روابط عمومی دانشگاه شیراز
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
پيوندهاي فرهنگي ايران و ژاپن افزايش يابد
 
شيراز- ايرنا- رئيس مركز اطلاع رساني و فرهنگي سفارت ژاپن در ايران با اشاره به ديدار هاي مكرر نخست وزير ژاپن با رئيس جمهوري ايران گفت: اين ديدار ها نشانگر پيوند محكم مردم ، دولت و سياستمداران دو كشور است و اين پيوند براساس هنر و فرهنگ افزايش يابد.

به گزارش ايرنا، تاكاشي يامادا، كه دوشنبه 12 آذر به منظور برگزاري هفته فرهنگ ژاپن به شيراز آمده بود، با اشاره به تاريخ مناسبات سياسي و اجتماعي ميان ايران و ژاپن بيان كرد: سران سياسي و دولت هاي ژاپن و ايران به ويژه با روي كار آمدن شينزو آبه، نخست وزير ژاپن و حسن روحاني رئيس جمهوري ايران بسيار به يكديگر نزديك تر شده اند.
وي افزود: نخست وزير ژاپن از سال 2013 تاكنون 7 بار با رييس جمهوري ايران ديدار كرده است كه آخرين آن ها در سال جاري و در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد بوده است و نشان مي دهد روابط دو كشور در سطح دولتي و حكومتي بسيار محكم و پايدار است.
دبير اول سفارت ژاپن با بيان اينكه ژاپني ها از 1400 سال پيش و همزمان با ساسانيان از فرهنگ غني ايراني و تمدن سرزمين پارس آگاه بوده اند، اضافه كرد: در آن زمان كالاهاي ايراني از طريق جاده ابريشم و چين به ژاپن مي رسيد و گنجينه هايي از آن دوران در ژاپن كشف شده است كه همگي نشان از ميزان پيشرفت و توان ايرانيان دارد.
وي با اشاره به نخستين برخورد رسمي دو كشور ژاپن و ايران در دوره قاجار گفت: تاريخي رسمي آغاز روابط ديپلماتيك ايران و ژاپن 1929 ميلادي بود و از آن زمان گرچه فراز و فرود هايي وجود داشته است، مردم ايران و ژاپن توانسته اند تعاملات فرهنگي خوبي با يكديگر داشته باشند.

كيارستمي در ژاپن شناخته شده است
يامادا بيان داشت: در عرصه هنر، انيميشن ها وسريال هاي ژاپني در ايران بسيار مدنظر قرار گرفته است و عباس كيارستمي در عرصه سينما در ژاپن بسيار شناخته شده است تا آنجا كه كارگردان فقيد ژاپني كوروساوا آثار او را خوب ارزيابي كرده بود و همواره از او ياد مي كرد.
وي همچنين به فيلم فرش باد اثر كمال تبريزي نيز اشاره كرد كه محصول مشترك سينماي ژاپن و ايران است و نويد ساخته شدن يك اثر سينمايي جديد را تا سال آينده داد.
رئيس مركز اطلاع رساني و فرهنگي سفارت ژاپن اعلام كرد: سال آينده نودمين سالگرد برقراري ديپلماسي بين دو كشور ايران و ژاپن است و اميدواريم روابط دوستانه بين دو كشور گسترش يابد و هر دو كشور با ثبات توسعه يابند.
رئيس دانشكده هنر و معماري دانشگاه شيراز در اين آيين هدف از برگزاري هفته فرهنگي ژاپن را تبادل فرهنگي و آموزش اخلاق محور عنوان كرد و مردم ژاپن را انسان هايي اخلاق مدار خواند.
محمدرضا بذرگر درباره هنر گل آرايي ژاپني گفت: ژاپني ها همراه با آموزش گل آرايي انديشه اي را ترويج مي كنند كه بر مبناي آن بر احترام متقابل به افراد، فروتني، دوري از غم، طبيعت محوري و نظم بسيار تاكيد مي شود.
وي افزود: اين هنر افزون بر جنبه فيزيكي جنبه اي رواني و اخلاقي نيز دارد و ما در بعد فرهنگي بايد به اين جنبه هاي نمادين تكيه مي كنيم.
هنرمند گل آراي ژاپني، ميدوري يامادا كه براي برگزاري كارگاه گل آرايي در هفته ژاپن به دانشگاه شيراز آمده است، به ايرنا گفت: "ايكه بانا" هنر گل آرايي ژاپني است كه در لغت به معناي گياه زنده است؛ بدين مفهوم وقتي گلي را از شاخه مي چينيم باعث مرگ او شده ايم اما از طريق اين هنر دوباره آن را به چرخه حيات بازمي گردانيم.
وي با بيان اينكه ژاپني ها با برخورداري از چهار فصل متمايز با گل هايي كه به صورت متناوب شكوفه مي كنند، مواجه اند، ادامه داد: مردم ژاپن هميشه وجود گل را نزديك قلب خود احساس كرده اند و به شكل سنتي در ژاپن گل ها به صورت عرفاني وقف خدايان مي شده است.
يامادا بيان كرد: ايكه بانا قلمرو بهشت، زمين و انسان را با استفاده از گل ها و گياهان ترسيم مي كند و زيبايي و قدرت خداوند را به نمايش مي گذارد.
اين هنرمند ژاپني با اشاره به اينكه در ايران نيز به هنر گل آرايي اهميت بسيار داده مي شود، ابراز داشت: پيوند ميان تفاوت هاي گل آرايي ايراني و ژاپني و لذت بصري حاصل از آن هدف برگزاري كارگاه هاي گل آرايي در ايران است.
وي در پاسخ به ميزان اهميت گل آرايي در فرهنگ ژاپني، بيان داشت: گل آرايي حرفه و سنتي بسيار قديمي است كه تا قرن نوزدهم براي بانوان ممنوع بود و تنها مردان به آن مي پرداختند كه با رواج سواد در ميان بانوان به عنوان يكي از ضروريات سنتي در كنار آيين چاي ژاپني مورد توجه ويژه قرار گرفت و كتاب هايي درسي نيز بر مبناي آن تدوين شد.
يامادا افزود: امروز جوانان به علت گراني اين هنر و زمان بر بودن آن، گرايشي به اين آيين سنتي ندارند درحالي كه زماني از مهم ترين رسوم، هنر ها و حرفه ها به شمار مي رفته است.
در اين مراسم همچنين نمايشگاه فرهنگي ژاپن با هدف معرفي و نمايش تاريخ روابط بين ايران و ژاپن در دانشكده هنر و معماري دانشگاه شيراز افتتاح شد كه در آن سير حركت ژاپن از سال 1880 تا امروز ديده مي شود. در اين نمايشگاه چاپ هاي اوكي يوئه هنرمند مشهور پيش از مدرنيته ژاپن و كپي هايي از آثار فوگاكو سانجوروكي كه شامل 36 منظره از كوه هاي فوجي ياماست به نمايش در آمده است. بخشي از اين نمايشگاه نيز به اسباب بازي هاي سنتي ژاپني اختصاص يافته است.
هفته فرهنگي ژاپن در ايران از پنجم آذرماه آغاز شده است و تا 14 همين ماه ادامه دارد.
7375 / 1876
منبع خبر:
ايرنا
 
تاریخ: ۱۲/۰۹/۱۳۹۷