روابط عمومی دانشگاه شیراز
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
دعاي روز نوزدهم ماه مبارك رمضان
دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان ضمیمه

دعاي روز نوزدهم ماه مبارك رمضان
اللَّهُمَّ وَفِّرْ فِيهِ حَظِّي مِنْ بَرَكَاتِهِ، وَ سَهِّلْ سَبِيلِي إِلَي خَيْرَاتِهِ، وَ لاَ تَحْرِمْنِي قَبُولَ حَسَنَاتِهِ، يَا هَادِياً إِلَي الْحَقِّ الْمُبِين.
اي خدا در اين روز بهره مرا از بركاتش وافر گردان، و به سوي خيراتش، مسيرم را سهل و آسان ساز، و از حسنات مقبول آن، مرا محروم مساز، اي راهنماي به سوي دين حق آشكار .

شرح فرازهاي دعا
اللَّهُمَّ وَفِّرْ فِيهِ حَظِّي مِنْ بَرَكَاتِهِ
« وفّر » به معني « زياد كن » خدايا روزي من كن تا از بركات ماه مبارك رمضان حظ و بهره فراوان ببرم، و بركات ماه رمضان همان قرآن خواندن و دعاي ابو حمزه خواندن است و گريه كردن بر سختي مرگ و آنچه پس از مرگ در پيش رو داريم.

نمونه اي از حظ و بهره اي كه از بركات اين روز مي تواند باشد :توبه نمودن و پذيرفته شدن آن يكي از بركاتي كه در اين روز مي توان از آن بهره مند شد، توبه به درگاه خداوند است آن هم توبه نصوح كه ديگر بازگشت به گناه وجود نداشته باشد. چرا كه خداوند توبه كنندگان را دوست دارد : ''إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ '' (1) يعني ''خداوند توبه كنندگان و پاكان را دوست دارد'' و توبه آنان را در صورت اصرار نورزيدن بر گناه مي آمرزد...

يتيم نوازي
امير مؤمنان حضرت علي عليه السلام يكي از اسوه هاي بزرگ در يتيم نوازي و رسيدگي به امور آنان بود چنانچه در حديثي فرمودند: ''من افضل البر برالايتام'' ؛ ''از برترين نيكي ها، نيكي به يتيمان است'' ...

خيرات و حسنات
خداوند عزوجل در قرآن خطاب به بندگان خويش مي فرمايد: ''فاستقبوا الخيرات'' ؛ ''پس در كارهاي خير (از يكديگر) سبقت بگيريد'' چرا كه انسان در لحظه اي از عمر خود ممكن است تصميم كار خيري را بگيرد و در لحظه اي ديگر از آن منصرف گردد و يا اينكه عمر او كفاف ندهد تا آن كار خير را انجام دهد لذا خداوند انسان ها را به سبقت گرفتن در كار خير امر مي فرمايد و ما نيز اين را بايد در نظر داشته باشيم كه ممكن است كه ماه رمضان سال آتي از عمر ما نباشد كه بتوانيم كار خيري را انجام دهيم، پس امروز كه از عمر ماست و هم اكنون در اين ماه قرار داريم بهتر است كه از اين فرصت ها استفاده نماييم...

قرائت قرآن
قرائت قرآن يكي از مهم ترين اعمال در اين روزهاي با ارزش و مخصوصاً ليالي قدر مي باشد چرا كه خداوند متعال در قرآن مي فرمايد: ''شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ'' (2) يعني ''ماه رمضاني كه قرآن در آن ماه نازل گرديد'' و اين آيه نشان دهنده اين است كه اين ماه، ماه برپايي قرآن چه از نظر تلاوت و چه از نظر عمل مي باشد چنانچه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) فرمودند: ''عليك بقرائه القرآن فان قرائته كفاره للذنوب و ستر في النار و امان من العذاب'' ؛ ''بر تو باد قرائت قرآن زيرا كه خواندن قرآن كفاره گناهان و پوششي از آتش (دوزخ) و ايمني از عذاب است''

با رباخواران مبارزه كنيد !
«حظ» به معني بهره مي باشد، بعضي ها در معاملات و قرض دادن هايشان بهره حرام مي گيرند و اهل ربا هستند. فراموش نكنيم بهره دو نوع است، يكي بهره حرام مثل ربا و ... و يكي هم بهره معنوي مثل ماه رمضان كه محل دعا و بهره هاي معنوي مي باشد.

وَ سَهِّلْ سَبِيلِي إِلَي خَيْرَاتِهِ
خدايا راه خيرات را براي من آسان كن، يكي از خيرات افطاري دادن هست، اگر تمكن مالي داريد افطاري بدهيد، كه ثواب زيادي هم دارد . لذا از خدا بخواهيد كه راه خيرات را براي ما آسان بكند؛ بايد از حال همسايه خود با خبر باشيد؛ بعضي ها سحري ندارند بخورند با نان خالي روزه مي گيرند؛ و شما مسئول هستيد حتي اگر بي خبر باشيد! بايد تحقيق كنيد و از حال همسايه فقيرتان اطلاع داشته باشيد.

وَ لاَ تَحْرِمْنِي قَبُولَ حَسَنَاتِهِ
خدايا مرا از قبول حسنات محروم نكن، خدايا اگر كار خوبي مي كنم اهل نماز شب و دعاي ابوحمزه و ... هستم حسنات آن اعمالم را به من برسان و محرومم نكن؛ يعني كاري نكنم كه آن حسناتم از بين برود، مثلاً اگر يك غيبت كنم تمام اعمال چهل روزه من از بين مي رود (3) در حديث آمده است كه اگر كسي غيبت كند عبادات چهل روزه او در نامه كسي كه مورد غيبت قرار گرفته است نوشته مي شود (4) .

لذا اگر كسي غيبت شما را كرد بايد براي او چشم روشني هم ببريد چون تا چهل روز هر كار خيري كه بكند در نامه اعمال شما ثبت مي شود؛ در جامع السعادت آمده است كه شخصي مورد غيبت قرار گرفت و آن شخص براي غيبت كننده هديه فرستاد و تشكر كرد. بايد هر روز بگوييم كه خدايا كاري كن كه حسناتم مورد قبول تو واقع بشود.

يَا هَادِياً إِلَي الْحَقِّ الْمُبِين
اي خدايي كه راهنمايي مي كني به سوي حق؛ الان چقدر بايد از خدا شكر گذار باشيم كه ما را به دين حق هدايت نموده است و همه، شيعيان امير المومنين علي بن ابيطالب ( عليه السلام ) هستيد. «و الَي الحقِ المُبين » در حقيقت ولايت اهل بيت (عليهم السلام) هست كه خداوند ما را به سوي ولايت اهل بيت هدايت نموده است.

در اين روز از خداوند مي خواهيم كه خداوند ما را ياري كند تا بتوانيم كار نيكي كه با آن مواجه مي شويم جامه عمل بپوشانيم چرا كه اگر خداوند انسان را ياري ننمايد هرگز نمي تواند به كار خيري دست بزند زيرا شيطان در كمين انسان نشسته است تا او را از كارهاي خير و خداپسندانه باز دارد چنانچه امام صادق عليه السلام فرمودند: ''من هم بشي من الخير فليعجله فان كل شي فيه تاخير للشيطان فيه نظره'' ؛ ''هر كس قصد انجام كار خيري را دارد پس بايد در آن بشتابد زيرا هر كار خيري كه پس افتد به راستي شيطان را در آن نظري است''

منظور از ولاتحرمني قبول حسناته چيست؟
انسان به واسطه گناهاني كه در طول عمر خويش انجام مي دهد باعث مي گردد كه از يك سري كارهاي نيك كه انجام آن ها مقبول درگاه خداوند مي باشد، محروم گردد. زيرا گناه حجابي است كه بنده بين خود و خداي خويش ايجاد مي كند و آن حجاب اين گونه است كه انسان با انجام هر گناه لكه سياهي بر دلش مي نشيند و با مرور زمان و انجام گناهان بيشتر آن لكه سياه افزون مي گردد تا اينكه انسان با آن دل سياه خود نمي تواند با خداي خويش ارتباط برقرار كند و كسي كه از خداي خويش دور گردد هرگز نمي تواند كار نيكي را انجام دهد. پس با اين وجود ما به درگاه خداوند استغاثه نموده و او را به حق دين حقي كه براي ما مقرر فرموده قسم مي دهيم كه ما را از گناهان دور ساخته و به انجام حسنات كه مقبول درگاه اوست مشغول سازد.

نماز شب بيستم ماه رمضان (وسايل الشيعه)
از امام علي عليه السلام روايت شده است:
أَنَّهُ سَأَلَهُ عَنْ فَضْلِ شَهْرِ رَمَضَانَ وَ عَنْ فَضْلِ الصَّلَاةِ فِيهِ فَقَالَ مَنْ صَلَّى فِي اللَّيْلَةِ عِشْرِينَ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ- ثَمَانِيَ رَكَعَاتٍ غَفَرَ اللَّهُ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ وَ مَا تَأَخَّرَ.
كه از فضايل ماه رمضان فضايل نماز در آن از حضرت امام علي عليه السلام سوال شد. ايشان فرمودند هر كس در شب بيستم ماه رمضان هشت ركعت نماز بخواند، خداوند گناهان گذشته و آينده او را مي آمرزد.

توصيه معنوي
براي حضرت امام خميني رحمه الله شب هاي قدر و غير قدر آن قدر فرقي نداشت. يعني امام رحمه الله هر شب برايش شب قدر بود، امام آن شب هاي قدر چون برنامه آن زيادتر است، لذا امام از همان سر شب خوابش خيلي كم مي شد، اما از آن طرف يك ساعت تا دو ساعت كه مي خوابيدند بلند مي شدند و مشغول عبادت و مشغول مناجات مي شدند و دعاهاي شب هاي قدر را مي خواندند و قرآن سر مي گرفتند و مناجات مي كردند و گريه و زاري مي كردند تا صبح مي شد و قرآن قبل از نماز و نماز صبح را مي خواندند و بعد مي خوابيدند.(سيد رحيم ميريان)

حضرت امام خميني رحمه الله در اواخر عمر مبارك ايشان به خاطر كسالت قلبي كه داشتند و به آن مبتلا شده بودند به دستور طبيب بود و مقيد هم بودند كه به دستور طبيب عمل بكنند و لذا اگر ايامي روزه نگرفتند به خاطر كسالت بود ولي مقيد بودند قبل از اينكه سال برسد بلافاصله كفاره هاي روزه را پرداخت مي كردند و من يادم هست در هر شب عيد فطري كه مي شد امام دستور مي دادند و من را احضار مي كردند و بلافاصله اول غروب آفتاب در شب عيد فطر كه مي شد به من پولي پرداخت مي كردند و مي فرمودند اين پول فطريه من و كساني كه نان خور من هستند و مي فرمودند كه اين تا فردا به فقرا داده بشود، لذا من تا قبل از ظهر عيد فطر به دستور امام، فطريه حضرت امام را به فقراي همين جماران پرداخت مي كردم، مقيد بودند كه اول غروب روز آخر ماه كه مي شد كنار مي گذاشتند حتي فطريه خودشان را. (سيد رحيم ميريان)

 
منبع/نویسنده:
راسخون
 
تاریخ: ۲۴/۰۲/۱۳۹۹   بازدید: ۳۹

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)