روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
خيرين بجز كارهاي عمراني در ساير حوزه هاي سلامت ورود كنند/ تبه آموزش در جامعه براي پيشگيري از بروز بيماري ها توجه شود
 
نيك انديشان حوزه سلامت فارس در سال 96 بيش از 81 ميليارد تومان به بخش هاي مختلف بهداشت، درمان و سلامت استان فارس، كمك كردند.
نيك انديشان حوزه سلامت فارس در سال 96 بيش از 81 ميليارد تومان به بخش هاي مختلف بهداشت، درمان و سلامت استان فارس، كمك كردند.
به گزارش شيرازه، شانزدهمين اجلاس سالانه مجمع خيرين تامين سلامت فارس امروز، 18مردادماه با حضور خيرين حوزه سلامت، مسئولان استاني و كشوري در مجتمع رفاهي دانشگاه شيراز برگزار شد. نماينده مقام معظم رهبري در استان فارس و امام جمعه شيراز در اين اجلاس گفت: خدماتي كه شما خيرين بزرگوار انجام مي دهيد جدا از خير ظاهري، داراي بركات بسيار زياد معنوي است.

آيت الله لطف اله دژكام افزود: انجام كار خير به صورت زنجيره اي است؛ وقتي يك نفر كار خير را آغاز مي كند سايرين نيز آن را ادامه مي دهند؛ انجام كارهاي خير، باعث افزايش بركت در كشور مي شود.

او با تقدير از خدمات خيرين سلامت در ارتقاي سطح سلامت در استان، به آنان توصيه كرد: با توجه به اينكه بيشتر پول هاي خير براي ساختن پروژه هاي عمراني هزينه مي شود، بهتر است خيرين در ساير حوزه هاي مربوط به سلامت جامعه نيز مشاركت داشته باشند.

نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه شيراز، بر توجه به رويكردهاي جديد در عرصه سلامت تاكيد كرد و ادامه داد: در بسياري از بيماري ها امكان مراقبت از بيمار در خانه وجود دارد؛ در حال حاضر در استان فارس بحث مراقبت از بيماران در منزل، در حال پيگيري است و خيرين مي توانند در اين زمينه نيز فعاليت كنند.

تاكيد بر توجه به آموزش در جامعه براي پيشگيري از بروز بيماري ها

توليت آستان مقدس احمدي و محمدي(ع) و رييس هيات امناي مجمع خيرين تامين سلامت فارس نيز در اين اجلاس گفت: آنچه به نفع مردم و تامين كننده منافع مردم باشد پابرجا و پايدار خواهد بود؛ بايد توجه كنيم كه منفعت مردم در چه چيزي است؛ دامنه نفع رساني به ديگران وسيع است و دولت، مسوولان و تمام افراد جامعه با توجه به موقعيت و جايگاه خود مي توانند به ديگران كمك كنند.

آيت الله سيد علي اصغر دستغيب افزود: هر يك از مجامع خيرين كه در كشور و نظام جمهوري اسلامي ايجاد شده است از مصاديق نفع رساني به مردم و به ويژه افراد نيازمند هستند؛ منافع مردم تنها در اين نيست كه وقتي عارضه اي براي آنها پيش آيد به آنها كمك كنيم بلكه، از آن مهمتر بحث پيشگيري از عارضه و بيماري ها است.

او با تاكيد بر اهميت پيشگيري از بروز بيماري ها، اضافه كرد: شما خيرين بزرگوار هم خدادوست هستيد و هم خدا شما را به خاطر انجام اعمال نيك و پسنديده، دوست دارد، بهتر است همان اندازه كه براي ساختن بيمارستان ها، درمانگاه ها، اورژانس ها و اقامتگاه هاي همراه بيماران، تلاش و فعاليت مي كنيم در زمينه پيشگيري بيماري ها نيز كوشا باشيم.

رييس هيات امناي مجمع خيرين تامين سلامت فارس، ادامه داد: برگزاري برنامه هاي آموزشي، جلسات توجيهي و برنامه هاي اطلاع رساني به جامعه، نيازمند هزينه هاي زيادي است و خيرين بايد در اين زمينه ها نيز فعاليت كنند.

آيت الله دستغيب افزود: يكي از اموري كه منافع مردم را تامين مي كند، تصويب قوانين از سوي مجلس شوراي اسلامي در راستاي نفع مردم است؛ در تصويب قوانين اولويت ها در نظر گرفته شود و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به اين نكته توجه كنند كه تصويب اين قوانين باعث خشنودي و رضايت مردم است؛ جلب اعتماد مردم نكته مهمي است كه در نظام جمهوري اسلامي انجام شده است.

او در بخش ديگري از سخنانش، گفت: بايد در همه امور به نيازهاي مردم توجه كنيم و آنها را در اولويت و محور كارها قرار دهيم؛ براي اين كار در اتاق هاي فكر و مسايلي كه مربوط به حل مشكلات جامعه است از افرادي كه داراي علم، دانش و توانمندي هستند، بهره ببريم؛ يكي از شرايط توجه به منافع مردم، علم است، بر اساس دستور اسلام، فتواي فقهاي بزرگ و سخنان مقام معظم رهبري، اگر كسي علم و توان ندارد جايز نيست در سمت و مسووليتي بماند و بايد جاي خود را به كسي بدهد كه علم و توان انجام كارها را دارد.

رييس هيات امناي مجمع خيرين تامين سلامت فارس، اضافه كرد: راه و مسير هدف هاي مجمع خيرين تامين سلامت راهي روشن است كه هم رضاي خدا را در پي دارد و هم فطرت پاك مردم، طالب آن است.

آيت الله دستغيب گفت: افرادي كه خير هستند با امكاناتي كه نعمت خدا در نزد آنهاست، در انجام كار خير پيش قدم مي شوند تا در انجام امور از ديگران سبقت بگيرند.

خيرين بجز كارهاي عمراني در ساير حوزه هاي سلامت ورود كنند/ تبه آموزش در جامعه براي پيشگيري از بروز بيماري ها توجه شودخيرين حوزه سلامت براي كمك به بيماران نيازمند مشاركت بيشتري داشته باشند

در ادامه رييس دانشگاه علوم پزشكي شيراز، با تقدير از اقدامات خيرين حوزه سلامت در استان فارس، گفت: خيرين كساني هستند كه از زينت اين دنيا گذشته اند و زينت دنياي ديگر را انتخاب كرده اند؛ اين افراد كساني هستند كه در شرايط سخت دست انسان ها را مي گيرند و به نيازمندان كمك مي كنند.

دكتر علي بهادر افزود: عبادت چيزي جز خدمت به مردم نيست، ياد بگيريم كه با مهرباني با مردم رفتار كنيم؛ مي توانيم در زمينه هاي مختلف به نيازمندان كمك كنيم؛ خداوند به مقدار پولي كه كمك مي كنيم نگاه نمي كند بلكه به نيت انسان ها نگاه مي كند و به آنها ثواب مي دهد؛ اجر كار خير در نزد خدا بسيار زياد است.

او از خيرين حوزه سلامت خواست: علاوه بر مشاركت در ساخت مراكز بهداشتي درماني، در زمينه هاي ديگر مانند خريد تجهيزات و دارو و كمك به بيماران خاص و نيازمند نيز مشاركت بيشتري داشته باشند.

تهيه بسته پيشنهادي حمايت از خيرين حوزه سلامت در استان فارس

مشاور وزير بهداشت در امور دانشگاه ها و نايب رييس هيات مديره مجمع خيرين تامين سلامت فارس، نيز در آيين تقدير از خيرين حوزه سلامت فارس گفت: خيرين هر كاري را انجام مي دهند تنها براي رضاي خداوند است.

دكتر محمدهادي ايمانيه از تهيه بسته پيشنهادي حمايت از خيرين سلامت از سوي مجمع خيرين تامين سلامت فارس خبر داد و افزود: اين بسته به منظور ارايه به دولت و مجلس آماده شده و باعث توسعه و پيشرفت حوزه سلامت در كشور مي شود.

او همچنين بر لزوم آموزش به مردم در زمينه پيشگيري از بيماري ها تاكيد و اضافه كرد: براي اينكه مردم بيمار نشوند بايد به موضوع آموزش همگاني توجه كنيم و جلوگيري از بيماري ها، با آموزش امكان پذير است.

مشاور وزير بهداشت در امور دانشگاه ها و نايب رييس هيات مديره مجمع خيرين تامين سلامت فارس در جمع خيرين استان فارس گفت: يكي از كارهايي كه خيرين مي توانند در آن مشاركت كنند بحث حمايت از ازدواج هاي دانشجويي است؛ در حال حاضر 12 هزار دانشجو داريم كه بسياري از آنان تمايل به ازدواج دارند اما براي اسكان و هزينه هاي زندگي با مشكل مواجه هستند و خيرين مي توانند در بحث اشتغال در كنار تحصيل، به دانشجويان كمك كنند.

دكتر ايمانيه همچنين از همكاري معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت با دانشگاه در زمينه تحقيقات سلولي و ژن درماني خبر داد و افزود: خيرين حوزه سلامت براي ساخت اتاق هاي تميز در مراكز تحقيقاتي و پژوهشي دانشگاه كمك كرده اند و اميدواريم اين حمايت ها، توسعه يابد.

خيرين بجز كارهاي عمراني در ساير حوزه هاي سلامت ورود كنند/ تبه آموزش در جامعه براي پيشگيري از بروز بيماري ها توجه شودكمك 81ميليارد توماني خيرين سلامت در سال گذشته

در ادامه اين اجلاس رييس هيات مديره مجمع خيرين تامين سلامت فارس، گفت: اين اجلاس هر ساله براي تقدير از خيريني كه در زمينه سلامت فعاليت دارند، برگزار مي شود.

دكتر محمود تابنده افزود: در سال گذشته از سوي خيرين استان فارس، بيش از 81 ميليارد تومان در زمينه بهداشت و درمان هزينه شده است؛ همچنين در سال گذشته بيش از 22 جلسه از سوي مجمع خيرين تامين سلامت فارس به منظور بررسي زمينه هاي كار خير در استان، برگزار شده و اين موارد برنامه ريزي و به اطلاع خيرين رسيده است.

او با اشاره به نقش خيرين در توسعه سلامت كشور، اضافه كرد: مسئولان براي انجام كارهاي خير راهگشا و مشوق خيرين باشند تا كارها به بهترين شكل انجام شود.

اقدامات خيرين سلامت استان فارس، قابل تقدير است

رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي و دبيركل مجمع خيرين تامين سلامت كشور نيز در اين برنامه گفت: در مجمع خيرين تامين سلامت كشور تلاش شده تا با پيگيري، مشكلات و مسايل موجود به كمترين مقدار برسد و در اين زمينه هماهنگي هاي خوبي بين وزارت بهداشت و مجمع خيرين تامين سلامت ايجاد شده است.

دكتر حسينعلي شهرياري افزود: مجمع خيرين تامين سلامت استان فارس قديمي ترين مجمع كشور است و كارهايي كه از سوي خيرين فارس انجام شده قابل تقدير است؛ با توجه به مسايل اقتصادي، كمك هاي خيرين استان فارس بسيار خوب بوده است.

او ادامه داد: در زمينه بهداشت و پيشگيري از بروز بيماري ها بايد گام هاي بزرگي برداشته شود؛ بحث درمان در تمام دنيا داراي هزينه هاي زيادي است به همين دليل بايد به سمتي پيش رويم كه سعي كنيم مردم كمتر بيمار شوند.

او اضافه كرد: بيش از 50 درصد كودكان و فرزندان ما دچار چاقي هستند؛ چاقي منشا بسياري از بيماري ها مانند فشار خون، سرطان، ديابت و بيماري هاي قلبي عروقي است و بيماري هاي غيرواگير در كنار تصادفات جاده اي هزينه هاي زيادي را به حوزه سلامت كشور تحميل مي كند.

دبيركل مجمع خيرين تامين سلامت كشور، افزود: يكي ديگر از عوامل ابتلا به بيماري ها افزايش استفاده از غذاهاي آماده و فست فودها است، همچنين عدم تحرك از ديگر عوامل افزايش بيماري ها به شمار مي رود و بايد به اين موارد توجه بيشتري شود.

دكتر شهرياري با اشاره به موضوع مراقبت از بيمار در منزل، گفت: يكي ديگر از مسايلي كه در تمام دنيا روي آن كار شده است، بحث مراقبت از بيمار در منزل است؛ در مورد بسياري از بيماري ها مي توانيم خدمات را با هزينه كمتر در منزل به بيمار ارايه كنيم و بايد به آن توجه شود؛ اين موضوع در استان فارس آغاز شده و بايد توسعه پيدا كند.

اهميت توجه به پژوهش و آموزش، مشاركت بانوان در مسايل مختلف حوزه سلامت و توجه بيشتر به توانمندي هاي سمن ها و مجامع خيرين، از ديگر مواردي بود كه دبيركل مجمع خيرين تامين سلامت كشور در زمينه ارتقاي سطح سلامت كشور برشمرد.

دكتر شهرياري افزود: در دولت و مجلس بر اتمام پروژه هاي نيمه تمام تاكيد شده است؛ دولت آماده است تا پروژه هاي ناتمام را به افراد خير و توانمند واگذار كند تا با مشاركت آنان به بهره برداري برسد؛ جمع شدن مبالغ كم در كنار هم مي تواند براي برطرف شدن مسايل مختلف راهگشا باشد و مشكلات مردم را حل كند.

بنابراين گزارش، جوان ترين نيكوكار حاضر در اين اجلاس دختر 13 ساله اي است كه با اهداي مبلغ يك ميليارد و 300 ميليون ريال در ساخت پايگاه اورژانس مرودشت مشاركت داشته و مسن ترين نيكوكار اجلاس نيز 80 سال سن دارد؛ اين اجلاس با تقدير و بزرگداشت بيش از 80 نيك انديش و تلاشگر حوزه سلامت استان فارس، به پايان رسيد.
منبع خبر:
شیرازه
 
تاریخ: ۱۸/۰۵/۱۳۹۷