روابط عمومی دانشگاه شیراز
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
شروع بارش هاي زمستاني در استان فارس را از نيمه دوم آبان ماه
 
رئيس مركز پژوهش هاي علوم جوي دانشگاه شيراز شروع بارش هاي زمستاني در استان فارس را از نيمه دوم آبان ماه پيش بيني كرد.
شروع بارش هاي زمستاني در استان فارس را از نيمه دوم آبان ماهبه گزارش خبرنگار گروه استان هاي باشگاه خبرنگاران جوان از شيراز، محمد جعفر ناظم السادات گفت: براساس نقشه هاي پيش بيني هواشناسي مي توان نيمه هاي آبان ماه آغاز بارش ها را در فارس پيش بيني كرد و ضروري است كشاورزان و همچنين مسئولان استان فارس توصيه هاي هواشناسي را جدي بگيرند تا در صورت تغيير آب وهوا و بارش باران آمادگي لازم را داشته باشند.

عضو هيئت علمي دانشگاه شيراز با بيان اينكه برخي از روزهاي زمستان امسال در مقايسه با سال گذشته متفاوت است، افزود: اين مهم بيانگر پديده لانينو است و بر همين اساس يكي از نشانه هاي لانينو متفاوت بودن دما در فصل پائيز و زمستان است.

ناظم السادات جو زمين را به پيچيدگي يك موتور جت تشبيه كرد و گفت: پيش بيني هاي دقيق و همچنين پيامدهاي تاثيرات ال نينو و لانينو نيازمند تحقيقات بيشتر و برخورداري از سيستم هاي پيشرفته اي است كه در كشور وجود ندارد.

پژوهشگر دانشگاه شيراز پديده ال نينو و همچنين لانينو را به عنوان يكي از مهمترين اطلاعات در علوم جوي اشاره كرد و گفت: پس از وقوع يك ال نينوي قوي بايد منتظر وقوع پديده جوي با نام لانينو باشيم كه كاهش دما و كمي بارش را به دنبال دارد.

ناظم السادات انجام هزينه كردن درباره تحقيقات جوي و آب و هوايي در استان فارس را به عنوان يكي از مهمترين سرمايه گذاري ها در امر موضوعات زيست محيطي، كشاورزي و سلامت جامعه اعلام كرد و از مسئولان خواست نسبت به تحقيقات محققان در موضوعات آب وهواي استان فارس توجه خاصي داشته باشند تا بسياري از مشكلات بومي فارس كاسته شود.
 
تاریخ: ۲۴/۰۶/۱۳۹۷