روابط عمومی دانشگاه شیراز
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
صحرارود فسا پايان شهريور ميزبان حديث وفا و ولا است
 
شيراز-ايرنا- بزرگترين تعزيه ميداني شهرستان فسا با عنوان'حديث ولا و وفا' با حضور 220 نفر از تعزيه گردانان و هنرمندان هنر تعزيه، يازدهمين روز از ماه محرم كه مصادف با سي ام شهريور 97 است در منطقه صحرارود اين شهرستان برگزار خواهد شد.

رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان فسا، جمعه با بيان اين مطلب در گفت و گو با ايرنا افزود: محمود سيمكاني، نويسنده اين اثر معنوي است و سه نفر از استادان دانشگاه شامل، شكرالله خاكرند از دانشگاه شيراز، مهدي محمدي از دانشگاه بين المللي قم و محمد شايق، به عنوان مشاور در نگاشتن متن اين تعزيه به او كمك كرده اند.
محمد كاظم رحماني، با اشاره به اينكه مضمون اين تعزيه، وفاداري حضرت ابوالفضل العباس (ع) نسبت به امام حسين (ع) است، اظهار داشت: سبك اين تعزيه ايراني- اسلامي است و امسال براي نخستين بار در متن آن از وزن اشعار حماسي فرودسي الهام گرفته شده است.
وي ادامه داد: سرپرستي اين تعزيه را سيروس و بهمن دستان و طراحي نماد ويژه اين نمايش معنوي را بانوان كسايي و ليلا دستان بر عهده دارند.
او گفت: نمادي كه در زمين اجراي اين تعزيه در حال طراحي است، همان شط فرات و نخلستان است كه روز اجراي تعزيه رونمايي مي شود.
رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان فسا بيان كرد: امسال جلوه هاي ويژه اي كه در اين تعزيه بر روي آن كار شده مربوط به بخشي از حضور حضرت ابوالفضل العباس (ع) در كنار شط فرات است و به نوعي ارتباط با زلالي و پاكي آب دارد.
رحماني افزود: اين تعزيه ميداني با حضور 220 نفر بازيگر اجرا مي شود كه قريب به 70 نفر آنها بالاي 50 سال سن دارند و در مجموع بازيگران اين تعزيه تلفيقي از كودكان، نوجوانان، جوانان و افراد ميانسال است.
او بيان كرد: اين نمايش معنوي طبق روال همه ساله، ساعت هشت صبح روز سي ام شهريورماه جاري در زميني به مساحت 2 هكتار واقع در تپه هاي حضرت صاحب الزمان (عج) روستاي صحرارود در هشت كيلومتري شهر فسا برگزار مي شود.
رحماني اظهار داشت: جايگاه ويژه اي براي استقرار خبرنگاران و عكاسان در زمين اجراي اين تعزيه پيش بيني شده و بعد از برگزاري آن، سوگواره عكس تعزيه ميداني صحرارود برگزار خواهد شد و عكس هاي برگزيده در نگارخانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان فسا به نمايش گذاشته مي شود.
به گفته وي، در سال هاي گذشته نزديك به 50 هزار نفر از شهرهاي مختلف فارس و همچنين استان هاي همجوار از جمله اصفهان، كرمان و يزد از اين تعزيه استقبال كرده اند و امسال نيز پيش بيني مي شود بيش از 50 هزار نفر از اجراي اين تعزيه ديدن كنند.
تعزيه بزرگ صحرارود فسا در سال 1390 به ثبت ملي و مذهبي رسيده است.
شهرستان فسا در فاصله 130كيلومتري جنوب شرقي شيراز قرار دارد.
9653 /6118
منبع خبر:
ايرنا
 
تاریخ: ۲۳/۰۶/۱۳۹۷