روابط عمومی دانشگاه شیراز
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
دادگاه اخلال گران اقتصادي را از رسانه ملي پخش كنيد/ چرا با دانه درشت ها و مقصران اصلي وضع موجود برخورد نمي شود؟
 
30 دفتر بسيج دانشجويي سراسر كشور در نامه اي خطاب به رئيس قوه قضاييه بر لزوم برخورد سريع و قاطعانه با مقصران اصلي وضع فعلي اقتصادي كشور تاكيد كردند.
به گزارش «نماينده»؛ 30 دفتر بسيج دانشجويي سراسر كشور در نامه اي خطاب به رئيس قوه قضاييه بر لزوم برخورد سريع و قاطعانه با مقصران اصلي وضع فعلي اقتصادي كشور تاكيد كردند.

متن اين نامه به شرح ذيل است:

حضرت آيت الله آملي لاريجاني
رئيس محترم قوه قضائيه
سلام عليكم

بيش از يك ماه است كه از استجازه شما براي برخورد قاطع و سريع با اخلال گران و مفسدان اقتصادي در شرايط جنگ اقتصادي كنوني ميگذرد، اتفاقي كه اميد ها را براي محاكمه دانه درشتان و مقصران اصلي برانگيخت. علي رغم حركت هاي قابل تقديري كه در برگزاري محاكم برخي متهمين صورت گرفته است اما افكار عمومي بسيار پر سوال است كه چرا با دانه درشت ها و مقصران اصلي برخورد نمي شود و برخورد ها محدود شده به چند ثبت سفارش كننده و واردات كننده و غيره؟ چرا مقصران اصلي يعني كساني كه ذخائر ارزي كشور را بي محابا به قاچاقچيان، سفرهاي غير ضروري خارج از كشور، دلالان و... دادند و امكان فسادها و رانت هاي گسترده را با بي تدبيري خود فراهم كردند و از ايشان شايد بعضي مديران ارشد فعلي يا سابق اقتصادي باشند به ميز محاكمه كشيده نمي شوند و صرفا به محاكمه كساني كه از فرصت بي تدبيري موجود سوء استفاده كرده و ارز را گرفته و در موارد غير، مصرف نمودند اكتفا مي شود؟ كساني كه بخش زيادي از حدود 18 ميليارد دلار تخصيص ارز دولتي از ذخائر ارزي كشور در چند ماهه اخير را در شرايطي كه كشور در شرايط جنگ همه جانبه ارزي قرار داشته و در آستانه سر رسيد تحريم هاي مالي آبانماه و شدت گرفتن اين محدوديت هاي ارزي است، با بي تدبيري ارزي دست سوء استفاده كنندگان قرار دادند. سياست تخصيص ارز 4200 توماني براي هر مصرف و آن هم بدون نظارت هاي كافي كه متاسفانه چند ماه استمرار داشت مصداق بي كفايتي در تقسيم صحيح بيت المال و دارايي هاي ملي و هم چنين حماقت، بي تدبيري و خطاكاري در مديريت ارزي و حفظ منافع ملي بود و اگر نتوان به ضرس قاطع آن را خيانت ارزي ناميد قطعا مي توان آن را يك خطا و تخلف بزرگ ارزي ناميد.

محاكمه مقصران اصلي توسط قوه قضائيه مطالبه رهبر انقلاب بوده تا جايي كه ايشان با تصريح خود به ميدان مطالبه آمدند و فرمودند «ارز را يا سكّه را وقتي كه به صورت غلط تقسيم ميكنند، اين دو طرف دارد: يكي آن كه مي آيد اين را ميگيرد و مثلاً فرض كنيد قاچاقچي است يا به قاچاقچي ميفروشد؛ يكي آن كه اين را ميدهد. ما همه اش داريم دنبال آن كسي كه «ميگيرد» ميگرديم -مفسد اقتصادي، قاچاقچي- درحالي كه تقصير عمده متوجّه آن كسي است كه «داد»؛ او را بايد دنبال كرد. در اين كاري كه اخيراً قوّه ي قضائيّه شروع كرده كه كار درستي است، دنبال اين هستند. نه اينكه بيخود زيد و عمرو را متّهم كنند؛ نه، لكن بالاخره يك تخلّفي انجام گرفته، يك خطاي بزرگ انجام گرفته. نميگوييم هم «خيانت»؛ زبان بنده اين جور نميگردد كه راحت بگوييم فلاني يا فلان كَس ها خيانت ميكنند؛ نه، امّا بالاخره خطا كردند و خطاي مهمّي كردند كه ضررش به مردم برگشت.» و بدينوسيله غير مستقيم از قوه قضائيه خواستند كه كار اصلي كه دنبال كردن ارز دهندگان است را پيگيري نمايند چرا كه ايشان خطاي اصلي را مرتكب شدند و عمده تقصير متوجه آن هاست؛ خطايي كه ضررش متوجه همه ملت شده است.

ضمنا مطابق مفاد استيذان از مقام معظم رهبري، جلسات دادگاه اخلال گران اقتصادي مي تواند به صورت علني از رسانه ملي منتشر شود يا بصورت اينترنتي بصورت برخط نمايش داده شود تا مردم با ديدن روند رسيدگي به تخلفات خاطيان آرامش خاطر يابند، لكن روندي كه در پيش گرفته شده است هم چنان ادامه روند غلط گذشته بوده و علني بودن دادگاه ها عملياتي نشده است و به دليل برخي ملاحظات محافظه كارانه هم چنان مردم محرم دادگاه و دستگاه قضا شمرده نمي شوند و به پخش گزارش هاي تقطيع شده دوسه دقيقه اي دادگاه ها از اخبار سراسري اكتفا ميشود. اين روند بيشتر از اينكه منجر به حس اجراي عدالت در مردم شود، تداعي گر سانسور و پنهان كاري با مردم است.

در انتها لازم است از اقدام بي سابقه اخير قوه قضائيه براي افشاي نام قضات متخلف تقدير كنيم؛ حقيقتا عمل به اين مطالبه 30 ساله رهبر انقلاب از قوه قضائيه شجاعت بالايي نياز داشت.

والسلام عليكم
بسيج دانشجويي دانشگاه صنعتي شريف
بسيج دانشجويي دانشگاه امام صادق (ع)
بسيج دانشجويي دانشگاه شهيد بهشتي
بسيج دانشجويي دانشگاه خواجه نصير
بسيج دانشجويي دانشگاه علامه طباطبايي
بسيج دانشجويي دانشگاه علم و صنعت
بسيج دانشجويي دانشگاه فردوسي مشهد
بسيج دانشجويي دانشگاه اراك
بسيج دانشجويي دانشگاه بوعلي بسيج دانشجويي دانشگاه همدان
بسيج دانشجويي دانشگاه نوشيرواني بابل
بسيج دانشجويي دانشگاه گيلان
بسيج دانشجويي دانشگاه صنعتي شيراز
بسيج دانشجويي دانشگاه بجنورد
بسيج دانشجويي دانشگاه دانشگاه سيستان و بلوچستان
بسيج دانشجويي دانشگاه شيراز
بسيج دانشجويي دانشگاه چمران اهواز
بسيج دانشجويي دانشگاه رازي كرمانشاه
بسيج دانشجويي دانشگاه دانشگاه اصفهان
بسيج دانشجويي دانشگاه دانشگاه كردستان
بسيج دانشجويي دانشگاه علوم قضايي
بسيج دانشجويي دانشگاه صداوسيما
بسيج دانشجويي دانشگاه خوارزمي
بسيج دانشجويي دانشگاه مذاهب اسلامي
بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد تهران شمال
بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد علوم تحقيقات
بسيج دانشجويي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي
بسيج دانشجويي دانشگاه سما تهرانسر
بسيج دانشجويي دانشكده فني حرفه اي شهيد شمسي پور
بسيج دانشجويي دانشگاه شاهد
بسيج دانشجويي دانشگاه صدرا
منبع خبر:
نماینده
 
تاریخ: ۲۲/۰۶/۱۳۹۷