روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
خبر اد بي
 
='125581'> خبر اد بي بهروز ياسمي عنوان كرد؛ يك تقسيم بندي سياسي در ادبيات بهروز ياسمي مي گويد: اين كه جريان روشنفكري را در مقابل تعهد در ادبيات قرار مي دهند، يك تقسيم بندي سياسي و ايدئولوژيك است. اين شاعر در گفت وگو با ايسنا، درباره ادبيات متعهد و ادبيات روشنفكري اظهار كرد: جريان روشنفكري در ...
بهروز ياسمي عنوان كرد؛
يك تقسيم بندي سياسي در ادبيات
بهروز ياسمي مي گويد: اين كه جريان روشنفكري را در مقابل تعهد در ادبيات قرار مي دهند، يك تقسيم بندي سياسي و ايدئولوژيك است.
اين شاعر در گفت وگو با ايسنا، درباره ادبيات متعهد و ادبيات روشنفكري اظهار كرد: جريان روشنفكري در ادبيات با تعهد آميخته بوده و از آغاز مثلا در دوران مشروطه، عدالت خواهي، تجددطلبي و وطن پرستي از الزامات جريان روشنفكري بوده است. تفكيك ادبيات به دو حوزه روشنفكري و متعهد نه درست است و نه كارساز.
او با بيان اين كه خود فعاليت ادبي يك جريان روشنفكري است، گفت: زماني كه قلم برمي داريد و مي نويسيد در واقع مي خواهيد از طريق نوشتن دنيا را عوض كنيد، دنيا را زيباتر يا لااقل قابل تحمل تر كنيد.
ياسمي سپس بيان كرد: «شاهنامه»، رباعيات خيام، «گلستان» و «بوستان» سعدي و ديوان حافظ نوعي جريان روشنفكري اند؛ اين كه بگوييم شعر سعدي شعر متعهدي است يا نه درست نيست چون تعهد بخشي از ذات ادبيات و به تبع جريان روشنفكري است؛ هم در ادبيات منظوم و هم در ادبيات منثور. شايد دوگانه سازي اين دو مفهوم و در تقابل هم قرار دادن آن ها از آن جا شروع شد كه جريان روشنفكري در عصر جديد با تجددطلبي خود سنت را به چالش كشيد وگرنه مسئوليت سياسي و اجتماعي شاعر يا نويسنده از الزامات روشنفكري است. بنابراين روشنفكر نمي تواند نقطه مقابل متعهد باشد، مگر اين كه تعريف ما از تعهد يك تعريف فروكاسته و ايدئولوژيك باشد.
او درباره اين كه آيا تقابل ادبيات متعهد و روشنفكري مي تواند منجر به پويايي ادبيات شود، گفت: من كه گفتم ميان اين دو تقابل و تعارضي بنيادين - لااقل در عالم ادبيات - وجود ندارد ولي رقابت معمولا باعث پويايي و شكوفايي مي شود. نيما مي گفت شعر گذشته ما بيشتر كلي و ذهني است تا عيني. از زمان نيما و حتي قبل آن در دوره مشروطه ادبيات دريافته بود كه بايد به مسائل روز و اجتماعي توجه كند، بنابراين گرايش به سمت مسائل اجتماعي همراه جريان روشنفكري وارد شعر و سپس رمان و داستان و ديگر گونه هاي ادبي شده بود. خلاصه اين كه در ادبيات منسوب و موسوم به متعهد، تلاش براي پررنگ كردن آرمان هاي سياسي مذهبي يا ايدئولوژيك تعهد ناميده مي شود ولي در ديگري تحت عنوان مسئوليت سياسي اجتماعي شاعر مطرح است، پس هر دو اشتراكاتي دارند قبل از آن كه با هم در تقابل باشند.

مولاناشناس آمريكايي درگذشت
به گزارش ايبنا لئونارد لويزون، عضو بنياد ميراث ايران در بخش زبان فارسي و ادبيات صوفيه در مركز مطالعات اسلامي دانشگاه اكستر انگلستان درگذشت.
دكتر لويزون در سال 1953 در آمريكا متولد شد و در بيست سالگي به عنوان مدرس زبان انگليسي به ايران سفر كرد. او به دليل علاقه مندي به ادب و فرهنگ ايراني اسلامي، در دانشگاه شيراز زبان و ادبيات فارسي، دين و تاريخ اسلام و جامعه شناسي را آموخت و در نهايت موفق به دريافت مدرك كارشناسي در رشته روابط بين الملل شد. در ادامه، علاقه به ايران شناسي او را رهسپار دانشگاه لندن كرد و در مدرسه مطالعات شرقي و آفريقايي به تحصيل ادبيات فارسي پرداخت و سپس در سال 1988 درجه دكتراي خود را در رشته ادبيات فارسي كسب كرد.
لئونارد لويزون مدرس ارشد در موسسه مطالعات عربي و اسلامي دانشگاه اكستر در انگلستان بود و در زمينه مطالعات اسلامي، عرفان، تاريخ ايران فعاليت داشت. او متخصص ترجمه متون شعر و ادبيات صوفي فارسي بود و ازجمله فعاليت هاي او ميتوان به «فراسوي ايمان و كفر شيخ محمود شبستري» ، «ميراث تصوف» و «دوش ديدم كه ملائك در ميخانه زدند: سي غزل از حافظ» اشاره كرد.
لئونارد لويزون در روز 15مردادماه 1397 (ششم آگوست 2018 ) درگذشت.
منبع خبر:
روزنامه شاپرک
 
تاریخ: ۱۷/۰۵/۱۳۹۷