روابط عمومی دانشگاه شیراز
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
افزايش 40 برابري توليد علم به زبان فارسي
 
كميت توليد علم به زبان فارسي در دو دهه گذشته بيش از 40 برابر شده است.


به گزارش گروه استان هاي باشگاه خبرنگاران جوان از شيراز؛ محمدجواد دهقاني سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) در حاشيه مراسم افتتاحيه سيزدهمين گردهمايي بين المللي انجمن ترويج زبان و ادب فارسي كه هم زمان با بيست و دومين مراسم يادروز حافظ و به ميزباني دانشگاه شيراز برگزار شد، گفت: بر اساس اطلاعات پايگاه بين المللي اسكوپوس از سال 1997 تا انتهاي سال 2017 انتشار مدارك علمي به زبان فارسي در دو دهه گذشته بيش از 40 برابر و رتبه جهاني زبان فارسي نيز با 15 پله ارتقا، از رتبه سي ام به پانزدهم رسيده است.

وي افزود: با بررسي مدارك ثبت شده از نظر تعداد انتشارات زبان فارسي در بازه زماني 1997 تا 2000 مدركي به زبان فارسي در پايگاه اسكوپوس نمايه نشده است.

دهقاني تصريح كرد: در واقع از سال 2001 ظهور زبان فارسي به عنوان زبان علم در پايگاه استنادي بوده و تعداد 42 مدرك به زبان فارسي در سال 2001 نمايه شده و روند افزايشي آن در طول سال ها ادامه و عملا تعداد مدارك از سال 2012 به بيش از هزار رسيده است.

سرپرست ISC گفت: در حال حاضر تعداد مدارك نمايه شده به زبان فارسي در سال 2017 به هزار و 834 مدرك افزايش يافته است.

دهقاني اظهار داشت: مقايسه تعداد مدارك ثبت شده نشان مي دهد كه در بازه زماني ياد شده تعداد انتشارات فارسي بيش از 40 برابر افزايش يافته است؛ بنابراين ميزان رشد متوسط سالانه كميت توليد علم به زبان فارسي در دو دهه اخير برابر با 25 درصد بوده است.

وي ادامه داد: پايگاه استنادي اسكوپوس با در نظر گرفتن مجموعه اي از قوانين و مقررات؛ مجلاتي به 58 زبان گوناگون در دنيا نمايه مي كند.
 
تاریخ: ۱۸/۰۷/۱۳۹۷