روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
گراميداشت آغاز هفته‏ي وحدت

در آستانه‌ي سالروز ميلاد پيامبر اكرم (ص)، آغاز هفته‌ي وحدت را گرامي مي‌داريم

« و اعتصموا بحبل الله جميعاً و لا تفرقوا »
و همگان به ريسمان خداوند بياويزيد و پراكنده مشويد. (آل عمران - ۱۰۳)

طبق روايات اهل سنت، روز ميلاد پيامبر اعظم (ص)، 12 ربيع‏الاول است؛ در حالي كه شيعيان معتقدند ايشان در 17 ربيع‏الاول پا به جهان گذارده‏اند. اختلافي كه بين روايات اهل سنت و شيعيان درباره‏ي اين روز وارد مي‏باشد، بهانه‏اي شد كه حضرت امام خميني (ره)، بنيانگذار فقيد انقلاب اسلامي ايران، فاصله‏ي بين اين دو تاريخ را به عنوان هفته‏ي وحدت اعلام كنند.
هفته‏ي وحدت، يادگار پير فرزانه‏ي انقلاب، حضرت امام خميني (ره) است. پيام هفته‏ي وحدت اين است كه مسلمانان همه با هم برادرند. بايد ميراث نبوت را پاس بداريم تا به قهقراي جهل و ظلمت سقوط نكنيم و با دست اتحاد و ذهن هوشيار، در سايه‏ي دستورات پيامبر خدا (ص) و عترت پاك آن حضرت، مجال از تفرقه‏افكنيِ بيگانگان بگيريم و در سايه‏ي قرآن و سنت و سيره‏ي رسول اكرم (ص)، وحدت و يكرنگي خود را حفظ كنيم و در سايه‏ي امامت و ولايت، صراط مستقيم جمهوري اسلامي را بپيماييم و جز در مقابل خدا و رسولش (ص) براي كسي سر خم نكنيم.
يكي از زيباترين و والاترين واژه‏ها، واژه‏ي وحدت و برادري است؛ برادري و وحدتي كه پيامبر رحمت در استمرار رسالت ديگر انبياي عظام براي جوامع بشري به ارمغان آورد. پيامبر اكرم (ص) مهاجران و انصار را به ميثاق اخوت و عقد برادري فرا خواند و بدين سان گلبانگ وحدت براي نخستين بار در فضاي مدينه طنين افكند و دل و جان قرون و اعصار را نوازش داد و عطر دل‏انگيز آن مسلمانان را مدهوش خويش ساخت.
از آن هنگام كه خورشيد فروزان اسلام بر سرزمين سرد و تاريك جاهليت دميد و سپيده‏ي صبح اميد، افق زندگي جاهلي را گرمي و روشنايي بخشيد، نور اميد و رهايي در دل بردگان تابيدن گرفت و ديدگانشان به درخششي جاودانه فروغ گرفت. نغمه‏ي توحيد، كران تا كران را درنورديد و قوم‏ها و قبيله‏هاي پراكنده را با دعوت به اعتصام به حبل متين الهي، متحد و منسجم ساخت. اين همه، به بركت ميلاد نور، پيام آور توحيد، رسول وحدت، حضرت ختمي مرتبت، محمد مصطفي (ص) بود كه با بعثت خويش، شعار برادري و پيمان اخوت را براي جوامع بشري به ارمغان آورد. اكنون كه بيش از 1400 سال از آن روزهاي پرشكوه و به يادماندني مي‏گذرد، هنوز هم آن نغمه‏ي شورانگيز، قلب و انديشه‏ي مؤمنان را به يكديگر نزديك ساخته، آنان را به گزينش برترين راه رهايي ـ كه توحيد كلمه و كلمه‏ي توحيد است ـ فرا مي‏خواند.
مقام معظم رهبري مي‏فرمايند: حرف‌ ما در هفته‌ي‌ وحدت‌ و به‌ عنوان‌ پيام‌ وحدت‌ اين‌ است‌ كه‌ مسلمانان‌ بيايند با هم‌ متحد بشوند و با يكديگر دشمني‌ نكنند؛ محور هم‌ كتاب‌ خدا و سنت‌ نبي‌اكرم‌ (ص‌) و شريعت‌ اسلامي‌ باشد.
 

 
منبع/نویسنده:
روابط عمومی
 
تاریخ: ۲۲/۰۹/۱۳۹۵   بازدید: ۱۲۵۱

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)