روابط عمومی دانشگاه شیراز
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
پروژه دستيابي به '' آب هاي ژرف سيستان'' حفاري تا عمق 3000 متري زمين
 
پروژه دستيابي به
فرماندار ويژه زابل گفت: ادامه پروژه دستيابي به ""آب هاي ژرف سيستان"" در انتظار نتايج آزمايشات است.

به گزارش ايلنا، هوشنگ ناظري با بيان اين مطلب اظهار داشت: پروژه حفر چاه ژرف جهت دستيابي به منابع آب هاي ژرف در منطقه سيستان از ابتدا به صورت تحقيقاتي و پژوهشي مطرح شده و در اين راستا جهت ظرفيت سنجي يك دكل حفاري در محدوده شهرستان زابل مستقر و در ماه هاي اخير نسبت به حفاري اقدام كرد.

فرماندار ويژه زابل با اشاره به اينكه بحث استفاده از چاه هاي ژرف و آب هاي عميق در منطقه سيستان از گذشته دور مطرح بوده و چندين سال قبل افراد و گروه هاي مختلفي در زمينه استفاده از اين منابع مهم اقداماتي داشته اند، گفت: اين فرضيه وجود داشته كه در اعماق زمين در مناطقي از سيستان و بلوچستان و به ويژه منطقه سيستان منابع آبي عظيمي وجود دارد و اين موضوع حتي در يادداشت هاي مرحوم كامبوزيا (نويسنده و محقق ايراني و از مخالفان سلطنت پهلوي كه در جريان نبرد 9 مهر 1300 اسير شده و پس از مدتي براي هميشه به زاهدان تبعيد شده بود) اشاره شده است.

وي با بيان اينكه بعد از پيروزي انقلاب هم اين موضوع توسط چند مجموعه از جمله دانشگاه شيراز در منطقه ""بندان"" پيگيري شد اما به نتيجه نرسيد، ادامه داد: دكتر آقايي نماينده اسبق مردم زابل در مجلس شوراي اسلامي نيز پيش از اين بحث آب هاي ژرف را در مجلس مطرح و پيگيري كرد اما كار به حفاري نرسيد و تنها در حد حرف باقي ماند.

images (2)

ناظري اضافه كرد: بنده نيز در سال هاي گذشته در دوراني كه به عنوان مديرعامل شهر جديد ""رامشار"" منطقه سيستان مشغول خدمت بودم به دليل آنكه به منابع آبي نياز داشتيم توسط تيم مشاوري كه با حداقل امكانات و هزينه حاضر به همكاري شدند، مطالعاتي در زمينه اين منابع آبي داشتيم و با امواج ارسالي به اعماق زمين مشخص شد يك آبرفت شور و يك آبرفت شيرين در منطقه وجود دارد كه البته مستندات اين مطالعات نيز در حال حاضر موجود است.

فرماندار زابل گفت: در نهايت با پيگيري نمايندگان مجلس و ساير مسئولان سال گذشته هيات دولت مبلغ 25 ميليارد تومان جهت اجراي پروژه تحقيقاتي حفر چاه ژرف در منطقه سيستان مصوب كرد تا مشخص شود منابع آبي عميق يا در اصطلاح ژرف كه در منطقه سيستان مطرح بوده چه ميزان است و آيا مي شود جهت تامين بخشي از منابع آبي به آن اميد بست؟

وي خاطرنشان كرد: مكان يابي محل مناسب جهت حفر چاه ژرف توسط وزارت نيرو با هماهنگي مشاور خارجي انجام شد؛ در ادامه اين پروژه توسط دو مجموعه معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و وزارت نيرو و با انعقاد قرارداد با يك پيمانكار آغاز شد و در اين راستا تاكنون 2197 متر حفاري صورت گرفته و در اين عمق به آبي رسيده اند كه از اعماق با فشار زمين به سطح منتقل مي شود.

ناظري اظهار تصريح كرد: نمونه هايي از آب برداشت شده از اين چاه جهت بررسي و آزمايشات مختلف از جمله سختي آب و قدمت آب و همچنين مشخص شدن تجديدپذير يا تجديدناپذير بودن اين منبع آبي به آزمايشگاه هاي مختلفي در داخل و خارج كشور ارسال شده و طبق اعلام قبلي متوليان امر دريافت نتايج همه اين آزمايشات حدود 3 ماه زمان نياز دارد كه البته تاكنون يك ماه از اين موعد گذشته است.

فرماندار زابل افزود: ادامه حفاري توسط دكل پيمانكار اين پروژه تحقيقاتي متكي به نتايج آزمايشات است و ظاهراً در صورت مثبت ارزيابي شدن آزمايشات قرار است حفاري تا عمق حدود 3000 متري ادامه پيدا كند.

انتهاي پيام
منبع خبر:
جماران
 
تاریخ: ۲۲/۰۶/۱۳۹۷