دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹
گراميداشت ياد و خاطره‏ي شهيدان عالي‌مقام 17 شهريور

در سالروز 17 شهريور، ياد و خاطره‏ي حماسه‌سازان و شهيدان عالي‌مقام اين روز تاريخي را گرامي مي‌داريم

 


خروش سرخ تكبير
17 شهريور از ايام اللّه‏ است؛ روزي كه شهدا سند استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي را با خون خويش امضا كردند و با خروش سرخ تكبير، كاخ سياه استكبار را سرنگون ساختند. در 17 شهريور، مرزهاي بيگانگي و جدايي در هم شكست و مردم يكپارچه به پا خاستند و به رهبري امام بت‏شكن، در زير لواي توحيد گرد آمدند و عاشقانه راه حسيني را برگزيدند.
جمعه‏ي خونين
در صبح جمعه، 17 شهريور سال 1357، مردم تهران پس از اداي فريضه‏ي صبح، براي چهارمين روز متوالي از خانه‏ها بيرون آمده و سيل‏آسا روي به خيابان‏ها آوردند. مركز تجمع آنان ميدان ژاله (ميدان شهداي كنوني) بود. همين كه مردم به خيابان‏ها رسيدند، ناگهان با ديدن تانك‏ها و زره‏پوش‏هاي نظامي و مأموران مسلسل به دست حكومت، غافلگير شدند؛ ولي بدون اعتنا به سربازان، به حركت خود ادامه دادند. از خيابان‏هاي اطراف، سيل انبوه جمعيت با سر دادن شعارهاي انقلابي، به سمت ميدان ژاله در حركت بود. مأموران مسلح پس از چند بار اخطار، از زمين و هوا جمعيت را ناجوانمردانه، هدف رگبار مسلسل قرار دادند و بيش از چهار هزار نفر را به شهادت رساندند؛ بزرگ‏مرداني كه خونشانْ ره‏گشاي پيروزي انقلاب گرديد.
بزرگ‏ترين فاجعه
جمعه‏ي خونين 17 شهريور سال 1357، يكي از روزهاي خون‌بار و مهم در تاريخ انقلاب شكوهمند اسلامي ايران است. در اين روز، مردم مؤمن و شجاع ايران اسلامي، به ويژه مردم تهران، در خيابان‏ها به حركت درآمدند و شعارهاي كوبنده‏اي بر ضد رژيم سر دادند. در اين روز، جوانانِ بسياري جان خويش را از دست دادند و به دليل به ثمر رسيدن نهال انقلاب اسلامي، به قربانگاه عشق و شهادت شتافتند. رژيم در حال فروپاشي، تعداد كل شهيدان 17 شهريور را 58 نفر و مجروحان اين فاجعه را 205 نفر اعلام داشت و تجمع گسترده و عظيم مردم تهران را نقشه‏ي خارجي اعلام كرد. شمار دقيق قربانيان مظلوم حادثه‏ي 17 شهريور در ميدان شهدا هيچ‏گاه مشخص نگرديد، ولي به يقين، اين رقم از چهار هزار تن افزون‏تر بود و يكي از بزرگ‏ترين فجايع تاريخ انقلاب به شمار مي‏رود.
نقطه‏ي عطف
بي‏شك جمعه‏ي خونين 17 شهريور، يكي از روزهاي ماندگار و فراموش ناشدني در تاريخ انقلاب اسلامي ايران است. در اين روز، مردم تهران پس از برگزاري نماز صبح، به حركت درآمدند و شعارهاي انقلابي و اسلامي سر دادند. به اين ترتيب، 17 شهريور، روزنه‏ي اميد پيروزي و نقطه‏ي عطف تاريخ‏سازي را در نهضت اسلامي پديد آورد. تظاهركنندگان با مشت‏هاي گره كرده و فريادهاي كوبنده، خواستار الغاي رژيم شاهنشاهي و تأسيس حكومت اسلامي شدند.
پيام 17 شهريور
در بامداد 17 شهريور، خونين كمان از لاله‏زار ژاله به سوي افق روانه شد و تا ظهر آن روز، سراسر ايران زمين را گلگون كرد. در روز 17 شهريور 57، دو فرياد از گلوي ستمديدگان مظلوم بلند بود كه اين دو، دو پيام در برداشت: نخستين فرياد، درود بر خميني بود كه او فريادگر استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي بود و دومين فرياد، مرگ بر شاه بود كه اين پيام را مي‏رساند: لا اله الا اللّه‏ و يا به زبان مردم: نه شرقي، نه غربي، جمهوري اسلامي. آري طنين اين فرياد كه صدايش در آن روز در هر كوي و برزن و در هر شهر و روستاي ايران به گوش مي‏رسيد، هيچ‏گاه از طنين نيفتاد تا اينكه انقلاب اسلامي را به پيروزي رسانيد. آن روز، گلوله‏ها فرياد را رساتر كرد و و از آن پس، ميليون‏ها انسان در سراسر ميهن اسلامي، همان فرياد را تكرار و همان پيام را ابلاغ كردند.
پيروزي خون بر شمشير
17 شهريور، روزي است كه سفير گلوله براي بلبلان مست شهادت، غزل رفتن سرود و شعار تا انقلاب مهدي، نهضت ادامه دارد، پيروزي حتمي مستضعفان را بر تارك تاريخ ثبت كرد. در 17 شهريور، گل بر گلوله شكفت و خون بر شمشير پيروز شد و به فرموده‏ي امام، كشتار 17 شهريور و فاجعه‏ي قتل عام جوانان سلحشور اسلامي، هر چند از نظر زمان يك پديده‏ي گذشته تلقي مي‏گردد، ولي بدون شك اين فاجعه، يكي از تجلي‏گاه‏هاي پيكار حق و باطل و نبرد مستضعفان و مستكبران بود و هم‏پاي زمان و تاريخ انسان تداوم خواهد يافت».
 

 
منبع/نویسنده:
روابط عمومی
 
تاریخ: ۱۷/۰۶/۱۳۹۵   بازدید: ۹۲۰

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)