روابط عمومی دانشگاه شیراز
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
در حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد چه مي گذرد؟ / از جايزه جهاني هند تا آثار عاشورايي جوان 20 ساله ياسوجي
 
جايزه جهاني آچارياتولسي هند به فيلم محراب آرامش اثري از هنرمند كهگيلويه و بويراحمدي رسيد.
كبنا ؛حوزه هنري استان كهگيلويه و بويراحمد از دستگاه هاي فرهنگي و هنري اين استان به شمار مي رود كه فعاليت هاي اين حوزه نيز به چشم مي خورد.
جايزه جهاني آچارياتولسي هند براي فيلم «محراب آرامش» از كهگيلويه و بويراحمد
جايزه جهاني آچارياتولسي هند به فيلم محراب آرامش اثري از هنرمند كهگيلويه و بويراحمدي رسيد.
شريف اسلامي رئيس حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار كرد: فيلم انيميشن محراب آرامش از توليدات حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد در ادامه موفقيتهاي خود جايزه جشنواره جهاني فيلم ""آچارياتولسي"" هند را از آن خود كرد.
اسلامي افزود: انيميشن محراب آرامش به كارگرداني زيبا ارژنگ، جايزه دوم بهترين انيميشن اين جشنواره جهاني را از آن خود كرد.
وي بيان كرد: اين جشنواره با موضوع صلح، عدالت اجتماعي و محيط زيست اول و دوم سپتامبر در ايالت راجستان هند برگزار شد.
اسلامي با بيان اينكه محراب آرامش انيميشني دو بعدي در مدت زمان چهار دقيقه است كه در قالبي نو و زيبا داستان ضامن آهو را روايت مي كند، گفت: اين فيلم از تاكنون 13 حضور بين المللي در جشنواره هاي مختلف جهاني و قاره هاي مختلف داشته است و پيش از اين در جشنواره فيلم صربستان فيناليست شده بود.
رئيس حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد گفت: حضور در جشنواره هاي جهاني فيلم در كشورهاي امريكا (سه حضور)، انگلستان، ايتاليا، اوكراين، كره جنوبي، آلباني، برزيل، روسيه و ... از جمله دست آوردهاي اين انيميشن حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد طي 80 روز گذشته بوده است.
وي بيان كرد: عوامل فيلم محراب آرامش طراح و كارگردان زيبا ارژنگ، تدوين بنيامين قچاق، طراحي صدا علي عليدوستي و تهيه كننده حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد بوده است.

برگزاري نمايشگاه چاپ دستي در ياسوج
مسئول واحد هنرهاي تجسمي حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد گفت: واحد هنرهاي تجسمي حوزه هنري با مشاركت انجمن تجسمي فرهنگستان ارشاد اسلامي نمايشگاهي با عنوان مجموعه اثار كلاسيك از آثار سيد يوسف و سيده فاطمه محمدي تبار را به مدت يك هفته در نگارخانه باران شهر ياسوج برگزار كرد.
عبدارسول شريفي افزود: در اين نمايشگاه تعداد 40 اثر از اين دو هنرمند بر روي ديوار رفته و موضوعاتي همچون طراحي و فضاي شهري را در برگرفته است.
وي گفت: اين نمايشگاه از 17 تا 24 مرداد ماه سال جاري داير شد و مورد بازديد علاقه مندان قرار گرفت.

چهل و چهارمين مراسم خاطره گويي دفاع مقدس ويژه سالروز ورود آزادگان به ميهن اسلامي در ياسوج برگزار شد
چهل و چهارمين مراسم خاطره گوئي دفاع مقدس با مشاركت حوزه هنري استان و ستاد آزادگان استان، بنياد شهيد و امور ايثارگران استان، بنياد حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس، سپاه فتح و صدا و سيماي استان و با حضور مسئولين استاني و كشوري و همچنين آزادگان هم استاني و خانواده هاي آنان در محل باغ بختياري ياسوج برگزار شد.
شهربانو پاك نژاد مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پايداري حوزه هنري گفت: در اين مراسم عنايت الله مصطفي پور از آزادگان هم استاني به بيان خاطرات خود از زندان هاي بعثي عراق پرداخت و به روايت هايي از سختي ها و مشقت هاي متحمل شده در زمان اسارت اشاره داشت.
پاك نژاد افزود:: در اين مراسم سيد حمزه اكواني از آزادگان هم استاني كه بيشترين مدت زمان اسارت در زندان هاي عراق را داشته اند و قريب به 10 سال بوده است نيز به بيان عملكرد و فعاليت هاي خود در ستاد آزادگان استان پرداخت و از تلاش و كوشش هاي اين ستاد در جهت حمايت از قشر آزدگان و سعي در برطرف كردن مشكلات آنان به بيان مطالبي پرداخت.
اين مسئول فرهنگي ابراز داشت: همچنين در اين مراسم علاوه بر سخنراني مسئولين استاني آقاي اسكندر ياري نسب مديركل فرهنگي و تبليغات بنياد شهيد و امور ايثارگران كشور نيز به بيان رشادت ها و دلاوري هاي آزادگان هم استاني در زندان هاي عراقي پرداخت.
پاك نژاد هدف از برگزاري چنين برنامه اي را گراميداشت سالروز ورود آزادگان به ميهن اسلامي دانست و عنوان كرد و گفت: ترويج فرهنگ و ايثار و شهادت و معرفي آزادگان هم استاني به نسل جوان امروزي نيز يكي ديگر از اهداف برگزاري اين برنامه معنوي است.
شهربانو پاك نژاد بيان كرد: مراسم هاي خاطره گوئي دفاع مقدس و انقلاب اسلامي به صورت هر ماه يكبار و مصادف با مناسبتهاي مختلف فرهنگي و انقلابي تسط دفتر فرهنگ و مطالعات پايداري حوزه هنري استان برگزار مي شود.

برگزاري وركشاپ بازيگري در ياسوج
وركشاپ بازيگري با موضوع بازيگر و طراحي كاركتر 17 تا 24 مرداد ماه در دو جلسه دو ساعته زير نظر اكبر آيين در واحد نمايش حوزه هنري استان كهگيلويه وبويراحمد برگزارشد.
اين وركشاپ كه با تكيه بر نظريه هاي نوين بازيگري و كار حين آموزش و چگونگي پرورش يك شخصيت براي بازيگر برگزار و با استقبال علاقه مندان به بازيگري در استان كهگيلويه و بويراحمد مواجه شد.

اين كارگاه وركشاپ با هدف رويارويي علاقه مندان به بازيگري با مقوله تاويل متن و نمايشنامه تا پيش از انكه بازيگر تئاتر با خود نمايشنامه مواجه شود برگزار و طي اين مسير بازيگران با مسائل و مباحث اصولي و ابزارهاي كار يك بازيگر به شكل ريشه اي آشنا خواهند شد.
جلسه سوم و پاياني اين وركشاپ اين هفته چهارشنبه 31 مرداد از ساعت 18 در حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد واقع در گلستان ششم برگزار مي شود.

موفقيتي ديگر براي عكاس مطرح كهگليويه وبويراحمدي
عكاس مطرح كهگليويه وبويراحمدي در پنجمين جشنواره بين المللي عكس خيام خوش درخشيد.
اسحاق آقايي در پنجمين جشنواره بين المللي عكس خيام كه در شش بخش با حضور عكاساني از 68 كشور دنيا 26 مرداد ماه امسال در فرهنگستان هنر تهران برگزار شد توانست در بخش عكس گردشگري تقدير هيات داوران و در بخش عكاسي با موضوع تلفن (كاركرد تلفن در جامعه) روبان افتخار را كسب كند.
جشنواره بين المللي عكس خيام در شش بخش آزاد تك رنگ، آزاد رنگي، شهر، خلاقه، گردشگري و تلفن برگزارشد و از نفرات برتر تقدير شد.
نمايشگاه آثار برتر ازعكس هاي اين جشنواره 26 مرداد تا اول شهريور 97 از ساعت 10 تا 18 براي بازديد عموم علاقه مندان در فرهنگستان هنر تهران داير است.
در پنجمين دوره جشنواره بين المللي عكس خيام بيش از 18 هزار قطعه عكس از هنرمندان 68 كشور به دبيرخانه اين جشنواره رسيد. اسامي برگزيدگان اين دوره در سايت جشنواره به نشاني www.khayyam.photo منتشر شده است.
جشنواره بين المللي عكس خيام به دبيري علي سامعي با هدف ارتقاي سطح عكاسي و گفتگوي بصري ميان عكاسان ايران و جهان و نيز به منظور بزرگداشت حكيم عمر خيام، توسط نمايندگي فدراسيون بين المللي هنر عكاسي در ايران (فياپ) يعني كلوپ عكس فوكوس - وابسته به موسسه فرهنگي هنري «خانه هنر خيام» - برگزار مي شود.

چاپ اشعار 58 شاعر ترك قشقايي براي اولين بار در كهگيلويه و بويراحمد/ از حوزه هنري استان تشكر مي كنم
مجموعه شعر آياتاي (نظير ماه) شامل اشعار 58 شاعرترك قشقايي براي اولين بار توسط واحد آفرينش هاي ادبي حوزه هنري استان كهگيلويه و بويراحمد به چاپ مي رسد.
نوذر استوار مولف و گردآورنده كتاب آياتاي در گفت و گو با خبرنگاران در رابطه با اين اثر گفت: آياتاي به معني (نظير ماه) است واشعارموضوعي منتخب 58 شاعر ترك قشقايي با 16 موضوع شامل دعا و نيايش، مدح حضرت رسول (ص) و ائمه اطهار (ع)، واقعه عاشورا، انتظار، بهار، جواني و پيري، پدر و مادر، كوچ و ايل، باران، زبان مادري، عاشقانه ها، معلم، ماه رمضان، ايران و انقلاب اسلامي را در بر مي گيرد.
وي بيان كرد: اين مجموعه شامل 171 شعر در 339 صفحه به صورت موضوعي و با ترتيب الفبايي نگاشته شده، كه با راهنمايي آغازين كتاب براي تمامي مخاطبان قابل فهم و درك است.
استوار ابراز داشت: با توجه به سكونت ترك هاي قشقايي در استان كهگيلويه و بويراحمد و ساير نقاط كشور و همچنين توجه به عدالت فرهنگي و جغرافيايي مجموعه شعر آياتاي گردآوري واز سوي واحد آفرينش هاي ادبي حوزه هنري استان كهگيلويه و بويراحمد تا مهرماه امسال به چاپ مي رسد.
گرداورنده مجموعه شعر آياتاي اظهار كرد: نبود يك مرجع مكتوب براي هنرمندان شامل خوانندگان و موسيقيدانان، مداحان و نوحه خوانان به ويژه در مناسبت هاي ملي و مذهبي در استان با گويش تركي قشقايي باعث شد تا كتاب شعر آياتاي تاليف و به زودي در اختيار علاقه مندان قرار گيرد.
وي افزود: خلاء اشعار مناسب و فاخر تركي قشقايي در مناسبت هاي ملي و مذهبي احساس مي شد و اين كمبود در حوزه اشعار لري نيز وجود دارد زيرا تمام اشعار موجود به زبان فارسي است و براي پخش از صدا و سيماي مركز استان كهگيلويه و بويراحمد و شبكه هاي ملي نيز مشكلاتي وجود داشت.
استوار گفت: تاكنون حمايتي از اشعارشاعران قشقايي نشده بود و حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد به كمبود اشعار محلي و تركي قشقايي پي برد و با توجه به اشرافي كه بر اين موضوع داشت و در راستاي سياست هاي سازماني خود براي چاپ مجموعه شعر آياتاي حمايت ويژه اي از ما داشتند كه جاي تقدير و تشكر دارد.
وي به كميت و كيفيت اشعار شاعران در مجموعه شعر آياتاي اشاره كرد و گفت: با توجه به اينكه خودم از مسئولان ارزيابي و نظارت صدا و سيما بوده و هستم تلاش كرده ام تا حدامكان از اشعار كم مايه و سخيف در اين كتاب خودداري كنم و به لحاظ محتوايي و زيبايي شناختي هنري نيز با توجه به ذوق و قريحه اي كه در حوزه شعر دارم بهترين اشعار شاعران ترك قشقايي را انتخاب كرده و در مجموعه آياتاي به چاپ برسانم.
اين نويسنده، شاعر و برنامه ساز تلويزيون افرود: قطعاً مجموعه شعر آياتاي (نظير ماه) نمي تواند بهترين و ناب ترين اشعار تركي قشقايي باشد و به طور طبيعي يك سليقه و گزينش اشعار وجود دارد، ضمن اينكه بسياري از اين شاعران اشعار بسيار زيبا و با محتوا داشته اند و لزوم اختصار نويسي باعث شد از هر كدام يك يا دو اثر انتخاب شود.
استوار ابراز داشت: مجموعه آياتاي اشعار شاعران معاصر و قديمي قشقايي از زمان آقاي معزون تا شاعران جديد را شامل مي شود.
وي با تاثيرات كتاب شعر آياتاي در جامعه نيز اشاره كرد و گفت: فكر مي كنم فقدان اين كتاب احساس مي شد زيرا بيشتر اشعار برگزيده اي كه تاكنون چاپ شده در حوزه تغزل بوده و در بخش مذهبي كار فاخري توليد نشده است هر چند دو سه اثر از شاعران گچساراني چاپ شده بود اما مخاطبان را اقناع نمي كرد و اشعار مجموعه شعر آياتاي را بيشتر خواننده ها و مداحان مي توانند استفاده كنند.
گرداورنده مجموعه شعر آياتاي بيان كرد: تا زماني كه يك نفر به يك زبان حرف بزند و شعر بسرايد و بنويسد آن زبان از بين نخواهد رفت و تركي قشقايي در شرايط كنوني جزو زبان هاي در معرض انقراض تلقي مي شود اما حركتي كه توسط نويسندگان و شاعران در يكي دو دهه اخير شكل گرفته، باعث شده است تا اين روند به تاخير بيفتد.
اين كارشناس ارشد زبان شناسي همگاني افزود: تاكنون و پيش از گرداوري مجموعه شعر آياتاي، كتاب بالدان شيرين (شيرين تر از عسل) كه شامل مجموعه ضرب المثل ها، داستان ها و حاضر جوابي هاي تركي قشقايي است و همچنين كتاب"" دستور زبان مختصر تركي قشقايي""، كتاب برگزيده اصطلاحات و ضرب المثل هاي تركي قشقايي با برگردان فارسي را با هزينه شخصي تاليف و به چاپ رسانده ام كه در بازار موجود هستند.
گفتني است از سال 96 تاكنون چهار مجموعه شعر بومي و چهار مجموعه شعر فارسي از سوي واحد افرينش هاي ادبي حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد به چاپ رسيده است و يك رمان، دومجموعه داستان كوتاه و سه مجموعه شعر فارسي نيز توليد شده اند كه در نيمه دوم سال 97 منتشر خواهند شد.

تدوين و توليد 16 اثر جديد ابيات پايداري در حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد/ افزايش تقاضا براي مطالعه كتاب هاي حوزه دفاع مقدس

بخش فرهنگ و مطالعات پايداري حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد در طول سالهاي اخير فعاليت هاي چشمگيري را در عرصه ادبيات پايداري و همچنين آثار مربوط به حوزه دفاع مقدس از خود به نمايش گذاشته است كه بخشي از اين فعاليت ها با انتشار«كتاب پايي كه جا ماند"" و كتاب "" فتاح "" در سطح ملي و استاني بارتاب هاي زيادي را با خود به همراه داشت.
به منظور آشنايي بيشتر با دفتر فرهنگ و مطالعات پايداري حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد گفت و گويي را با شهربانو پاك نژاد مسوول اين دفتر در حوزه هنري استان انجام داده ايم كه از نظر خوانندگان مي گذرد.
شرح وظايف دفتر فرهنگ و مطالعات پايداري حوزه هنري چيست؟
گردآوري خاطرات شهدا، رزمندگان، ايثارگران و آزادگان هم استاني، برگزاري كارگاه هاي آموزشي براي نويسندگان و فعالين عرصه پايداري، برگزاري مراسمات خاطره گويي با حضور راويان دفاع مقدس كه در 8 سال جنگ تحميلي حضور داشتند و همچنين فعالين انقلابي هم استاني.
هدف از تدوين كتاب و آثار دفتر فرهنگ و مطالعات پايداري از سوي حوزه هنري چيست؟
ترويج فرهنگ ايثار و شهادت، ثبت و ضبط خاطرات ايثارگران و شهداي استان و جلوگيري از فراموش شدن اين افراد و خاطرات ناب آنان.
آثار توليد شده در اين حوزه تا چه اندازه توانسته است نيازهاي مخاطبان در استان و خارج از استان را پاسخگو باشد؟
آثار منتشر شده به گونه اي است كه روز به روز تقاضا براي مطالعه كتاب ها با موضوع خاطراتي از جبهه و جنگ بيشتر مي شود و علاقه مندان به اين عرصه گاهي از ساير استانها نيز براي دريافت كتاب به اين دفتر مراجعه مي كنند.
كدام آثار حوزه هنري در بخش ادبيات پايداري توانسته در سطح استاني يا كشوري به عنوان اثر شاخص مطرح گردد؟
كتاب ملي ""پائي كه جا ماند"" خاطرات خودنوشت سيد ناصر حسيني پور بيش از 60 بار در تيراژ 1500 جلد تجديد چاپ شده است. كتاب ملي ""فتاح"" نيز كه يكي ديگر از توليدات اين مركز مي باشد نيز به چاپ دوم رسيده است. همچنين كتاب ملي ""مقاومت خندقيان""نيز در جاي خود يكي از بهترين آثار توليدي اين مركز بوده كه به رشادت هاي رزمندگان هم استاني در پد خندق اشاره و مصاحبه فرماندهان هم استاني در حماسه بزرگ پد خندق در روز 4 تيرماه 67 در اين كتاب آورده شده است.
روند شكل گيري توليد و چاپ يا انتشار آثار توليدي دفتر فرهنگ و مطالعات پايداري چگونه است؟
در مرحله گردآوري خاطرات شهيد، رزمنده، جانباز يا آزاده مورد نظر مي باشد كه بعد از اتمام مرحله گردآوري خاطرات مرحله تدوين مي باشد كه گردآورنده مصاحبه ها و فايل هاي خاطرات را تنظيم و تدوين مي نمايد، در مرحله بعد اين خاطرات توسط كارشناسان استاني بررسي و سپس به تهران جهت بررسي و صدور مجوز چاپ ارسال خواهد شد. چنانچه خاطرات گردآوري شده مجوز چاپ ملي اخذ نمايند توسط سوره مهر به چاپ خواهد رسيد و در صورت اخذ مجوز استاني توسط حوزه هنري استان چاپ خواهد شد. اين پروسه معمولاً بين يك تا دو سال و گاهي بسته به نوع حجم خاطرات تا سه سال به طول خواهد انجاميد.
مهم ترين مشكلات فراروي حوزه هنري در دفتر فرهنگ و مطالعات پايداري كدامند چه راهكارهايي ارائه شده است؟
مهم ترين مسئله زمان هست زيرا گذشت زمان گرد فراموشي بر ذهن رزمندگان دوران دفاع مقدس مي پاشد كه متاسفانه براي ثبت اين خاطرات كه قريب 30 سال از آن زمان مي گذرد كمي با مشكل مواجه مي شويم و ديگر مسئله كمبود نويسنده با قلم قوي در زمينه گردآوري خاطرات هست. براي مسئله اول سعي كرديم هر چه سريعتر به سراغ افرادي برويم كه عليرغم داشتن خاطرات ناب و شنيدني ولي گمنام مانده و از طرف نهاد يا دستگاهي خاطرات آنان ثبت نشده است و براي مشكل دوم نيز كارگاه هاي آموزشي با حضور اساتيد مطرح كشوري و استاني برگزار مي نماييم و نويسنده هايي كه در استان وجود دارند بتوانند با شركت در اين كارگاه ها و گردآوري خاطرات عزيزان ايثارگر و شهداي گرانقدرمان كمي از اين مشكل مرتفع گردد.
نقش نهادهاي فرهنگي در استفاده از ظرفيت هاي حوزه هنري براي پيشبرد اهداف مربوطه در استان تا چه اندازه بوده است؟
اقدام نهادهاي مختلف از جمله كنگره سرداران و 1880 شهيد استان و همچنين بنياد حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس در گردآوري و مشاركت در چاپ كتاب هاي خاطرات و زندگينامه ها تحسين برانگيز است ولي مي طلبد اين همكاري و هم ياري در خصوص بنياد شهيد و امور ايثارگران استان نيز بيشتر شود هر چند بنياد شهيد و امور ايثارگران استان همكاري خوبي در برگزاري مراسمات خاطره گوئي و تجليل از آزادگان هم استاني داشته اند انتظار داريم مشاركت در چاپ و نشر خاطرات ايثارگران بيشتر صورت پذيرد.

با توجه به توسعه فضاي مجازي و رسانه هاي نوين حوزه هنري در بخش ادبيات پايداري در اين زمينه چه فعاليت ها و برنامه هايي در دستور كار دارد؟
اين دفتر در فضاي مجازي اقدام به تشكيل گروه هايي نموده كه اعضاي آن از نويسندگان و فعالان عرصه پايداري بوده كه در زمينه گردآوري خاطرات به بحث و تبادل نظر مي پردازند. همچنين با جستجو در گروه هاي مختلف متشكل از رزمندگان و ايثار گران هم استاني سعي در جذب حداكثري اين عزيزان جهت ثبت و ضبط خاطراتشان مي باشد كه براي آيندگان منبع بسيار مهمي خواهد بود.
افراد علاقه مند به همكاري و چاپ آثار از چه مزايايي توسط حوزه هنري برخوردار مي شوند؟
نويسندگان محترمي كه خاطرات دلاورمردها و شيرزنان هم استاني را ثبت مي كنند در علاوه بر دريافت حق الزحمه خود، پس از طي مراحل قانوني و اخذ مجوزهاي لازم مطالب گردآوري شده كتاب و با نام آنان به چاپ خواهد رسيد و در مراسم رونمايي از آثار چاپ شده، از اين عزيزان نيز تجليل به عمل خواهد آمد. چنانچه كتابي مجوز ملي توسط سوره مهر دريافت نمايد 12 درصد مبلغ فروش كتاب نيز به نويسنده محترم تعلق خواهد گرفت.
دفتر فرهنگ و مطالعات پايداري حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد چه برنامه هايي را در اين زمينه اجرا و برگزار كرد؟
دفتر فرهنگ و مطالعات پايداري حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد در سال 97 برنامه هايي را اجرا كرد كه از جمله آن ها مي توان به چهل و دومين مراسم خاطره گويي دفاع مقدس و انقلاب اسلامي همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامي، كارگاه آموزشي «همراهي و همزادي پژوهش با مصاحبه تاريخ شفاهي»، برگزاري چهل و سومين مراسم خاطره گويي دفاع مقدس به مناسبت آزاد سازي خرمشهر، نقد كتاب «مقاومت خندقيان» و چهل و چهارمين مراسم خاطره گوئي ويژه ورود آزادگان به ميهن اسلامي اشاره كرد.
حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد چه آثار جديدي را در دست اقدام دارد؟
طرح ها و برنامه هاي توليدي حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد در سال جاري نيز در دست اقدام است كه شامل، گردآوري خاطرات يدالله شاه مرادي توسط حميد صفايي (مرحله تدوين)، گردآوري خاطرات محسن رشيدي توسط فاطمه رشيدي (مرحله تدوين)، گردآوري خاطرات حسن وكيلي توسط متيرا رفيعي (مرحله تدوين)، گردآوري خاطرات احمد ذكاوت توسط محمود ذكاوت (مرحله تدوين)، گردآوري خاطرات سيد نبي ملك حسيني توسط نرگس التيام مقدم (مرحله تدوين) است.
گردآوري خاطرات علي كاظم سخنورتوسط شهربانو پاك نژاد (مرحله تدوين)، گردآوري خاطرات حاج حمزه اكواني توسط حميد حسينيان (مرحله تدوين)، گردآوري خاطرات خانم افسانه قاسمي توسط شهناز درفشيان (مرحله تدوين)، كتاب يك عكس يك خاطره توسط سيد مسعود پرهيزگاري (مرحله تدوين)، گردآوري خاطرات نيروهاي اطلاعات و عمليات توسط سحر شريفي (مرحله تدوين)، گردآوري خاطرات عبدالصالح خاك نژاد توسط آسيه خاك نژاد (مرحله تدوين)، زندگينامه اولين شهيد مدافع حرم استان سردار ستار اورنگ توسط حميد صفايي (مرحله گردآوري) وگردآوري خاطرات رحمان دستمري توسط منوچهر نياكان اصل (مرحله گردآوري) از ديگر طرح هاي در دست اقدام حوزه هنري در سال جاري است.
حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد آثار جديد در دست چاپ نيز دارد؟
بله. كتاب حمايل خونين گل سرخ شامل خاطرات خودنوشت عليداد انصاري نيك، زندگينامه شهيد ولي پور (راه بي كنارِ عشق) اثر شهربانو پاك نژاد و اين جمعه تعطيل نيست اثرمهران مظفري و سحر شريفي در مرحله چاپ هستند و به زودي منتشر مي شوند.
نمايشگاه عكس عاشورايي در حوزه هنري كهگيويه و بويراحمدافتتاح شد
نمايشگاه مجموعه آثار چاپ سيلك با موضوع آيين ها و باورهاي عاشورايي در حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد افتتاح شد.
اين نمايشگاه با حضور حجت الاسلام محمد معتمد فر نماينده سازمان تبليغات اسلامي كهگيلويه و بويراحمد، رئيس حوزه هنري استان و جمعي از هنرمندان و علاقه مندان در سالن حوزه هنري استان واقع در گلستان ششم داير شد.

مسئول واحد هنرهاي تجسمي حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد در خصوص راه اندازي اين نمايشگاه گفت: مجموعه نمايشگاه عكس آيين ها و باورهاي عاشورايي با 34 اثر سيد يوسف محمدي تبار با تكنيك چاپ سيلك (دستي) است كه با هدف گراميداشت واقعه كربلا و حماسه عاشوراي حسيني داير شد.
عبدالرسول شريفي افزود: اين نمايشگاه به همت واحد هنرهاي تجسمي حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد از 19 تا 24 شهريور در محل نگارخانه حوزه هنري استان همه روزه پذيراي عموم علاقه مندان است.

نمايشگاه عكس عاشورايي فرصتي براي تبيين قيام عاشوراست / تقدير از حوزه هنري استان به خاطر حمايت از هنرمندان
نماينده سازمان تبليغات اسلامي كهگيلويه و بويراحمد در بازديد از نمايشگاه مجموعه آثار چاپ سيلك با موضوع آيين ها و باورهاي عاشورايي كه در نگارخانه باران حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد راه اندازي شده است گفت: افتتاح اين نمايشگاه در ترويج فرهنگ عاشورا مي تواند نقش بسزايي داشته باشد و بايد درفاصله اي قبل از فرارسيدن ماه محرم راه اندازي مي شد و به صورت گسترده تر در سطح استان كهگيلويه و بويراحمد نيز چنين نمايشگاه هايي در معرض ديد عموم قرار گيرد.
آثار ارايه شده هنري با موضوع عاشورا بايد در مجتمع ها و مكان هاي عمومي نصب شوند تا تاثيرگذاري بيشتري داشته باشند.
وي از رئيس و عوامل حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد به خاطر تلاش براي راه اندازي اين نمايشگاه در استان وحمايت از هنرمندان براي تبيين قيام عاشورا و ماه محرم به زبان هنرتقدير كرد.
حجت الاسلام معتمدفر عنوان كرد: برگزاري نمايشگاه با موضوع واقعه عاشورا اتفاق بسيار مهمي است و مسئولان امر و دستگاه هاي فرهنگي بايد پيگر باشند تا جوانان علاقه مند به حوزه عكس و هنر بتوانند ظرفيت هاي هنري خود را به معرض نمايش قرار دهند.
رئيس سازمان تبليغات شهرستان باشت در خصوص آثار ارايه شده در اين نمايشگاه نيز گفت: فضا و آثار نمايشگاه ها بايد از رنگي بودن و شهري بودن بيرون بيايد و به سمت فضاي ساده روستاها و دهات سوق داده شوند.
وي بيان كرد: برگزاري نمايشگاه محصولات فرهنگي و هنري بايد در فضايي باز و با طرح ها و آثار خلاقانه اي راه اندازي شود تا علاقه مندان بتوانند به راحتي بازديد داشته باشند.
معتمد فر ابراز داشت: تابلوي هنري كه در معرض نمايش گذاشته مي شوند بايد اطلاعات مختصري درباره اثر را به مخاطب ارايه دهند و هنرمنداني كه در اين زمينه فعال هستند بتوانند آثار خود با موضوع عاشورا و محرم را نيز در ساير استان هاي كشور معرفي كنند.

جايزه جشنواره جهاني فيلم هند به محراب آرامش رسيد/ دور دنيا در 80 روز
رئيس حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد گفت: فيلم انيميشن محراب آرامش از توليدات حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد در ادامه موفقيتهاي خود جايزه جشنواره جهاني فيلم ""آچارياتولسي"" هند را از آن خود كرد.
شريف اسلامي در جمع خبرنگاران افزود:، انيميشن محراب آرامش به كارگرداني خانم زيبا ارژنگ، جايزه دوم بهترين انيميشن اين جشنواره جهاني را از آن خود كرد.
وي بيان كرد: اين جشنواره با موضوع صلح، عدالت اجتماعي و محيط زيست اول و دوم سپتامبر در ايالت راجستان هند برگزار شد.
اسلامي با بيان اينكه محراب آرامش انيميشني دو بعدي در مدت زمان چهار دقيقه است كه در قالبي نو و زيبا داستان ضامن آهو را روايت مي كند، گفت: اين فيلم از تاكنون 13 حضور بين المللي در جشنواره هاي مختلف جهاني و قاره هاي مختلف داشته است و پيش از اين در جشنواره فيلم صربستان فيناليست شده بود.
رئيس حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد گفت: حضور در جشنواره هاي جهاني فيلم در كشورهاي امريكا (سه حضور)، انگلستان، ايتاليا، اكراين، كره جنوبي، آلباني، برزيل، روسيه و ... از جمله دست آوردهاي اين انيميشن حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد طي 80 روز گذشته بوده است.
وي بيان كرد: عوامل فيلم محراب آرامش عبارت اند از: طراح و كارگردان: زيبا ارژنگ، تدوين: بنيامين قچاق، طراحي صدا: علي عليدوستي، تهيه كننده: حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد.

استقبال از نمايشگاه عكس عاشورايي جوان هنرمند 20 ساله ياسوجي / مسئولان استان هنرمندان را حمايت كنند
جوان هنرمند 20 ساله ياسوجي با راه اندازي نمايشگاه عكس عاشورايي با عنوان"" محرم راز "" در حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد قابليت هاي هنري خود را به نمايش گذاشته و خواستار حمايت بيش از بيش مسئولان است.
سيد يوسف محمدي تبار در گفت و گو با خبرنگاران اظهار كرد:20 سال دارم و پنج سال است كه در حوزه هنر گرافيك فعاليت مي كنم و از هنرستان هنرهاي زيبا ياسوج در اين رشته فارغ التحصيل شدم و در حال حاضر نيز دانشجوي كارشناسي رشته گرافيك دانشگاه شيراز هستم.
وي بيان كرد: در نمايشگاهي كه در سالن نگارخانه باران حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد تا 24 شهريور سال جاري داير شده است تعداد 34 اثر عكاسي از آثارم را با موضوع محرم و با عنوان "" محرم راز "" كه همگي چاپ دستي (سيلك) به نمايش گذاشته ام.
محمدي تبار افزود: در اين نمايشگاه مجموعه 2 تايي ساز نقاره، يك مجموعه 6 تايي عَلَم، يك مجموعه 4 تايي زنجير زني، مجموعه سه تايي طبل، مجموعه 9 تايي كودك (پرتره) و 10 تك عكس در معرض ديد عموم قرار گرفته است.
اين جوان هنرمند ياسوجي عنوان كرد: يك سال و از محرم سال 96 تا محرم 97 كار عكاسي و آماده سازي مجموعه عكس "" محرم راز "" به طول انجاميد و امروز خوشحالم كه مورد استقبال مخاطبان و مردم قرار گرفته است.
وي با بيان اينكه اين دومين نمايشگاه انفرادي است كه با هدف معرفي آيين هاي مذهبي و واقعه عاشورا در شهر ياسوج راه اندازي شده، گفت: مفهوم عكس ها بيشتر چهره به چهره بوده و هر عكس داراي مفهوم متفاوت است كه مي تواند با مخاطب ارتباط برقرار كند.
محمدي تبار اظهار داشت: قرار است آثار اين نمايشگاه در شيراز، بوشهر و تهران و برخي شهرستان هاي كهگيلويه و بويراحمد در صورت امكان به نمايش گذاشته شوند.
وي گفت: از حوزه هنري كهگيلويه و بويراحمد به خاطر حمايت مالي و معنوي و همچنين تلاش برگزاري اين نمايشگاه تقدير مي كنم.
محمدي تبار ابراز داشت: همانطوري كه در اين عرصه تلاش مي كنم تا زوايايي از واقعه عاشورا و قيام امام حسين (ع) و آيين هاي مذهبي را با زبان هنر به تصوير بكشم انتظار مي رود مسئولان فرهنگي نيز حمايت مالي و معنوي خود را دريغ نكنند و براي برگزاري نمايشگاه ها مكان هايي را اختصاص دهند تا علاقه مندان نيز بتوانند از نزديك با اين آثار آشنا شوند.
تصاوير كوچك
تصاوير بزرگ
اسلايد تصاوير

منبع خبر:
کبنا نیوز
 
تاریخ: ۲۲/۰۶/۱۳۹۷