دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹
آغاز امامت دوازدهمين اختر تابناك آسمان امامت و ولايت امام زمان (عج) مبارك باد

در انتظار فجر عدالت
نهم ربيع الاول هر سال هجري قمري، مصادف با آغاز امامت خورشيد درخشانِ جهانِ بشريّت و مرواريدِ فروزانِ اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام احياگر معالمِ دين و نابود كننده ي ظلم و ستم و شوكتِ تجاوزكاران و برقرار كننده ي حكومت عدل در سرتاسر جهان و بزرگ منادي توحيد و عدالت و وارث راستين پيـامبر اعـظم صلي الله عليه و آله و ائمـه معصـومين عليهم السلام حضرت حجت بن الحسن العسكري، مهدي موعود عليه السلام است. منتظران واقعي مهدي عليه السلام در طول تاريخ انتظار و هم اكنون به دنبال تحقق عدالت راستين دروني و بيروني هستند كه لازمه اين چنين عدالتي، اميد، تحرك، شور، حماسه، مقاومت، نفي باطل و طلب حق، خروش، صلابت و قيام (ضد قعود و سكون) به همراه اعتقاد صحيح توحيدي، محمّدي، علوي و عمل به واجبات و ترك محرمات مي باشد.
نهم ربيع، چرا و چگونه؟
به همان دليلي كه بايد «غدير خم» را جشن گرفت و اهتمام ورزيد و جايگاه امامت و رهبري امام معصوم را ارج نهاد، آغاز امامت هر امام نيز، شايسته تكريم است، ولي نسبت به ائمه ديگر چنين رسمي نبوده و معمولاً روز وفات يا شهادت هر امام، آغازِ امامتِ امام بعدي هم هست و در يك فرصت، هم داغ شهادت امام است، هم سرور براي امامتِ جانشين او؛ ليكن درباره حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف اين مسئله اهميت خاصي پيدا مي كند، چون آن امام، هم اكنون زنده است و دوران ما، دوران امامت اوست و آن حضرت، «امام عصر» ما است و براي اين كه دل ها و ذهن ها توجه بيشتري به آن حضرت پيدا كند و مسئلة امامت در عصر غيبت از يادها نرود و شوق انتظار در دل ها برافروخته تر شود، سالروز آغاز امامت آن حجت الهي را ياد مي كنيم و جشن مي گيريم.
سيماي امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف در روايات
يكي از مسائل و اموري كه فرق اسلام بر آن، اجتماع و اتفاق نموده اند، ظهور مهدي اهل بيت حضرت قائم آل محمد - صلوات الله عليهم اجمعين - در آخر الزمان است كه همه متفق الكلمه انتظار يك قيام روحاني جهاني و ظهور مصلحي را مي كشند كه عدالت اجتماعي و نظام جهان را بر اساس ايمان به خدا و احكام دين اسلام برقرار سازد و دنيا را از چنگال ستمكاران و جباران نجات بخشد و پرچم عزيز اسلام را در تمام نقاط به اهتزاز در آورد. همه چشم به راهند و انتظار دارند كه شايسته ترين فرزندان پيغمبر قيام كرده، آئين توحيد و رسم برادري و مساوات اسلامي را زنده نموده بشر را از نعمت آسايش بهره مند سازد و موجبات تفرقه و محروميت و ناكامي را از ميان بردارد. اين وعده الهي است و تخلف پذير نيست. دنيا به طرف آن عصر درخشان در حركت است، سير زمان، گردش دوران هر دم بشر را به چنين روزگاري نزديك تر مي سازد. ايمان به ظهور حضرت مهدي - عليه الصلاة و السلام - و جهانگير شدن دين اسلام به آيات متعددي از قرآن مجيد و متواترترين روايات و قوي ترين اجماعات اتكاء و استناد دارد كه هر مسلمان معتقد به قرآن و رسالت پيغمبر اسلام صلي الله عليه و آله و سلم بايد به اين ظهور، ايمان راسخ و ثابت داشته باشد.
با مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف در گذر تاريخ
در سال 260 ه . ق حضرت امام حسن عسكري عليه السلام به دست خليفه عباسي شهيد شد. از اين پس، دوره جديدي از زندگي امام مهدي (عج)، كه به غيبت صغري معروف است، آغاز شد. اين دوره حدود شصت و نه سال يعني تا سال سيصد و بيست و نه هجري طول كشد. گرچه در اين مدت به دليل برخي مصالح، از جمله در امان ماندن از خطراتي كه جان آن حضرت را از سوي دشمنان تهديد مي كرد، امام عليه السلام از نظرها پنهان بودند، اما حضرت تعدادي افراد وارسته و با تقوا را به عنوان نائب خاص خود به مردم معرفي كردند تا هر يك از ايشان سؤالات و مشكلات خود را به وسيله آنان به امام عليه السلام برسانند و از طريق امام پاسخ دريافت نمايند.
تو را من چشم در راهم
تو كه نيستي، حجم دل تنگي هايم صد برابر شده است. شب يلدا، بلندترين شب سال و بلندترين شب هجران تو مي شود. آدم هاي قرن انتظار، بي قرارند و دل تنگ. تو كه نباشي تمام فصل ها بوي دل تنگي مي دهند و بي رنگ هستند. منتظر هستم كه بيايي و فصلي جديد به تقويم بيفزايي، فصلي كه زيبايي بهار، سبزي تابستان، درخشش پاييز و سفيدي زمستان را با هم داشته باشد. فصلي خالي از دل تنگي. يلداست، تو نيستي و حجم دل تنگي هايم صد برابر شده است.

 
منبع/نویسنده:
پایگاه اطلاع رسانی حوزه
 
تاریخ: ۰۴/۰۸/۱۳۹۹   بازدید: ۳۴

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)