روابط عمومی دانشگاه شیراز
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
خلأ آموزشي، نيروي انتظامي را درگير كرده است/ خيلي فضاي جامعه را قضايي كرده ايم/ ارائه عملكرد پليس در يك سال گذشته توسط فرمانده انتظامي فارس
 
امام جمعه شيراز به حجم زياد ورودي پرونده به دادگستري اشاره كرد و گفت: اگر حجم ورودي پرونده ها را به دادگستري حساب كنيم متوجه مي شويم كه ما خيلي فضاي جامعه را قضايي كرده ايم.
امام جمعه شيراز به حجم زياد ورودي پرونده به دادگستري اشاره كرد و گفت: اگر حجم ورودي پرونده ها را به دادگستري حساب كنيم متوجه مي شويم كه ما خيلي فضاي جامعه را قضايي كرده ايم.
خلأ آموزشي، نيروي انتظامي را درگير كرده است/ خيلي فضاي جامعه را قضايي كرده ايم/ ارائه عملكرد پليس در يك سال گذشته توسط فرمانده انتظامي فارسبه گزارش شيرازه، رئيس پليس فارس به همراه فرماندهان انتظامي استان پيش از ظهر چهارشنبه (18 مهر) با امام جمعه شيراز ديدار كردند.

امام جمعه شيراز ضمن تبريك هفته نيروي انتظامي، از خداوند متعال خواستار توفيق روزافزون همه بالاخص ماموران نيروي انتظامي در مسير پيشبرد اهداف ديني، عزت، عظمت و اقتدار نظام جمهوري اسلامي شد.

آيت الله لطف الله دژكام به نوع كارها و فعاليت هايي كه نيروي انتظامي انجام مي دهد اشاره كرد و گفت: همه ما اين باور برايمان ايجاد مي شود كه الحمدلله مسير نظم و ايجاد عدالت و امنيت در جامعه رو به پيشرفت است.

وي با اشاره به آيه « أَنْ تَقُومُوا لِلَّه؛ براي خدا قيام كنيد» كه در ابتداي اين جلسه تلاوت شد اشاره كرد و اظهار داشت: در اين آيه شريفه اشاره شده است كه همه بايد قيام كنيم،گاهي علت اينكه برنامه ها موفق نيست اين است كه قيام همگاني نيست لذا آنچه مي خواهيم رخ نمي دهد.

نماينده ولي فقيه در فارس با تاكيد بر اينكه ما در وضعيت كنوني درصدد ساختن يك تمدن هستيم، اعلام كرد: بحث بر سر اين نيست كه يك مملكت داريم و اداره اش مي كنيم، ما مي خواهيم به دنيا بگوييم كه مي خواهيم بر اساس تفكر اسلامي و اهل بيت عصمت و طهارت تمدني بهتر و پيشرفته تر بسازيم.

دژكام قيام و همكاري همگاني را لازمه تمدن سازي اسلامي عنوان و بيان كرد: با يك گل بهار نمي شود، ما مي خواهيم شرايط به گونه اي باشد كه تمام اجزاي فعال در اجتماع هماهنگ باشند تا تمدن شكل بگيرد.

خبرنگاران نبايد فقط به فكر گيشه و لايك گيري باشند

وي نيروي انتظامي را يكي از نهادهاي ارزشمند دانست و در حاشيه سخنان خود خطاب به خبرنگاران با تاكيد بر اينكه نقش رسانه و اصحاب رسانه بسيار مهم است، اذعان داشت: خبرنگاران بايد در اين تمدن سازي با بقيه دستگاه ها هماهنگ باشند و نقش خود را به خوبي ايفا كنند.

امام جمعه شيراز در ادامه اظهار داشت: امروزه در يك جنگ نرم و رسانه اي قرار داريم؛گاهي يك خبر روي آنتن مي رود كه باعث سوء استفاده دشمنان مي شود و دردسر ايجاد مي كند.

وي با بيان اينكه خبرنگاران نبايد فقط به فكر گيشه و افزايش بازديد و لايك گيري باشند، تصريح كرد: يكي از نقاط ضعف ما در اطلاع رساني اين است كه عده اي تنها به فكر گيشه، فروش و ديده شدن رسانه شان هستند در حاليكه بايد به فكر اين باشيد كه خدا چه چيزي را مي پسندد و رضاي الهي در چيست.

دژكام گفت: تمام نيروهاي جامعه اسلامي بايد با همكاري هم براي خدا قيام كنند تا تمدن اسلامي درست شود؛ نيروي انتظامي نيز اگر بخواهد به هدف والاي خود برسد لازمه اش اين است كه تمامي نهادهاي اجتماعي اين نيرو را همراهي كنند.

نماينده ولي فقيه در فارس اظهار داشت: روحانيت نيز مانند ساير نهادها نقش دارند چرا كه اگر خيلي از مسائل را ما طلبه ها به مردم آموزش دهيم بسياري از موارد پيشگيري مي شود و ديگر كار به ورود نيروهاي انتظامي نمي كشد.

امام جمعه شيراز بيان كرد: بايد نوع ابلاغ مسائل به شكلي باشد كه طرف مقابل ياد بگيرد و اين كار در تمدن سازي لازم است.

وي با اعلام اينكه اين حس كه مردم مسلمان هستند و خلاف نمي كنند خيلي آرماني است، اذعان داشت: گاهي نگاه برخي از دوستان با توجه به اينكه در يك فضاي ذهني خاصي هستند اين است كه مشكلي نيست و بايد آگاهي را به روحانيون دهيم تا به ديگران انتقال دهند و فضا به گونه اي شود كه خلاف رخ ندهد.

تربيت اخلاقي وظيفه نيروي انتظامي نيست/ خلأ آموزشي، نيروي انتظامي را درگير كرده است
دژكام در ادامه گفت: تربيت اخلاقي وظيفه نيروي انتظامي نيست اما به دليل نبود آموزش ها امروزه نيروي انتظامي درگير است و بايد جلوگيري كند.

استاد دانشگاه شيراز كم شدن جرايم را منوط به همكاري همه جانبه تمامي افراد و مسئولان در جامعه دانست و اظهار داشت: عدم وجود هماهنگي يكي از نقاط ضعفي است كه داريم و بايد به مرور براي رفع آن اقدام كنيم.

وي در ادامه به بحث حرفه اي گري كه به عنوان يك هدف در نيروي انتظامي نيز تعريف شده است اشاره كرد و گفت: حرفه اي گري در كشورهاي مختلف مورد توجه قرار گرفته است چنانكه اگر كسي مي خواهد در عرصه اي كار كند بايد حرفه اي باشد.

امام جمعه شيراز با تاكيد بر اينكه بايد سه عنصر در اسنان حرفه اي وجود داشته باشد، بيان كرد: دانش اولين قدم حرفه اي بودن است به اين معني كه فرد بايد نسبت به وظايف حوزه عمل خود اطلاعات كافي داشته باشد.

دژكام مهارت را دومين عنصر عنوان كرد و گفت: گاهي دانش داريم اما مهارتِ عمل كردن به دانش خود را نداريم كه اين موضوع را بايد با تمرين افزايش دهيم و لازم است كه بزرگ ترها مهارت هايي كه در طول خدمت خود كسب كرده اند را به جوان ترها آموزش بدهند.

وي افزود: در ارگان هاي نظامي ضمن اينكه بايد رابطه فرمانده و سرباز حفظ شود مي توان بصورت پدرانه به سربازان آموزش داده شود تا ياد بگيرند و مهارت شان افزايش پيدا كند.

دژكام سومين ركن را اخلاق دانست و تصريح كرد: در هر كجا كه رفتار غير اخلاقي ديديد بدانيد آن فرد حرفه اي نشده است چرا كه حرفه اي ها مي دانند اخلاق به سودشان است و تجربه نشان داده كه رفتار غير اخلاقي اگرچه ممكن است سود لحظه اي و موقت داشته باشد اما در ادامه ضرر هاي فراواني به بار خواهد آورد.

امام جمعه شيراز با بيان اينكه امروز بايد فضايي جهت انتقال تجربه فراهم كنيم، اظهار داشت: رقيب ما در تمدن كه غربي ها با مستندسازي به جوانانشان آموزش مي دهند اما متاسفانه ما از اين موضوع غافل هستيم.

وي افزود: در قسمت هاي فرهنگي و عقيدتي بايد روي اين مسائل كار صورت گيرد، تجارب ثبت و مستندات به نسل جوان منتقل شود.

خيلي فضاي جامعه را قضايي كرده ايم
نماينده ولي فقيه در فارس در بخش انتهايي سخنان خود به حجم زياد ورودي پرونده به دادگستري اشاره كرد و گفت: اگر حجم ورودي پرونده ها را به دادگستري حساب كنيم متوجه مي شويم كه ما خيلي فضاي جامعه را قضايي كرده ايم.

دژكام قضايي سازي را آسيبي براي جامعه عنوان كرد و اظهار داشت: اگر ميدان حرفه اي گرايي در نيروي انتظامي وسيع شود بسياري از پرونده ها قبل از ورود به دادگستري توسط نيروي انتظامي حل مي شود و بسياري از قضايا همان جايي كه شروع شده است تمام مي شود.

وي افزود: در تمدن رقيب ما برخي از كارها انجام شده است كه به نظر مي آيد يك قدم از ما جلوتر هستند به طور مثال بسياري از مسائل با حضور پليس حل مي شود و نياز به ورود به فضاي قضايي و دادگاه ندارند اما در جامعه ما اينگونه نيست و پرونده، احضاريه و كار اداري اضافه كرديم كه همه اين ها با حضور پليس حرفه اي حل مي شود.

افزايش 63 درصدي كشفيات مواد مخدر طي يكسال گذشته

رئيس پليس فارس به ارائه گزارشي از عملكرد نيروي انتظامي استان پرداخت و گفت: سربازان ولايت در نيروي انتظامي مطالبات مقام معظم رهبري و تدابير ايشان را با دل و جان و به عنوان يك توفيق الهي در اولويت كارهاي خود قرار مي دهند.

سردار احمدعلي گودرزي با بيان اينكه رويكرد پليس، مشاركت مردم و نهادهاي جامعه در تأمين امنيت، پاسخگويي، بالا بردن رضايتمندي مردم، حرفه اي گرايي و دانش بنياني است، اظهار داشت: دوره هاي مختلفي براي توانمندسازي كاركنانمان برگزار كرده ايم.

وي از كشف 75 درصدي جرايم خشن به صورت علمي خبر داد و گفت: هلاكت 28 شرور طي دو سال گذشته، كشف 296 ميليارد تومان كالاي قاچاق طي يك سال گذشته كه با افزايش 29 درصدي روبرو بوده است، كاهش 74 درصدي سرقت هاي مسلحانه از ديگر اقدامات پليس در فارس بوده است.

فرمانده انتظامي استان فارس از كاهش 2 درصدي كل سرقت ها خبر داد و اذعات داشت: مصالحه 80 درصدي پرونده هاي ارجاع داده شده به مراكز مشاوره و مددكاري مراكز انتظامي نيز در كارنامه عملكردي ماموران پليس در فارس است.

گودرزي با بيان اينكه هم اكنون زمينه جرم هاي خشن از بين رفته است، اظهار داشت: برخورد قاطع با اراذل و اوباش يكي از كارهاي ارزشمندي است كه جمهوري اسلامي ايران انجام داده و آنها را سر جاي خود نشانده چنانكه امروز ديگر اراذلي كه مردم از آنها بترسند وجود ندارد.

مقام ارشد انتظامي فارس با اظهار اينكه مواد مخدر ام الفساد و برنامه و نقشه استكبار است، به كشف 48 تن مواد مخدر طي يكسال گذشته اشاره كرد كه با افزايش 63 درصدي همراه بوده است.

گودرزي درخصوص جمع آوري معتادان اطراف حرم با بيان اينكه تاكنون اقداماتي در اين خصوص صورت گرفته ولي كافي نيست، بيان كرد: نياز است ديگر ارگان ها به كمك ما بيايند تا اين موضوع را ساماندهي كنيم.
منبع خبر:
شیرازه
 
تاریخ: ۱۸/۰۷/۱۳۹۷