روابط عمومی دانشگاه شیراز
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
معرفي كتاب «دانشگاه پهلوي به روايت اسناد»
 
معرفي كتاب «دانشگاه پهلوي به روايت اسناد»
در آستانه 16 آذر و روز دانشجو، كتاب «دانشگاه پهلوي به روايت اسناد» براي استفاده علاقمندان معرفي مي شود.به گزارش خبرگزاري فارس از شيراز، كتاب«دانشگاه پهلوي به روايت اسناد» كه به دنبال مطالعه اسنادي اهداف تاسيس دانشگاه شيراز از ابتداي دهه 40 تا پيروزي انقلاب اسلامي است، به توصيف و تبيين زمينه ها و شرايط پيدايش دانشگاه شيراز موسوم به دانشگاه پهلوي و چگونگي رشد و انقلابي شدن دانشجويان آن دانشگاه پرداخته است.

بخش نخست كتاب شامل پنج فصل مي شود. فصل اول و دوم كتاب، فرايند تاسيس و گسترش دانشگاه پهلوي را مورد بحث قرار داده است. در فصل هاي سوم و چهارم به بررسي مواضع دانشجويان دانشگاه پهلوي در دوران نهضت اسلامي و فعاليت هاي سياسي و مبارزاتي دانشجويان در دوران مبارزه و نهضت پرداخته است. ارتباط دانشجويان با روحانيون مبارز و تلاش هاي ساواك براي مقابله با اقدامات و فعاليت هاي دانشجويان دانشگاه شيراز نيز در اين فصل مورد بررسي قرار گرفته است.

اقدامات و مبارزات دانشجويان دانشگاه شيراز در واپسين سال حكومت رژيم پهلوي در فصل پنج مورد بررسي قرار مي گيرد. عناويني مهم اين فصل شامل عوامل شتاب زاي انقلاب اسلامي و وضعيت دانشگاه فوق در نخستين ماه هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي است.

در بخش دوم كتاب نيز اسناد مرتبط با دانشگاه شيراز آمده است: از مهم ترين اسناد كتاب گزارشات ساواك درباره فعاليت هاي سياسي دانشجويان دانشگاه شيراز و اقدامات رژيم پهلوي در اين دانشگاه است. گزارش هايي از سخنراني آيت الله مرتضي مطهري و حجت الاسلام فلسفي در دانشگاه شيراز از جمله اسناد جالب توجه كتاب است.

كتاب دانشگاه پهلوي به روايت اسناد توسط فرزاد سليماني و مجتبي سلطاني احمدي تدوين و توسط موسسه فرهنگي هنري  مركز اسناد انقلاب چاپ و منتشر شده است.

انتهاي پيام/
منبع خبر:
خبرگزاري فارس
 
تاریخ: ۱۳/۰۹/۱۳۹۷