روابط عمومی دانشگاه شیراز
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹

نشست خبري هفته پژوهش و فناوري
 
به مناسبت هفته پژوهش و فناوري ، نشست خبري دكتر سيد مجتبي زبرجد ، معاون پژوهش و فناوري دانشگاه شيراز و دبير ستاد هفته پژوهش و فناوري استان فارس و دكترسيد فخرالدين افضلي، مدير امور فناوري و طرح هاي كاربردي دانشگاه شيراز برگزار شد.
دكتر سيد مجتبي زبرجد در جمع خبرنگاران به تشريح برنامه هاي اين رويداد پرداخت و با اشاره به اينكه هفته پژوهش با شعار «پژوهش اثربخش، فناوري ارزش آفريني و رونق توليد» برگزار خواهد شد، گفت: امسال تمامي فعاليت هاي پژوهشي و فناوري كشور به ويژه استان فارس در راستاي شعار رونق توليد قرار دارد.
وي با تصريح اينكه پژوهش يكي از ضرورت هاي بهبود اقتصادي هر جامعه اي به شمار مي رود، افزود: آمار و تحقيقات علمي نشان مي دهد ارتباط معناداري ميان پيشرفت علمي و پيشرفت اقتصادي وجود دارد به نحوي كه حدود ۶۰ كشور پردرآمد دنيا در توليد علم سهمي ۸۰ درصدي دارند.
معاون پژوهش و فناوري دانشگاه شيراز با اشاره به اينكه در ميان ۵۰ كشور كم درآمد سهم توليد علم كمتر از 7 دهم درصد است، عنوان كرد: اگر مي خواهيم كشوري با ثروت داشته باشيم بايد به سمت پژوهش هاي اثربخش برويم، يعني پژوهش و فرآيندهاي حاصل از آن منجر به توسعه يافتگي شود.
وي ادامه داد: نخستين گامي كه بايد در اين زمينه برداشته شود توجه به نيازهاي پژوهشي محلي و منطقه اي است البته اهتمام به اين نيازها نبايد ما را از پژوهش هاي بنيادي غافل كند زيرا زيرساخت كشور بر اساس پژوهشي ملي و بنيادين است.
دكترزبرجد تمام تلاش دانشگاه شيراز را در راستاي تبديل دانش به ثروت مستمر عنوان كرد و افزود: اين اتفاق با تاسيس شركت هاي دانش بنيان رخ مي دهد؛ بنابراين با اين رويكرد در عموم شركت هاي دانش بنيان حتما يكي از اعضاي هيئت علمي دانشگاه شيرازحضور دارند.
دبير ستاد هفته پژوهش و فناوري فارس در ادامه به برنامه هاي هفته پژوهش در استان اشاره و خاطر كرد :اين برنامه هاي از ۱۶ تا ۲۲ آذرماه به ترتيب با عنوان «پژوهش، فناوري، مدرسه و دانشگاه»(مراسم نمادين زنگ پژوهش و تقدير از دانش آموزان)، «پژوهش، فناوري، توسعه ملي»(هر دستگاه اجرايي با رويكرد توسعه ملي برنامه دارد)، «گام دوم در پژوهش و فناوري»(در دانشگاه ها براي تحقق بيانيه گام دوم فعاليت هايي انجام مي شود)، «پژوهش، فناوري و رونق توليد»(در اين روز نمايشگاهي برگزار مي شود)، «پژوهش، فناوري اثربخشي اجتماعي(روز وحدت حوزه و دانشگاه)، «پژوهش، فناوري و مشاركت ملي» و «پژوهش، فناوري و دانشگاه و جامعه» برگزار مي شود.
دكتر زبرجد ادامه داد : مطابق سال هاي گذشته نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشي و فناوري از روز شنبه ۱۶ آذرماه غرفه ها به صاحبان صنايع و مراكز علمي تحويل داده مي شود كه از ۱۷ تا ۲۰ آذرماه نمايشگاه داير خواهد بود.
معاون پژوهشي دانشگاه شيراز با تاكيد بر اينكه ورود براي همگان در اين نمايشگاه آزاد است، افزود: محل برگزاري اين نمايشگاه در مجتمع فرهنگي رفاهي دانشگاه شيراز در خيابان ساحلي است كه روز دوشنبه ۱۸ آذرماه جاري ساعت ۹.۳۰ با حضور استاندار فارس به شكل رسمي گشايش مي يابد.
وي اعلام كرد: روز سه شنبه ۱۹ آذرماه جاري ساعت ۱۰ صبح مراسم تجليل از پژوهشگران و فناوران برتر استان فارس در مجتمع فرهنگي رفاهي دانشگاه شيراز برگزار خواهد شد .
معاون پژوهش و فناوري دانشگاه شيراز پيرامون نهادهايي كه بيشترين توجه را به پژوهش در استان فارس دارند اشاره كرد و گفت: از آنجا كه قانون، دستگاه هاي اجرايي را موظف به صرف بخشي از بودجه براي كار پژوهشي كرده است و كارگروهي در استانداري در اين باره تصميم گيري مي كند، تمامي ادارات و سازمان ها موظف به رعايت قانون هستند، اما شركت برق و صنايع دفاع همواره در راستاي پژوهش فعاليت مستمر دارند.
وي به موضوع علوم انساني هم اشاره و خاطر نشان كرد: پاشنه آشيل فعاليت هاي پژوهشي در كشور علوم انساني است؛ درحالي كه رشد قابل توجهي در زمينه فناوري داشته ايم اما در علوم انساني خيلي نتوانسته ايم موفق ظاهر شويم زيرا اين حوزه متولي بسياري دارد كه همه خود را صاحب نظر مي دانند و صاحبان اصلي انديشه در اين بين گم مي شوند.
دكتر زبرجد افزود : نتيجه بخشي بسياري از فعاليت هاي پژوهشي علوم انساني زمان بر است و همكاران ما كمتر ورود به اين بخش مي كنند لذا ضروري است كه پژوهشگران وارد مسائل واقعي جامعه از جمله آسيب هاي اجتماعي شوند.
معاون پژوهشي دانشگاه شيراز گفت: در استان فارس اولويت دانشگاه شيراز بر آسيب هاي فرهنگي و اجتماعي قرار دارد و يك شورا با عنوان توسعه علوم انساني و اجراي منويات رهبري در دانشگاه تشكيل شده كه آهسته و پيوسته علوم انساني را به سمت اثربخشي سوق مي دهد.
معاون پژوهش و فناوري دانشگاه شيراز از پيگيري بزرگ پروژه هويت در دانشگاه شيراز خبر داد و گفت: اين موضوع در دانشكده هاي مختلف دنبال مي شود كه هرماه چندين نشست و كارگاه پيرامون آن برگزار مي شود.
وي اضافه كرد: دانشگاه شيراز از پژوهشگران دعوت مي كند براي تاسيس شركت هاي دانش بنيان در زمينه علوم انساني اقدام كنند.
معاون پژوهش و فناوري دانشگاه شيراز از ادامه ارتباط دانشگاه شيراز با مراكز علمي دنيا به واسطه ديپلماسي علمي اشاره و خاطر نشان كرد: در راستاي اين ديپلماسي تلاش مي كنيم فرصت هاي مطالعاتي كوتاه مدت و بلندمدت براي بورس دانشگاهيان مهيا شود و از محققان، نخبگان و پژوهشگران جهاني نيز دعوت مي كنيم در سمينارها، كارگاه ها و جلسات نقد پژوهشي دانشگاه شيراز حضور يابند .
دكترسيد فخرالدين افضلي، مدير امور فناوري و طرح هاي كاربردي دانشگاه شيراز هم در جمع خبرنگاران از برگزاري نمايشگاه رونق توليد و فرصت هاي ساخت داخل از ۱۳ تا ۱۶ آذرماه جاري در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي شيراز خبر داد و گفت: اين نمايشگاه به منظور نمايش محصولات ساخت داخل و دستاوردهاي پژوهشي، فناوري و فن بازار برگزار خواهد شد.
وي با اعلام اينكه ۱۴۳ نياز صنايع استان براي طرح هاي پژوهشي دريافت شده، گفت: اين طرح ها به اداره كل صمت و در نهايت به دانشگاه رهنمون مي شود تا از ميان اين نيازها موارد بررسي شده و مورد حمايت قرار گيرند.
دكتر افضلي از نهايي شدن ۵۱ مورد از اين طرح ها خبر داد و افزود: بيشترين نيازها در بخش متالوژي و شيمي است چراكه با توجه به شرايط تحريمي كشور ، بسياري از صنايع به خاطر مواد اوليه مورد نياز اعلام مي كنند.
مدير امور فناوري و طرح هاي كاربردي دانشگاه شيراز با اعلام اينكه در طول نمايشگاه ياد شده مذاكرات رو در رو ميان اساتيد، محققان و صاحبان صنايع روي مي دهد، گفت: افزون بر اين تلاش مي شود نشست هاي جنبي علمي در اين رويدادها برگزار مي شود.
وي اظهار داشت: نمايشگاه نمايشگاه رونق توليد و فرصت هاي ساخت داخل در فضايي با زيربناي ۱۲هزار مترمربع با حضور شركت هاي مختلف و توليدات متنوع داخلي برگزار مي شود.
مدير فناوري و طرح هاي كاربردي دانشگاه شيراز از امضاي تفاهم نامه در طول برگزاري نمايشگاه رونق توليد به مناسبت هفته پژوهش خبر داد و گفت: اين تفاهم نامه ميان مراكز علمي استان و صندوق پشتيباني از صنايع پيشرو وزارت صمت با حضور رئيس صندوق منعقد خواهد شد.
وي هدف از اين تفاهم نامه را پشتيباني از محصولات توليدي دانش بنيان در استان فارس بيان كرد و افزود: سقف پشتيباني مالي از هر توليد دانش بنيان در قالب اين تفاهم نامه، ۵ ميليارد ريال است.
مدير امور فناوري و طرح هاي كاربردي دانشگاه شيراز گفت: با اين حال ، هيچ گونه سقف و محدوديتي براي استان فارس در زمينه حمايت از توليدات دانش بنيان در اين قالب در نظر گرفته نشده است.
دكتر افضلي در جمع خبرنگاران به آمار قراردادهاي دانشگاه شيراز هم اشاره كرد و گفت: تعداد قراردادهاي باز مرتبط با جامعه و صنعت تا پايان سال گذشته، ۸۶۰ قرارداد بوده و تعداد قراردادها و گرنت هاي بين المللي جذب شده در سال جاري ۳۰ مورد است.
وي اظهار داشت : بر اساس آمار اعلام شده از سوي وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري ؛ دانشگاه شيراز ، پس از دانشگاه تهران ، دومين دانشگاه جامع كشور از نظر ارتباط با جامعه و صنعت مي باشد.
مدير امور فناوري و طرح هاي كاربردي دانشگاه شيراز گفت: سال 97 در مقايسه با سال 96 از لحاظ تعداد قراردادها و حجم وصولي مطالبات به ترتيب 18 و 29 درصد رشد داشته است.
به گفته ي دكتر افضلي، نزديك يكسال است كميته اي براي دريافت مطالبات دانشگاه شيراز تشكيل شده است.
در ادامه اين نشست خبري، اصحاب رسانه سوالات خود را مطرح كردند و دكتر سيد مجتبي زبرجد ، معاون پژوهش و فناوري دانشگاه شيراز و دبير ستاد هفته پژوهش و فناوري استان فارس و دكترسيد فخرالدين افضلي، مدير امور فناوري و طرح هاي كاربردي دانشگاه شيراز به آنها پاسخ دادند.

   تاریخ: ۱۲:۴۱ - ۱۷/۰۹/۱۳۹۸   بازدید: ۶۴۱

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)