روابط عمومی دانشگاه شیراز
پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

برگزاري همايش ملي مديريت نوين و كسب و كار‌هاي نوپا در رونق توليد
دریافت گزارش تصویری صدا و سیما ضمیمه
 
نخستين همايش ملي مديريت نوين و كسب و كار هاي نوپا در رونق توليد در پرديس بين الملل دانشگاه شيراز برگزار شد.
دكتر ابوالقاسم ابراهيمي دبير علمي اين همايش گفت: ، جمعي از اساتيد، دانشجويان و فعالان حوزه مديريت، كارآفريني و توليد، در اين گردهمايي علمي، به آسيب شناسي و ارائه راهكار هاي موثر براي تقويت كسب و كار هاي نوپا (استارتاپ ها) پرداختند.
وي افزود: در اين همايش زمينه آشنايي دانشجويان و صاحبان كسب و كار هاي نوپا با خدمات حمايتي نهاد هاي دولتي و بخش خصوصي از ايده هاي خلاقانه فراهم شد.
دكتر ابراهيمي ادامه داد: شركت هاي دانش بنيان و فعالان عرصه كسب و كار ، تجربيات خود را در زمينه فعاليت هاي فناورانه و استارتاپي و چالش ها و راهكار هاي علمي و عملي براي موفقيت در اين عرصه ، به دانشجويان ارائه كردند.
استاد بخش مديريت دانشگاه شيراز ، توانمندسازي استارتاپ ها را مهمترين حلقه از زنجيره كسب و كار اعلام و خاطر نشان كرد: كسب و كار هاي نوپا زمينه ايجاد فرصت هاي شغلي و ثروت آفريني را در جامعه فراهم مي كند.
دكتر ابراهيمي افزود: آخرين پژوهش ها و يافته هاي علمي در زمينه شيوه هاي صحيح مديريتي براي توسعه محصولات و خدمات كسب و كار هاي نوپا در قالب حدود ۱۰۰ مقاله به دبيرخانه همايش ارسال شد كه ۶۲ مقاله براي ارائه در اين همايش يك روزه انتخاب شد.
وي، مديريت توليد و عمليات، مديريت مالي و حسابداري، بازاريابي و مديريت منابع انساني را از محور هاي اصلي اين همايش برشمرد.
مدير امورفناوري و طرح هاي كاربردي دانشگاه شيراز در اين همايش گفت: آمار استارتاپ هاي شكست خورده در دنيا زياد است و كشور ما نيز از اين قاعده مستثني نيست.
دكتر سيد فخرالدين افضلي افزود: روندي يكپارچه در جهان در خصوص شكست استارتاپ ها وجود دارد كه بايد با رويكرد و راهكارهاي درست از ايجاد اين شكست ها و كاهش آن جلوگيري كرد.
وي آسيب شناسي در حوزه استارتاپ را مهم دانست و گفت: مطالعات مدرسه بازرگاني دانشگاه هاروارد نشان مي دهد كه ۷۵ درصد كسب و كارهاي نوپا كه كارشان را بدون تجربه قبلي آغاز كرده ناكام مانده اند.
دكتر افضلي عنوان كرد: سند تحول ارتباط دانشگاه با صنعت را وزير علوم ، تحقيقات و فناوري به تمام دانشگاه ها و پارك هاي علم و فناوري ابلاغ كرده و براساس آن آموزش در دانشگاه ها بايد به سمت كارآفريني بعنوان يك الزام پيش برود.
وي گفت: ايجاد درس استارتاپ در كميته آموزشي و برنامه ريزي دانشگاه شيراز مطرح و مصوب شده است.
مدير امورفناوري و طرح هاي كاربردي دانشگاه شيراز از لزوم ايجاد كارورزي در استارتاپ ها سخن گفت و افزود: استارتاپ ها بايد كارآموز بپذيرند و از به سرقت رفتن ايده هراسي نداشته باشند زيرا براساس قانون ثبت مالكيت فكري و معنوي اين موضوع نمي تواند مشكلي ايجاد كند و براي جلب حمايت بايد ايده مطرح و عرضه شود.
دكتر افضلي ادامه داد: ترميم ايده ها نيز امر مهمي ست كه بايد مورد توجه شركت هاي استارتاپي قرار گيرد تا به رشد آنها كمك كند.
استاد دانشكده مهندسي برق و كامپيوتر دانشگاه شيراز نيز در اين همايش اظهار داشت: فرهنگ سازي در حوزه استارتاپ ها امر مهمي است كه بايد به آن توجه ويژه شود.
دكتر سيد علي اكبر صفوي افزود: تعامل و همكاري در بين استارتاپ ها و فعالين اين حوزه نيز از ديگر مواردي است كه مورد اهميت قرار دارد و بايد در بكارگيري افراد كساني انتخاب شوند كه پايه تيم را مستحكم سازند.
وي ادامه داد: افرادي بايد در اين حوزه بيايند كه در پي شكست، نااميد و ناتوان نشوند و دوباره راهي ديگر با خطايي كمتر را پيگيري كنند.
دكتر صفوي اظهار داشت: موضوع پژوهش هنوز در سطح دانشگاه هاي ايران و استان فارس درست ديده نشده است و اين يكي از چالش هاي اصلي اين حوزه است.
مدير كل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان فارس هم در اين همايش گفت: اغلب شركت هاي استارتاپي در ابتداي فعاليت از توان مالي كافي برخوردار نيستند و لازم است از اين شركت ها حمايت صورت گيرد.
مهندس مهرداد سهرابي افزود: اخيرا تفاهم نامه اي در تهران منعقد شده كه براساس آن استارتاپ ها مي توانند در منزل فعاليت خود را دنبال كنند كه اميدواريم اين موضوع در شيراز و استان فارس نيز محقق شود تا دغدغه مهمي از فعالان اين بخش رفع شود.
مديركل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان فارس گفت:فارس بعد از استان تهران بيشترين تعداد ثبت نامي در تارنماي ايران نو آفرين را داشته و از شركت هايي كه تاكنون در اين سامانه ثبت نام نكرده اند درخواست دارم با هدف استفاده از بسته هاي حمايتي سريعا نسبت به اين كار اقدام كنند.
مشاور معاون فناوري و نوآوري وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در همايش مديريت نوين و كسب و كارهاي نوپا در رونق توليد،گفت: تصور اوليه از اينترنت در حوالي سال ۲۰۰۰ ميلادي مانند ظرفي واحد بود كه همه اطلاعات در آن وجود دارد.
دكتر سجاد همايوني افزود: در اين ديدگاه نگراني وجود داشت كه انسان زير اين حجم اطلاعات مدفون خواهد شد.
وي ادامه داد: در آن زمان برنده اصلي بازي قدرت در فضاي مجازي شركت گوگل بود كه اسم رمز خود را جست و جو گذاشت و به مرور زمان رقابت در حوزه استارتاپ ها شكل گرفت.
مشاور معاون فناوري و نوآوري وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: براساس تخمين موسسات بين المللي،در هر سال حدود ۳۰ درصد به حجم اطلاعات در فضاي اينترنت افزوده خواهد شد و اين آمار از سال ۲۰۲۳ به بعد نيز افزايش مي يابد.
وي اضافه كرد: تخمين زده مي شود كه در سال ۲۰۲۰ميلادي هر كاربر بطور متوسط در هر ثانيه يك مميز ۷ دهم اطلاعات در فضاي مجازي توليد خواهد كرد.
وي گفت: در دوره كنوني شاهد اين موضوع هستيم كه هوش مصنوعي در بسياري از ابعاد زندگي افراد رخنه كرده و نقش آن روز به روز پررنگ تر خواهد شد.
دكترهمايوني با بيان اينكه استفاده از هوش مصنوعي در كسب و كارهاي استارتاپي روز به روز در حال فزوني است گفت: پيش بيني مي شود كه در سال ۲۰۳۰ ميلادي ۱۵ مميز ۷ تريليون دلار توليد ناخالص هوش مصنوعي در جهان باشد كه ۱۰ درصد آن سهم كشورهاي توسعه يافته در آسيا است و تنها دو درصد آن نصيب خاورميانه خواهد شد.
وي با بيان اينكه عربستان و امارات در حوزه هوش مصنوعي در خاورميانه سرآمد هستند، افزود: اين كشورها بيش از كشور ما به اهميت هوش مصنوعي پي برده اند.
وي هوش مصنوعي را براي استارتاپ ها اولويت دانست و گفت: اگر استارتاپ ها به سمت استفاده از هوش مصنوعي نروند قطعا در آينده نزديك با شكست مواجه خواهند شد.
دكتر همايوني، شيراز را در حوزه هوش مصنوعي سرآمد كشور عنوان كرد و گفت: استان فارس و شيراز ۴ و نيم ميليون كاربر اينترنت دارد و اين خطه در حوزه پزشكي ،گردشگري و كشاورزي نيز بصورت سنتي سرآمد ايران است و به جز اين ظرفيت ها ، استان فارس فارغ التحصيلان و هيات علمي خبره و كارآزموده اي در حوزه هوش مصنوعي و فناوري دارد كه بايد از اين پتانسيل ها حداكثر استفاده برده شود.
مشاور معاون فناوري و نوآوري وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات چالش هاي حوزه هوش مصنوعي را برشمرد و گفت: فرهنگ سازي لازم در بين مديران بخش دولتي و غير دولتي درباره هوش مصنوعي و الزامات اين بخش وجود ندارد و اين قشر هنوز به اهميت اين موضوع پي نبرده اند.
وي بر اينكه شركت هاي خصوصي و استارتاپ ها بايد از هوش مصنوعي بهره ببرند تاكيد كرد و اظهار داشت: شهرداري ها نيز بايد اطلاعات و ديتاهاي خود را در اختيار استارتاپ ها قرار دهند و زماني كه اين امر محقق شود بسياري از مشكلات استارتاپ ها برطرف خواهد شد و در اين حوزه پيشرفت حاصل مي شود.
دكترهمايوني به مهاجرت نخبگان اشاره كرد و گفت: اگر فكري براي اين مشكل مهم انديشيده نشود اين موضوع به مرور زمان باعث عقب ماندگي ايران خواهد شد.
وي ادامه داد: بسياري از كشورهاي دنيا از جمله چين اكنون براي جذب متخصصين هوش مصنوعي وارد عمل شده اند و اين درحالي است كه ما فارغ التحصيلان بسياري در اين حوزه داريم كه بايد از خروج آنها از كشور جلوگيري كنيم.
او با بيان اينكه در حال حاضر شبكه هاي اجتماعي داخلي ما نمي توانند با نمونه هاي مشابه خارجي رقابت كنند زيرا دير به صحنه رقابت وارد شدند،اضافه كرد: در حوزه هوش مصنوعي نيز اگر هم اكنون با قدرت وارد نشويم در آينده همين مشكل بوجود خواهد آمد كه توان رقابت با مدل هاي خارجي را نخواهيم داشت.
وي گفت: استارتاپ ها نبايد از بازارهاي كشورهاي همسايه نظير افغانستان،عمان و تاجيكستان غافل شوند و بايد دامنه فعاليت خود را در اين كشورها نيز توسعه دهند.
   تاریخ: ۱۳:۵۹ - ۰۸/۱۰/۱۳۹۸   بازدید: ۷۱۷

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)