روابط عمومی دانشگاه شیراز
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
90 سال مناسبات ايران با ژاپن همراه با دوستي است
 
شيراز- دبير اول و رييس مركز اطلاع رساني و فرهنگي سفارت ژاپن، 90 سال مناسبات ايران و كشورش را همراه با دوستي و صميميت عنوان كرد.
90 سال مناسبات ايران با ژاپن همراه با دوستي است
اقتصاد ايران: شيراز- دبير اول و رييس مركز اطلاع رساني و فرهنگي سفارت ژاپن، 90 سال مناسبات ايران و كشورش را همراه با دوستي و صميميت عنوان كرد.

به گزارش خبرنگار مهر، تاكاشي يامادا شامگاه دوشنبه در جمع حاضران در هفته فرهنگي ژاپن كه در دانشكده هنر و معماري دانشگاه شيراز برپاست، گفت: سال آينده نودمين سالگرد مناسبات ايران و ژاپن برگزار مي شود.

وي كه دوشنبه به منظور اجراي هفته فرهنگي ژاپن به شيراز آمد افزود: تقريبا 17 سال است كه به اين شهر نيامده بودم؛ شيراز زيبا است و بسيار خرسندم كه شيراز پيشرفته شده و مردم شيراز فرهنگ خود را نگهداري كرده است و از اين پيشرفت با مردم شيراز احساس همدردي دارم.

يامادا با اشاره به تاريخ روابط دو كشور، گفت: مناسبات دو كشور حاكي از پيوندي دوستانه و ديرينه است كه هر 2 دولت يكديگر را مي شناسند و از سال 2012 كه شينزو آبه به عنوان نخست وزير ژاپن و انتخاب دكتر حسن روحاني به عنوان رئيس جمهوري ايران، مناسبات دو كشور بيشتر شده و تاكنون 7 بار ملاقات دو طرف ديدار داشته اند.

وي مناسبات ژاپن با ايران را محكم دانست اما در عين حال سطح پيوندهاي مردمي را مشخص ندانست و خواستار بررسي چگونگي اين موضوع شد و گفت: احساس مي كنم كه تعارف بين ايراني ها در باره ژاپن است.

دبير اول سفارت ژاپن بابيان اينكه در تاريخ، ژاپن با ايران قابل مقايسه نيست، عنوان كرد: هنر گل آرايي و مراسم چاي و تئاتر كابوكي در دوره «ادو» رايج شد و شكوفايي اين هنرها در دوره يادشده بود.

يامادا با بيان اينكه تئوري هاي متفاوتي درباره اينكه اولين ايراني كه پا به ژاپن گذاشت وجود دارد گفت: بر اساس نوشته هاي قديمي ترين داستان ژاپني شايد اولين ايراني براي نخستين بار رياضي را به ژاپني ها آموزش داده است.

وي با اين حال اضافه كرد: پس از انقلاب اسلامي مناسبات ايران و ژاپن صميمانه شد و در زمينه تبادلات فرهنگي قوت يافت.

يامادا نمود بارز مناسبات فرهنگي ايران و ژاپن را در زمينه سينما بيان كرد و افزود: اين مناسبات به طور قوي وجود دارند و مواردي از ساخت مشترك فيلم سينمايي در اين كشورها ديده مي شود.

وي در پايان گفت: سال آينده يك فيلم سينمايي مشترك در ژاپن و ايران ساخته مي شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سال آينده روابط ديپلماتيك ايران و ژاپن 90 ساله مي شود.
منبع خبر:
اکو نيوز
 
تاریخ: ۱۲/۰۹/۱۳۹۷