روابط عمومی دانشگاه شیراز
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
زبان فارسي ميراثي گرانبها و سرمايه اي گرانسنگ براي بشريت است
 
وزير علوم، تحقيقات و فناوري در پيامي به سيزدهمين گردهمايي بين المللي ترويج زبان و ادب فارس عنوان كرده است كه زبان فارسي، زبان دوم عالم اسلام و زبان اول عرفان اسلامي و حامل ميراث گرانبهايي از دانش و فرهنگ پربار و ارزشمندي است كه براي جامعه بشري سرمايه اي گرانسنگ به شمار مي رود.
زبان فارسي به گزارش ايسنا، منصور غلامي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري طي پيامي به سيزدهمين گردهمايي بين المللي ترويج زبان و ادب فارسي، كه امروز چهارشنبه 18 مهر در شيراز آغاز شد، با اشاره به پيشينه طولاني زبان فارسي و قلمرو وسع آن، خاطرنشان كرد: در روزگار كنوني مرزهاي جغرافيايي شمار زيادي از كشورهاي منطقه و فرامنطقه را دربرمي گيرد.

متن كامل پيام وزير علوم، تحقيقات و فناوري خطاب به گردهمايي بين المللي ترويج زبان و ادب فارسي چنين است:

"زبان فارسي امروز از اركان مهم هويت ملي ما محسوب مي شود و در ابعاد مختلف علمي، فرهنگي، اقتصادي و سياسي نقش اساسي برعهده دارد. ادبيات فارسي نيز مجموعه اي گرانمايه از آثار متنوع ادبي را دربردارد كه از فرهنگ غني و پرمايه اسلامي - ايراني سرچشمه گرفته است. اين آثار ارزشمند كه بعضي از آنها در شمار شاهكارهاي ادبي جهان قرار دارد، از جهت ساختار لفظي بس زيبا و دلنشين و از حيث محتوا بسيار عميق است و موجب اعتلاي فرهنگ جامعه در داخل و خارج از كشور بوده و خواهد بود.

با اين ويژگي ها، ترديدي نيست كه حفظ و گسترش زبان و ادبيات فارسي و ارتقاي جايگاه آن از مهمترين وظايف ماست و ضرورت دارد همه نهادها و سازمان هاي علمي و فرهنگي، در اين مسير حركت كنند و وظيفه خويش را به انجام رسانند.

خوشبختانه در سياست هاي كلان و بالادستي كشور به مرتبه رفيع زبان و ادبيات فارسي توجه شده و ظرفيت بزرگي براي ارتقاي جايگاه زبان فارسي به عنوان زبان علم و همچنين گسترش و تعميق ادبيات فارسي در نظر گرفته شده است.

وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به عنوان يكي از نهادهاي مهم در حوزه سياست گذاري و ترويج زبان و ادبيات فارسي مبتني بر اسناد بالادستي برنامه اي جامع و راهبردي تدوين كرده و در حوزه هاي آموزشي، پژوهشي و بين المللي فعاليت هاي تاثيرگذار و منسجمي را بنيان گذاشته است. «تدوين سند راهبردي زبان و ادبيات فارسي»، «تدوين و بازنگري برنامه هاي درسي اين رشته در دوره كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري»، «تدوين طرح بسندگي نگارش دانشگاهي به فارسي»، «طرح سامان دهي فارسي عمومي»، «تشكيل قطب ها و انجمن هاي علمي و مراكز پژوهشي»، «انتشار نشريات متنوع علمي پژوهشي»، «طراحي و برگزاري آزمون سامفا براي غير فارسي زبانان»، «بازنگري و تدوين برنامه هاي درسي براي كرسي هاي زبان و ادبيات فارسي خارج از كشور»، «فراهم آوردن مقدمات براي منابع درسي روزآمد براي اين كرسي ها» از جمله آنهاست.

مجموعه اين برنامه ها در قالب برنامه اي كلان به صورت منسجم در حال اجراست و اميد است كه با بهره گيري از استادان و صاحب نظران به طور مستمر و متناسب با شرايط جديد بازنگري و به نحو مطلوب اجرا شود.

برگزاري چنين همايش هايي، فرصتي مغتنم است تا علاوه بر ارائه آخرين دستاوردهاي علمي صاحب نظران و پژوهشگران، زمينه اي فراهم آيد تا درباره راه هاي ارتقاي جايگاه زبان و ادب فارسي و گسترش آن و پاسخگويي به نيازهاي جامعه در داخل و خارج كشور نيز گفت وگو و تبادل نظر شود و راهكارهاي مناسب پيشنهاد شود تا بتوان در برنامه ريزي و سياست گذاري و اجراي مطلوب برنامه ها از آنها بهره گرفت.

وظيفه خود مي دانم از انجمن ترويج زبان و ادب فارسي و دانشگاه شيراز كه مقدمات برگزاري اين رويداد بزرگ علمي و فرهنگي را فراهم آوردند و از استادان و پژوهشگران زبان و ادب فارسي در داخل و خارج كشور كه در اين همايش يافته ها و دستاوردهاي علمي خود را عرضه مي كنند و از همه سازمانها، نهادها و كساني كه در برگزاري اين گردهمايي علمي كوشيده اند، قدرداني و تشكر كنم. توفيق اين جمع و همه علاقه مندان را در دستيابي به اهداف والاي همايش و اعتلاي زبان غني فارسي از خداوند متعال مسئلت دارم".

به گزارش ايسنا، سيزدهمين گردهمايي بين المللي انجمن ترويج زبان و ادب فارسي و بيست و دومين يادروز حافظ از امروز 18 مهر آغاز شده و تا 20 مهرماه در شيراز ادامه دارد.
انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
 
تاریخ: ۱۸/۰۷/۱۳۹۷