دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹
آغاز هفته وحدت گرامي باد

وحدت و اتحاد در كلام امام خميني رحمه الله
اشاره
وحدت اصلي بنيادين در افكار و انديشه هاي امام خميني رحمه الله است. اين اصل از مباني فكري امام خميني رحمه الله به حدي واضح است كه با بررسي اجمالي در كلام و سخنان ايشان، مواضع صريح امام مبني بر اتحاد و انسجام دنياي اسلام به منظور مقابله با چالش هاي پيش رو را در مي يابيم.
اختلاف اهل سنت و علماي شيعه، دسيسه بيگانگان
امروز ما بايد همه پشتيبان يكديگر باشيم. اگر قشري با قشر ديگر مخالفت كند، كم كم زياد مي شود و باعث شكست خواهد بود. من اميدوارم همه بتوانيم تبليغاتي كه عليه ماست خنثي كنيم و وحدت كلمه بين همه ايجاد شود و برادران اهل تسنن و تشيع با هم باشند و همين رويه دنبال شود تا بتوانيم كار كنيم. (خميني، 1378، ج 16، ص419)
از بركات بزرگ انقلاب، وحدت شيعه و سني
اين يك بركت بزرگي است كه ما را و همه برادرهاي اهل تشيع و تسنن را يك جا جمع كرده و همه مان براي اسلام مي خواهيم كوشش كنيم و بايد همه ما توجه داشته باشيم كه مبادا يك وقت تبليغي بشود كه در طول تاريخ تقريباً شده است كه ما را، برادرها را از هم جدا كردند. اهل سنت را با ما جدا كردند. ما را از آنها جدا كردند. بايد اين ها را توجه بكنيم. بايد ما با هم برادر باشيم. نگذاريم ديگران بيايند همه چيزمان را ببرند و ما بنشينيم سرش دعوا بكنيم سر يك چيزي كه نبايد دعوا بكنيم. (همان، ج 13، ص439)
اتحاد امت اسلام
آنچـه كه ملت ها را به هم نزديك مي كند و يك ملت بايد از آن، تحقـق پيدا بكند؛ آن اسلام است و قبل از هر چيز كه ما با پاكستان دوستي داريم، اخوت اسلامي است. اسلام يك ملت واحده است و ممالك اسلامي، مثل محله هاي يك شهـر به هم نزديك اند و همه روي قـواعد اسلامي موظف اند كه با هم متحد باشند و همه زير پرچم توحيد، متحدالكلمه با كساني كه بر خلاف اسلام هستند، مقابله كنند و آنها را هدايت كنند به اسلام و خودشان را حفظ كنند از شرّ آنها. (همان، ج 10، ص485)
اعلام وحدت و همبستگي
ما پيوستگي خودمان را به اقليت هاي مذهبي اعلام مي كنيم. ما برادري خودمان را به برادران اهل سنت اعلام مي كنيم. دشمنان اسلامند كه مي خواهند ما را با برادرهاي خودمان مختلف كنند. دشمن هاي اسلام يا گول خورده هايِ از آنها هستند كـه در اين وقت مخـالفت مـا بين دو دسته را اعلام مي كنند. ما اعلام مي كنيم وحدت كلمه ي مسلمين را. اگر مسلمين وحدت كلمه داشتند، امكان نداشت اجانب بر آنها تسلط پيدا بكنند. اين تفرقه در بين مسلمين است كه باعث شده است كه اجانب بر ما تسلط پيدا بكنند. اين تفرقه ي مسلمين است كه از اول با دست اشخاص جاهل تحقق پيدا كرد و الان هم ما گرفتار هستيم. واجب است بر همه ي مسلمين كه با هم باشند. (همان، ج 6، ص83)
تلاش براي تحقق وحدت بين مسلمين جهان
اميدوارم كه خداوند تبارك و تعالي به ملت قهرمان ايران سلامت بدهد و «هفته ي وحدت» را واقعاً وحدت درست كنند، نه اينكه فقط ما «هفته ي وحدت» مي گيريم. ما محتاج به وحدت هستيم در ساليان دراز، هميشه. قرآن كريم كه (به) ما دستور داده و به مسلمين دستور وحدت داده، براي يك سال و ده سال و صد سال نيست، براي سرتاسر عالم است در سرتاسر تاريخ و ما محتاج به اين هستيم كه عملاً وحدت را محقق كنيم و محقق هست و نگه داريم اين وحدت را. ما الآن هم در بين راه هستيم و بايد اين وحدت را حفظ كنيم و من اميدوارم كه با بركت وحدت ملت ايران، اين وحدت در ساير كشورهاي اسلامي هم پيدا بشود كه دارد پيدا مي شود و همه مسلمين دست واحد بشوند بر اعدا، چنانچه در روايت هست. (همان، ج 19، ص436)
لزوم اتحاد و برادري بين اقشار امت اسلامي
تمام مسلمين با هم برادرند و برابرند و هيچ يك از آنها از ديگري جدا نيستند و همه آنها زير پرچم اسلام و زير پرچم توحيد بايد باشند. (همان، ج 13، ص 444)
انسجام مسلمانان و مستضعفان جهان در مقابل قدرت ها
من به ملت ايران و ساير ملت هاي مستضعف جهان در اين قضايايي كه مخالفين اسلام براي اسلام مي خواهند پيش بياورند هشدار مي دهم كه بايد هر چه اين قضايا و اين خرابكاري ها حجمش زياد مي شود، حجم انسجام ملت هاي مستضعف و مستضعفان جهان بيشتر شود. (همان، ج 15، ص145)
وحدت ميان مسلمين، از بركات انقلاب
مسئله اتحاد بين همه برادرهاي مسلم يك مسئله اسلامي است كه خداي تبارك و تعالي مأمور كرده همه را به اينكه با هم باشيد و تفرقه نداشته باشيد و سرّش هم واضح است، بر اينكه آن هايي كه مي خواهند از اين كشورهاي اسلامي استفاده كنند. بهترين راه برايشان اين است كه بين برادرها اختلاف بيندازند. (همان، ص454)
رسيدن به مقاصد عاليه اسلامي در سايه وحدت و آرامش
ما در سايه آرامش و وحدت مي توانيم اين كشور را به مقاصد عاليه ي اسلامي برسانيم و اين مستضعفين را از آن ظلم هايي كه در طول تاريخ به آنها شده است، نجات دهيم. (همان، ج 14، ص288)
ناتواني ابرقدرت ها در برابر اتحاد مسلمين
مسلمين بايد با هم يد واحده باشند. «هُم يَدٌ واحدهٌ علي مَن سَواه». اين ها بايد دست واحد باشند. مجتمع باشند. يك باشند. خودشان را از هم جدا ندانند. مرزها را اسباب جدايي قلب ها ندانند. مرزها جدا، قلب ها با هم، مسلمين داراي قدرت بسيار هستند و داراي خزاين بسيار... . (همان، ج 11، ص105)
اسلام، اتحاد، سلاح اصلي ملت
سلاح ملت ما اسلام بود و وحدت كلمه و الا شما سلاحي نداشتيد. همه سلاح ها پيش دشمن شما بود. پيش شما چيزي نبود. سلاح شما ايمان بود به خدا. اسلام بود و وحدت كلمه. (همان، ص441)
تأكيد قرآن بر امر وحدت
اين قضيه وحدت در قرآن پافشاري روي آن شده است و با تعبيرهاي مختلف، اين مسأله گوشزد شده است و آن چيزي كه مهم است اين است كه مسلمين به اسلام و به قرآن عمل كنند، اين ديگر تكليف ماست. (همان، ج 15، ص481)
حفظ اساس اسلام بالاترين فريضه
اين مسأله، مسأله مهمي است. مسأله وحدت بين شما و وحدت همه قشرهاي مختلف يك امر مهمي است براي حفظ كيان اسلام كه واجب است بر همه ما، چنانچه بر همه ما واجب است كه به هر طور مي توانيم دفاع كنيم از اسلام. (همان، ج 20، ص 79)
ضرورت اتحاد مسلمانان در مقابل قدرت هاي شيطاني
امروز روزي است كه تمام طوايف مسلمين مقابل هستند با قدرت هاي شيطاني كه اساس اسلام را مي خواهند از بين ببرند، آن قدرت هايي كه دريافته اند كه آن چيزي كه خطر براي آنها دارد اسلام است، آن چيزي كه خطر براي آنها دارد وحدت ملت هاي اسلامي است. امروز روزي است كه (بايد) تمام مسلمين تمام بلاد عالم با هم مجتمع شوند. (همان، ج 13، ص153)منبع: خميني، روح الله (رهبر انقلاب و بنيان گذار جمهوري اسلامي ايران). 1378. صحيفه امام. تهران: موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني رحمه الله .

 
منبع/نویسنده:
پایگاه اطلاع رسانی حوزه
 
تاریخ: ۰۷/۰۸/۱۳۹۹   بازدید: ۳۲

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)