روابط عمومی دانشگاه شیراز
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
هفته فرهنگي ژاپن برگزار شد/گل آرايي چشم بادامي در شهر گل و بلبل
 
شيراز- هفته فرهنگي كشور ژاپن با حضور دبير دبير اول و رييس مركز اطلاع رساني و فرهنگي سفارت ژاپن در دانشكده هنر و معماري دانشگاه شيراز برگزار شد.
هفته فرهنگي ژاپن برگزار شد/گل آرايي چشم بادامي در شهر گل و بلبل
اقتصاد ايران: شيراز- هفته فرهنگي كشور ژاپن با حضور دبير دبير اول و رييس مركز اطلاع رساني و فرهنگي سفارت ژاپن در دانشكده هنر و معماري دانشگاه شيراز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، شامگاه دوشنبه پيش از گل آرايي ژاپني(ايكه بانا) با حضور ميدوري يامادا مدرس ژاپني، ابراهيم گشتاسبي راد، معاون فرهنگي اجتماعي شهرداري شيراز و استادان دانشگاه شيراز، تاكاشي يامادا دبير اول و رييس مركز اطلاع رساني و فرهنگي سفارت ژاپن، اعضا هيئت علمي دانشكده هنر و معماري شيراز، كه در سالن ياسمن دانشكده هنر و معماري دانشگاه شيراز برگزار شد، رييس دانشكده هنر و معماري دانشگاه شيراز با بيان اينكه هفته فرهنگي ژاپن در راستاي تبادل فرهنگي و آموزش اخلاق محور برگزار مي شود، گفت: ژاپن مردم اخلاق مداري دارد و هنر گل آرايي ژاپني ها توام با جنبه هاي اخلاقي است.

محمدرضا بذرگر، افزود: ژاپني ها در ارتباط با ساير ملل مسايل اخلاقي را رعايت مي كنند كه از جمله در اين هنر هم جنبه هاي اخلاقي را رعايت مي كنند.

وي با بيان اينكه احترام به افراد و پيوند معنوي كه با انسان برقرار مي كند از جمله ويژگي هاي هنر گل آراي ژاپني است عنوان كرد: هنر يادشده طبيعت محوري را مورد توجه قرار مي دهد.رئيس دانشكده هنر و معماري با بيان اينكه عدم پيروي از نفس كه در فرهنگ ژاپني هست در اين هنر حضور دارد، افزود: رهايي از بدي ها هم و خويشتن داري از جمله مسائلي است كه در اين هنر روي آن تاكيد شده است.

وي ادامه داد: در اين هنر افزون بر اين، جنبه هاي رواني و اخلاقي بايد مورد توجه قرار گيرد كه نمادين است.

در ادامه اين برنامه، بانو ميدوري يامادا درخصوص اجراي خود گفت: در اجراي «ايكه بانا» مي توانيد از هنر هماهنگي گل آرايي كه كاملا با سبك گل آرايي ايراني متفاوت است لذت ببريد.

اين هنرمند ژاپني افزود: با داشتن 4 فصل متمايز با گل هايي كه به طور متناوب شكوفه مي كنند و چشم اندازي از بستر سبز، مردم ژاپن هميشه حضور گل را نزديك قلب خود احساس مي كردند.

يامادا اضافه كرد: به شكل سنتي در ژاپن گل ها به صورت عرفاني وقف خدايان مي شد؛ با اين حال گفته مي شد راهب بودايي قرن 15، «سنكي ايكه نوبو» هنر گل را در بستري جديد نمو داده و ايكه باناي مدرن و امروزي ژاپن را پايه گذاري كرد.وي با بيان اينكه ايكه بانا قلمرو بهشت، زمين و انسان ها را با استفاده از گلها و گياهان ترسيم كرده و زيبايي آنها و قدرت ايزدي را به نمايش مي گذارد، افزود: در ايران نيز هنر گل آرايي به طور گسترده ستوده مي شود و ما اميدواريم كه شما از تفاوت هايي كه بين گلها و گياهان و همچنين چيدمان گلها در ژاپن و ايران وجود دارد لذت ببريد.

اين هنرمند ميانسال ژاپني سپس به ساخت ايكه بانا به وسيله گل هاي ژاپني و هلندي پرداخت و تنوعي از اين هنر را به معرض نمايش براي دانشجويان و استادان هنر و معماري شيراز گذاشت.

اين در حاليست كه در قالب هفته فرهنگي ژاپن كه در دانشگاه شيراز برگزار مي شود، كنسرت شاميسن(سه تار ژاپني) و وادايكو(طبل ژاپني)، نمايشگاه عكس، قطعاتمنتخب و چاپ شده از آثار هنر سنتي ژاپني، نمايش انيميشن ژاپني، اوريگامي، زبان ژاپني، خوشنويسي ژاپني و... ارايه شد.

به گزارش خبرنگار مهر، ششمين دوره هفته فرهنگي ژاپن كه به ميزباني شيراز كه از 5 آذرماه آغاز شده، تا 14 ماه جاري ادامه دارد.
منبع خبر:
اکو نيوز
 
تاریخ: ۱۲/۰۹/۱۳۹۷