روابط عمومی دانشگاه شیراز
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
كدام مسئولان شيراز در پاسخ به سؤال «فرزندت كجاست» سكوت كردند؟
 
در روزگاري كه برخي آقازاده ها با سبك متفاوت زندگي شان آبرويي براي پدر باقي نگذاشته اند، «فرزندت كجاست؟» پرسشي چالش برانگيز از مديران در راستاي شفاف سازي است.
به گزارش جنوب نيوز، كمپين «فرزندت كجاست؟» توسط فعالان اجتماعي چند صباحي است كه در فضاي مجازي به شفاف سازي زندگي مسؤولان پرداخته و احوال فرزندان آنان را جست وجو مي كند تا مشخص شود آقازاده هاي آن ها كجا هستند و چه مي كنند.

بي گمان يكي از عوامل جدايي و فاصله عميق برخي مديران از مردم، سبك زندگي آنان نسبت به اقشار عادي جامعه است كه متأسفانه با فاصله گرفتن از مباني اصيل انقلاب، روزبه روز بيشتر شده و نتيجه اي جز شكاف طبقاتي و ايجاد حس بدبيني نسبت به برخي مديران نداشته است؛ به ويژه آن دسته از مديراني كه مردم را مُدام به ساده زيستي و زهد و پارسايي دعوت كرده اما خود مسيري اشرافي را براي زندگي برگزيدند!

البته اين دسته از مديران كه ذكر آن رفت، همواره در تلاش اند تا ردّي از خود به جاي نگذارند، اما ازآنجاكه حقيقت هيچ گاه پنهان نخواهد ماند، به مدد فضاي مجازي هرروز تصاوير آقازاده هايشان با سبك زندگي اشرافي و خانه و ماشين هاي لوكس در داخل و خارج از كشور منتشرشده و بر طبل رسوايي آن ها مي كوبد تا آبرويي براي پدر باقي نماند! همان پدراني كه سال ها سعي كردند با رانت قدرت و مسؤوليت، در خفا به انباشت ثروت بپردازند.زندگي لاكچري، برخلاف تأكيدات امام و رهبري

همگان مي دانند انقلاب اسلامي ايران حاصل تفكري عميق از بطن مباني الهي است كه يكي از شاخصه هاي برجسته آن «ساده زيستي» به ويژه براي مسؤولان مملكتي است، همان گونه كه سردمدار اين جنبش عظيم امام خميني (ره) و جانشين خلف او آيت الله خامنه اي، به همين سبك و سياق زندگي كرده و مي كنند و حرف و عملشان يكي است؛ و البته مردم خود اين شيوه برخورد امامين انقلاب با دنيا و تجملاتش را به وضوح ديده اند و نياز به توضيح اضافه ندارد.

اما با گذشت چند سال از انقلاب و حاكم شدن تفكرات ناصواب حاصل سياست هاي ليبرالي و تكنوكراتي برخي مسؤولان اشرافي، رفته رفته خُلق وخوي تجمل پرستي و اشرافيت در مديران مملكتي شكل گرفت و كار به جايي رسيد كه مسؤولاني كه بايد الگوي ساده زيستي براي مردم مي بودند، خود نماد تجمل و سبك زندگي اشرافي شدند و در اين راستا فرزندان آن ها گوي سبقت از پدر ربوده و در مسابقه اشرافي گري قله ها را فتح كردند!

حالا روزي نيست كه در فضاي مجازي شاهد افشاگري اين آقازاده هاي پولدار از سوي هم كيشان خودشان نباشيم و جديداً نيز به جان هم افتاده و همديگر را متهم مي كنند و تهديد؛ كه اگر بيش از اين در وصف شخصيت اشرافي و منحرفشان حرف زده شود، چنين و چنان كرده و مسائل خصوصي يكديگر را لو مي دهند.

به هرحال با گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامي و در آغاز دهه پنجم، روح حاكم بر انقلاب كه خواستار شفافيت و عدالت است، دست از سر مسؤولان اشرافي برنداشته و علي رغم خواسته ايشان، آنان را مجبور به پاسخگويي به ملت كرده؛ هرچند كه ما مديران متعهد و پاك دست در طراز انقلاب اسلامي نيز كم نداشته ايم.

كمپين «فرزندت كجاست؟» حاصل همان روح انقلابي است كه خواستار جامعه اي عدالت محور است، جامعه اي كه همه چيز در آن شفاف بوده و هيچ دليلي براي پنهان كاري نيست، هرچند كه برخي مديران هنوز به چنين كمپين هايي اعتقاد ندارند.

اخيراً دست اندركاران اين كمپين در شيراز هم به سراغ مسؤولان استان فارس رفته و از آنان خواسته اند كه بگويند فرزندانشان كجا هستند؟ برخي مسؤولان استاني و حتي كشوري به اين مطالبه شفافيت واكنش مثبت نشان داده و اطلاعات مربوط به فرزندانشان را در اختيار مردم قرار داده اند كه با توجه به مقدمه اي كه ذكر آن رفت، بي كم وكاست به انتشار اين اطلاعات خواهيم پرداخت.از پاسخگويي مقامات كشوري تا سكوت مسئولان استاني

اما قبل از انتشار اسامي نكته جالب اينكه درحالي كه برخي مسئولان كشوري به اين مطالبه فعالان اجتماعي شيراز احترام گذاشته و پاسخ كمپين را داده اند (افرادي نظير محمدجواد ظريف وزير امور خارجه، معصومه ابتكار معاون رئيس جمهور در امور بانوان، عيسي كلانتري معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان محيط زيست كشور، علي اصغر مونسان معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي كشور، سيدمحمدعلي افشاني شهردار تهران، سيد محمدعلي ابطحي معاون رئيس دولت اصلاحات، سيد علي رضا مرندي وزير اسبق بهداشت، عبدالله رمضان زاده سخنگوي دولت اصلاحات، حميد چيت چيان وزير سابق نيرو، غلامرضا تاجگردون رئيس كميسيون برنامه و بودجه مجلس و ...)، برخي مسئولان شيراز حاضر به پاسخگويي به اين سؤال بديهي و ساده نشدند كه ازجمله مي توان به محمدابراهيم انصاري لاري استاندار فارس در دولت اصلاحات و رئيس فعلي منطقه آزاد كيش، اسماعيل تبادار استاندار كنوني فارس، حيدر اسكندر پور شهردار شيراز، بهرام پارسايي نماينده مردم شيراز در مجلس، حميدرضا آذري مديركل سابق آموزش و پرورش فارس و ... اشاره كرد.

جالب تر آنكه تحقيقات نشان مي دهد اكثر كساني كه حاضر به پاسخگويي به سؤال «فرزندت كجاست» نشدند، آقازاده هايشان در خارج از كشور به سر مي برند! و البته برخي از مسئولان نه تنها از اين پرسش استقبال نكرده، بلكه از راه اندازي اين كمپين عصباني نيز به نظر مي رسند! تا آنجا كه آذري مديركل آموزش و پرورش سابق فارس كه فرزندش در خارج از كشور به سر مي برد، در مراسم توديع خود با انتقاد از اين كمپين گفت: «جديداً عده اي كمپين فرزندت كجاست راه اندازي كرده اند و كسي نيست به آنان بگويد كه تعهد، كارآمدي و تخصص يك مدير مهم است يا اينكه بگوييم فرزندت كجاست».پاسخ مديران به افكار عمومي

در اين قسمت ضمن انتشار اسامي مديراني كه به درخواست كمپين «فرزندت كجاست» پاسخ مثبت دادند، جواب آنان را نيز خواهيم آورد كه ازنظر خوانندگان مي گذرد.

آيت الله علي اكبر كلانتري، نماينده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبري:

- چهار فرزند (دو پسر و دو دختر) دارم. يكي از پسرانم مشغول تحصيل در حوزه علميه قم و ديگري مشغول تحصيل در حوزه علميه شيراز است. يكي از دو دخترم فارغ التحصيل كارشناسي ارشد رشته فقه و مباني حقوق اسلامي و خانه دار است و ديگري پس از اخذ ديپلم در آستانه ورود به دانشگاه است؛ بنابراين همه فرزندان بنده ساكن ايران و همه به نوعي بيكارند.

سيد محمد جهرمي؛ استاندار سابق فارس و مديرعامل بانك صادرات ايران:

- سه فرزند دارم؛ دو پسر و يك دختر با تحصيلات حوزوي و دانشگاهي كه در تهران هستند و با هيچ دستگاه دولتي، شبه دولتي و يا عمومي مشغول نيستند. دخترم 29 ساله فوق ليسانس روانشناسي و با انجمن روانشناسان ايران همكاري مي كند. يك پسرم 34 ساله مهندس عمران و الآن بيكار است. پسر ديگرم 36 ساله تحصيلات حوزوي داشته و در تبليغات مشغول است.

عليرضا پاك فطرت، شهردار سابق شيراز:

- فقط يك دختردارم. فوق ليسانس جغرافيا، متأهل، خانه دار و ساكن شيراز است.

عبدالحميد معافيان رئيس سابق شوراي هماهنگي اصلاح طلبان فارس و رئيس ستاد انتخاباتي روحاني در استان:

- بنده دو فرزند دارم؛ پسرم متولد ١٣٦٥ و فوق ليسانس نرم افزار از دانشگاه شيراز بوده و پس از طي خدمت سربازي هم اكنون براي تثبيت شغلي در بخش خصوصي تلاش مي كند، اما تاكنون منجر به نتيجه مشخص و شغل ثابت و دريافت حقوق نشده است. دخترم نيز دريكي از دانشكده هاي غيردولتي شيراز وابسته به وزارت علوم در دوره كارشناسي روانشناسي مشغول به تحصيل است.

فرج الله رجبي، نماينده شيراز در مجلس:

- پسرم علي فوق ليسانس عمران، ساكن شيراز و در حال حاضر كارمند يك شركت ساختماني در بخش خصوصي است. دخترم هم ساكن شيراز، ليسانس شيمي و ليسانس معماري و البته بيكار است.

سيد حسين افضلي، نماينده اقليد در مجلس:

-دو فرزند دارم كه هر دو در شيراز مشغول به تحصيل هستند.

اصغر مسعودي، نماينده نيريز و استهبان در مجلس:

- فرزندانم دانش آموز و در نزديك ترين آموزشگاه به محل سكونت در تهران، به تحصيل مشغول هستند.

رحيم زارع، نماينده آباده و بوانات در مجلس:

- يك فرزند پسر دارم كه سال تحصيلي جديد در پايه چهارم ابتدايي در تهران تحصيل مي كند.

رضا انصاري، نماينده داراب و زرين دشت در مجلس:

- علي تنها فرزند بنده آماده ورود به كلاس چهارم ابتدائي است.

مهدي برومندي، نماينده مرودشت و ارسنجان و پاسارگاد در مجلس:

- دو فرزند سيزده ساله و ده ساله دارم كه در تهران تحصيل مي كنند.

داريوش اسماعيلي، نماينده خرامه و سروستان و كوار در مجلس:

- يك دختر دارم كه ازدواج كرده و ٢ فرزند دارد؛ سال گذشته در رشته دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران (دانشگاه تهران) فارغ التحصيل شده و در حال حاضر مشغول گذراندن طرح خود است. همچنين يك پسر دارم كه دانشجوي سال سوم رشته تغذيه تهران است. هر دو نفر هم در دوره دبيرستان در مدارس تيزهوشان مشغول تحصيلات خود را به پايان رسانده اند.

سيروس پاك فطرت، رئيس دفتر سابق شهردار و عضو كنوني شوراي شهر شيراز:

- فرزند اولم (پسر) داراي كارشناسي ارشد محيط زيست و شاغل در يكي از شركت هاي خصوصي و بازيكن تيم ملي داژبال كشور است. دخترم نيز دانشجوي كارشناسي ارشد مهندسي ژنتيك و در حال انجام امور پايان نامه است.

نوذر امامي، فرماندار سابق فسا و عضو كنوني شوراي شهر شيراز:

- بنده چهار فرزند دارم؛ دو دختر و دو پسر. فرزند اول بنده (نيكا) متخصص جراحي زنان و زايمان و نازايي و متأهل است. فرزند دومم (زهرا) فوق ليسانس حقوق، خانه دار و متأهل است. فرزند سوم مهندس نرم افزار، مديرعامل شركت خدمات كامپيوتري و متأهل است و فرزند چهارم بنده هم بنام احمد، دكتراي داروسازي از دانشگاه شيراز و مسئول فني داروخانه است.

احمد تنوري، عضو شوراي شهر شيراز:

- من يك پسر شش ساله دارم كه امسال به كلاس اول ابتدايي خواهد رفت. همسرم نيز دكتراي حشره شناسي دارد و چندين سال است كه در اداره جهاد كشاورزي شهرستان سپيدان شاغل است.

ابراهيم صبوري، نايب رئيس شوراي شهر شيراز:

- يك فرزند 8 ساله دارم كه امسال در كلاس سوم ابتدايي تحصيل مي كند.

اسماعيل ارزاني، قائم مقام شهردار شيراز:

-بچه هاي بنده يكي دانشجو و دو تا دانش آموز و همگي ساكن شيراز هستند.

مجتبي زوربخش، معاون حمل ونقل و ترافيك شهردار شيراز:

-همسر اين جانب پزشك متخصص است و دو فرزند دختر دارم. يكي از فرزندانم پيش دانشگاهي را به اتمام رسانده و در حال مطالعه جهت شركت در كنكور سراسري است و فرزند دوم هم وارد كلاس دوازدهم خواهد شد.

حسين آرگيو، معاون فني و عمراني شهردار شيراز:

- دو فرزند دارم. يكي دانشجو، يكي دانش آموز.

آرش فرج زاده، معاون شهرسازي و معماري شهردار شيراز:

-من دختر كوچكي دارم كه كلاس اول دبستان است.

جهانبخش ميرزاوند، رئيس سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهرداري شيراز:

-2 فرزند دارم. اولي دختر است در كلاس نهم و دومي پسر است در كلاس هفتم؛ هر دو در مدارس دولتي شيراز درس مي خوانند.

محمدتقي تذروي، عضو سابق شوراي شهر شيراز و فرمانده سابق سپاه بقيه الله:

- فعلاً چند ماهي است در كارخانه آرد خوشه فارس به صورت قراردادي فعاليت مي كنم. همسرم باسابقه 20 سال تدريس مقطع ابتدايي با مدرك ليسانس در ناحيه سه شيراز آموزگار است. 2 فرزند دختر دارم كه هر دو متأهل هستند. دختر بزرگ فوق ليسانس مديريت صنعتي مدت سه ماه است در يك شركت خصوصي در ارتباط با ثبت مالكيت به صورت قراردادي فعاليت مي كند. دختر كوچك ترم نيز دانشجوي سال آخر پزشكي دانشگاه شيراز بدون استفاده از هيچ سهميه ايثارگري است.

محمدرضا ديهيمي، عضو سابق شوراي شهر شيراز:

- سه فرزند دارم. هر سه در ايران و بدون استفاده از هيچ سهميه اي تحصيل كرده اند. اولى از دانشگاه شيراز در رشته بيوتكنولوژى phd گرفته و در حال حاضر هم مشغول همسردارى و تربيت فرزند است، دومى مهندس برق و فعلاً خانه دار است، سومى هم ترم آخر رشته داروسازى در دانشگاه شيراز است.

مظفر مختاري، عضو و رئيس سابق شوراي شهر شيراز:

- بنده دو پسر و دو دختر دارم. دختر اول ليسانس و خانه دار، دختر دوم فوق ليسانس و كارمند بانك، پسر اولم ليسانس و شاغل در كارخانه لاستيك سازي دنا و پسر دومم هم كارمند يك شركت ساختماني خصوصي. هيچ يك از بستگان خارج از كشور نيستند و هيچ سفر خارجي هم جز كربلا نرفته اند.

سيد محسن معين عضو دو دوره شوراي شهر شيراز:

- دختر اولم متأهل و تهران است. پسرم مهندس و ساكن شيراز است. دختر دومم هم دانشجو در شيراز است.

محمدحسين نقيب زاده، عضو سابق شوراي شهر شيراز:

فرزند محصلم دانش آموز در شهر شيراز است.

افراسيابي كشكولي عضو سابق شوراي شهر شيراز:

دو فرزند دختر دارم كه يكي كلاس هفتم است و ديگري امسال به كلاس اول دبستان مي رود.

حسن فياض پور، مديركل سابق ستاد بحران استانداري فارس:

- داراي 3 فرزند پسر و دو فرزند دختر هستم. پسر بزرگم مهندس نفت پس از سه سال بيكاري در سال 90 در قرارگاه خاتم در پروژه هاي نفت و پتروشيمي در جم شاغل شد. پسر دومم مهندسي عمران از علوم و تحقيقات پس از خدمت سربازي، از سال 92 در بخش خصوصي و شركت مهندسين مشاور پاراب در پروژه قطار شهري شيراز مشغول است. دختر بزرگم مهندسي زمين شناسي دارد و از سال 87 تاكنون در مدارس غيرانتفاعي به صورت پاره وقت همكاري دارد. دختر دومم دانشجوي فوق ليسانس اقتصاد در دانشگاه شيراز است و پسر كوچكم هم دانش آموز كلاس يازدهم است.

سيد كمال پاك فطرت، مديركل دفتر روستايي و شوراهاي استانداري فارس:

- فرزند من كلاس يازدهم درس مي خواند.

ابراهيم استوار ميمندي مديركل سياسي استانداري فارس:

- دو فرزند دارم؛ پسرم كلاس دهم و دخترم امسال كلاس اول دبستان مي رود؛ هر دو هم در مدارس شيراز مدرسه مي روند.

حيدر علي كامياب، مديركل ورزش و جوانان فارس:

- دو پسر دوقلو دارم كه 27 ساله هستند؛ يكي كارگاه توليد شيريني جات در اكبرآباد دارد و يكي هم در هنرستان غيرانتفاعي تربيت بدني فراانديشان به عنوان معاون مشغول به كار است.

هردو فرزندم فوق ديپلم نقشه كشي و معماري دارند و محل زندگي مان از بدو تولد خودم و فرزندانم محله قصرالدشت (منبع آب) است كه بدون تغيير در 50 سال گذشته بوده است.

به گزارش فارس، مسئولان زيادي ازجمله سيد كمال علوي فرماندار فيروزآباد، محسن پور زارعي فرماندار بوانات، حميد يزدان پناه فرماندار سابق زرين دشت، محمد سميع پور فرماندار سابق فسا، حميدرضا اسماعيلي شهردار منطقه يك شيراز، قاسم اكبري شهردار منطقه دو شيراز، حميد برزگر شهردار منطقه يازده شيراز، غلامعلي حق شناس معاون پشتيباني آموزش وپرورش فارس و ... به پرسش كمپين «فرزندت كجاست» روي خوش نشان داده و پاسخگوي اين مطالبه مردمي بودند كه به جهت رعايت اختصار از ذكر پاسخ هاي آنان صرف نظر كرديم.
منبع خبر:
جنوب نيوز
 
تاریخ: ۲۵/۰۶/۱۳۹۷