خارجه، قرائت شد.
وي ضمن تبريك دهم ارديبهشت ماه، روز ملي خليج فارس افزود: اين روز در تقويم ملي ما يادآور خاطره اي سرفرازانه در تاريخ ايران و شناسه اي كهن از هويت مردماني است كه در طول قرن ها در كنار آب هاي نيلگون آن زيسته اند.
وي گفت: خليج فارس، خاستگاه ارزش هاي ديرينه ي فرهنگي و اجتماعي ماندگاري است كه در هويت مردمان آن جلوه گر شده است. خليج فارس، منبع توليد ثروت اين منطقه، در اشكال گوناگون بوده و يادآور شجاعت، غيرت، روحيه ي سلحشوري و مبارزه ي فداكارانه در برابر تعرض هر بيگانه اي است كه بدان چشم طمع دوخته است.
او اظهار داشت: اهميت ژئوپليتك و ژئواكونوميك اين منطقه، همواره نگاه كنشگران فرامنطقه اي را به خود جلب كرده است. شريان هاي حياتي انرژي و تجارت بين الملل در دل خليج فارس، جايگاه اين منطقه را در زمره ي اساسي ترين موضوعات بين المللي ارتقا داده و نهادينه كرده است.
دكتر ظريف در پيام خود اضافه كرد: در اين ميان، تحولات سياسي و اجتماعي چند دهه ي پيشين در برخي از كشورهاي منطقه، زمينه را براي حضور غيرضروري كنشگران فرامنطقه اي در اين پهنه فراهم آورده است.
وزير امور خارجه ي كشورمان بيان كرد: جمهوري اسلامي ايران، با برخورداري از طولاني ترين ساحل، بر اين باور است كه خليج فارس بايد قوي بماند، تا از گزند حوادث و مطامع در امان باشد.
وي، رشد و شكوفايي حوزه ي خليج فارس را نيازمند توجه به رويكرد 'منطقه ي قوي' و نه صرفا 'كشور قوي' دانست و افزود: اما حضور نيروهاي نظامي خارجي و خريدهاي تسليحاتي هنگفت به تضعيف منطقه منجر شده تا به قوت آن و ما بر اين باوريم كه امنيت، صلابت و استواري خليج فارس از مسير همكاري و تعامل سازنده ي ميان كشورهاي منطقه به دست مي آيد، نه با خريد تسليحات و تكيه بر قدرت هاي خارجي و ائتلاف هاي محكوم به شكست.
وي گفت: جمهوري اسلامي ايران، همواره بر موضع اصولي خود مبني بر ضرورت اعتمادسازي و گفت وگو و همكاري ميان كشورهاي منطقه پاي فشرده و پرهيز از اتكا به قدرت هاي فرامنطقه اي را مورد تاكيد قرار داده است.
او اضافه كرد: ايده ي تاسيس مجمع گفت و گوي منطقه اي برگرفته از همين نگاه راهبردي ارائه شده است.
دكتر عنايتي، مديركل خليج فارس وزارت امور خارجه نيز در اين نشست گفت: بي شك اگر اين منطقه در دست فرزندان آن باشد، شاهد امنيت و اقتدار هرچه بيشتر آن خواهيم بود.
وي ادامه داد: نام خليج فارس در تاريخ، جغرافيا و اسناد مختلف در مسير زمان با همين عنوان استفاده شده و برخي تاريخ نگاران نيز 400 سال قبل از ميلاد مسيح از خليج فارس با همين عنوان استفاده كرده اند.
دكتر عنايتي اظهار داشت: برخي نيز با هدف خدشه واردكردن به اين نام، عنوان كرده اند كه خليج فارس تنها نام آن نيست و نام ديگري نيز داشته است؛ اما مطالعه ي آثار و اسناد تاريخي و حتي مكاتباتي كه در سده هاي گذشته بين حكام خليج فارس با كشورهاي خارجي انجام مي شده، بر نام خليج فارس تاكيد شده است.
وي اضافه كرد: وزارت امور خارجه ي كشورمان، درصورتي كه در نشست ها و همايش ها و يا هر رويدادي ببيند كه از نام هاي جعلي ديگري براي خليج فارس استفاده شود و يا حتي براي سهولت اين نام، به شكل خلاصه مطرح شود، واكنش قاطع نشان خواهد داد.
دكتر نادگران، رئيس دانشگاه شيراز هم در اين همايش، ضمن خوشامدگويي به حاضران گفت: بي شك عرضه ي ديدگاه ها، نقطه نظرات دقيق و علمي شما فرهيختگان و دانشمندان در همايش هاي باشكوهي همچون اين همايش، مي تواند كشور و نظام را در به شناسي و بازشناسي ظرفيت هاي خليج هميشه فارس ياري رساند.
وي گفت: با وجود تحقيقات بسياري كه در مورد خليج فارس انجام شده، اما هنوز اين آبراه را نشناخته ايم. دانشگاه شيراز در اين زمينه به سهم خود فعاليت هايي انجام داده و اين روند را ادامه خواهد داد، اما جا دارد كه اين مهم در سطح ملي نيز دنبال شود.
رئيس دانشگاه شيراز پيشنهاد داد: در دانشگاه هاي بزرگ كشور و در دانشگاه هاي مجاور با خليج فارس، گروه هاي كارشناسي علمي براي بازخواني ظرفيت هاي آن، به شكل دبيرخانه هاي دائمي تشكيل شود و پژوهش هاي فاخر و ناب علاوه بر كارهاي انجام شده، كليد زده شود.
وي افزود: بديهي است براي اين مهم، حمايت مادي و معنوي همه ي دستگاه هاي اجرايي لشكري و كشوري ذي ربط و علاقمند، پشتوانه ها را به نحوي ماندگار مستحكم مي سازد.
معاون گردشگري و امور زائرين استانداري فارس هم در اين همايش گفت: خليج فارس يك ميراث تاريخي، تمدني و جغرافيايي است اما به اين ميراث ارزشمند آنگونه كه در شأن آن است توجه نكرده ايم.
محمد ابراهيم فروزاني افزود: در مواجه با اين دريا بيش تر سعي كرده ايم از منابع آن بهره بگيريم؛ ليكن به ميزاني كه بر سر منابع آن دعواست به مسائل زيست محيطي آن توجه نشده است.
وي ادامه داد: البته شكي نيست كه استفاده از منابع خليج فارس، حق مسلم كشورمان است؛ اما بايد در نظر داشت كه برخي كارها كه درخصوص اين دريا انجام مي شود، خطري براي محيط زيست است.
فروزاني، ضمن تاكيد بر لزوم بازانديشي و مطالعه درباره ي خليج فارس، بيان داشت: به رغم جايگاه و اهميت خليج فارس، اما كمترين مطالعات باستان شناسي درخصوص فارس بودن نام آن، انجام داده ايم.
معاون گردشگري و امور زائرين استانداري فارس بيان كرد: البته مطالعاتي كه انجام مي شود نيز، نبايد در نهايت به مطالب و متون كتابخانه اي و آرشيوي منتهي شود.
فروزاني گفت: اميدواريم بتوانيم بر مكر و حيله ي كساني كه قصد دارند، با تحريف تاريخ و تغيير نام خليج فارس، بين ما و برادران دينيمان اختلاف ايجاد كنند، غلبه كنيم و به جاي آن فضاي هم افزايي فرهنگي و هم فكري تجاري و اقتصادي به وجود آوريم.
دكتر موسي عربي عضو هيات علمي دانشگاه شيراز ديگر سخنران همايش بود كه به نمايندگي از تشكل ميراث جاويدان پارس بوم، به بيان مطالبي درخصوص نقش سازمان هاي مردم نهاد در حفظ و تقويت هويت ملي پرداخت.
وي با اشاره به نقش مهم دانشگاه و مراكز مطالعاتي مانند مركز مطالعات راهبرد خليج فارس دانشگاه شيراز در حفظ هويت ملي بيان داشت: از جمله مهم ترين كاركردهاي هويت، ايجاد همبستگي اجتماعي است و اينجاست كه هويت، به ويژه در سطح ملي آن ، با يكي از كاركردهاي سازمان هاي مردم نهاد يعني مشاركت فراگير وگسترده در موضوعات مهم اجتماعي، سياسي وفرهنگي به پشتوانه نيروي مردمي و داوطلبانه پيوند مي خورد.
اين استاد دانشگاه به حضور غرفه هاي نمايشگاهي شامل محصولات فرهنگي، صنايع دستي و خوراكي و آداب و رسوم مربوط به حوزه خليج فارس ونقش آنها در احياء و حفظ هويت ملي اشاره كرد و يكي از راه هاي حفظ هويت ملي را بها دادن به فرهنگ و اداب ورسوم محلي بوميان حوزه خليج فارس دانست.
وي ، تمام تلاش تشكل ميراث جاويدان پارس بوم در همكاري با مركز مطالعات راهبردي خليج فارس، براي برپايي اين نمايشگاه در روز ملي بزرگداشت خليج فارس را در همين راستاد ذكر كرد.

   تاریخ: ۱۵:۲۸ - ۱۴/۰۲/۱۳۹۸   بازدید: ۷۰۵

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)