دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰
10 اشتباه در رابطه با مصرف گياهان دارويي

تا به حال فكر كرده‌ايد كه گياهان دارويي براي سلامتي شما خوب است يا بد؟ در اين متن 10 اشتباهي كه ممكن است در رابطه با مصرف گياهان دارويي برايتان پيش آيد را بررسي مي‌كنيم.

1- مصرف چاي بابونه با داروهاي خاص
بيشتر مردم بر اين باورند كه چاي بابونه هيچ خطري براي سلامتي ندارد. اما اگر اين چاي با داروهاي خاصي نوشيده شود، داراي برخي عوارض جانبي مي‌باشد. در سال 2006، خانمي 70 ساله داروي وارفارين را با چاي بابونه خورده بود و با خونريزي داخلي به بيمارستان منتقل شده بود.

 داروهاي مداخله كننده با چاي بابونه
* آسپرين

* مهار كننده هاي پلاكت از قبيل: Ticlid و Plavix

اين مهاركننده ها خطر حمله و سكته قلبي را كم مي‌كنند و به بيماراني كه استنت در رگ‌هايشان گذاشته‌اند، تجويز مي‌شود.

بابونه شامل مواد ضدانعقادي به نام كومارين مي‌باشند و هنگامي‌كه اين داروها همراه با بابونه مصرف شوند، موجب افزايش خونريزي مي‌شوند.

* داروهاي ضدانعقاد از قبيل: وارفارين.

وارفارين ناشي از كومارين است و اگر اين دارو همراه با بابونه مصرف شود، باعث خونريزي داخلي مي‌گردد.

* داروهاي ضدافسردگي 3 حلقه اي از قبيل: Amitriptyline، Clompiramine و Imipramine

اين داروها توسط آنزيم CYP1A2 در بدن متابوليزه مي‌شوند كه آن آنزيم توسط بابونه مهار مي‌شود و موجب افزايش غلظت خوني اين داروها مي‌شود و در نتيجه موجب مسموميت مي‌گردد.

* Clozapine

همانند داروهاي ضدافسردگي 3 حلقه اي باعث مسموميت مي‌شوند.

* Propranolol

براي درمان فشار خون بالا استفاده مي‌شود.

همانند داروهاي ضدافسردگي 3 حلقه اي و Clozapine باعث مسموميت مي‌شوند.

* Theophyline

گشاد كننده برونش ها است و براي بيماراني كه داراي مشكل تنفس مي‌باشند، تجويز مي‌شود.

همانند داروهاي ضدافسردگي 3 حلقه اي و Clozapine و Propranolol باعث مسموميت مي‌شوند.

* Tacrine

براي بيماران مبتلا به آلزايمر و يا زوال عقل تجويز مي‌شود.

همانند داروهاي ضدافسردگي 3 حلقه اي و Clozapine و Propranolol و Theophyline باعث مسموميت مي‌شوند.

 2- گياهان افزايش دهنده انرژي
آيا در تمام طول روز خسته‌ايد و رو به گياهان و ديگر محصولات طبيعي براي افزايش انرژي مي‌رويد؟

بايد بدانيد كه اين خستگي در اثر بيماري نباشد، بيماري‌هايي از قبيل: آنمي (كم خوني)، آسم، اختلالات خواب (آپنه)، كم كاري تيروئيد، سندرم خستگي مزمن و افسردگي.

خستگي مي‌تواند نشانه اي از بيماري‌هاي عفوني، نابساماني قلب، ديابت، بيماري‌هاي كبدي و كليوي، بيماري آديسون، بيماري‌هاي خودايمني (مانند: لوپوس)، سرطان، سوء تغذيه و يا عارضه جانبي داروها نيز باشد. پس بهتر است شمايي كه احساس خستگي مي‌كنيد، در ابتدا به پزشك مراجعه كنيد تا پزشك آزمايشات مختلف را براي تشخيص اين بيماري‌ها انجام دهد و در صورت منفي بودن اين بيماري‌ها، شما مي‌توانيد روش‌هاي طبيعي را براي از بين بردن خستگي به كار ببنديد.

3- گياهان دارويي، مكمل‌ها و يا داروهايي كه ممكن است افزايش خونريزي را موجب شوند

داروهاي ضدانعقاد از قبيل: آسپرين و يا وارفارين، از تشكيل لخته خون در داخل عروق جلوگيري مي‌كند و بيماري‌هاي قلبي و سكته را كاهش مي‌دهد. هنگامي كه اين داروها با گياهان دارويي و مكمل‌ها تركيب شوند، داراي اثر ضدانعقادي مي‌باشند و باعث افزايش خونريزي مي‌شوند.

 اين گياهان دارويي و مكمل‌ها عبارتند از:
* آلوئه‌ورا

* بابونه

* كوآنزيم Q10

* مريم گلي

* گياه گاو چشم يا گل مينا

* سير

* زنجبيل

* جينكو (گياه چيني با برگ‌هاي زرد)

* جينسينگ

* نخل اره اي

* گوجي (گرگ تيغ)

* پنجه شيطان

* دانگ كه (گياه چيني كه براي فروكش كردن علائم قاعدگي و تحريك پذيري استفاده مي‌شود)

* روغن ماهي

* پوست درخت بيد

اگر شما بيشتر از يك عدد از اين گياهان و يا مكمل‌ها را همراه با وارفارين، آسپرين و ديگر ضدانعقادها مصرف مي‌كنيد و يا اگر بدون تجويز پزشك از اين گياهان استفاده مي‌كنيد؛ حتماً براي راهنمايي به يك پزشك متخصص در درمان‌هاي طبيعي مراجعه كنيد.

 4- آيا شما به خاطر منافع بسيار شربت‌هاي گياهي و نوشيدني‌هاي انرژي زا، مصرف قهوه و يا سودا را ترك مي‌كنيد؟
شربت‌هاي گياهي به جاي قهوه مصرف مي‌شوند و بدون آنكه فرد را عصبي كنند، به انسان انرژي مي‌دهند. در تعدادي تحقيقات، شربت‌هاي گياهي با سرطان‌هاي مري، دهان، ريه و مثانه در ارتباط مي‌باشند، مطالعات نشان داده‌اند كه اين خطرات براي افرادي كه از اين شربت‌ها به مقدار زياد (بيشتر از 1 ليتر در روز) و داغ مصرف مي‌كنند، بيشتر مي‌باشد. نوشيدني‌هاي انرژي زا (ازجمله ردبول)، حاوي كافئين و مقداري ويتامين و گياه مي‌باشد. يكي از بزرگ‌ترين نگراني‌ها اين است كه راجع به اثرات تركيبي اين مواد با هم چيزي نمي‌دانيم. بسياري از مواد تشكيل دهنده آن‌ها با كافئين موجب افزايش قدرت تحريك مي‌گردد. بيشتر آن‌ها شامل مقدار زيادي شكر مي‌باشند و در واقع بهتر از سودا نمي‌باشند.

اگر شما خواهان يك نوشيدني سالم هستيد، آب و يا آب انار و يا آب آلبالو مي‌تواند گزينه خوبي براي شما باشد.

 5- مصرف گياهان افزايش دهنده ايمني مانند اكيناسه با داروهاي سركوب گر سيستم ايمني مانند كورتيكواستروئيدها
داروهاي سركوب گر سيستم ايمني در افراد گيرنده پيوند، براي جلوگيري از پس زدن اندام و جلوگيري از علائم بيماري‌هاي خودايمني از قبيل: آرتريت روماتوئيد، لوپوس و نوع 1 ديابت استفاده مي‌شود. گياهاني كه تحريك كننده سيستم ايمني مي‌باشند ممكن است با اين داروها در تضاد باشند و در نتيجه باعث پس زدن اندام پيوند شده و تشديد بيماري‌هاي خودايمني در افراد مستعد گردد. اگر شما از داروهاي سركوب گر سيستم ايمني از قبيل: سيكلوسپورين، آزاتيوپرين، كورتيكواستروئيدها و متوتروكسات استفاده مي‌كنيد، از مصرف گياهان دارويي زير خودداري كنيد:

يونجه، اكيناسه، جينسينگ، ريشه شيرين بيان و عنصر معدني روي.

6- استفاده از گياهان مسهل براي منظم كردن حركات روده
گياهان دارويي كه به عنوان مسهل استفاده مي‌شوند، به نام: قايقي، ريواس، آلوئه، سنا و خار گوزن مي‌باشند. سنا را بيشتر از 1 هفته نبايد مصرف كنيد، مگر با تجويز پزشك. استفاده طولاني مدت از گياهان دارويي مسهل ممكن است باعث از دست دادن توانايي حركت روده و اسهال مزمن، ضعف عضلاني، ضربان نامنظم قلب و اختلال در كبد و يا كليه گردد. قبل از مصرف اين مسهل‌هاي گياهي با پزشك خود صحبت كنيد.

 7- مصرف گياهان دارويي، قبل و يا بعد از جراحي
گياهان دارويي و مكمل‌ها با داروهاي بيهوشي تداخل دارند و موجب خونريزي بيش از حد مي‌شوند. 2 تا 3 هفته قبل از جراحي، هرگونه گياه دارويي يا مكمل را مصرف نكنيد.

گياهان دارويي كه بيشترين خطر را دارند، عبارتند از: جينكو، جينسينگ، سير، زنجبيل، گلوكوزآمين و كندروتين، كوآنزيم Q10، نخل اره اي، اسيد چرب امگا 3، روغن دانه كتان و روغن ماهي، مريم گلي، گياه گاو چشم يا گل مينا، افدرا، گل مهر طلا، بابونه، كاوا، گل هزار چشم، شيرين بيان، سنبل‌الطيب و ويتامين E

 8- عدم آگاهي پزشك راجع به مصرف گياهان دارويي و مكمل‌ها
افراد به پزشك خود درباره استفاده از درمان‌هاي طبيعي نمي‌گويند، چرا كه آن‌ها فكر مي‌كنند، پزشكان به درمان‌هاي طبيعي علاقه‌اي ندارند يا اطلاعات كافي راجع به اين درمان‌هاي طبيعي ندارند. درحالي‌كه بسياري از گياهان دارويي با داروها تداخل دارند، عوارض جانبي داروها را زياد مي‌كنند و خواص درماني آن‌ها را كم مي‌كنند.

 9- دانستن اطلاعاتي راجع به فوايد و مضرات هر نوع گياه درماني
براي مثال: گياهاني كه براي افزايش حجم سينه مصرف مي‌شود از قبيل: رازك و شنبليله، داراي اثرات بالقوه استروژني مي‌باشد و ممكن است خطر سرطان‌هاي هورموني از قبيل: سرطان پستان و آندومتر را افزايش دهد.

 10- عدم مصرف گياهان دارويي و مكمل‌ها به طور مداوم
مهم است كه داروهاي گياهي را به طور منظم مصرف كنيد، در غير اين صورت متوجه بهبودي خود نمي‌شويد.
 

 
منبع/نویسنده:
سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
 
تاریخ: ۱۰/۰۲/۱۳۹۲   بازدید: ۱۵۶۶

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)