دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰
فرا رسيدن ماه محرم و ايام سوگواري و عزاداري سالار شهيدان و سرور آزادگان جهان حضرت ابا عبدالله الحسين(ع) و ياران با وفايش تسليت باد

روايات امام حسين(ع)
امام حسين(ع) در خطبه اي به هنگام مواجهه با انبوه دشمن فرمود:
(... پس فريب خورده كسي است كه دنيا او را مغرور كند و بدبخت كسي است كه دنيا او را بفريبد، پس اين دنيا شما را نفريبد؛ زيرا اميد كسي را كه به ان اعتماد كند، قطع مي نمايد و طمع كسي را كه در ان طمع ورزد ناكام مي سازد.)
حلم و بردباري زينت است.
وفاي بعهد، نشان جوانمردي است.
ديدار از خويشان نعمت است.
از نشانه هاي خوبشختي همنشيني با خردمندان است.
از هر كرداري كه موجب عذرخواهي است بپرهيز.
امام حسين(ع) خطاب به فرزند خويش (امام سجاد(ع)): مبادا ان كس كه هيچ ياوري جز خداي جليل و عزيز ندارد از تو ستم ببيند!.
بخيل كسي است كه از سلام كردن دريغ مي كند.
نزديكي به خدا كرامت است و دوري از او حقارت است.
كاري كه توان ان را نداري، عهده دار مشو.
جز به اندازه كاري كه كرده اي پاداش طلب نكن.
(همانا مرگ را جز سعادت و خوشبختي ها و زندگي با ظالمين را جز ناراحتي و ملالت نمي بينم).
امام حسين(ع) بهنگام ورود به كربلا خطاب به اصحاب خود:
(مردم بنده دنيا هستند و دين همچون لقمه اي بر زبانهايشان است، مادامي كه معيشت و زندگاني انها وسعت و فراخي داشته باشد، ان را حفظ مي كنند، ولي هنگامي كه با ابتلايات امتحان شوند دينداران كم مي شوند.).
امام حسين(ع) خطاب به سپاه عمر بن سعد:
مردم! اين دنيا شما را فريب ندهد، كه هر كس فريب خورد، ناكام خواهد شد و هركس دچار افزون طلبي شود، بي بهره و نوميد خواهد شد.).
قومي كه خشنودي مخلوق را به غضب خالق برگزينند هرگز رستگار نخواهند شد).
فرمايشات امام خميني(ره) در مورد ماه محرم
محرم ماهي است كه عدالت درمقابل ظلم و حق در مقابل باطل قيام كرده و به اثبات رسانده است كه در طول تاريخ، هميشه حق بر باطل پيروز شده است.
محرم ماهي است كه به وسيله سيد مجاهدان و مظلومان اسلام زنده شده و از توطيه عناصر فاسد و رژيم بني اميه، كه اسلام را تا لب پرتگاه برده بودند، رهايي بخشيد.
اين خون سيدالشهدا است كه خونهاي همه ملتهاي اسلامي را به جوش مي اورد.
محرم ماه نهضت بزرگ سيد شهيدان و سرور اولياي خداست، كه با قيام خود در مقابل طاغوت، تعليم سازندگي و كوبندگي به بشر داد، و ر اه فناي ظالم و شكستن ستمكار را به فدايي دادن و فدايي شدن دانست. و اين خود سرلوحه تعليمات اسلام است براي ملتها تا اخردهر.
با حلول ماه محرم، ماه حماسه و شجاعت و فداكاري اغاز شد. ماهي كه خون بر شمشير پيروز شد.
ماه محرم... ماهي كه شكست ابرقدرتها را در مقابل كلمه حق به ثبت رساند. ماهي كه امام مسلمين، راه مبارزه با ستمكاران تاريخ را به ما اموخت.
شهادت حضرت سيدالشهداء مكتب را زنده كرد.
زنده نگه داشتن عاشورا، يك مساله بسيار مهم سياسي ـ عبادي است.
انقلاب اسلامي ايران پرتويي از عاشورا و انقلاب عظيم الهي ان است.
كربلا را زنده نگه داريد و نام مبارك حضرت سيدالشهدا را زنده نگه داريد، كه با زنده بودن او اسلام زنده نگه داشته مي شود.
ملت بزرگ ما بايد خاطره عاشورا، با موازين اسلامي، هر چه شكوهمندتر حفظ نمايد.
اين محرم را زنده نگه داريد، ما هرچه داريم از اين محرم است.
مجالس بزرگداشت سيد مظلومان و سرور ازادگان، كه مجالس غلبه سپاه عقل بر جهل، و عدل بر ظلم، و امانت بر خيانت، و حكومت اسلامي بر حكومت طاغوت است، هر چه باشكوهتر و فشرده تر برپا شود و بيرقهاي خونين عاشورا به علامت حلول روز انتقام مظلوم از ظالم، هر چه بيشتر افراشته شود.
عاشورا روز عزاي عمومي ملت مظلوم است، روز حماسه و تولد جديد اسلام و مسلمانان است.
فداكاري سيدالشهداء(ع) است كه اسلام را براي ما زنده نگه داشته است.
ماه محرم، ماه شكست قدرتهاي يزيدي و حيله هاي شيطاني است.
شهادت سيدمظلومان و هواخواهان قران در عاشورا ـ سراغاز زندگي جاويد اسلام و حيات ابدي قران كريم بود.
سيدالشهداء(ع) نهضت عظيم عاشورا را برپا نمود و با فداكاري و خون خود و عزيزان خود، اسلام و عدالت را نجات داد.
سيدالشهداء(ع) مذهب را بيمه كرد. با عمل خودش اسلام را بيمه كرد.
امام حسين(ع) خود و تمام فرزندان و اقرباي خودش را فدا كرد و پس از شهادت او اسلام قويتر شد.
عاشورا را زنده نگه داريد، كه با زنده نگه داشتن عاشورا كشور شما اسيب نخواهد ديد.
پيامهايي در ارتباط با ماه محرم
جانبازي
اينان قامت كشيده اند تا رسم جانبازي و ايثار و شهادت در راه عقيده رابراي همه تاريخ به نمايش گذارند و پيكرهاي خونين شان را سند رسوايي باطل و باطل گويان تاريخ قرار دهند. و حسين(ع) نيز، عاقبت حماسه مي افريند و جاويدنامه شهادت را در سرزمين تف با خون خويش مهر مي كند و با قطره قطره خون خويش و خون گلوي علي اصغر 6 ماهه اش، سرود فتح را بر ذره ذره خاك مي نگارد، تا براي همگان و در همه تاريخ بماند و رسم طريقت و درس فضيلت اموزد.
فرياد حسينيان
اري حسينيان همگي در شط سرخ شهادت تن شستند. و در بستر خونبار ايثار و شهامت ارميدند. تا براي هميشه، در گوش خفتگان خاك فرياد كشند و نشستگان تاريخ را نهيب بيداري زنند.
رضاي الهي
اخرين كلام امام حسين(ع) در گودي قتلگاه اين است كه: (الهي رضا برضاك و تسليما لامرك) يعني: خدايا با تمام اين سختيها و مصيبتها راضيم به رضاي تو و تسليم امر تو هستم. و تاريخ هرگز چنين فداكاري را به ياد نداشته است كه فردي اينگونه با تمام هستي پا به ميدان بگذارد و همه چيز خود را براي رضاي خدا و حفظ دين پيامبر از دست بد هد.
پرچم امامت
61 سال از هجرت پيامبر(ص) مي گذرد و اينك حسين(ع)، هم او كه در مهبط وحي جبراييل و در دامن پاك پيامبر، پرورش يافته است، پرچم امامت را در راستاي رسالت ابراهيم خليل الله(ع) و محمد رسول الله(ص) بر دوش گرفته است تا كاروان بشريت را تا دروازه هاي نور، راه بنمايد و كشتي نجات انسان را در شط سرخ شهادت، به پيش راند.
حماسه اي پرشكوه
انك... مشيت رب الارباب بر اين شد كه رزمي سرخين بر پا شود، نور و ظلمت در مصاف شوند و حق و باطل به پيكار برخيزند تا حماسه اي پرشكوه تحقق يابد و اوازه اش در هميشه تاريخ بماند،
عزاداري
سالهاي سال است كه شيعيان در سراسر جهان در ماه محرم، با صداي زنجير و سنج با چشمان اشكبار، با روضه و ندبه، خاطره شهادت امام حسين(ع) و ياران او را زنده نگاه مي دارند. گويي غم سنگيني كه در ماه محرم قلبها را مي فشرد، جداي از تقويم و زمانه، در جان انسانها مايه و ريشه دارد.
ازادگي
از مهمترين درسهاي نهضت كربلا و از الفباي نخستين فرهنگ عاشورا، ازادگي و حريت و تن به ظلم ندادن و اسير ذلت نشدن است، حسين(ع) فرمود، مرگ با عزت بهتر از زندگي با ذلت است. و در نبرد عاشورا نيز در حمله هايي كه به صفوف دشمن مي كرد رجز مي خواند و مي فرمود:
الموت اولي من ركوب العار و العار اولي من دخول النار
مرگ بهتر از ننگ است و ننگ بهتر از دوزخ است.
ايثار
از بارزترين مفاهيم و درسهاي عاشوار (ايثار) است. ايثار يعني فداكاري و ديگري را برخود مقدم داشتن و جان و مال خود را فداي چيزي برتر از خويشتن كردن. در كربلا فدا كردن جان در راه دين ديده مي شود.
عاشورا و امر به معروف و نهي از منكر
در فرهنگ عاشورا، حاكميت ظلم يزيدي بزرگترين منكر اجتماعي است و مبارزه براي حاكم ساختن حق و قطع سلطه ستم معروفي عظيم است. امر به معروف و نهي از منكر، از بهترين فلسفه هاي حماسه خونين كربلاست.
عزاداري
بر پاداشتن مراسمي به ياد سيدالشهداء(ع) در ايام مختلف، بويژه دهه محرم و روز عاشورا مورد تشويق بسيار اولياء دين است و خود معصومين در راه اقامه عزاي حسيني مي كوشيدند. زيرا عزاداري بصورت گريه، برپايي مجالس ذكر، سرودن مرثيه،... احياء خط ايمه و تبيين مظلوميت انان است.
عطش
تشنگي از بارزترين جلوه هاي سوز و غم در حادثه كربلاست. سيدالشهداء، عباس، علي اكبر، علي اصغر و ديگران، همه لب تشنه و عطشان روز عاشورا جان سپردند. در كربلا، عطش بيداد مي كرد و مشكها خالي، لبها خشك، جگرها سوخته، هوا گرم، راه فرات بسته و صداي العطش بلند بود.
نماز
انچه به جهاد، ارزش مي دهد اميختگي ان با نماز است. عاشورا تلاقي عرفان و حماسه بود و نهضت كربلا براي احياي سنتهاي ديني و فرايض الهي از جمله نماز بود. شيعه او نيز بايد اهل نماز و خشوع باشد و از دينداري تنها عزاداري را نشناسد. حتي معتقدان و اميدواران به شفاعت حسين(ع) نيز بايد اهل نماز باشند. چون شفاعت به بي نمازان نخواهد رسيد.

 
منبع/نویسنده:
پایگاه اطلاع رسانی حوزه
 
تاریخ: ۲۰/۰۵/۱۴۰۰   بازدید: ۱۱۴

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)