دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹
فرا رسيدن وفات حصرت فاطمه معصومه عليه السلام تسليت باد

حضرت معصومه يكسال پس از ورود برادرش حضرت امام رضا(ع) به ايران به همراه عده اي از برادران و خواهران و عده ديگري از خويشان به منظور ديدار امام رضا (ع) وارد ايران شدند.(1) جعفر مرتضي عاملي مي نويسد: «حضرت معصومه در رأس يك قافله 22 نفري متشكل از علويان و برادران امام رضا (ع) براي ديدار با آن امام همام رهسپار ايران گرديد»(2) البته برخي از پژوهشگران تعداد افراد اين كاروان را حدود 400 نفر نوشته اند و قائلند 23 نفر از آنان در ساوه كشته شدند.(3) پس از آنكه حضرت معصومه و همراهيان ايشان به ساوه رسيدند، مأموران حكومتي با آن ها درگير شدند و بسياري از افراد اين قافله را به شهادت رساندند. در همين زمان حضرت معصومه بيمار شد. از خادمش پرسيد: از اينجا تا قم چقدر فاصله است؟ خادم عرض كرد: 10 فرسخ. حضرت فرمود: مرا از اينجا به قم منتقل كن.(4) در همين زمان موسي بن خررج كه از بزرگان آل سعد و از شيعيان قم بود به خدمت حضرت معصومه مشرف شد و زمام ناقه او را گرفت و به سراي خويش فرود آورد.(5)
علّت بيماري:
برخي از محققان معتقدند كه حضرت معصومه (س) در ساوه مسموم شد و سپس با حالت بيماري وارد قم شد. و پس از مدت كوتاهي به شهادت رسيد.(6) محمدي اشتهاردي مي نويسد: «مطابق نقل بعضي مسموم نمودن حضرت توسط زني در ساوه انجام شد».(7) عده اي نيز قائلند: «وقتي حضرت معصومه بدن هاي پاره پاره برادران و برادر زادگان خويش را كه 23 نفر بودند را ديد، به شدت غمگين گشت و در اثر آن بيمار شد». پس از ورود حضرت معصومه (س) به قم در روز 23 ماه ربيع الاول،(8) آن حضرت 17(9) يا 19(10) روز ساكن منزل موسي بن خررج بود. و در اين مدت با حالت بيماري مشغول عبادت و راز و نياز با خداوند بود.
زمان رحلت:
قول مشهور اين است كه حضرت معصومه پس از آنكه در 23 ماه ربيع الاول وارد قم شدند، 17 روز بيشتر زنده نبودند. بنابراين رحلت آن حضرت بايد دهم ماه ربيع الثاني صورت گرفته باشد. علي اكبر مهدي پور مي نويسند: «روز رحلت حضرت معصومه دهم ماه ربيع الثاني سال 201 هجري بوده است».(11) برخي از محققان نيز دوازدهم ربيع الثاني(12) را به عنوان روز رحلت ذكر كرده اند. محمدي اشتهاردي مي نويسد: «همانگونه كه برخي از بزرگان گفته اند، انصاف اين است كه براي جمع كردن بين قول اول و دوم، براي بزرگداشت مقام آن بانوي بزرگوار سه روز 10، 11، و 12 ماه ربيع الثاني را به عنوان سوگواري معصوميه، مراسم برگزار شود».(13) پس از رحلت حضرت معصومه (س) زنان آل سعد بي بي فاطمه معصومه را غسل دادند و كفن كردند.(14) سپس جسم مطهر آن حضرت به باغ موسي بن خررج (محل فعلي حرم مطهر ايشان) برده شد. در آن هنگام ميان اشعريان (آل سعد) بر سر اينكه چه كسي شايستگي دفن آن بدن مقدس را دارد اختلاف روي دارد... ناگهان دو سوار نقابدار از طرف رودخانه قم به پيش آمدند و وقتي نزديك بدن مطهر رسيدند از اسب پياده شدند. نخست بر ان نماز گزاردند و سپس وارد سردابي كه براي تدفين وي مهيا شده بود، شدند و به كمك يكديگر او را به خاك سپردند. و بدون اينكه با كسي سخن بگويند آن محل را ترك كردند. كسي نفهميد آنان چه كساني بودند.(15) برخي از محققان احتمال داده اند كه اين دو سوار امام رضا (ع) و امام جواد(ع) بوده اند.(16) با توجه به اينكه ولادت حضرت معصومه اول ذي القعده سال 173(17) هجري مي باشد. و با توجه به زمان رحلت آن حضرت يعني سال 201 هجري، بنابراين سن مبارك آن حضرت هنگام وفات 28 سال بوده است.

 
منبع/نویسنده:
پایگاه اطلاع رسانی حوزه
 
تاریخ: ۰۶/۰۹/۱۳۹۹   بازدید: ۳۱

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)