روابط عمومی دانشگاه شیراز
چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸

آغازسيزدهمين همايش زنگ تفريح در دانشگاه
 
سيزدهمين همايش«زنگ تفريح در دانشگاه» با حضور 500 دانش آموز در مجتمع فرهنگي رفاهي دانشگاه شيرازآغا به كار كرد.
دكتر علي حمزه ، رئيس همايش هم در پيام تصويري كه در مراسم افتتاحيه پخش شد اظهار ‍‍ داشت: گاهي اوقات چارچوب ذهني دانش آموزان براي انتخاب رشته و مسير آينده غلط است و بايد چارچوب جديد ايجاد شود ؛ به همين دليل در همايش امسال تم اصلي '' مسير خيال '' انتخاب شده است .
وي ادامه داد : كارگاه هاي ارائه شده در همايش زنگ تفريح تفاوت اساسي با كلاس درسي دانش آموزان دارد ، چراكه بحث و بررسي گروهي در اين كارگاه ها شكل مي گيرد و فاصله شما با استاد كم مي شود.
وي، تعامل دانش آموزان با يكديگر ، بيان ايده ها براي دستيابي به رشد ، مسئوليت پذيري، تجربه كار تيمي ، شبيه سازي محيط واقعي كار و خودشناسي را از مزاياي حضور دانش آموزان در سيزدهمين دوره همايش زنگ تفريح در دانشگاه برشمرد.
آقاي علي شاهچراغيان ، دبير اين همايش هم گفت: 337 دختر و 167 پسر درمدت 5 روز برگزاري همايش از مباحث و كارگاه هاي برگزار شده بهره خواهند برد.
وي اظهار داشت : از سال 1386 كه دوره اول اين همايش آغاز شد، بدون وقفه تا امروز كه سيزدهمين دوره آن برگزار مي شود، ادامه يافته است.
دبير سيزدهمين دوره همايش «زنگ تفريح در دانشگاه» با اشاره به اينكه اولين بار توسط دانشجويان رشته كامپيوتر اين همايش كليد خورد، افزود: هدف اصلي اين است كه محيطي براي دانش آموزان فراهم شود تا چشم اندازي از آينده تحصيلي، شغلي و زندگي داشته باشند.
اين دانشجوي دانشگاه شيراز بخشي از كارگاه هاي همايش سيزدهم زنگ تفريح در دانشگاه را معطوف به زندگي و مهارت هاي اجتماعي دانش آموزان اعلام كرد و گفت: كارگاه ها درخصوص بازار كار و زندگي پس از تحصيل در دبيرستان است.
وي تفاوت همايش سال جاري را با دوره هاي پيشين در طول مدت برگزاري آن عنوان كرد و افزود: اين همايش عليرغم اينكه سال هاي گذشته 3 روز برگزار مي شد، امسال 5 روز برگزار مي شود.
دبير سيزدهمين دوره «زنگ تفريح» در دانشگاه با اعلام اينكه 500 دانش آموز در اين همايش شركت دارند، افزود: در سايت همايش 1300 نفر ثبت نام اوليه كردند كه در نهايت 500 نفر گزينش شدند و تا 7 شهريورماه در همايش حضور دارند؛ گزينش بر اساس تست هاي روان شناسي رايج در دنيا انجام گرفت و دانش آموزان دسته بندي شدند، بنابر اين بيشترين فرصت به دانش آموزاني داده مي شود كه انگيزه بيشتري براي حضور در محيط كار جمعي دارند.
وي با بيان اينكه افزون بر 160 كارگاه در قالب سيزدهمين همايش زنگ تفريح برگزار خواهد شد، افزود: هر يك از شركت كنندگان مي توانند در 14 كارگاه حضور يابند.
به گفته دبير سيزدهمين دوره «زنگ تفريح» در دانشگاه شيراز، 6 كارگاه علمي و 7 كارگاه مربوط به مسابقه هاست و يك كارگاه «زنگ گفت و گو» مي باشد كه مقرر شده دانش آموزان به صحبت بپردازند و ارايه كردن يك موضوع را فرا بگيرند.
آقاي علي شاهچراغيان با يادآوري اينكه نسبت به سال گذشته تعداد شركت كنندگان همايش زنگ تفريح، حدود 20 درصد افزايش داشته، گفت: بررسي ها نشان مي دهد بزرگترين گردهمايي دانش آموزي در قالب اين همايش در كشور روي داده است.
وي حضور دانش آموزان از استان هاي تهران، اصفهان، مازندران و ديگر استان ها در اين همايش را مورد اشاره قرار داد و افزود: از استان فارس بيشترين تعداد دانش آموزان از كازرون، اقليد، فراشبند و شيراز حضور يافته اند.
دبير سيزدهمين دوره «زنگ تفريح» در دانشگاه شيراز گفت: در اين دوره مسابقه اي با موضوع گردشگري براي دانش آموزان برگزار مي شود و بر اساس تست شخصيتي گروه هاي 10 نفره تشكيل مي دهند و در 7 كارگاه مسابقه محتوايي دريافت مي كنند تا بر اساس آن داده ها را پيدا كرده و به حل معماي گردشگري بپردازند.
وي رده تحصيلي دانش آموزان را هشتم تا دوازدهم عنوان كرد و گفت: يكي از اثرگذاري هاي همايش اين است كه دانش آموزان پيش از اينكه به كنكور و انتخاب رشته برسند، به اين فكر كنند كه شايد علاقه شان به رشته ديگري باشد.
آقاي علي شاهچراغيان تفاوت همايش را با ديگر نمونه ها محدود نبودن به سال دوازدهم تحصيلي دانش آموزان دانست و افزود: جهت دهي از زماني كه دانش آموزان مي خواهند رشته هاي دبيرستاني را براي تحصيل برگزينند مورد نظر قرار گرفته است.
وي از حضور دانش آموزاني كه موفق به كسب رتبه تك رقمي كنكور شده اند در اين همايش خبر داد و گفت: فرهنگ اميري داراي رتبه سه در رشته تجربي و گلسا مصباحي با رتبه 7 تجربي و 3 مدال آور المپياد در همايش مشاركت دارند.
دبير سيزدهمين دوره «زنگ تفريح» در دانشگاه در ادامه موضوع سال جاري همايش را ''مسير خيال'' عنوان كرد و افزود: به اين فكر كرديم كه هر يك از دانش آموزان بايد مسير زندگي را با يك پرسش پيدا كند و با نگاه به هويت خويش خيال پردازي كند.
دبيرسيزدهمين دوره همايش «زنگ تفريح» در دانشگاه از برپايي نمايشگاه با 22 غرفه در دانشكده مهندسي 2 دانشگاه شيراز خبر داد و گفت: در اين محيط افزون بر غرفه ها، ايستگاه هاي مسابقه اجرا شده كه دانش آموزان مي توانند در آن شركت كنند.
خانم ياسمن شيرعلي ، نايب دبير سيزدهمين دوره همايش«زنگ تفريح » دانشگاه شيراز هم گفت: كادر اجرايي همايش از بهمن ماه گذشته آغاز بكار كرد.
وي با بيان اينكه 20 كميته در قالب دبيرخانه همايش سيزدهم فعاليت مي كنند از توليد محتوا، برگزاري مسابقه و كارگاه ها خبر داد و افزود: در دوره هاي گذشته يك نشريه تهيه مي شد كه به معرفي برنامه هاي همايش مي پرداخت، اما امسال براي جلوگيري از تخريب محيط زيست توليد محتوا به وسيله تهيه پادكست يا نسخه صوتي انجام مي گيرد و مطالب به صورت الكترونيك منتشر مي شود.
به گفته خانم شيرعلي، توجه به محيط زيست از محورهاي مهم همايش سيزدهم است و بدين خاطر استفاده از ليوان يكبار مصرف براي نوشيدني ها و كاغذ براي چاپ نشريه كنار گذاشته شد.
وي از برگزاري مسابقه براي هر يك از دانش آموزان در جريان همايش زنگ تفريح خبر داد و افزود: براي دانش آموزان پيش از برگزاري مسابقه ها ، تست هاي استاندارد تيم سازي انجام مي پذيرد.
خانم شيرعلي، كادر اجرايي همايش را 90 نفر اعلام كرد كه همه از دانشجويان دانشگاه هاي كشور بويژه دانشگاه شيراز هستند و زير نظر اين دانشگاه شيراز به فعاليت مي پردازند.
وي در عين حال از تشكيل 50 تيم 10 نفره دانش آموزي در جريان برپايي همايش يادشده خبر داد و گفت: گردشگري يكي از مواردي است كه در جوامع مهم برشمرده مي شود، بنابر اين بر اين اساس مسابقه اي ترتيب يافته كه دانش آموزان در قالب تيم هاي 10 نفره به كار جمعي در اين زمينه مي پردازند.
نايب دبير همايش زنگ تفريح، افزود: گردشگري بين رشته اي ترين موضوعي است كه براي دانش آموزان مي تواند جذاب باشد.
خانم شيرعلي گفت: كارگاه ها و غرفه هاي سيزدهمين دوره همايش «زنگ تفريح» در دانشگاه شيراز تا پنجشنبه ۷ شهريورماه همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ در دانشكده مهندسي 2 واقع در خيابان ملاصدرا داير است.
قرار است آيين اختتاميه و معرفي تيم هاي برتر، بعدازظهر پنج شنبه اين هفته در مجتمع فرهنگي رفاهي دانشگاه شيراز برگزار شود.

   تاریخ: ۱۰:۰۳ - ۰۵/۰۶/۱۳۹۸   بازدید: ۱۰۸۶

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)