روابط عمومی دانشگاه شیراز
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
مراسم بزرگ تعزيه­ خواني در شيراز برگزار مي شود
 
شهردار منطقه پنج شهرداري شيراز از برگزاري مراسم بزرگ تعزيه­ خواني شيراز 21 تا 26 شهريور ماه مصادف با 2 تا 7 محرم الحرام در بوستان مادر خبر داد.
به گزارش خبرگزاري تسنيم از شيراز، اين مراسم توسط گروهي هنري و حرفه اي با نام « شب هاي آزادگي» به مدت 6 شب از ساعت 18 اجرا مي شود و از خروج امام حسين (ع) از مدينه تا ورود حضرت زينب(س) و ديگر اسراي عاشورا به شام را روايت مي كند. مسعود طهماسبي در گفت وگو با تسنيم هدف از برگزاري اين تعزيه را ترويج فرهنگ عاشورايي، انتقال مفاهيم و جلوه هايي زيبا عاشورايي عنوان كرد.

شهردار منطقه 5 شهرداري شيراز گفت: تعزيه به عنوان نمايشي آييني از ديرباز علاقه مندان خود را در ماه محرم به خود جذب مي كند و به دليل ارتباط با مخاطب و انتقال پيام ها و مفاهيم عاشورا و اهل بيت(ع) نقشي اساسي در ترويج هنر ديني دارد.

وي از ارائه خدمات اياب و ذهاب از خانه محلات و فرهنگسراها به بوستان مادر خبر داد و افزود: تحقيق و پژوهش وقايع تعزيه بزرگ شيراز به عهده اساتيد دانشگاه شيراز بوده است تا مستند و به دور از هرگونه جعل تاريخي باشد.

طهماسبي تصريح كرد: طراحي دكور و المان هاي اين تعزيه انجام شده و 60 نفر بازيگر در اين تعزيه نقش آفريني مي كنند و از همه گروه هاي سني در اجراي اين آيين مذهبي حضور دارند.

شهردار منطقه پنج با اشاره به تاكيد رهبر انقلاب بر توجه به هنر ارزشي تعزيه از ادامه دار بودن اين مراسم در سال هاي آتي نيز خبر داد و استقبال مردم از اين هنر را نشانه انس دل و جان مردم با هنر تعزيه خواني دانست.

طهماسبي با بيان اينكه تمهيدات ويژه اي براي جابه جايي و خدمات رساني به شهروندان جهت حضور در آيين تعزيه خواني بزرگ شيراز پيش بيني شده است، گفت: علاقه مندان مي توانند با حضور در خانه محله يا فرهنگسراي نزديك محل زندگي خود، براي شركت در اين مراسم ثبت نام كنند و روزانه 11 سرويس از فرهنگسراها علاقه مندان را به بوستان مادر براي تماشاي تعزيه مي رسانند.

انتهاي پيام/ن
منبع خبر:
تسنیم
 
تاریخ: ۲۱/۰۶/۱۳۹۷