روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

برگزاري نخستين نشست خبري مجازي رئيس دانشگاه شيراز
 
با توجه به شرايط خاص بهداشتي و حفظ سلامت اصحاب رسانه ؛ نشست خبري مجازي دكتر حميد نادگران، رئيس دانشگاه شيراز با موضوع '' اقدامات و توانمندي هاي دانشگاه شيراز درمقابله با ويروس كرونا '' امروز در سالن كنفرانس دفتر رياست دانشگاه برگزار شد.
در اين نشست دكتر عليرضا افشاري فر ، قائم مقام رئيس دانشگاه، معاون آموزشي و تحصيلات تكميلي ، استاد بخش ويروس شناسي و عضو كارگروه تخصصي توليد واكسن و فرآورده هاي بيولوژيك دانشگاه شيراز ، دكتر جواد تشخوريان مدير روابط عمومي و حوزه رياست دانشگاه شيراز، دكتر علي حفيظي مدير فرهنگي دانشگاه، دكتر مسعود حسينچاري رئيس دانشكده علوم تربيتي و روان شناسي دانشگاه شيراز و دكتر محمدهادي اسكندري عضو هيات علمي بخش صنايع غذايي دانشكده كشاورزي و عضو كارگروه تخصصي توليد واكسن و فرآورده هاي بيولوژيك دانشگاه شيراز نيز حضور داشتند.
آموزش مجازي و امتداد فعاليت هاي آموزشي دانشجويان و همچنين فعاليت دانشگاه براي مقابله با كرونا و آثار آن در زمينه هاي علمي ، پژوهشي ، رواني و اجتماعي ؛ دو محور اصلي اين نشست بود.

رييس دانشگاه شيراز با اشاره به ماموريت محوله از سوي استاندار فارس به دانشگاه درخصوص پژوهش درباره ويروس كرونا و تحقيق بر روي واكسن اين بيماري، عنوان كرد: پيش از اين، فعاليت هايي در قالب كارگروه پژوهشي آغاز شده است. اين كارگروه پيرو سياست هاي دانشگاه شيراز از دو سال پيش با دعوت از استادان داخلي و خارجي تشكيل شده است و به فعاليت هاي پژوهشي در زمينه هاي مختلف مي پردازد.
دكتر حميد نادگران افزود: امروز يكي از هسته هاي اين كارگروه، در زمينه شناسايي رفتار ويروس كرونا و نيز مطالعه بر روي تهيه واكسن تشكيل شده و به فعاليت مشغول است.
رييس دانشگاه شيراز با بيان اينكه همه اقدامات اين دانشگاه براي ايفاي مسؤوليت اجتماعي و به صورت خودجوش صورت مي گيرد، ادامه داد: دانشگاه هرگز مردم را در كشاكش بحران ها تنها نخواهد گذاشت.
وي اظهار داشت: اين دانشگاه ذيل ستاد كشوري مبارزه با كرونا، با تشكيل كارگروه پژوهشي در حوزه ويروس شناسي، كارگروه سلامت در دانشكده علوم تربيتي و روان شناسي به ميدان وارد شده است.
دكتر نادگران ادامه داد: افزون بر طرح تهيه واكسن، طرح هايي براي مبارزه عملي با كرونا در دست اقدام است كه از جمله آن ها مي توان به آموزش حفظ و نگهداري حيوانات خانگي، راستي آزمايي مواد ضدعفوني مانند الكل ها و ارائه طرح ضدعفوني هوشمند براي بانك ها اشاره كرد كه طرح اخير به منظور حفظ جان كاركنان بانك ها از طريق شارش مواد ضدعفوني در ورودي اين مراكز ارائه شده است و به زودي به بار خواهد نشست.

دكتر اسكندري ، عضو كارگروه تخصصي توليد واكسن و فرآورده هاي بيولوژيك دانشگاه شيراز هم با اشاره به اينكه توليد فرآورده هاي بيولوژيك دانشي بين رشته اي است و به زنجيره اي از تخصص ها نياز دارد، گفت: از آنجا كه دانشگاه شيراز، دانشگاهي جامع است از عمده اين تخصص ها برخوردار است و پيش از اين، استادان در رشته هاي گوناگون گرد هم جمع آمده اند.
دكتر محمدهادي اسكندري افزود: پژوهشگراني از بخش هاي ايمني شناسي، ميكروب شناسي، پاتولوژي،بيوتكنولوژي، ويروس شناسي گياهي، بايوانفورماتيك، ويروس شناسي و فرايندهاي مهندسي در تهيه محصول مناسب براي مقابله با ويروس در كنار يكديگر مشغول به كار هستند.
عضو هيات علمي بخش صنايع غذايي دانشكده كشاورزي عنوان كرد: دانشگاه شيراز از پارسال، كارگروه ۱۶نفره اي از دانشكده هاي كشاورزي، دامپزشكي علوم و مهندسي تشكيل داد كه ماموريت توليد فرآورده هاي بيولوژيك پيشرفته را بر عهده دارند.
وي با بين اينكه دانشگاه شيراز از لحاظ تجهيزات از امكانات مورد نياز براي توليد واكسن برخوردار است، ابراز داشت: در مدت گذشته پلت فرم توليد واكسن شكل گرفته و امروز آماده پاسخگويي است. اين پلت فرم توانايي بسياري براي پاسخگويي دارد و چنانچه شرايط فراهم باشد در عرض چند هفته امكان توليد واكسن جديد را فراهم مي كند.
دكتر اسكندري بيان داشت: روند اين كار بسيار علمي است و از همين رو از متخصصاني در خارج از كشور نيز كمك گرفته ايم؛ افزون بر اين استاداني از دانشگاه علوم پزشكي در اين مجموعه حضور دارند.
وي اظهار داشت: نبايد هميشه در زمان بحران به اين كارگروه ها مراجعه كنيم و اي كاش قبل از اينكه اين مشكلات به وجود بيايد بودجه هاي لازم براي توسعه اين فعاليت ها فراهم شده بود تا امروز مي توانستيم با سرعت بيشتري پاسخگو باشيم.
عضو كارگروه تخصصي توليد واكسن و فرآورده هاي بيولوژيك دانشگاه شيراز يكي از دستاوردهاي اين كارگروه را طراحي كيت تشخيص ويروس كرونا اعلام كرد و بيان داشت: تست هاي اوليه انجام شده است و با توجه به اينكه امكانات آزمايشگاهي بسياري در دانشگاه شيراز فراهم است مي توانيم پاسخگوي نيازهاي كشور باشيم.
دكتر اسكندري با تاكيد بر اينكه مطالعه علمي بر روي واكسن كرونا نيازمند بودجه مناسب است، ابراز داشت: دانشگاه شيراز براي ايجاد تجهيزات و ساختارها در شروع كار هزينه كرده است؛ همچنين هم اكنون طرح هاي پيشنهادي به نهادهاي مسئول ازجمله مديريت بحران استانداري فارس و معاونت علمي رياست جمهوري ارسال شده است كه اميدواريم با نظر مثبت به آن ها نگاه شود.
عضو هيات علمي دانشگاه شيراز با بيان اينكه دستيابي به نتايج درخشان نيازمند حمايت هاي لازم است، اظهار كرد: تكميل اين فرايند هزينه بر و نيازمند نيروهاي متخصصي است كه كنار هم آوردن آن ها بدون اختصاص بودجه ممكن نيست.
اين استاد دانشگاه در ادامه در پاسخ به پرسشي مبني بر امكان جنگ بيولوژيكي اظهار داشت: اين موضوع با بررسي ژنوم ويروس و تهيه نقشه پراكنش در دنيا در حال بررسي است و در حال حاضر منشا طبيعي دارد و هنوز اثبات نشده كه دستكاري شده و حاصل فعاليت بشر است.
وي در ادامه با اشاره اينكه مصرف بسياري از مواد غذايي صنعتي تحت تاثير شيوع ويروس كرونا قرار گرفته است، گفت: اين موضوع مي تواند بحراني ملي در پي داشته باشد.
دكتر اسكندري اظهار داشت: قابل توصيه ترين غذاها، در زمان شيوع كرونا غذاهاي فرآوري شده است؛ زيرا ويروس به حرارت حساس است و غذاهاي صنعتي عمدتا فرايند حرارتي را طي كرده اند؛ بنابراين همه غذاهاي پاستوريزه، استريل و كنسروي امن است و در مواردي از غذاهاي خانگي يا خوراك هايي كه مواد اوليه آن ها خام است، امن تر به شمار مي رود.

معاون آموزشي و تحصيلات تكميلي دانشگاه شيراز نيز درباره احتمال تغيير تاريخ امتحانات، گفت: تاكنون هيچ دستورالعملي در اين زمينه ابلاغ نشده است؛ اما با رصد روند شيوع بيماري كرونا، تغييرات احتمالي حتما صورت خواهد گرفت.
دكتر عليرضا افشاري فر، با اشاره به تجربه دانشگاه شيراز در ارايه دروس به صورت مجازي بيان داشت: تجربه 2 دهه برگزاري كلاس هاي آموزشي مجازي، امكان برگزاري كلاس را براي همه استادان فراهم آورده است.
قائم مقام رئيس دانشگاه شيراز افزود: به ازاي چند جلسه كلاس آموزش غيرحضوري در اين دانشگاه، كلاس رفع اشكال هم برنامه ريزي شده كه دانشجويان مي توانند اشكالات و پرسش هاي خود را به صورت متني و صوتي با استاد مطرح كنند.
وي با اشاره به اينكه دانشگاه شيراز در حوزه آموزشي به ديگر دانشگاه هاي استان نيز خدمات ارايه مي دهد، گفت: در حوزه آموزش هاي الكترونيكي در صورت اعلام نياز ساير دانشگاه ها به محتواي آموزشي و كلاس هاي ضبط شده، فايل در اختيار آنان قرار مي گيرد.
معاون آموزشي و تحصيلات تكميلي دانشگاه شيراز ادامه داد: افزون بر اين، دانشگاه شيراز مي تواند در قالب كارگروهي به ديگر دانشگاه هاي كشور نيز مشاوره ارايه دهد.
دكتر افشاري فر، همچنين درباره نحوه برگزاري كلاس هاي جبراني بيان داشت: اين كلاس ها هم اكنون به صورت آنلاين و آفلاين ارايه مي شود و در آينده هم براساس روند توسعه بيماري كرونا براساس برنامه ريزي هاي مختلف ارايه خواهد شد، بدين ترتيب يا كلاس هاي آموزش مجازي ادامه مي يابد يا قطع مي شود و دانشجويان حضوري سر كلاس ها حاضر خواهند شد اما در صورت ضرورت آمادگي داريم تا انتهاي نيمسال تحصيلي (ترم) به صورت مجازي كلاس ها را ارايه دهيم.
وي همچنين در مورد نگراني ها از حضور دانشجويان خارجي در اين دانشگاه گفت: از حدود يكصد دانشجوي خارجي دانشگاه شيراز 2 نفر در ايران حضور دارند و بقيه به كشور خود بازگشته اند.
دكتر افشاري فر با بيان اينكه اين 2 دانشجو تحت نظر هستند، اظهار داشت: مركز آموزش هاي بين الملل دانشگاه شيراز به صورت مستمر با اين دانشجويان در ارتباط است و راهنمايي هاي بهداشتي لازم را به آنها ارايه مي دهد.
استاد بخش ويروس شناسي دانشگاه شيراز در قسمت ديگري از سخنان خود با بيان اينكه ويروس كرونا نه اولين ويروس است و نه آخرين خواهد بود، گفت: دنيا شاهد شيوع بسياري از ويروس ها بوده است و ويروس كرونا نيز يكي از انواع قوي در طبيعت است كه بايد به سرعت شناسايي شود و واكسن مناسب با آن به مرحله توليد برسد.
قائم مقام رئيس دانشگاه شيراز افزود: كارگروه پژوهش دانشگاه شيراز بايد مورد حمايت جدي مسوولان استاني و ملي قرار گيرد تا بتوانند كار خود را به صورت مستمر انجام دهند زيرا مقابله با ويروس هاي جديد بعدي نيازمند حمايت معنوي و مادي است.
معاون آموزشي و تحصيلات تكميلي دانشگاه شيراز اضافه كرد: هم اكنون بسياري از كشورهاي دنيا به صورتي مخرب در آزمايشگاه هاي ايزوله روي ويروس ها تحقيق مي كنند و اينكه كرونا از اين دسته ويروس ها باشد كه با دستكاري عمدي وارد طبيعت شده، هنوز به صورت علمي ثابت نشده است و نياز به مطالعات بيشتري دارد.

دكتر مسعود حسينچاري ، رئيس دانشكده علوم تربيتي و روان شناسي دانشگاه شيراز هم در اين نشست خبري گفت: برخي افراد جامعه به شدت هراسان و نگرانند و دسته ديگر افرادي بي تفاوت و بدون آگاهي هستند و سلامت خود و ديگران را به خطر مي اندازند .
وي ادامه داد : به دنبال شيوع كرونا؛ فراخواني از دانشگاهيان صورت گرفت و با هماهنگي معاونت فرهنگي دانشگاه اولين موج مقابله ايجاد شد.
رئيس دانشكده علوم تربيتي دانشگاه شيراز خواستار عدم موازي كاري در زمينه مقابله با كرونا شد و افزود: امروز روز مباداي موعود براي همه ما و به ميدان آوردن همه سرمايه هاي كنار گذاشته شده از جمله مادي و معنوي است.
وي تصريح كرد: حداقل چند گروه در قالب كارگروه سلامت روان دانشگاه شيراز به فعاليت مي پردازند و اتاق فكر داريم و يك گروه نيز در زمينه كودكان به فعاليت مي پردازند.
دكتر حسينچاري از وجود گروهي براي نيازسنجي مردمي خبر داد و افزود: همچنين گروهي هم به تحليل محتواي فضاي مجازي مي پردازد.
رئيس دانشكده علوم تربيتي دانشگاه شيراز از همكاري تنگاتنگ با رسانه ها در توليد محتوا خبر داد و افزود: قرنطينه را تغييري در سبك زندگي بپذيريم و بايد مراقب كيفيت زندگي باشيم.
دكتر حسينچاري تصريح كرد: نبايد مردم را به سوي بي خيالي و بي تفاوتي سوق داد و مردم را بايد به عقلانيت هدايت كرد.
وي افزود: به مسئولان اخطار مي كنم جز تابلويي درباره كرونا در سطح استان نبايد روبه رو باشيم، بنابر اين خطرناك بودن شرايط را بدون القاي وحشت به مردم گوشزد كنيم.
دكتر علي حفيظي ، هم به تشريح اقدامات فرهنگي دانشگاه شيراز در خصوص مقابله با شيوع كرونا پرداخت و از توليد و انتشار توزيع پوستر و فيلم در فضاي مجازي خبر داد.
مدير فرهنگي دانشگاه شيراز با اشاره به اينكه كارگروه ويروس كرونا به صورت خود جوش در دانشگاه شيراز براي سلامت روان و جسم تشكيل شد، گفت :اين كار گروه با حضور 150 نفر از اساتيد، دانشجويان و كاركنان ايجاد شده است.
دكتر علي حفيظي با اشاره به آمار توليد محتوا و بررسي محتوا هاي درست شده ، افزود: بيش از 40 ويدئو كليپ از پيام هاي روان شناختي براي جهت دهي فكري و توصيه هاي روانشناختي توسط كارگروه كرونا دانشگاه شيراز ارائه شده كه در آن به نوع برخورد با كودكان با توجه به نياز و بازخورد جامعه اشاره شده است.
وي با تاكيد بر ضرورت و اهميت پيام هاي مشاوره اي براي كودكان در شرايط كنوني قرنطينه خانگي، تصريح كرد :آموزش بازي هاي كودكانه و سري داستان هاي '' دانا و كرونا '' از ديگر مطالبي است كه توليد شده و يا در حال توليد است.
مدير فرهنگي دانشگاه شيراز اضافه كرد : بستر لازم براي مركز مشاوره آنلاين و تلفني فراهم شده و منتظر تخصيص شماره چهار رقمي تلفني از مخابرات هستيم تا بتوانيم در زمينه هاي سلامت و روانشناسي به جامعه خدمات موثر ارائه گردد.
مدير فرهنگي دانشگاه شيراز با اشاره به اينكه بايد با راهكارهاي متعدد زنجيره انتقال كرونا به جامعه از بين برود، بيان كرد: تمامي تبليغات و محتوا هاي توليد شده به صورت شبانه و با توجه به نياز جامعه در حال انتشار است؛ اما ذكر اين نكته ضروري است ناهماهنگي قابل توجيه نيست و بايد فرصتي فراهم شود تا از اساتيد و فعالان اين حوزه حمايت شود.   تاریخ: ۲۳:۲۹ - ۲۴/۱۲/۱۳۹۸   بازدید: ۹۲۸

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)