دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه شیراز
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹

دانشگاه شيراز، پيشتاز در آموزش مجازي در كشور
 
چندي است كه كشور ما هم مانند ساير كشورها درگير ويروس كروناست و اين بيماري بسياري از شئون زندگي انسانها را تحت تاثير قرار داده است.
به دنبال شيوع ويروس كرونا در جهان و بنابر آمار يونسكو 165 كشور تعطيلي سراسري مؤسسات آموزشي را در دستور كار قرار داده اند كه اين تعداد، آموزش بيش از يك و نيم ميليارد فراگير را كه افزون بر 87 درصد كل ثبت نام كنندگان جهاني براي تحصيل در همه مقاطع آموزشي شامل مي شود را تحت تاثير قرار داده است.
در ايران نيز بر اساس سياست ستاد ملي مبارزه با كرونا، از نخستين روزهاي اسفندماه سال گذشته تا اطلاع ثانوي تعطيلي سراسري همه آموزش هاي حضوري اعلام گرديد.
بررسي هاي انجام شده نشان مي دهد كه در دانشگاه هاي پيشرو دنيا، آموزش الكترونيكي محوريت اصلي برنامه هاي آموزش غير حضوري را داشته است.
لزوم حفظ سلامت دانشجويان و دانشگاهيان از يك سو، و ضرورت استمرار تحصيل و پژوهش در دانشگاه ها از سوي ديگر ، فرصتي را براي توجه بيشتر به آموزش هاي مجازي وغير حضوري به عنوان تنها گزينه پيش رو فراهم كرد.
تهديد كوويد 19 فرصتي بي نظير براي تحول در آموزش كشور و تقويت زيرساخت ها براي ارايه آموزش هاي متنوع غير حضوري و بالا بردن سطح تاب آوري نظام آموزش عالي كشور در مواجهه با شرايط مشابه احتمالي در آينده است.
خوشبختانه وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و بسياري از دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي كشور در دو دهه اخير در راه اندازي و بهره مندي از ساختارها و ابزارهاي الكترونيكي به منظور ارائه دروس دانشگاهي تجربه اندوخته اند و از آمادگي نسبي براي ايجاد تحولي مطلوب در گرايش به آموزش هاي غيرحضوري برخوردارند.
با اين همه، ايجاد هماهنگي و اخذ مشورت در اين مسير براي حفظ كيفيت و دستيابي به موفقيت، ضروري است و فراهم ساختن امكانات سخت افزاري و نرم افزاري در اين زمينه ضرورتي انكار ناپذير است.
با هدف برنامه ريزي، هدايت و راهنمايي دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي كشور ، '' كارگروه تخصصي آموزش هاي الكترونيكي '' در وزارت علوم ،تحقيقات و فناوري تشكيل شد و مسئوليت ستاد مركزي و هماهنگ كننده آموزش هاي غيرحضوري دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي كشور را بر عهده گرفت.
با توجه به تجربه و سوابق درخشان دانشگاه شيراز در زمينه آموزش هاي الكترونيكي و غيرحضوري؛ دكتر سيد علي اكبر صفوي ، استاد دانشكده مهندسي برق و كامپيوتر دانشگاه شيراز به رياست كارگروه تخصصي آموزش هاي الكترونيكي كشور منصوب شد.
به گفته ي دكتر صفوي ،تحول ديجيتالي در دنيا سبب تغيير و تحول در بحث آموزش شده است. حدود سه دهه از زماني كه بحث فناوري اطلاعات در دنيا به طور جدي مورد توجه قرار گرفت، مي گذرد و بعد از دهه اول ، آموزش الكترونيكي ورد توجه ويژه بود.
رئيس كارگروه تخصصي آموزش هاي الكترونيكي كشور اظهار داشت : آموزش هاي الكترونيكي در مجموع به معني اينكه هر فرد با داشتنن يك كامپيوتر يا وسايل الكترونيكي مشابه مثل تلفن همراه و غيره و با دسترسي به شبكه بتواند به تمام امكانات آموزشي اعم از محتواي آموزشي ،استاد درسي، كاركنان و مديران دسترسي داشته باشد و خوشبختانه در ايران هم اين موضوع از حدود سال 80 تا 82 به شكل ويژه اي مورد توجه قرار گرفت.
دكتر صفوي خاطر نشان كرد : امروزه در شبكه هاي مجازي ، ترافيك هاي آموزشي دوره هاي آزاد آموزشي و محتواهاي درس بسياري از دانشگاه هاي دنيا در دسترس قرار گرفته اند.
وي با بيان اينكه آموزش هاي الكترونيكي در ايران داراي دو دهه تجربه است و تنها تعدادي از دانشگاه ها در حد 10 درصد از بعضي رشته ها از طريق اينترنت ارائه مي شد؛ خاطر نشان كرد : با توجه به بحران كرونا و احتمال و خطرات ناشي از آن، وزارت علوم مشابه آنچه در تمام دنيا در دانشگاه هاي برجسته و بزرگ اقدام كردند، اعلام كرد كه آموزش ها در بستر آموزش هاي الكترونيكي دنبال شود.
استاد دانشگاه شيراز گفت :هم اكنون توجه همگان به اين موضوع جلب شده و سبب مي شود گام هاي بزرگي كه قرار بود در سال هاي آينده براي تحولات در آموزش طي مي كرديم ؛ الان خيلي سريع طي كنيم .
دكتر صفوي به تحولات آموزش بين الملل هم اشاره و خاطر نشان كرد : تقريباً همه دانشگاه ها و همه كشورهاي دنيا كه دچار اين بيماري بودند بلافاصله كه دچار مشكل شدند رو به آموزش مجازي آوردند.
وي ادامه داد :در كشور ما زود تر دچار بحران شديم و تجربه خوبي هم داشتيم ،خيلي سريع به سمت آموزش هاي الكترونيكي رفتيم و با اختلاف چند هفته بعد از ما دانشگاه هاي آمريكا، آلمان، انگلستان، ايرلند ، ايتاليا، اتريش، اسپانيا و... به سمت آموزش هاي الكترونيكي رفتند.
رئيس كارگروه تخصصي آموزش هاي الكترونيكي وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري تصريح كرد : اين تنها گزينه موجود تمام دنياست و براي شرايط حاضر ، هيچ گزينه ي ديگري روي ميز نيست كه هم سلامت همگان را تأمين كند و هم آموزش ها استمرار داشته باشد.
دكتر صفوي بيان كرد : خوشبختانه جايگاه دانشگاه شيراز جايگاه بسيار خوبي بوده است. سال 80 بحث آموزش الكترونيكي و فناوري اطلاعات كم كم مطرح شد و سال 81 اولين برنامه توسعه فناوري اطلاعات كشور رسما اعلام شد.
دكتر صفوي ادامه داد : سال 82 اولين دانشگاه ايران بوديم كه موفق شديم مجوز قطعي راه اندازي بگيريم و عملا راه اندازي از آخر سال 82 شروع كرديم وموفق شديم در 4 رشته اعلام پذيرش دانشجو بكنيم.
وي افزود : دانشگاه شيراز جز دانشگاه هاي موفق بوده و اميدواريم همچنان بتواند اين نقش خودش رو داشته باشه .در حال حاضر هم دانشگاه شيراز عضوي از اولين كارگروه آموزش الكترونيكي وزارت علوم است.اين كارگروه سال 84 شكل گرفت و نزديك 4 سال است كه مسئوليت اين كارگروه در وزارت علوم با بنده هست كه در دانشگاه شيراز هستم.
دكتر صفوي در بخش ديگري از سخنانش گفت : نكته ديگري كه در مورد فعاليت هاي دانشگاه شيراز بايد به آن اشاره شود اين است كه هنگامي دوره هاي آموزش هاي الكترونيكي شروع كرديم، علاوه بر تمام نقاط ايران ،از بعضي از كشورهاي همسايه مثلاً از كويت و بعدها از امارات ،مالزي و ارمنستان هم دانشجو پذيرش شد.اكنون نيز اين فرصت فراهم است كه خدماتمان را به كشورهاي مختلف ارائه دهيم.
استاد دانشكده مهندسي برق و كامپيوتر دانشگاه شيراز در ادامه سخنانش درباره آموزش الكترونيكي در دانشگاه شيراز به برگزاري دوره مشترك با دانشگاهي در آلمان اشاره كرد و گفت : سال گذشته يكي از كارهاي بسيار پيشرفته و قابل توجه در آموزش الكترونيكي انجام شد و آن برگزاري دوره اي بين دانشگاه صنعتي درسدن آلمان و دانشگاه شيراز در حوزه تحصيلات تكميلي بود.
وي افزود : دانشگاه صنعتي درسدن جزء 5، 6 دانشگاه برتر آلمان با 37 هزار دانشجو است.دانشجويان دانشگاه شيراز يك ترم كامل تحصيلي در اين دوره شركت كردند و بعد با كمك دولت آلمان و پرداخت برخي هزينه ها ، 15 دانشجو با يك استاد دانشگاه شيراز در يك كارگاه آموزشي يك هفته اي در آلمان حضور يافتند و نتايج كارها و تحقيقات را ارائه كردند.
دكتر صفوي خاطر نشان كرد : اين دوره بسيار كار موفق و منحصربه فردي بود و در دنيا كمتر جايي همچين برنامه هايي اجرا شده است. الان يك برنامه بزرگ يك بخشي از صنايع بزرگ كشور با همكاري معاون آموزش و پژوهش و تحقيقات وزارت صمت و دانشگاه شيراز و دانشگاه هاي آلمان در حال انجام است كه اخبار مسرت بخش آن متعاقبا اعلام مي شود.
   تاریخ: ۱۴:۰۱ - ۰۱/۰۲/۱۳۹۹   بازدید: ۶۹۰

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)