روابط عمومی دانشگاه شیراز
۱۳۹۶ سه شنبه ۶ تير 
 

وداع با دو استاد دانشگاه خوارزمي +عكس
 
عابدي همچنين با اشاره به 30 سال همكاري خود با عباس ماهيار گفت: ماهيار از استادان دانشگاه خوارزمي است و بيش از 300 از اعضاي هيئت علمي دانشگاه هاي كشور از شاگردان او به حساب مي آيند.
مراسم وداع با دو استاد دانشگاه خوارزمي علي شريعتمداري و عباس ماهيار با حضور دانش آشتياني وزير آموزش و پرورش، شفيعي كدكني، غلامعلي حدادعادل، مصطفي معين وزير پيشين وزارت علوم و فناوري، تقي پورنامداريان، حجت الاسلام دعايي و حسن غفوري فرد برگزار شد.

دانش آشتياني وزير آموزش و پرورش در اين مراسم با اشاره به نكته اي در رابطه با علي شريعمتداري گفت: شروع كار تعليم و تربيت ايشان از مدرسه بود و معتقدم كساني كه در كلاس درس حضور داشتند بهتر از ديگران مسائل تعليم و تربيت مي فهمند.

وي ادامه داد: شخصيت بزرگي مثل او خدمات ارزنده اي براي تعليم و تربيت انجام داده است. هم با حضور در وزارت علوم و شوراي عالي برنامه ريزي و همچنين در تدوين برنامه هاي درسي رشته هاي علوم تربيتي و همچنين با تاليفات ارزشمندي كه داشت نقش مهم و موثري ايفا كرد به طوري كه دانشجويان ما از اين تاليفات همچنان در رشته هاي علوم تربيتي مي كنند.

وزير آموزش و پرورش ادامه داد: شخصيت هايي مثل شريعمتداري براي امر تعليم و تربيت كشور يك نياز اساسي است.

او خاطرنشان كرد: من به عنوان كسي كه مسئوليت وزارت آموزش و پرورش را به عهده دارم؛ بايد بگويم اين وزارت نيازمند ارتباط بسيار نزديك تر و دقيق تر با دانشگاه بخصوص در رشته هاي علوم تربيتي و روانشناسي دارد اگر بخواهيم آموزش و پرورش كشور را بروز كنيم نيازمند اين ارتباط تنگاتنگ بين وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه ها هستيم.

دانش آشتياني ادامه داد: اميدوارم شخصيت هاي علمي كه در اين زمينه فعاليت و تدريس مي كنند هم خودشان و هم دانشجويانشان تشويق شوند كه پايان نامه هايي را كه مورد نياز وزارت است در اولويت قرار دهند و همكاري نزديك تري با وزارت داشته باشند تا بتوانيم بر مشكلات اين بخش فائق شويم.

محمود عابدي (استاد زبان و ادبيات فارسي دانشگاه خوارزمي) نيز در اين مراسم گفت: بي جهت نيست كه مجموعه اي از فرآورده هاي فرهنگي اين سال ها در اينجا گرد آمده است دانشگاه خوارزمي دار العلمين عالي است اينجا مدرسه ملك الشعراي بهار و كلاس بديع الزمان فروزان فر و جايگاه استاد جلال الدين همايي است. اينجا مدرسه دانشسراي عالي است جايگاهي كه تغذيه فرهنگي كل كشور سال هاي سال از اينجا بود.

عابدي ادامه داد: دانشگاه خوارزمي جايي است كه براي حرمت بزرگواري به احترام دانش و دانشمندان و به احترام كساني مثل مرحوم شريعتمداري كه نمونه نظم، اخلاق و آموزش بود جمع شده ايم. من خودم به چشم ديدم علي شريعتمداري در دانشگاه اصفهان در آن سال هايي كه دفتري آورده بودند كه همه امضا كنند به همراه جليل دوستخواه از امضاي اين دفتر امتناع كرد و هر دو در زمينه كاري خودشان از عزت پروران فرهنگي اين كشور بودند.

عابدي همچنين با اشاره به 30 سال همكاري خود با عباس ماهيار گفت: ماهيار از استادان دانشگاه خوارزمي است و بيش از 300 از اعضاي هيئت علمي دانشگاه هاي كشور از شاگردان او به حساب مي آيند.

اين استاد زبان و ادبيات دانشگاه خوارزمي در ادامه چند بيتي از اشعار خاقاني خواند و گفت: عباس ماهيار استاد خاقاني بود.

عابدي گفت: روزي كه عباس ماهيار از عجب شير به تبريز آمد بر او سلام مي كنم، وقتي در تبريز و دانشكده ادبيات دانشجوي ممتاز شد بر او سلام مي كنم، وقتي به ايلام رفت و سال ها خدمت كرد بر او سلام مي كنم، وقتي به تهران آمد و بعد از انقلاب اسلامي مسئوليت فرهنگستان زبان و هنر را برعهده گرفت بر او سلام مي كنم.

او ادامه داد: در اين سي سال ماهيار هرگز كسي را در كلاس تحقير نكرد، از حقوق نناليد، مزد را با كار نسنجيد و معلمي دقيق و جدي بود و به كلاس درس اعتقاد داشت. وقتي به دنيا آمد وقتي درگذشت بر او سلام مي كنم. سلام خدا بر كسي كه همه مومنان بر او سلام مي كنند. كساني كه به فرهنگ ملي مي انديشند و به زبان فارسي خدمت مي كنند. معلمان و استادان اين كشور را ارج مي دهم و درگذشت عباس ماهيار و علي شريعتمداري را تسليت مي گويم و اميدوارم كساني كه به اين باغ و باغستان خدمت مي كنند؛ پاينده باشند.

تسليمي (قائم مقام وزير علوم و فناوري) نيز در اين مراسم از سوي خانواده آموزش عالي درگذشت علي شريعتمداري و عباس ماهيار را تسليت گفت.

تسليمي با بيان اينكه حق بزرگي معلم نظير حق پدر است، گفت: مي گويم انسان ها دو پدر يكي خوني و ذاتي و ديگري معنوي دارند پدر معنوي همان معلم است و ما امروز حق پدران را بزرگ مي داريم.

او يادآور شد: علي شريعتمداري به تعبيري مقدم المعلمين در تعليم و تربيت و مقدم الوزرا بعداز انقلاب اسلامي بود و شوراي عالي انقلاب فرهنگي را به پيش برد. ما متعلمين، دانشجويان و دانش پژوهان بايد حق اين بزرگان را به جا بياوريم چراكه روزگار تكرار زياد دارد.

فرزاد (استاد روانشناسي و علوم تربيتي) نيز به سال هاي همكاري خود و آشنايي با علي شريعتمداري اشاره كرد و گفت: از سال 1362 افتخار همراهي و شاگري علي شريعتمداري از زمان برنامه ريزي درسي براي كميته روانشناسي و بعدها معاونت علوم دارم.

فرزاد يادآور شد: مرحوم علي شريعتمداري فردي آزاده به معناي واقعي كلمه بود او از مراد خود امام حسين (ع) آموخته بود كه جز آزادگي به چيزي نينديشد. شريعمتداري بسيار خوش فكر بود. انديشه هاي تعليم و تربيت براي او مهم و از آنها دفاع مي كرد. او هيچ وقت در دفاع از تعليم و تربيت كوتاه نمي آمد.

فرزاد؛ شريعتمداري را يك فيلسوف توصيف كرد و گفت: او متخصص تعليم و تربيت بود. او مي توانست برنامه ريزي درسي ارائه كند و يك روانشناس تربيتي به شمار مي رفت به طوري كه اولين كتاب روانشناسي تربيتي را سال 1341 هنگامي كه دولت وقت مجبورش كرده بود به اصفهان برود؛ منتشر كرد.

او به ذكر خاطره اي از علي شريعتمداري پرداخت و گفت: سال 1366 كه مخابرات به اساتيد از طريق وزارت علوم تلفن مي داد نزد او رفتم تا فرم دريافت تلفن را امضا كنم. مرحوم شريعتمداري به من پرخاش كرد كه فقط به من مي خواهيد تلفن بدهيد وديگران نمي توانند از حق داشتن تلفن استفاده كنند؛ كه به او گفتم وزارت علوم امتياز خاصي به شما نداده همه استادها مي توانند تلفن داشته باشند. شريعتمداري از اينكه تبعيضي به نفع او اتفاق افتاده باشد؛ بسيار ناراحت شده بود.

اين استاد روانشناسي و علوم تربيتي دانشگاه خوارزمي يادآور شد: شريعتمداري براي كاري كه انجام مي داد به دنبال پول نبود با اينكه در اكثر هفته ها به شهرستان ها مي رفت و سخنراني مي كرد اما انتظار مادي نداشت. او بسيار پركار بود و اين ميزان از سرعت كارش بسيار تعجب آور بود.

فرزاد ادامه داد: آخرين بار در دانشگاه خوارزمي در همايش جامع و تعليم و تربيت بود كه از مقام شاخص مرحوم شريعتمداري قدرداني شد و بسياري از اساتيد از سوابق علمي و آموزشي او تجليل كردند. اميدوارم ايشان با بزرگان دين قرين رحمت باشند.

غلامعلي حدادعادل نيز با بيان اينكه دانشگاه خوارزمي در يك هفته دو استاد نام آور خود را از دست داده است؛ درگذشت علي شريعتمداري و عباس ماهيار را تسليت گفت.

حدادعادل به آشنايي خود با علي شريعتمداري اشاره كرد و گفت: ما در دوران جواني و در دانشگاه تهران نام علي شريعتمداري را شنيده بوديم كه ازجمله اساتيد دانشگاهي است كه مبارزه سياسي را در كنار فعاليت علمي انجام مي دهد. من سال 1345 كه به دانشگاه شيراز رفتم تازه دكتر شريعتي از شيراز به اصفهان رفته بود يعني به دلايل سياسي ناچار شده بود دانشگاه شيراز را ترك كند. از اين رو ديگر او را تا ماه هاي نزديك انقلاب نديدم.

حدادعادل ادامه داد: در تهران كه استادان دانشگاه ها براي كمك به انقلاب اسلامي دورهم جمع شده بودند علي شريعتمداري را در كسوت يك استاد تمام و متخصص تعليم و تريبت دانشگاهي آمريكاديده و صاحب تاليف ديدم كه با تمام وجود در خدمت انقلاب بود.

رئيس فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي با اشاره به خصوصيات علي شريعتمداري گفت: ايشان فعاليت سياسي و مبارزه را همگام با ملي شدن صنعت نفت و نهضت مبارزه ملي آغاز كرد. شريعتمداري چون صداقت سلامت نفس و اعتقاد ديني داشت وقتي امام پرچم مبارزه را به دست گرفت و علي شريعتمداري ديد كه همه مزايايي كه در مبارزه ملي گرايان در نهضت امام هم هست و چيزهاي ديگري را هم كه ملي گرايان نداشتند؛ او دارد؛ به امام پيوست.

حدادعادل خاطرنشان كرد: علي شريعتمداري نيز مانند دكتر شيباني و شهيد چمران از مبارزاني بود كه آغاز فعاليت سياسي اش به اقتضاي زمان با نهضت ملي شدن صنعت نفت گره خورده بود اما به انقلاب پيوست.

او تصريح كرد: شريعتمداري آنچه از دستش برمي آمد به ملت تقديم كرد و خودش را براي ايران، اسلام، انقلاب، دانشگاه و مردم مي خواست و از آنها هيچ چيز براي خودش نمي خواست. خصوصيات بارز او سلامت نفسش بود.

حدادعادل يادآور شد: من به عنوان كسي كه در اين 38 سال در فرصت هاي متعددي كنار شريعتمداري بودم و همچنين همه كساني كه با او آشنا بودند به خدمتگزاري، صفا و قلب سليم اين مرد گواهي مي دهيم.

منبع خبر:
تدبیر و امید
 
تاریخ: ۲۳/۱۰/۱۳۹۵   
 
خبرنامه الکترونیک، بریده جراید الکترونیک سازمان