دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰
فرا رسيدن عيد سعيد غدير بر تمام شيعيان جهان مبارك باد

عيد تاريخي آل محمد عليهم السلام
روز غدير در واقع عيد آل محمد عليهم السلام و روز جشن اهل بيت است، و به همين علت تأكيد خاصي از سوي ائمه عليهم السلام بر جشن گرفتن و اظهار شادي در اين روز وارد شده است.
شخصي يهودي كه در مجلس عمر حاضر بود گفت: اگر آيه «الْيَوْمَ اَكْمَلْتُ لَكُمْ دينَكُمْ ...» كه در روز غدير نازل شده است در امت ما نازل شده بود، ما روز نزول آن را عيد مي گرفتيم.
بدون شك عيد گرفتن غدير به معناي زنده نگه داشتن آن روز تاريخي در دل هاي شيعيان و يادآوري محتواي آن است.
گرامي داشتِ يادبود غدير
گرامي داشتِ يادبود سالانه غدير، تجديد خاطره آن و بيعت مجدد با اميرالمؤمنين عليه السلام است، كه از زمان ائمه عليهم السلام تا كنون همواره برگزار شده است. سالانه هزاران نفر در شب و روز غدير در حرم اميرالمؤمنين عليه السلام حضور يافته اند و بَندِ رِقّيَّتِ او را زينت گردن خود ساخته اند و به صاحب اختياري مطلق او بر همه هستي شان باليده و اين را به مانند بيعت با فرزندش حضرت قائم آل محمدعجل اللّه فرجه تلقي كرده اند.
زيارت مفصل غدير يادگار امام هادي عليه السلام
امام هادي عليه السلام در سالي كه مُعْتَصِم عباسي آن حضرت را از مدينه به سامرا تبعيد كرد، در روز غدير به نجف آمدند و در حرم جدشان اميرالمؤمنين عليه السلام حضور يافتند و زيارت مفصلي خطاب به آن حضرت انشا فرمودند. اين زيارت دوره كاملي از عقايد شيعه و منشور ولايت اميرالمؤمنين عليه السلام و فضايل و سوابق و محنت هاي آن حضرت است.
جشن امام رضا عليه السلام در روز غدير
امام رضا عليه السلام در روز غديري روزه گرفتند و براي افطار عده اي را دعوت كردند، و براي آنان سخنان مفصلي درباره غدير فرمودند و به منازل آنان هدايايي فرستادند.
دعا، تجديد پيمان و بيعت
دعاهاي مختصر و مفصلي براي روز غدير وارد شده كه غديريان با خواندن آنها به نوعي با خدا و رسول و ائمه عليهم السلام تجديد پيمان مي كنند. خواندن اين متون نوراني را مي توان به مثابه «بيعت» و «تجديد بيعت» براي كساني به حساب آورد كه در غدير حاضر نبوده اند و پس از قرن ها آرزوي حضور در آن مراسم با شكوه را داشته اند.
مضامين والاي اين دعاها، در قالب شكرگزاري و اظهار عقايد شيعه درباره ولايت اهل بيت عليهم السلام و دعا براي آينده است.
دعاهاي غديري
مضامين بعضي از دعاهاي روز غدير كه در كتاب هاي ادعيه آمده چنين است:
سپاس خداي را كه فضيلتِ اين روز را به ما شناسانيد و حرمت آن را بما فهمانيد، و با معرفتِ آن به ما شرافت داد.
ـ خداوندا، ما ندايِ مناديِ ايمان را اجابت كرديم. كه آن منادي پيامبر صلي الله عليه و آله وسلم بود و ندايِ او ولايت بود.
ـ خدايا، تو را شكر كه بعد از پيامبر صلي الله عليه و آله وسلم ما را به امامان عليهم السلام هدايت كردي كه مايه كمال دين و تمام نعمت بودند، و با اين هدايت اسلام را به عنوان دين براي ما پسنديدي.
ـ خدايا ما تابع پيامبر و اميرالمؤمنين عليهماالسلام هستيم، و به جِبت و طاغوت و بُت هاي چهارگانه و پيروان آنها كفر مي ورزيم، و از هر كس كه از اول تا آخر روزگار، آنان را دوست بدارد بيزاريم. خدايا، ما را با امامانمان محشور فرما.
ـ خدايا، ما از هر كس كه با امامان روي جنگ داشته باشد، بيزاريم.
ـ خدايا، اين روزي كه ما را به آن گرامي داشته اي مبارك فرما، و ما را در ولايت ثابت قدم بدار، و ايمانِ ما را ناپايدار مخواه و ما را از كساني قرار ده كه از دعوت كنندگان به دوزخ بيزارند.
ـ خدايا، ما را توفيقِ همراهي با حضرت مهدي عليه السلام و حضور در تحت لوايش عنايت فرما.

 
منبع/نویسنده:
پایگاه اطلاع رسانی حوزه
 
تاریخ: ۰۵/۰۵/۱۴۰۰   بازدید: ۱۳۸

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)