روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
دعاي روز بيستم ماه مبارك رمضان
دعای روز بیستم ماه مبارک رمضان ضمیمه

دعاي روز بيستم ماه مبارك رمضان
اللهمّ افْتَحْ لي فيهِ أبوابَ الجِنانِ و اغْلِقْ عَنّي فيهِ أبوابَ النّيرانِ وَ وَفّقْني فيهِ لِتِلاوَةِ القرآنِ يا مُنَزّلِ السّكينةِ في قُلوبِ المؤمِنين.
خدايا در اين روز براي من درهاي بهشت را بگشاي و درهاي آتش دوزخ را ببند و مرا توفيق تلاوت قرآن عطا فرما، اي فرود آورنده وقار و سكينه بر دل هاي اهل ايمان.

شرح فرازهاي دعا
منظور از ''اللهم افتح لي فيه ابواب الجنان'' چيست؟ در اينجا منظور از اينكه مي گوييم خدايا درهاي بهشت را بر روي من بگشاي اين است كه خداوند ما را از گناهاني كه در طول عمر خويش انجام داده ايم پاك سازد و حسنات و كارهاي نيك ما را افزون سازد چرا كه تا انسان گنه كار باشد و از خيرات و حسنات به دور باشد، بهشت بر او حرام خواهد بود و تنها هنگامي درب هاي بهشت روي او گشوده مي گردد كه هيچ گناهي بر او نباشد و اينكه مي گوييم درهاي بهشت را بر روي ما بگشاي به اين خاطر است كه خداوند به ما عنايت فرمايد تا طوري در دنيا زندگي كنيم كه بتوانيم در آخرت از هر دري كه خواستيم وارد بهشت شويم...

منظور از ''اغلق عني فيه ابواب النيران'' چيست؟
براي آنكه بفهميم منظور از ''اغلق عني فيه ابواب النيران'' ''و در اين روز درهاي آتش دوزخ را بر من ببند'' چه مي باشد، اشاره مي نماييم به فرموده خداوند عزوجل در قرآن كريم: ''الم يعلموا انه من يحاد الله و رسولا فان له نارجهنم خالدا فيها'' (1) يعني آيا نمي دانند كه هر كس با خداوند و رسولش دشمني نمايد آتش جهنم براي اوست كه در آن جاودان خواهد ماند و با توجه به اين آيه شريفه در مي يابيم ما در اين روز در اصل با اين دعا از خداوند مي خواهيم ما را جزء كساني قرار دهد كه از دستورات ذات اقدسش و رسول گرامي اش پيروي مي كنيم چرا كه پيروي از خداوند و رسولش برابر با رستگاري در دنيا و آخرت و دوري از آتش دوزخ است...

ووفقني فيه لتلاوه القرآن يا منزل السكينه في قلوب المومنين
''توصيه اي از پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله در مورد تلاوت قرآن'' پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله فرمودند: ''نوروا بيوتكم بتلاوه القرآن اولا تتخذوها قبورا كما فعلت اليهود و النصاري، صلوا في لكنائس و البيع و عطلوا بيوتهم فان البيت اذا كثر فيه تلاوه القرآن كثر خيره و انسع اهله و اضاء لاهل السماء كما تصنئي نجوم السماء لاهل الدنيا'' (2)

يعني ''خانه هاي خود را به تلاوت قرآن روشن كنيد و آن ها را گورستان نكنيد چنانچه يهود و نصارا كردند، در كليساها و عبادتگاه هاي خود نماز كنند ولي خانه هاي خويش ار معطل گذارده اند (و در آن ها عبادتي انجام ندهند) زيرا كه هر گاه در خانه بسيار تلاوت قرآن شود خير و بركتش زياد گردد'' و اهل آن به وسعت رسند و آن خانه براي اهل آسمان درخشندگي دارد چنانچه ستارگان آسمان براي اهل زمين مي درخشند و ما نيز مي دانيم كه هر چيزي بهاري دارد و بهار قرآن ماه مبارك رمضان است چنانچه امام باقر عليه السلام فرمودند: ''لكل شي ربيع و ربيع القرآن شهر رمضان'' يعني ''هر چيزي بهاري دارد و بهار قرآن ما، ماه مبارك رمضان است'' پس با اين حال ما نيز از خداوند در اين روز مي خواهيم كه به ما توفيق عنايت فرمايد تا بتوانيم كلام نورانيش را تلاوت كرده و به آن جامه عمل بپوشانيم.

نماز شب بيست و يكم ماه رمضان (وسايل الشيعه)
از امام علي عليه السلام روايت شده است:
أَنَّهُ سَأَلَهُ عَنْ فَضْلِ شَهْرِ رَمَضَانَ وَ عَنْ فَضْلِ الصَّلَاةِ فِيهِ فَقَالَ مَنْ صَلَّى فِي لَيْلَةَ إِحْدَى وَ عِشْرِينَ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ ثَمَانِيَ رَكَعَاتٍ فُتِّحَتْ لَهُ سَبْعُ سَمَاوَاتٍ وَ اسْتُجِيبَ لَهُ الدُّعَاءُ مَعَ مَا لَهُ عِنْدَ اللَّهِ مِنَ الْمَزِيدِ.
كه از فضايل ماه رمضان فضايل نماز در آن از ايشان سوال شد. ايشان فرمودند هر كس در شب بيست و يكم هشت ركعت نماز بخواند، هفت آسمان براي او گشوده مي شود و دعاي او مستجاب مي شود همراه با آنچه كه براي او نزد خدا بيشتر است.

توصيه معنوي
حضرت امام خميني (رحمه الله) درباره ماه مبارك رمضان مي فرمايند:
در اين ماه فرق داشته باشيم با ساير ماه ها و دنبال اين باشيم كه ان شاء اللَّه «ليلة القدر» را دريابيم، بركات «ليلة القدر» را كه قرآن در آن نازل شده است، همه سعادت عالَم در آن شب نازل شده است و از اين جهت، از همه شب هاى عالَم بالاتر است، اين را بتوانيم ادراك بكنيم، درك بكنيم. خداوند ان شاء اللَّه، شماها را توفيق بدهد كه با سلامت و سعادت وارد در «ضيافة اللَّه» بشويد و از آن مائده هاى آسمانى كه قرآن و ادعيه است ان شاء اللَّه، همه مان مستفيض بشويم و با يك روح سالمى وارد بشويم و «ليلة القدر» (را) هم دريابيم، سَلامٌ هِىَ حَتّى مَطْلَعِ الفَجْر. (3)

و از همه بالاتر اين است كه انسان خودش را اصلاح كند در ماه رمضان، ما محتاج به اصلاح هستيم، محتاج به تهذيب نفس هستيم، تا آن دم آخر ما محتاجيم. پيغمبرها هم محتاجند. انبياى بزرگ هم محتاجند، منتها آن ها احتياج خودشان را فهميده اند و دنبالش عمل كرده اند، و ما از باب اينكه حجاب داريم نتوانستيم بفهميم و به تكاليف خودمان عمل نكرديم. اميدوارم كه ان شاء اللَّه اين ماه مبارك رمضان به همه شما مبارك باشد. و مبارك بودن به اين است كه بنا بر اين بگذاريد كه به تكاليف خدا عمل كنيد. در اين ماه مبارك دعا كنيد كه خداى تبارك و تعالى شما را موفق كند به اينكه در اين خدمتى كه متكفل او هستيد، مطابق رضاى او عمل كنيد. از خدا بخواهيد كه ما را از عنايت خودش محروم نفرمايد. (4)

در اين ماه مبارك خودتان را تقويت كنيد به قوّت هاى روحانى. در يك حديثى است كه پيغمبر اكرم فرمودند كه ماه رمضان آمد، اقبال كرد، آمد. در ضمنش مى فرمايند كه دُعيتُم الى ضيافَةِ اللَّه. ضيافت هاى خدا با ضيافت هاى مردم اين است فرقش كه وقتى شما را يك اشخاصى دعوت بكنند به يك مهمانى، وقتى برويد در آن مهمانى به حسب فراخور حال، يك چيزهايى براى خوردنى و يك چيزهايى براى تفريح و اين چيزهاست. ضيافت خدا در ماه رمضان يك شعبه اش روزه است، آن ضيافت خداست؛ يك شعبه اش روزه است و يك امر مهمش كه مائده غيبى و آسمانى است قرآن است. شما دعوت شده ايد به مهمانى خدا و شما در ماه رمضان مهمان خدا هستيد. مهماندار شما، شما را وادار كرده است به اينكه روزه بگيريد. اين راه هايى كه به دنيا باز است و شهوات است، اين ها را سدش كنيد تا مهيا بشويد براى ليلة القدر. ماه شعبان مقدمه است براى ماه مبارك رمضان كه مردم مهيا بشوند براى ورود در ماه مبارك رمضان و ورود در «ضيافة اللَّه»(5)

 
منبع/نویسنده:
راسخون
 
تاریخ: ۲۵/۰۲/۱۳۹۹   بازدید: ۳۴

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)