روابط عمومی دانشگاه شیراز
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
برگزاري بزرگترين تعزيه ميداني در فارس
 
برگزاري بزرگترين تعزيه ميداني در فارس
رئيس اداره فرهنگ و ارشاد فسا گفت: بزرگ ترين تعزيه ميداني كشور روز جمعه 30 شهريورماه در صحرارود فسا برگزار مي شود.

تابناك فارس به نقل از تسنيم:محمدكاظم رحماني با بيان اينكه بزرگ ترين تعزيه ميداني كشور ساعت 8 صبح روز جمعه 30 شهريورماه طبق رواي همه ساله در روستاي صحرارود فسا برگزار مي شود، اظهار داشت: اين تعزيه ميداني در زميني به مساحت 2 هكتار واقع در تپه هاي حضرت صاحب الزمان (عج) روستاي صحرارود در 8 كيلومتري شهر فسا برگزار مي شود.

وي با بيان اينكه اين تعزيه كه به ثبت معنوي رسيده امسال تحت عنوان «حديث وفا و ولا» با موضوع وفاداري حضرت عباس (ع) نسبت به امام حسين (ع) است، عنوان كرد: سبك اين تعزيه ايراني_اسلامي است و امسال براي اولين بار در متن آن از وزن اشعار حماسي فرودسي الهام گرفته شده است.

رحماني با بيان اينكه محمود سيمكاني با كمك 3 مشاور نويسندگي اين تعزيه بر عهده داشته است، خاطرنشان كرد: دكتر شكرالله خاكرند از دانشگاه شيراز، دكتر مهدي محمدي از دانشگاه بين المللي قم و دكتر محمد شايق از اساتيد دانشگاه مشاوره متن اين تعزيه هستند.

وي با بيان اينكه سرپرستي اين تعزيه توسط سيروس دستان و بهمن دستان است، گفت: امسال جلوه هاي ويژه اي كه در اين تعزيه بر روي آن كار شده مربوط به بخشي از حضور حضرت عباس (ع) در كنار شط فرات است و به نوعي ارتباط با زلالي و پاكي آب دارد.

مدير اداره فرهنگ و ارشاد فسا با بيان اينكه خانم كسايي و ليلا دستان كار طراحي المان ويژه اين تعزيه را برعهده دارند، عنوان كرد: الماني كه در زمين اجراي اين تعزيه در حال طراحي است همان شط فرات و نخلستان است كه روز اجراي تعزيه رونمايي مي شود.

وي خاطرنشان كرد: اين تعزيه ميداني نزديك به 220 نفر بازيگر دارد كه قريب به 70 نفر آنها بالاي 50 سال سن دارند و در مجموع بازيگران اين تعزيه تلفيقياز كودكان، نوجوانان، جوانان و افراد مسن است.

رحماني از ساخت جايگاه ويژه خبرنگاران و عكاسان در زمين اجراي اين تعزيه خبر داد و گفت: بعد از برگزاري اين تعزيه سوگواره عكس تعزيه ميداني صحرارود برگزار مي شود و عكس هاي برگزيده در نگارخانه اداره ارشاد فسا به نمايش گذاشته مي شود.

وي گفت: در سال هاي گذشته نزديك به 50 هزار نفر از شهرهاي مختلف فارس، استان هاي مجاور مثل اصفهان، يزد، كرمان و غيره از اين تعزيه استقبال كرده اند و امسال نيز پيش بيني ما استقبال بيش از 50 هزار نفر از اجراي اين تعزيه است.
منبع خبر:
تابناک
 
تاریخ: ۲۱/۰۶/۱۳۹۷